Go to content

Jak przestać czuć się przytłoczoną nieistotnymi rzeczami i postawić na prawdziwe wartości?

Jak przestać czuć się przytłoczoną nieistotnymi rzeczami i postawić na prawdziwe wartości?
Fot. iStock

Jeśli wybory, których dokonujemy na co dzień, nie są zgodne z tym, co uważamy za ważne, będziemy żyć życiem, które jest w przeważającej mierze niezgodne z naszymi własnymi wartościami. I nie chodzi tylko o wielkie wybory – kogo poślubimy, gdzie będziemy mieszkać – ale także o małe wybory, których dokonujemy na co dzień: co jemy, ile czasu spędzamy w mediach społecznościowych, które książki czytamy, z kim się spotykamy. To właśnie wszystkie te mniejsze wybory składają się na całość naszego życia. To nasze wartości.

Niektórzy z nas opierają swoje podstawowe wartości wyłącznie na przekonaniach religijnych lub duchowych, inni opierają je wyłącznie na normach społecznych, a niektórzy z nas kształtują swoje wartości zgodnie z indywidualnym kodeksem etycznym. Ale dla większości z nas jest to dość równomiernie rozłożona kombinacja tych rzeczy. I nie ma dwóch osób, które będą miały identyczne podstawowe wartości. Co więcej, nasze podstawowe wartości nie tylko różnią się od wartości wszystkich innych, ale także zmieniają się w czasie. Mogą się nieznacznie zmieniać, zmieniać głęboko lub po prostu wyglądać inaczej w zależności od pory naszego życia.

Zmiana wartości nie jest oznaką słabości

Weźmy kobietę, która jest pewna, że nie chce dzieci – dopóki nie znajdzie się w związku z kimś, kto zainspiruje ją do bycia mamą. Albo prawnik, który jest zaangażowany w pracę, ale potem słyszy diagnozę, że ma raka i decyduje, że zamiast tego chce podróżować po świecie. Zmiana wartości nie jest oznaką słabości. To znak posiadania otwartego umysłu i otwartego serca. Oceniamy i dostosowujemy nasze wartości, zbierając nowe informacje, mając nowe doświadczenia, zmieniając się, rozwijając się. Oznacza to, że musimy stale dostrajać się do siebie i z czasem przewartościowywać życie.

Jeśli nie masz zdrowia, którego pragniesz, energii, której pragniesz, spokoju ducha, którego pragniesz, życia, którego pragniesz, uzyskanie krystalicznej jasności co do swoich podstawowych wartości jest pierwszym krokiem do stworzenia mapy drogowej, która pozwoli ci się tam dostać. Badanie swoich pomysłów i przekonań oraz dokonywanie wyborów zgodnie z twoimi wartościami może pomóc ci wydostać się spod przytłoczenia i stworzyć życie, którego najbardziej pragniesz.

Jeśli nie zbadasz swoich idei i przekonań, może pojawić się wiele problemów. Po pierwsze, możesz skończyć, żyjąc według czyichś zasad i nie wybierzesz rzeczy, które doprowadzą cię do miejsca, w którym naprawdę chcesz być w swoim życiu. Po drugie, jeśli istnieje rozbieżność między twoimi podstawowymi wartościami a wyborami, których dokonujesz na co dzień, będzie to miało głęboki wpływ na twój nastrój, zdrowie i energię i znacznie zwiększy twoje przytłoczenie. Może to dotyczyć małych rzeczy, takich jak kładzenie się spać w określonym czasie, lub dużych, takich jak poślubienie kogoś, kto wygląda dobrze na papierze, ale tak naprawdę nie zaspokaja pragnień twojego serca.

I wreszcie, dokonywanie wyborów, które nie są zsynchronizowane z twoimi wartościami, tworzy dysonans, który twoja podświadomość stopniowo wychwytuje. Ten dysonans prowadzi następnie do poczucia dyskomfortu – lęku, depresji, ogólnego złego samopoczucia – które może przeniknąć daleko poza jakąkolwiek decyzję i głęboko wpłynąć nie tylko na stan umysłu, ale także na wszystkie aspekty zdrowia i dobrego samopoczucia.

Fot. iStock

Stres związany z tym dysonansem i wynikającym z niego samokrytycznym dialogiem może być tak znaczący, że przyćmiewa inne stresy, które już przytłaczają cię każdego dnia. W rzeczywistości może to być tak niewygodne, że twoja podświadomość poprowadzi cię do dokonywania wyborów w celu złagodzenia dyskomfortu – wyborów, które sprawiają, że produkujesz dopaminę (hormon często nazywany „hormonem nagrody”, ponieważ pośredniczy w przyjemności w twoim mózgu w tej chwili), takie jak przejadanie się, picie alkoholu, zakupy bez celu lub cokolwiek innego. I chociaż oddawanie się jednej z tych czynności jest przyjemne w danej chwili, ostatecznie odsuwa cię od życia mniej przytłaczającego i łatwiejszego.

Zobacz też: Cytaty. Najpiękniejsze cytaty o miłości, życiu i wszystkim, co ważne

Zrozumienie, jakie są twoje wartości, jest podstawą do zrozumienia, co możesz, a czego nie możesz puścić, co możesz, a czego nie możesz kontrolować, i co możesz, a czego nie możesz zrobić, aby żyć życiem dostosowanym do tego, co jest dla ciebie najważniejsze. Kluczem jest trzymanie ręki na pulsie swojego życia i bycie świadomym, co jest dla ciebie naprawdę ważne i dlaczego ostatecznie podejmujesz kroki, które decydujesz się podjąć.

Nie wymieniaj tego, czego najbardziej pragniesz, na to, czego chcesz w danej chwili. Przestudiuj swoje rytuały i rutyny. Dowiedz się, dokąd zmierza twój czas i energia i usuń bezwartościowe zakłócenia. Nadszedł czas, aby skupić się na tym, co naprawdę najważniejsze.