Lifestyle

10 najbardziej destrukcyjnych zachowań

Redakcja
Redakcja
13 kwietnia 2018
Następny

Przebywanie z różnymi osobami naraża nas na styczność z zachowaniami, które nie zawsze nam się podobają i czasem działają na naszą niekorzyść. My sami angażujemy się w działania, które bywają krzywdzące, niesprawiedliwe względem innych. Każdy z nas popełnia błędy i każdy z nas otrzymuje swoje lekcje od życia. Nie zawsze jednak to, co dostajemy od innych, równa się temu, co im dajemy.

Niektórzy, mając wokół siebie toksyczne osobowości, narażeni są na zachowania bardzo destrukcyjne, których mogą doświadczać zarówno w domu, w pracy, a nawet ze strony przyjaciół. Tak jak zakładamy, że osoby nam nieprzychylne mogą działać na naszą niekorzyść, tak często nie mamy świadomości, że w sposób niszczycielski oddziałują na nas bliskie osoby.

Istnieje wiele destrukcyjnych zachowań, które otrzymujemy od innych, jak również sami stosujemy. W momencie, gdy zostaną one rozpoznane, można starać się ich unikać.

10 najbardziej destrukcyjnych zachowań

1. Kłamstwa

Kłamstwa towarzyszą nam od zawsze. Już małe dzieci potrafią przekręcić prawdę, aby uniknąć konsekwencji lub dostać to, na czym im zależy. Dorośli częściej wykorzystują kłamstwo z premedytacją — kłamiemy aby coś zyskać, a by zwiększyć samoocenę lub komuś zaszkodzić. Jeśli sami mamy z tym problem, warto się zastanowić, co na tym zyskamy i czy konsekwencje objawienia prawdy są warte ryzyka.

2. Przemoc

Jedno z najgorszych, najbardziej krzywdzących fizycznie i psychicznie zachowań. Niegdyś przemoc można było uzasadnić chęcią przetrwania w świecie zwierząt, jednak teraz powinniśmy budować umiejętności walki o swoje na zasadzie rozmów, komunikacji. Tymczasem przemoc towarzyszy nam na co dzień, w wielu postaciach. „Niewinny” krzyk, szturchnięcie, szarpanie jest angażowaniem się w przemoc. Czerpanie z niej przyjemności jest jeszcze gorsze — niszczy zaufanie, podkopuje pewność siebie i zostawia trwały ślad w psychice ofiary.

3. Kradzież

Kradzież może wynikać zarówno z próby przetrwania, jak i przejawu egoizmu i zepsucia. Jedni kradną dla emocji i adrenaliny, drudzy kradną, bo chcą się wzbogacić na czyimś nieszczęściu. To zachowanie, przynosi zarówno ryzyko złodziejowi, jak i krzywdę ofierze.

4. Brak lojalności

W związku z czasem jesteśmy mniej, a czasem bardziej szczęśliwi, nie ma na to żadnej reguły. W przypadku braku satysfakcji po głowie mogą chodzić różne myśli skłaniające albo do opuszczenia partnera, albo do nawiązania przygody na boku. Być może wydawać się to uzasadnione, jednak flirt w przypadku związku który nadal trwa i ma szansę naprawy jest zły. Najpewniej zniszczy on wszystko, co dotychczas było budowane wspólnie. Jedynie otwarta komunikacja może pomóc załagodzić wszystkie rozdźwięki, które w związku powstały.

5. Złe nawyki

Każdy z nas ma złe lub wstydliwe nawyki do których nie chciałby się przyznać. Papierosy, narkotyki, alkohol, hazard, często są traktowane jako usprawiedliwienie lub uzasadnienie jakiegoś postępowania.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

Zastanawiasz się, jak długo trzeba stosować kosmetyki, by zadziałały? Znamy odpowiedź

Redakcja
Redakcja
13 kwietnia 2018
Fot. iStock/AndreyCherkasov
 

Kupując nowy krem do pielęgnacji twarzy liczymy na to, że zainwestowane pieniądze zwrócą się w dobrym wyglądzie skóry. Niestety brakuje czasami wytrwałości w ich stosowaniu i przez jakiś czas wklepujemy jeden krem do twarzy, by następnie przerzucić się na inny. Jesteśmy niecierpliwe, oczekujemy szybkich rezultatów i zbyt szybko rezygnujemy.

Poza tym kuszą nas liczne promocje, zachęcają reklamy lub koleżanki, więc niedługo po zakupie chcielibyśmy zobaczyć efekty jak najszybciej. Tymczasem reklama reklamą, a rzeczywistość bywa mniej zachwycająca. Żeby cokolwiek móc sobie obiecywać po danym kremie, należy wytrwać przy nim wiernie przez pewien czas.

Jak długo należy używać kremu, by zauważyć rezultaty jego działania?

Na blogu The Cosmetics anonimowy kosmetolog i farmaceuta wyjaśnia zagadnienie. Według niego, aby zauważyć działanie danego kosmetyku, trzeba stosować go przez 28 dni. Chodzi o to, że ten czas jest konieczny do pełnej regeneracji skóry. A więc te mniej więcej przez 4 tygodnie nasza skóra powinna zasygnalizować, czy krem spełnia swoje zadanie. W tym czasie stare komórki obumierają i łuszczą się, a nowe zajmują ich miejsce.

