Go to content

Prawdziwa miłość wszystko pokona? Pytanie, czym jest to „wszystko” i czy naprawdę powinna

Fot. iStock/Jasmina007

Wszyscy szukamy miłości, choć tak naprawdę nie potrafimy zdefiniować, czym ona jest. Oczekujemy, że trafi nas strzała amora i ziemia się rozstąpi. Wierzymy w miłość romantyczną, zniewalającą. Tymczasem może ona zrodzić się zupełnie przypadkiem – pojawić się z czasem. Czym jest prawdziwa miłość i jak kochać mądrze, by wiedzieć, kiedy walczyć, a kiedy odejść?

Ewelina Celejewska: Czy istnieje „miłość od pierwszego wejrzenia”?

Joanna Godecka: I tak i nie, zależy jak na to spojrzymy. Miłość jest uczuciem dojrzałym w przeciwieństwie do zauroczenia, które to może nas faktycznie dopaść od „pierwszego wejrzenia”. Czasem z tego zauroczenia i pierwszego kontaktu rozwija się głębokie uczucie i dlatego potem ludzie mówią, że zakochali się w sobie od „pierwszego wejrzenia”. Żeby jednak móc to stwierdzić, potrzeba czasu. Jest niezbędny, żeby zweryfikować te pierwsze, silne emocje, które nami targają.

Starsi często radzą młodszym, żeby troszkę poczekali, bo gdy faktycznie trafią na wielką miłość, to doskonale będą wiedzieć, że to właśnie to.

Takie przeświadczenie czasami może być szkodliwe. Oczekujemy wówczas jakichś fanfar, chórów anielskich i innych dziwnych znaków, a tu jakoś cicho i spokojnie. Lepiej nie tworzyć takich mitów, ponieważ mogą one w niektórych przypadkach przynieść więcej szkody niż pożytku. Możemy mieć bardzo dobrego partnera, z którym tworzymy fajną relację, ale pozbawioną jakichś takich pierwszych uniesień i w rezultacie dojść do wniosków, że może i jest dobrze, ale to chyba jednak nie ten, skoro nie ma fajerwerków i nie wydarzyło się to czy tamto. Relacje międzyludzkie są bardzo specyficzne, niepowtarzalne i czasem trochę skomplikowane, w związku z tym to, co w ostatecznym rozrachunku nazwiemy prawdziwą miłością, będzie zależało od nas – jak my tę miłość definiujemy, czego oczekujemy… I dlatego lepiej nie nastawiać się na jakieś konkretne zjawiska, które będą tej miłości towarzyszyły.

Czyli trudno stworzyć jedną, uniwersalną definicję miłości?

Miłość, ale taka trochę szerzej pojęta, to uczucie, które zakłada, że więź z drugą osobą jest dla nas bardzo ważna, że w sposób naturalny wyświadczamy jej różne dobrodziejstwa i z drugiej strony jest to samo, ale nie na zasadzie kalkulacji – ty mi to, więc ja tobie tamto – tylko jest to płynąca z głębi serca chęć i potrzeba. Do tego dochodzi atrakcyjność fizyczna, intelektualna i wspólne wartości. Oczywiście trochę tu idealizuję, bo często przecież zdarza się, że ludzie mają inne poglądy, a jednak bardzo się kochają. Najważniejsze jest podejście wzajemne do siebie, oparte na jak najlepszych przesłankach oraz chemia, dzięki której faktycznie partnerów łączy miłość, a nie przyjaźń.

"Szczęście w miłości. Jak kochać mądrze i rozumieć siebie", Joanna Godecka / Fot. materiały prasowe

„Szczęście w miłości. Jak kochać mądrze i rozumieć siebie”, Joanna Godecka / Fot. materiały prasowe

W jakie mity jeszcze wierzymy?

Często słyszymy, że jeśli kogoś bardzo kochamy, to nigdy się z nim nie kłócimy. To mit. Jeżeli faktycznie się nie kłócimy i we wszystkim jesteśmy zgodni, to tylko się cieszyć, że tak nam się trafiło. Często jednak prawda wygląda zupełnie inaczej. Nie kłócimy się, bo boimy się mówić prawdę. W związku z tym funkcjonujemy w sztucznym świecie i zamiatamy problemy pod dywan, a inni patrzą na nas z boku i myślą „o, jaka idealna para”. Tymczasem nie można tutaj mówić o jakiejkolwiek bliskości.

