Psychologia Związek

Kiedy rozpada ci się małżeństwo. Jak sobie radzić z trudnymi emocjami?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 czerwca 2017
Fot. iStock/martin-dm
 

Przychodzi wreszcie ten moment, kiedy nie masz już wątpliwości, że to koniec, kiedy zaczynasz rozumieć, że żadna walka o wasz związek nie przyniesie rezutatu, bo twoje małżeństwo, twój związek są skończone. Może jeszcze nie do końca formalnie, nie pod względem prawnym, ale na poziomie uczuć i emocjonalnej więzi, poczucia zobowiązania wobec siebie, miłości. Co się dzieje  twojej głowie?

Wszystko zależy od przyczyn zakończenia tej relacji, wiele od tego, kto zawinił i czy decyzja o rozstaniu była wspólna, czy to może jedno z was postanowiło odejść. Musisz być przygotowana na emocje, które cię zaskoczą, których się nie spodziewasz, jeśli wydaje ci się, że świetnie sobie radzisz i dobrze się trzymasz „jak na tak trudną” sytuację.

Co możesz czuć i jak sobie z tym poradzić

Rozczarowanie

Możesz czuć się rozczarowana sobą (bo źle wybrałaś życiowego partnera, bo popełniłaś w związku błędy, których nie dało się już naprawić, bo nie zawalczyłaś razem z partnerem o związek, a teraz jest już na to za późno). Możesz czuć rozczarowanie związane z postępowaniem partnera – tym, że cię zawiódł na całej linii, że oszukał, że wybrał kogoś innego. Że okazał się kimś innym, niż się spodziewałaś.

Rada: Zracjonalizuj sobie to rozstanie. Trzymaj się logicznych argumentów, które przemawiają za zakończeniem związku. Nie analizuj w nieskończoność – przyjmij tę trudną rzeczywistość i zaakceptuj ją, bez rozwodzenia się nad przyczynami.

Smutek

Rozstanie często wzbudza w nas poczucie porażki i smutku. Jak to się stało, że nam nie wyszło? Przecież na samym początku byliśmy tacy szczęśliwi? Koniec miłości nie jest wydarzeniem radosnym, więc i łzy pojawią się raczej nieuchronnie.

Rada: Nie tłum emocji i nie udawaj, że ich nie ma, że świetnie sobie radzisz. Przyjmij pomoc przyjaciół, bliskich osób. Pamiętaj, że żałoba po rozstaniu to naturalny i bardzo potrzebny etap w „porozstaniowej” rekonwalescencji i – jeśli czujesz taką potrzebę – płacz.

Złość

Uczucie gniewu, złości, wściekłości, negatywne emocje w stosunku do partnera są w twojej sytuacji czymś zupełnie naturalnym – szczególnie jeśli zostałaś oszukana, zdradzona, wykorzystana, porzucona „bepzardonowo” bez wyjaśnienia. Może pojawić się uczucie nienawiści, chęć zemsty, „złe” myśli.

Rada: Nie pozwól, by negatywne uczucia obróciły się przeciw tobie. Nie ignoruj ich, ale staraj się trzymać je pod kontrolą, żeby cię nie zniszczyły. To, co czujesz jego już nie dotknie, ale ciebie tak, i to dotkliwie. Znajdź swój sposób na pozbycie się złości i nienawiści – może sport, może nowe hobby (choćby tylko na chwilę). Cokolwiek, co pomoże ci „skanalizować” gniew.

Samotność i poczucie odrzucenia

Z twojego życia znika nagle osoba, która była jego centrum. W domu robi się pusto, prawdopodobnie z częścią waszych wspólnych znajomych również stracisz kontakt. Jeśli twój partner szuka nowej miłości (a może już ją znalazł), dochodzi poczucie odrzucenia, mimowolny spadek poczucia wartości. Samotność.

Rada: Niezależnie od tego czy byliście razem dwa miesiące, czy dwa lata, twoim zadaniem jest budowanie, trochę „od nowa” przekonania o tym, że jesteś ważną, wartościową, wspaniałą osobą. Nie zamykaj się w czeterch ścianach, nie rozdrapuj ciągle tej samej rany. Życie idzie do przodu, ty również nie powinnaś stać w miejscu. Zadzwoń do przyjaciół.

Poczucie straty

Niekoniecznie związane z odejściem dawniej (lub może jeszcze wciąż) ukochanej osoby, ale ze zmianami, które nieuchronnie pojawią się w twoim życiu. Coś się skończyło i nic już nie będzie takie samo. Nawet jeśli czułaś się nieszczęśliwa w swoim związku, owa „nieszczęśliwa” rutyna dawała ci jakieś poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa. Teraz możesz odczuwać pustkę i musisz nauczyć się żyć na nowo, bez tego wszystkiego, wokół czego kręciło się dotychczas twoje życie.