Kosmetyki, które mają na celu jedynie nawilżyć, a nie zregenerować skórę, działają tylko na powierzchnię, więc im wystarczy dać dwa tygodnie, aby sprawdzić ich faktycznie działanie. Jeżeli po tym czasie nie ma wielkiej różnicy w wyglądzie, nic więcej dobrego się tutaj nie zadzieje. Co ważne kosmetyki, w których składzie obecna jest witamina C i retinoidy, muszą być stosowane dłużej. Dla nich ten miesiąc to minimum tego, co potrzebują, aby zadziałać.

Należy również pamiętać, że dojrzałe kobiety muszą tej pielęgnacji poświęcić trochę więcej czasu, bo im starsza skóra, tym proces jej regeneracji przebiega wolniej. To oczywiście ogólne zasady, których nie można jedną miarą przyłożyć do każdej twarzy. Niektóre kosmetyki uczulają, a w przypadku innych, skóra może inaczej zareagować, niż u znajomej. Taka pielęgnacja jest kwestią indywidualną dla każdego i trudno z góry określić w 100%, kiedy dany kosmetyk zadziała.


 

źródło:  kobieta.gazeta.pl


Lifestyle

Najgorsze połączenia, czyli co niszczy witaminy i utrudnia ich przyswajanie

Redakcja
Redakcja
13 kwietnia 2018
Fot. iStock/Valeriy_G

Coraz chętniej włączamy do diety dużą ilość owoców i warzyw, chcemy, by posiłki były lekkie i jednocześnie dostarczały energii. Dbamy o to, aby nakarmić nimi nie tylko ciało, ale także rozruszać umysł. I bardzo dobrze, bo przyglądanie się temu, co trafia na nasze talerze jest niezwykle istotne.

W wielu przypadkach sięgamy również po witaminy i minerały w tabletkach, którymi uzupełniamy dietę. Bywa również, że musimy regularnie stosować leki przepisane przez lekarza. Rzadko zdarza się jednak, żebyśmy czytały dokładnie ulotki do nich dołączone. A  tam wypisane są m.in. przeciwwskazania do łączenia ich z danymi pokarmami i napojami.

Trzeba pamiętać, że pewne produkty utrudniają przyswajanie leków i substancji czynnych w suplementach i należy to potraktować jako konieczny środek ostrożności. Bo o ile utrudniamy przyswajanie organizmowi substancji, w pewnych przypadkach możemy sobie zrobić realną krzywdę.

Sprawdź, co utrudnia wchłanianie witamin i składników mineralnych 

Witamina A

Wystrzegaj się alkoholu i nikotyny, kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Polopiryna S), które niszczą tę witaminę. Leki nasenne, leki na nadkwasotę oraz środki przeczyszczające, utrudniają jej wchłanianie.

Witaminy z grupy B

Unikaj łączenia z alkoholem i nikotyną. Omeprazol, lek stosowany głównie w terapii choroby wrzodowej zmniejsza wchłanianie witaminy B12, a tabletki antykoncepcyjne, zastępcze preparaty estrogenu, kortykosteroidy, metotreksat, fenytoina zmniejszają poziom witamin z grupy B w organizmie. Unikaj popijania kawą i herbatą pokarmów bogatych w witaminę B1 (drób, wołowina, orzechy, fasola, groch, pełnoziarnisty chleb), ponieważ taniny obniżają jej wchłanianie.

Witamina C

Unikaj łączenia produktów bogatych w witaminę C, np. pomidorów, z ogórkiem. Obecny w nim enzym — askorbinaza rozkłada witaminę C. Jej przyswajanie ogranicza palenie papierosów, wg badań jeden papieros niszczy od 25 do 100 mg witaminy C. Wypalenie paczki dziennie oznacza, że zniszczeniu ulegnie 40% witaminy C w organizmie.

Witamina D

Nie łącz produktów zawierających tę witaminę z alkoholem, który zaburza jej metabolizm. Środki przeczyszczające oraz stosowane w nadkwasocie, a także leki nasenne, powodują utratę witaminy D.

Witamina E

Unikaj łączenia ze produktów w nią bogatych ze środkami hormonalnymi i lekami na przeczyszczenie.

Potas

Nie łącz go z alkoholem i kofeiną, kwasem acetylosalicylowym, lekami moczopędnymi. 

Magnez

Unikaj łączenia preparatów z magnezem z kawą i herbatą, które wypłukują ten pierwiastek z organizmu. Uważaj na otręby, pieczywo razowe, kaszę gryczaną, które bogate są w kwas fitynowy, który utrudnia przyswajanie magnezu.

Selen

Nie łącz go ze słodyczami, nikotyną. Badania pokazują, że wysokie stężenie witaminy C w organizmie blokuje przyswajanie selenu.

Żelazo, cynk, wapń

Nie łącz produktów bogatych w te składniki odżywcze z herbatą i kawą oraz błonnikiem. Także szczawiany obecne np. w szpinaku ograniczają możliwość przyswojenia zarówno wapnia, jak i żelaza. Kwas fitynowy obecny mi.n. w nasionach i orzechach, związki fenolowe (obecne m.in. w papryczce chili), wody wysokozmineralizowane utrudniają wchłanianie żelaza.


źródło: www.hellozdrowie.pl zdrowie-diety.pl


Zobacz także

Rozmnażajmy się jak króliki – taki „sympatyczny spocik”, po którym ręce opadają. Jak Ministerstwo Zdrowia wydaje pieniądze na leczenie niepłodności

Co to znaczy zniszczyć komuś życie? To znaczy zabrać miłość i nie pozwolić być naprawdę

Botki na słupku czy na koturnie? Co nosić jesienią i zimą 2018/2019?