Go to content

7 sygnałów świadczących o tym, że czas iść do seksuologa

Fot. iStock/Good_Studio

Wizyta u seksuologa? Też mi pomysł. W naszym kraju dopiero powoli przełamujemy tabu związane z chodzeniem do psychoterapeuty i psychiatry, więc na otwarte rozmowy na temat wizyt u seksuologa trzeba będzie jeszcze poczekać. A szkoda, ponieważ wiele par zmaga się z problemami, które można łatwo rozwiązać z pomocą specjalisty. Najważniejsze jednak, by przezwyciężyć wstyd. W jakich sytuacjach warto wybrać się do seksuologa?

Brak pożądania

Nie czujesz się tak, jak kiedyś? Twoje libido spadło, choć na nic nie chorujesz i nie przyjmujesz żadnych leków? Niski popęd seksualny może mieć podłoże psychiczne lub emocjonalne. Wewnętrzna blokada powstaje czasem na skutek nieporozumień i konfliktów w związku, a także niskiej samooceny. Może też wynikać ze stanów depresyjnych czy zwykłych problemów dnia codziennego. Seksuolog pomoże znaleźć przyczynę i uporać się z nią. Niekiedy wystarczy terapia indywidualna, choć lepiej wybrać się na wizytę razem z partnerem.

Niedopasowanie seksualne

Różnica potrzeb może rodzić gniew i frustrację. Jeżeli ty chcesz kochać się każdego dnia, a twojemu partnerowi wystarczy kilka razy w miesiącu lub na odwrót, nie można się dziwić, że nie jesteście zadowoleni z życia seksualnego. Specjalista może pomóc wam zrozumieć potrzeby swoje i partnera, a także wypracować kompromis. Czasem jednak wizyta ułatwia podjęcie decyzji o rozstaniu.

Doszło do zdrady

Jeżeli jedno z was dopuściło się zdrady, ale postanowiliście wspólnie dalej tworzyć parę, wizyta u seksuologa może być dla was ostatnią deską ratunku. Zaufanie po zdradzie bardzo trudno odbudować. Złość, lęk i spadek libido będą pojawiały się w intymnych sytuacjach. Specjalista pomoże wam na nowo sobie zaufać i poprawić jakość życia seksualnego.

Pojawiły się dzieci

Wiele par skarży się, że po urodzeniu się dziecka ich życie seksualne umarło. Brak czasu, natłok obowiązków i notoryczne zmęczenie nie ułatwiają walki o zdrowe relacje. Często też pojawia się brak pożądania, gdy widzimy swojego partnera w roli matki/ojca. Seksuolog pomoże wam na nowo rozpalić płomień i zakochać się w sobie. Z pewnością też podsunie kilka pomysłów, jak i kiedy uprawiać seks, żeby nie przyłapały was dzieci.

Brak orgazmu

Z tym problemem najczęściej zmagają się panie. Terapeuta pomoże zrozumieć, jak funkcjonuje kobiece ciało i jak stymulować poszczególne sfery erogenne, by orgazm był na wyciągnięcie ręki. W takich przypadkach najważniejsza jest znajomość własnego ciała i praktyka – np. w formie masturbacji. Może jednak okazać się, że brak orgazmu wynika z psychicznej blokady. Zażegnanie problemu będzie wymagało dłuższej terapii.

Ból w trakcie stosunku

Jeżeli ma podłoże medyczne, niezbędna jest konsultacja ginekologa. Jeśli jednak ból w trakcie stosunku jest spowodowany napięciem emocjonalnym, traumami z przeszłości, brakiem rozluźnienia, rozmiarem penisa czy suchością pochwy, seksuolog powinien wam pomóc. Dzięki terapii uda się pokonać niektóre wewnętrze lęki i obawy. Jeżeli natomiast ból wynika z niedopasowania narządów płciowych, seksuolog doradzi wam, jakie pozycje powinniście wypróbować.

Uzależnienia

Jak to mówią – wszystko jest dla ludzi, byle z umiarem. Uzależnienia seksualne – określane jako uzależnienie od prostytutek, pornografii, wirtualnego seksu, masturbacji i wielu innych – mogą zniszczyć intymność, zaufanie i satysfakcję seksualną. W trakcie terapii trzeba ustalić przede wszystkim przyczynę uzależnienia. Dopiero potem można pracować nad porzuceniem nałogu.

Źródło: Woman’s Day