Go to content

12 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim pójdziesz do seksuologa

Problemy w sferze seksualnej dla wielu osób stanowią temat tabu. Nasze społeczeństwo dopiero od kilku lat rozumie, że pomoc psychologia lub psychiatry nie jest powodem do wstydu, a przejawem troski o własne zdrowie. Niestety wiele osób nie potrafi się przełamać i latami zmaga się ze swoimi lękami, obawami, blokadami, zamiast pójść po poradę do specjalisty. Myśląc o wizycie u seksuologa, często boimy się, że wyjdziemy na zboczeńców. Nic bardziej mylnego. Wokół naszej seksualności narosło wiele mitów. Bywa, że sprawy, które są zupełnie normalne i naturalne, uważamy za coś złego i niewłaściwego. Bywa też, że coś, co jest nienormalne i nienaturalne, ale występuje u nas nagminnie, zaczyna być przez nas traktowane jako nieodłączny element naszego życia czy potrzeb. Właśnie od tego jest seksuolog – ma pomóc  rozwiązać te problemy, wskazać drogę, wzmocnić poczucie własnej wartości i sprawić, by pacjent odzyskał radość z seksu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ życie erotyczne ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję psychiczną.

Oto kilka rzeczy, o których każdy seksuolog chciałby, żebyś wiedziała.

Problemy seksualne mogą mieć podłoże medyczne

Spadek libido, problem z osiągnięciem orgazmu lub ból w trakcie stosunku wcale nie musi wynikach z naszej psychiki, wewnętrznych blokad. Może się okazać, że nasze życie intymne cierpi z powodu przyjmowanych leków lub niezdiagnozowanych chorób. Seksuolog w trakcie wizyty będzie próbował ustalić, gdzie leży przyczyna i w razie czego skieruje cię do odpowiedniego specjalisty.

Właściwa komunikacja jest podstawą

Mówienie o seksie jest tak samo ważne jak jego uprawianie. Wiele par może mieć problem z otwartą rozmową na tematy intymne, nawet jeśli życie seksualne oceniają jako udane i satysfakcjonujące. Musisz jednak zrozumieć, że żaden seksuolog nie rozwiąże waszych problemów, jeśli nie zaczniecie właściwie się ze sobą komunikować w tej kwestii. Jeśli w takich momentach czujesz się niezręcznie, nic dziwnego, że nie możesz realizować swoich fantazji lub rozmawiać o lękach i obawach.

Pociąg do innych osób nie jest niczym złym

Jesteś zawstydzona lub zakłopotana, a może masz wyrzuty sumienia lub myślisz, że twój związek wisi na włosku, bo odczuwasz pociąg seksualny do innego mężczyzny? To nic złego. Chociaż lubimy mówić i słyszeć „świata poza tobą nie widzę”, w rzeczywistości każdego dnia spotykamy ludzi, którzy w jakiś sposób na na oddziałują. Jeśli twój związek jest szczęśliwy i udany, takie sytuacje tylko go wzmocnią. Jeśli coś szwankuje, możesz wdać się w romans. Piłka jest po twojej stronie. Nie powinnaś też czuć wyrzutów sumienia z powodu tego, że pociągasz innych mężczyzn. Nie ma tych nic złego.

Musisz mieć dobry kontakt ze swoim terapeutą

Wybór seksuologa (jak i każdego innego terapeuty) nie jest łatwym zadaniem. Musisz dobrze czuć się w jego towarzystwie, żeby miało to jakikolwiek sens. Nie otworzysz się przed kimś, kto ci nie odpowiada. Nie zrażaj się po pierwszym spotkaniu, po prostu poszukaj kogoś innego. To trochę jak rozmowa rekrutacyjna. Tylko, ze to ty oceniasz, czy specjalista ci odpowiada.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/PeopleImages

1/1 12 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim pójdziesz do seksuologa

Nie oceniaj preferencji swojego partnera

Chwała mu za to, że ci w ogóle o nich powiedział. Ciesz się, zamiast go oceniać. Spróbuj się przełamać i spełnić jego fantazję, a jeśli to nie wchodzi w rachubę, z szacunkiem wyjaśnij mu, dlaczego. W szczęśliwych związkach ludzie mogą otwarcie mówić o wszystkich swoich potrzebach i obawach bez strachu, że zostaną osądzeni.

Nie udawaj, że problemu nie ma

Niektórzy potrafią latami udawać, że wszystko jest ok. Rezygnują z seksu lub przeciwnie – zmuszają się do niego. Bywa, że problemy same mijają, ale na ogół tylko się pogłębiają. Dlatego tak ważne jest, żeby poszukać pomocy jak najszybciej.

Spuść trochę z tonu

Udane życie seksualne oparte jest na zabawie. W łóżku ma królować pasja i pożądanie, ale nie może też zabraknąć śmiechu i radości. Nie traktuj seksu śmiertelnie poważnie, bo czar pryśnie. I nie zapomnij też o przełamywaniu rutyny. Naprawdę warto eksperymentować. To nie musi być nic spektakularnego, ale może nowa pozycja? Inne miejsce? Seksowna bielizna? Porno w tle?

Podczas terapii nie spotka cię nic złego

Seksuolog zrobi wszystko, żebyś nie czuła się ani zawstydzona, ani zażenowana. To najważniejsze w momencie, gdy masz rozmawiać z kimś obcym o seksie. Nie musisz się więc obawiać, że w trakcie terapii będziesz odczuwać dyskomfort. Owszem, niektóre tematy nie są miłe, ale nie musisz się obawiać, że zostaniesz ośmieszona lub uznana za wariatkę.

Planowanie seksu nie jest złym pomysłem

Niektórym osobom kojarzy się to z gwoździem do trumny. Jeśli musisz umawiać się ze swoim partnerem na seks lub wciskać go gdzieś w swój grafik, to jest z wami naprawdę źle. Otóż niekoniecznie. Zaplanowany seks może być równie ekscytujący i satysfakcjonujący jak szybki, spontaniczny numerek.

Terapie nie są tylko dla par

Nawet jeśli nie jesteś w związku, możesz mieć problemy ze swoją seksualnością (może właśnie z tego powodu nie udaje ci się utrzymać relacji, hmm?). Szczególnie, jeśli masz za sobą jakieś traumatyczne doświadczenie. Rozważ terapię indywidualną.

Terapia nie oznacza rychłego końca

Boisz się, że wasz związek wisi na włosku, skoro musicie korzystać z pomocy seksuologa? Być może faktycznie macie kryzys lub pojawił się problem, z którym sami nie potraficie się uporać. To, że trafiliście to gabinetu, świadczy o tym, że wam zależy. Jesteście na dobrej drodze, żeby z tego wyjść.

Źródło: Reader’s Digest