Rada: Przypomnij sobie kim byłaś, zanim związałaś się ze swoim partnerem. Miałaś marzenia, plany. Twoje życie wcale nie było „puste”. Wróć do tego, z czego zrezygnowałaś dla tego związku. „Zajmij” swoją głowę, by nie zostało w niej zbyt dużo miejsca na dołujące myśli i wspominanie tego, co było i już nie wróci. Rób plany na przyszłość.

Lęk

Może być całkowicie nieuzasadniony („już nigdy nie będę szczęśliwa, kochana, zakochana”), może wiązać się z niepewnością wynikającą ze zmiany w twojej sytuacji („czy dam radę- finansowo, emocjonalnie, czy poradzę sobie sama z dziećmi?”), może być w końcu trudnym do uzasadnienia niepokojem, utrudniającym spokojne, codzienne funkcjonowanie.

Rada: Znajdź bezpośrednią przyczynę twojego lęku. Boisz się, że nie poradzisz sobie finansowo – staraj się jak najlepiej zabezpieczyć, szukaj rozwiązań, które wzmocnią cię psychicznie. Boisz się, że nie poradzisz sobie emocjonalnie, logistycznie – poproś o pomoc – rodzinę, przyjaciół. Oni po to właśnie są, tuż obok ciebie.

Nie miej do siebie żalu za to, co czujesz. Nie przyspieszaj procesu emocjonalnej rekonwalescencji. Pamiętaj tylko o jednym: czas leczy rany, ale bywa, że trzeba mu w tym pomóc i pozwolić innym ludziom być przy tobie obecnym w trudnych chwilach.


Psychologia Związek

Jeśli coś sprawia, że czujesz się źle – nie rób tego. Dziś jest najlepszy dzień w twoim życiu, by zacząć się zmieniać

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
14 czerwca 2017
6 rzeczy, bez których świat byłby lepszy. Jak polubić swoje życie bez rewolucyjnych zmian?
Fot. istock / gruizza
 

Mówi się, że dziś jest najlepszy dzień w twoim życiu, żeby zdecydować się na zmiany. Drugi taki dzień był wczoraj. Bo ileż można mówić, pisać i czytać o tym, jak wiele możemy. Szukać dowodów na to, że na coś w końcu mamy wpływ w naszym życiu?

Jeśli nie chcesz spędzić życia „nie mogąc nic”, teraz jest twój czas. Zanim zaczniesz rewolucję na światową skalę, pomyśl nieco o sobie!

12 kroków, by zacząć samego siebie traktować z szacunkiem

1. Jeśli coś sprawia, że czujesz się źle – nie rób tego

Nie szukaj miliona powodów, by jednak jakoś się zmusić. Wymówek, że to większe dobro… To nie działa, szczególnie w relacjach z drugim człowiekiem. Oczywiście nie chodzi o to, by z marszu nagle rzucić pracę i zostać na lodzie, ale jeśli jej szczerze nie cierpisz – właśnie teraz zrób wszystko, by znaleźć inną, lepszą, ciekawszą, bardziej satysfakcjonującą. Zacznij swoje zmiany i zrób pierwszy krok.

2. Mów dokładnie to, co myślisz

Nie marnuj swojego czasu i energii na zawoalowane intrygi i podchody. Mów jasno, co myślisz. Kulturalnie, nie raniąc innych – szybko zobaczysz, jak wiele naszych oczekiwań może się spełnić. Najczęstszym powodem konfliktów i rozczarowań jest problem w komunikacji.

3. Nie bądź dla innych przyjemnością lub wygodą. Jesteś człowiekiem

I przede wszystkim przestań innych ludzi usprawiedliwiać! Mamy tendencję do okłamywania samych siebie. Gdy sprawy idą nie po naszej myśli i musimy skonfrontować się z niewygodnym faktem (szczególnie, gdy dotyczy on osób nam bliskich) znajdujemy setki wytłumaczeń danej sytuacji. To pewien mechanizm obronny. Jeśli jednak przez takie ciągłe usprawiedliwienia, ktoś zaczyna cierpieć, pora się zatrzymać.

Kto cierpi najczęściej? My sami. Do perfekcji wytrenowaliśmy ten mechanizm w związkach: „bo on/a na pewno nie chciał/a tak powiedzieć”, „bo miał zły dzień/humor/miesiąc/rok…”, „bo…” – zapominamy przy tym, że bez względu na to, jakiego „bo” użyjemy, decyzja nadal pozostaje decyzją. Możemy nie mieć wpływu na większość rzeczy, które nas spotykają, ale na to, jak się w danej chwili zachowamy, wpływ mamy zawsze.