Wydaje nam się też, że prawdziwa miłość powinna wszystko pokonać.

Przede wszystkim – co to jest to „wszystko” i czy faktycznie powinna? Jeśli mamy na myśli różne trudne chwile, na przykład problemy zdrowotne czy finansowe, to tak – prawdziwa miłość powinna wytrzymać takie kryzysy. Jeżeli jednak mówimy o złym traktowaniu, notorycznych zdradach czy innych zachowaniach, które godzą w którąś z osób, to pozostawanie w takim związku świadczy o bardzo niskim poczuciu własnej wartości. Trwanie przy kimś, kto traktuje nas bez należytego szacunku, nie jest oznaką miłości, a raczej słabego charakteru. Nawet jeśli jakaś miłość się tam przewija, to raczej smutna i podszyta lękiem.

Czasem też nie odchodzimy, bo wydaje nam się, że tak wielkie uczucie zdarza się tylko raz w życiu.

To też bardzo szkodliwy mit. Bo jak już niby zaliczyliśmy tę swoją, wielką miłość, to wydaje nam się, że pula szczęścia się wyczerpała i nic dobrego nas więcej nie spotka. A na miłość nie ma limitu. Bardzo często to dopiero któryś związek z kolei uważany jest z perspektywy czasu za ten najlepszy. Patrzymy na jakość związku, a nie wyłącznie na siłę uczuć.

 Można się rozmarzyć, że gdzieś tam na świecie jest inny człowiek, który mógłby być lepszym partnerem niż ten obecny.

Ludzie, którzy są zadowoleni ze swojego związku nie szukają nowego partnera i nie zdradzają. I wcale nie chodzi tu o tych, którzy trafili na wyjątkowo wspaniałego partnera. Są to ci, którzy potrafią cieszyć się tym, co mają i doceniają swój związek bez względu na to, czy on jest idealny czy też nie. Nie zastanawiają się, czy gdzieś tam czeka na nich ktoś lepszy, bo przecież pośród tylu miliardów ludzi na pewno znalazłby się ktoś romantyczniejszy, przystojniejszy, bogatszy. Mówimy tu o postawie, która po prostu wynika z dojrzałości. Gwarancją szczęścia jest to, że my przestajemy szukać i porównywać – jest nam dobrze właśnie z tym człowiekiem i nie chcemy nikogo innego.

Jak kochać mądrze?

Wiele osób uważa, że prawdziwa miłość wymaga pracy i poświęceń. Ale ważne jest jaki ma ich być cel. W mądrym kochaniu warto dbać o funkcjonalność naszych emocji i granic. Trzeba kochać partnera, ale również siebie. Ktoś kiedyś powiedział „kochaj bliźniego jak siebie samego, ale nie więcej”. To bardzo mądre stwierdzenie, ponieważ zaniedbywanie siebie, zapominanie o swoich potrzebach i robienie wszystkiego z myślą o partnerze, tak naprawdę wcale nie musi świadczyć o miłości, którą go darzymy, ale może to być objaw naszego lęku – jeżeli ja nie będę chodzącym ideałem, on znajdzie sobie kogoś innego, lepszego i odejdzie. Między ludźmi powinna istnieć pewna równowaga, ale bez wyliczania, kto komu ile ofiarował. Ta wymiana powinna być harmonijna, więc jeśli ja uważam, że partner w jakiś sposób narusza mój dobrostan albo jeśli czuję, że nie jestem dla niego tak ważna, jak on jest dla mnie, to powinno mnie to skłonić do refleksji, a nie do zdwojenia starań. Tak bardzo często robią kobiety – kiedy widzą, że facet ogląda się za innymi, to stają na rzęsach, a to jest już objaw desperacji. Mądrym kochaniem jest czasem pozwolenie partnerowi na odejście lub popełnienie jakiegoś błędu. Nie możemy sami próbować wszystkiego naprawiać w związku, ani wszystkiego kontrolować. Wzajemność w związku jest taką wskazówką – jeżeli my oboje czujemy się komfortowo, to znaczy, że jesteśmy mądrzy w miłości.

Nie możemy obdarzyć kogoś zdrową miłością, jeśli nie kochamy samych siebie?

