Go to content

10 najbardziej destrukcyjnych zachowań

Przebywanie z różnymi osobami naraża nas na styczność z zachowaniami, które nie zawsze nam się podobają i czasem działają na naszą niekorzyść. My sami angażujemy się w działania, które bywają krzywdzące, niesprawiedliwe względem innych. Każdy z nas popełnia błędy i każdy z nas otrzymuje swoje lekcje od życia. Nie zawsze jednak to, co dostajemy od innych, równa się temu, co im dajemy.

Niektórzy, mając wokół siebie toksyczne osobowości, narażeni są na zachowania bardzo destrukcyjne, których mogą doświadczać zarówno w domu, w pracy, a nawet ze strony przyjaciół. Tak jak zakładamy, że osoby nam nieprzychylne mogą działać na naszą niekorzyść, tak często nie mamy świadomości, że w sposób niszczycielski oddziałują na nas bliskie osoby.

Istnieje wiele destrukcyjnych zachowań, które otrzymujemy od innych, jak również sami stosujemy. W momencie, gdy zostaną one rozpoznane, można starać się ich unikać.

10 najbardziej destrukcyjnych zachowań

1. Kłamstwa

Kłamstwa towarzyszą nam od zawsze. Już małe dzieci potrafią przekręcić prawdę, aby uniknąć konsekwencji lub dostać to, na czym im zależy. Dorośli częściej wykorzystują kłamstwo z premedytacją — kłamiemy aby coś zyskać, a by zwiększyć samoocenę lub komuś zaszkodzić. Jeśli sami mamy z tym problem, warto się zastanowić, co na tym zyskamy i czy konsekwencje objawienia prawdy są warte ryzyka.

2. Przemoc

Jedno z najgorszych, najbardziej krzywdzących fizycznie i psychicznie zachowań. Niegdyś przemoc można było uzasadnić chęcią przetrwania w świecie zwierząt, jednak teraz powinniśmy budować umiejętności walki o swoje na zasadzie rozmów, komunikacji. Tymczasem przemoc towarzyszy nam na co dzień, w wielu postaciach. „Niewinny” krzyk, szturchnięcie, szarpanie jest angażowaniem się w przemoc. Czerpanie z niej przyjemności jest jeszcze gorsze — niszczy zaufanie, podkopuje pewność siebie i zostawia trwały ślad w psychice ofiary.

3. Kradzież

Kradzież może wynikać zarówno z próby przetrwania, jak i przejawu egoizmu i zepsucia. Jedni kradną dla emocji i adrenaliny, drudzy kradną, bo chcą się wzbogacić na czyimś nieszczęściu. To zachowanie, przynosi zarówno ryzyko złodziejowi, jak i krzywdę ofierze.

4. Brak lojalności

W związku z czasem jesteśmy mniej, a czasem bardziej szczęśliwi, nie ma na to żadnej reguły. W przypadku braku satysfakcji po głowie mogą chodzić różne myśli skłaniające albo do opuszczenia partnera, albo do nawiązania przygody na boku. Być może wydawać się to uzasadnione, jednak flirt w przypadku związku który nadal trwa i ma szansę naprawy jest zły. Najpewniej zniszczy on wszystko, co dotychczas było budowane wspólnie. Jedynie otwarta komunikacja może pomóc załagodzić wszystkie rozdźwięki, które w związku powstały.

5. Złe nawyki

Każdy z nas ma złe lub wstydliwe nawyki do których nie chciałby się przyznać. Papierosy, narkotyki, alkohol, hazard, często są traktowane jako usprawiedliwienie lub uzasadnienie jakiegoś postępowania.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 10 najbardziej destrukcyjnych zachowań

6. Zastraszanie

Zastraszanie bywa kuszące, ponieważ daje złudne wrażenie siły i władzy. To bardzo destrukcyjne zachowanie, które napędza spiralę złości i strachu.

7. Krytyka wyglądu

Kwestia samooceny jest niezwykle wrażliwą rzeczą, a krytyka naszej odmienności negatywnie na nią wpływa. Obowiązujące trendy określają jak powinniśmy wyglądać, by nie  odstawać od ogółu, a my czujemy się wręcz zobowiązani pasować do ogólnie przyjętego schematu. Jednak to co inni uważają za rzecz piękną, nie musi być dobre dla nas.

8. Ignorowanie problemów

Sytuacje stresujące zdarzają się często, jednak nie każdy sobie potrafi z nimi dobrze poradzić. Osoby bardzo zestresowane, pozbawione energii do działania często nie mają odwagi, czy też chęci prosić o pomoc. W przypadku ignorowania narastających problemów robimy sobie lub drugiej osobie krzywdę. Udawanie, że wszystko jest w porządku nie sprawi, że tak rzeczywiście się stanie.

9. Plotkowanie

Ludzie jako istoty społeczne mają potrzebę spotykać się z innymi osobami i rozmawiać, wymieniać się informacjami czy plotkować. Niesławna plotka jest potężnym narzędziem, który łączy poniekąd osoby plotkujące, ale może czynić krzywdę obmawianym osobom.  Najzdrowiej jest pomijać plotki milczeniem i nie angażować się w ich powtarzanie dalej.

10. Pospieszanie

W dzisiejszym świecie brakuje czasu, by robić spokojnie powoli z namysłem, a ludzie wręcz kochają pośpiech i uzależniają się od natychmiastowego działania. Ważne sprawy uciekają, gdy skupiamy się na rzeczach najmniej istotnych.

źródło:  www.powerofpositivity.com