4. Ufaj swojej intuicji

Choć traktujemy ją z przymrużeniem oka, intuicja wiele więcej ma wspólnego z doświadczeniem niż magicznym wróżeniem z fusów. Instynktowne podejmowanie pewnych decyzji nie wynika z przypadku, a z działania podświadomości. Nasz umysł starannie kompletuje pewne fakty i zdarzenia, gdy „łączy” je w pewną całość, powstaje przeczucie. Zazwyczaj, gdy zaczniemy nasze „przeczucia” analizować, okaże się, że mają całkiem logiczne uzasadnienia – wynikające ze wcześniejszych doświadczeń, informacji, przykładów, które zaobserwowaliśmy.

Nie musisz porzucać logiki, ale nie umniejszaj wagi tego, co odczuwasz.

5. Nigdy nie mów o sobie źle

Wyobraź sobie banalną sytuację. Biuro. Czekacie na nowego szefa. Twoja dobra koleżanka (a może nawet przyjaciółka lub po prostu zaufana, kompetentna według ciebie osoba) opowiada ci, jaki dramat i nieszczęście na was spadło. Mimo szczerych chęci, karta tej przyszłej znajomości już nie jest czysta. Masz informacje (wiarygodne, bo pochodzą one od osoby, która nowego szefa zna dobrze, wie więcej od ciebie), które już zamieszkały w twojej głowie z etykietką „ostrożnie” lub „będzie źle”… A teraz wyobraź sobie, że to ty jesteś szefem, przychodzisz do nowej firmiy i zaczynasz opowiadać, że jesteś kiepski, niekompetentny i w ogóle twoja kariera zdarzyła się przez przypadek… Absurdalne?

To dlaczego mówisz o sobie źle w innych relacjach i kontekstach? Nigdy nie mów o sobie źle!

6. Nie bój się mówić „nie”

Nie ma niczego złego w stawianiu granic i w odmawianiu. Nikt nie powinie nieustannie ulegać presji innych osób. Nie zgadzaj się na wszystko, to pierwszy krok do bierności.

7. Nie bój się mówić „tak”

Nie wstydź się tego, że możesz czegoś chcieć, marzyć. I tego, że możesz po te marzenia sięgać. Mów sobie „tak”!

8. Bądź dla siebie dobry

Bo na to zasługujesz. Nie musisz zabiegać o uznanie w oczach innych i nagrody – zacznij od uczciwego docenienia siebie przed lustrem. Coś ci się nie podoba? Bądź dla siebie taka, jaka byłabyś dla innych. Zamiast się strofować, poszukaj rozwiązania problemu, pozwól sobie pomóc. Szanuj siebie tak samo, jak każdego innego człowieka.

9. Puść to, co „musisz” kontrolować (to, co wydaje ci się, że musisz kontrolować)

Jeśli czujesz, że brniesz bez sensu w niekończącą się drogę – daruj sobie, odpuść sobie i odetchnij głęboko! Naprawdę nie musisz wszystkiego kontrolować, nie musisz spędzić swojego życia na polowaniu na rzeczy, których złapać nie masz szansy.

Jeśli to dla ciebie trudne, ustal sobie granice i wyznacz czas. Puść stery na jeden, dwa dni – po to, by na własnej skórze doświadczyć, że świat się nie skończy. Być może coś zostanie zrobione inaczej, inne zadanie zostanie niewykonane, ale sama zobaczysz, że z tego powodu świat się nie zatrzyma. Zbyt często chcemy kontrolować nasze życie tak mocno i precyzyjnie, że na samo „życie” już nie wystarcza nam ani czasu, ani siły…

10. Unikaj „dramatów” i czarnowidztwa

Dobrze wiesz, że życie potrafi dać w kość. Nie dokładaj sobie więcej na plecy. Unikaj wampirów energetycznych, po których spotkaniu odechciewa ci się wstawać z łóżka. Jeśli nie możesz ich wyeliminować, ogranicz do minimum. Być może wydaje ci się to błahe, jeśli jednak codziennie będziesz słuchasz, jak źle jest wszędzie wokół, trudno uwierzyć, że są jeszcze dobre rzeczy na tym świecie, nawet jeśli będą pod twoim nosem.

11. Nie porzucaj swoich marzeń

To prawda, nie wszystkie uda się spełnić, ale nadejdzie taki czas, gdy te niespełnione zaczną się zmieniać. Nie rezygnuj ze swoich marzeń, udając zbyt dorosłego… Bo nawet zwykły deszczowy dzień, gdy dodać do niego szczyptę magii, potrafi wyczarować tęczę. Ty również potrafisz bardzo wiele wyczarować.