Jeśli nie kochamy siebie, to automatycznie oznacza, że czujemy się mniej wartościowi niż nasz partner. W takich sytuacjach bardzo mocno manipulujemy, ponieważ myślimy sobie, że jeśli będę taka cudowna i idealna, to on mnie w nagrodę za to pokocha. Handlujemy niejako tymi swoimi dobrodziejstwami, oczekując w zamian za nie rewanżu, czyli miłości. W tak funkcjonujących związkach, w momencie, gdy się rozpadają, często padają słowa: „po tym wszystkim, co dla ciebie zrobiłam?”. Jeśli czujemy, że robimy czegoś za dużo, to mądrzej będzie nie robić. Każdy z nas na ogół intuicyjnie wie, kiedy stara się „za bardzo”. Warto pamiętać, że to my sami tworzymy wzorzec tego, ile miłości potrzebujemy, natomiast świat postępuje z nami według tego wzorca. Jeżeli ja pokazuję, że szanuję i kocham siebie,  zasługuję na miłość i szacunek, to właśnie to otrzymam. Jeśli natomiast pokażę, że mi się nic nie należy, że niczego nie jestem warta, to według tego wzorca potraktuje mnie świat, czyli inni ludzie. Dlatego trzeba być dobrym dla siebie.

Joanna Godecka / Fot. archiwum własne

Joanna Godecka / Fot. archiwum własne

 

Joanna Godecka –  terapeutka (pracuje w nurcie TSR) i life coach, ekspertka Sympatia.pl, komentatorka tematyki kobiecej w mediach.

www.joannagodecka.pl

 

Akcja #ListdoNiego

Napisz i wyślij do nas swój #ListdoNiego – i uwolnij słowa. Wybrane listy opublikujemy, a najlepsze wyznania nagrodzimy – a nagrody czekają bajeczne. 😉

Bądźcie z nami, oprócz waszych listów w ramach akcji ukażą się… różne miłosne sekrety. Gotowi na miłość?

Czekamy na wasze listy pod adresem: kontakt@ohme.plw tytule wiadomości wpisujcie: #ListdoNiego. Koniecznie podpiszcie się imieniem i nazwiskiem, a jeśli życzycie sobie publikację pod pseudonimem – napiszcie nam o tym!

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me .
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Sponsora konkursu swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
Wysłanie tekstu jest równoważne ze zgodą na jego publikację oraz kontakt ze strony Oh!me w celu odbioru nagrody. Tekst powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Publikacja pojawi się pod wybranym przez autora pseudonimem bądź inicjałami. Prosimy o dołączenie informacji, jak chcecie zostać podpisani lub wyraźną informację, że chcecie by tekst pojawił się pod waszym imieniem i nazwiskiem.

Nagrody:

logo

2 x zaproszenie do Hotelu Afrodyta Business&SPA*

ohme konkurs karnet

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Karnet ważny do zrealizowania przez 3 miesiące od daty rejestracji (przyznania karnetu).

Kopia Panorama hotel z zewnątrz Afrodyta

Szampan&Sekrety_logo_beztła

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od poniedziałku do czwartku. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 500 PLN.**

IMG_5628

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 800 PLN.*, **

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Platinum butelka szampana, śniadanie dla dwojga, zmysłowa niespodzianka i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 1200 PLN.*, **

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
** Realizacja bonu podarunkowego zgodnie z regulaminem „Bonu Podarunkowego Szampan i Sekrety”; regulamin zawierający informacje o sposobie zrealizowania wygranej zostanie przesłany laureatom

Hama - logo

3 x zestaw dobrej mocy dla dwojga od hama, składający się z:

 1. Hama Ładowarka bezprzewodowa „Magnetic Touch” do smartfonów (1 szt.)
  hama_magnetictoich2

  – Gwarantowana maksymalna szybkość ładowania dostosowana do urządzenia

  – Zoptymalizowany proces ładowania oszczędza akumulator i wydłuża jego trwałość

  – Ekskluzywne wzornictwo na wysoki połysk

  – Bezprzewodowe ładowanie smartfonów za pomocą technologii Qi

  – Obracany o 360° zacisk do mocowania na kratce wentylacyjnej w pozycji pionowej lub poziomej

 2. Hama Power Pack „Premium Alu”, 8000 mAh, antracytowy (1 szt.)

hama_premiumalu1

– Ładowarka Power Pack umożliwia mobilne zasilania energią

– Atestowane ogniwa gwarantują najwyższy standard bezpieczeństwa i najwyższą jakość

Akcja trwa od 05.02.2018 do 28.02.2018 roku.

Regulamin zabawy jest dostępny tutaj.