12. Kochaj

Bo miłość – obojętnie czy ta intymna miedzy partnerami, czy ta wielobarwna w relacjach z rodziną, czy też ta o szerokich ramionach, miłość do świata świadcząca o nadziei – buduje. Kochaj i czerp ze swojej miłości.

Siebie też kochaj. Wtedy każdy krok będzie łatwiejszy do zrobienia.


Psychologia Związek

Inauguracja kolejnej edycji „Razem Możemy Więcej” podczas Warsaw Fashion Street 2017

Redakcja
Redakcja
13 czerwca 2017
Fot. Materiały prasowe

Marka Endo, od lat tworząca wyjątkowe kolekcje ubranek dziecięcych, znana jest także z tego, że angażuje się w pomoc najmłodszym potrzebującym. Już kolejny raz przygotowała akcję „Razem Możemy Więcej”, którą rozpocznie charytatywny pokaz mody dziecięcej podczas Warsaw Fashion Street.

Zaproszenie_z logotypami

Endo wraz z Fundacją Spełnionych Marzeń zaprasza dzieci na stoisko „Arts Studio Marzeń” podczas Warsaw Fashion Street. Pierwszego dnia festiwalu – 17 czerwca od godziny 12.00 do 20.00 na najmłodszych uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji. Przewidziane są warsztaty plastyczne z artystami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, malowanie buziek, warsztaty gliniarskie i tworzenia biżuterii. Chętni mogą kolorować rysunki, które potem ozdobią podarowane im koszulki. Uczestnicy tej zabawy otrzymają też ubranko dla misia Endo. Od godziny 13.00 do 17.00 w Endowej Fotobudce najmłodsi będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Drugiego dnia WFS o godzinie 14.00, w trakcie charytatywnego pokazu mody inaugurującego akcję „Razem Możemy Więcej”, zaprezentowane zostaną koszulki z nowym projektem grafiki Endo, które znajdą się w ofercie marki od września 2017 r. Całkowity zysk z ich sprzedaży przekazany zostanie na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi. W koszulkach i ubrankach Endo z kolekcji Bukiet Lawendy na wybiegu wystąpią podopieczni Fundacji Spełnionych Marzeń, a towarzyszyć im będą gwiazdy m.in.: Magdalena Różczka, Agnieszka Włodarczyk, Szymon Majewski, Andżelika Piechowiak, Conrado Moreno, Tomasz Ciachorowski, Gabi Drzewiecka, Mateusz Damięcki, Mikołaj Roznerski. Pokaz poprowadzi Karina Kunkiewicz, zaś Majka Jeżowska wystąpi ze specjalnym koncertem dla dzieci.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Inicjatorkami akcji jest Magdalena Różczka oraz Aneta Kołaszewska, Dyrektor Artystyczna Endo. Dzięki sprzedanym koszulkom z ubiegłorocznej edycji akcji, Endo przekazało Fundacji Spełnionych Marzeń blisko 100 tysięcy złotych. Za te pieniądze podopieczni Fundacji wyjechali na turnusy rehabilitacyjne, a na oddziałach onkologicznych zostały zorganizowane zajęcia z arteterapii.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Endo od lat angażuje się w pomoc potrzebującym dzieciom i aktywnie wspiera Fundację Spełnionych Marzeń. Producent pięknych i wygodnych ubranek dla dzieci znany jest także z tego, że jako pierwszy w naszym kraju zaczął ozdabiać swoje produkty napisami w języku polskim. Świat Endo to przede wszystkim bycie razem – budowanie bliskości z dzieckiem i radość z każdej wspólnej chwili. Marka wyznacza trendy na dziecięcym rynku odzieżowym i otrzymuje liczne dowody uznania: jest honorowana nagrodami za najlepszą jakość ubranek dla dzieci i niemowląt oraz zdobywa certyfikaty i wyróżnienia od firm i instytucji oceniających jakość artykułów dziecięcych na rynku polskim.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Warsaw Fashion Street to największe w Polsce wydarzenie modowe, którego organizatorką jest Dorota Wróblewska. Corocznie, podczas wydarzenia, warszawski Trakt Królewski zamienia się w najdłuższy w kraju wybieg. Tegoroczna, dwunasta edycja odbędzie się w dniach 17-18 czerwca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Więcej informacji na: www.endo.pl.


Zobacz także

18 sygnałów mówiących o tym, że twoje życie jest lepsze niż ci się wydaje

Rozwód nie musi zniszczyć twojego życia. Wystarczy, że będziesz trzymać się dwóch zasad

Jak dobrze jest wątpić ! W drodze do poznania siebie…