Związek

Płacz, ale walcz ! Ot, samo życie. Nobody is perfect. Nawet kochanka

Świeża Rozwódka
Świeża Rozwódka
3 lutego 2018
Fot. iStock/fcscafeine
 

Alimenty są jak wrzód na tyłku każdego mężczyzny, który rozstaje się z matką swoich dzieci. Do dzisiaj nie zbadano, co ich tak boli najbardziej, portfel, czy duma. Tak napisałam chwilę po rozwodzie. Dzisiaj, bogatsza o kolejną kochankę byłego męża, która doczekała się naszego rozstania, dodałabym – weź najlepszego adwokata i zrób wszystko, żeby zasądzono ci godne alimenty!

Wszystko, to znaczy WSZYSTKO. Pożycz na prawnika, zbierz od koleżanek paragony z zakupów, przywdziej wojenne barwy, spuść wodami w klozecie jakiekolwiek oznaki ludzkiej przyzwoitości. Ani przez chwilę nie myśl o jego matce, wspólnych znajomych, nawet dzieciach. Tak, wyjdziesz na zdzirę, która całe życie czekała, żeby go oskubać. Tak, nikt nie będzie pamiętał, że to on cię zdradził i oszukał. Tak … – dopowiedz w myślach czym byłaś najbardziej zdziwiona, bo też się będzie zgadzać. Nigdy, nawet przez chwilę, niezależnie od okoliczności waszego rozstania i jak dobrym jest ojcem, nie waż się pomyśleć, że jak obiecał, że zapewni dzieciom, co potrzeba, że będzie opłacał, co zechcesz i nie będziesz dziadować – jeśli tylko to usłyszysz, odpalaj zdrowy rozsądek, profil zimnej suki i wal do sądu! Wiem, co piszę, bo dobrze ci życzę. Musisz zrozumieć jedną, prostą sprawę. Jeżeli nie zawalczysz raz a porządnie, to już do końca beztroskiego dzieciństwa swoich dzieci, uzależniona będziesz od:

jego samopoczucia: „Jak u mnie ok, to kupię nowe ciuchy dzieciom. Jak u mnie ch*jowo, bo nowa panna chce mieć dzieci, a przedtem było jej wszystko jedno, kiedy cię z nią zdradzałem – to i ty pożałujesz. Przecież ten cały rozwód to twoja wina”

samopoczucia nowej kobiety twojego byłego męża, głównie złego: „Za grosz godności osobistej, tylko dziadujemy przez nią, czy twoja była żona nie może znaleźć lepszej pracy?”

jego nowych pasji – gdzieś musi odreagować na własnej skórze sprawdzone porzekadło, że „trawa zawsze bardziej zielona u sąsiada”

jego kolejnego zakrętu życiowego…

Padłam ofiarą ostatniego powodu. Po pięciu latach wspaniałego związku z kochanką z firmy, stało się! Czy napiszę coś w stylu – „a nie mówiłam”, „karma wraca”, „która odbiła, tej będzie odbite”, itp…? Nie napiszę. Dość powiedzieć, że cudowny czar „nowego” przestał działać, powieki ujrzały codzienność, a i pani, jak się okazało, nie miała tylu zalet, o których opowiadała z taką empatią podczas naszego rozwodu. Ot, samo życie. Nobody is perfect. Nawet kochanka.

Ktoś musi beknąć za to jego niepowodzenie, a kto – już wiadomo. Mojemu byłemu mężowi pogorszyła się sytuacja materialna. Doprawdy nie bardzo kumam, jak mu się mogła pogorszyć, skoro odszedł do tak wspaniałej, niezależnej, dobrze zarabiającej kobiety. Ale się pogorszyła. Musiała jakoś znacznie, bo w związku z tym, że nigdy nie uregulowaliśmy spraw alimentacyjnych, on postanowił to zrobić za mnie. Słowem – mój były mąż postanowił wystąpić o alimenty. Tak… to ja mam je płacić. Do tej pory byliśmy dżentelmeńsko umówienia na to, że będzie opłacał synowi szkołę. Dosyć kosztowna, więc wzięłam na siebie opłaty za obiady, zajęcia dodatkowe, wszelkie wycieczki szkolne. Bo wiadomo, jakieś takie wyrzuty sumienia się pojawiły, cholera wie nawet jak to nazwać, żeby siebie nie obrazić.

Tatuś postanowił zatem uregulować sprawy raz na zawsze. Przed nami pierwsza rozprawa. Wiem jedno, bo nie mam zielonego pojęcia, co mnie czeka – wygra ten, kto będzie miał w dupie konwenanse. Wszystkie chwyty dozwolone.

Muszę tylko szybko poszukać szkolenia z cyklu: „Jak zostawić męża w samych skarpetach” albo „Zostań suką w pięć dni” – takim też nie pogardzę. Jakieś sugestie od Was?

C.D.N

 

 


Związek

„Chcę mieć pewność, że to ty…”. Upokorzył mnie tak strasznie, że dzisiaj nie umiem spojrzeć na siebie w lustro

Świeża Rozwódka
Świeża Rozwódka
22 sierpnia 2018
Fot. iStock/Viktor_Gladkov
 

– Najpierw robi się bardzo duszno, potem brakuje tchu – wspomina Ania. – W uszach słyszysz tylko bicie własnego serca i gorączkowo łapiesz powietrze. W pewnej chwili zakręciło mi się w głowie i widziałam taki zaśnieżony ekran, jak kiedyś, kiedy nie było już nic w telewizji. To był zdecydowanie koniec programu. Do kościoła wysłał brata. To on mi powiedział, że Bartek nie przyjdzie. Nie chce wyjść z domu. Nie chce ślubu.

Miesiąc czekałam na Ani telefon. Nie miałam pojęcia, jak się zachować, co się robi w takich sytuacjach. Niby nikt nie umarł, a jednak wszyscy byli w pewnym sensie – w żałobie. Chciałam porozmawiać, zrozumieć, co się stało. Kiedy po raz pierwszy oglądałam „Sex w wielkim mieście”, a Big nie pojawił się na swoim ślubie, w bólach, i z wrodzoną mi empatią, identyfikowałam się z Carrie. Ale i pamiętam jego słowa, kiedy podjeżdżał pod miejsce ich ślubu: „chcę mieć pewność, że to Ty… ’ – nie dawało mi to spokoju.

– Nie potrafię mu wybaczyć, nigdy w życiu nikt nie zrobił mi większego świństwa. Nie zasługuje na moje wybaczenie. Upokorzył mnie tak strasznie, że dzisiaj nie umiem spojrzeć na siebie w lustro. – Anka strzelała we mnie potokiem słów. – Chciałam się rozpaść, zniknąć. Do dzisiaj nie wiem, kto wyprowadził mnie z tego kościoła. Te wszystkie gadżety ślubne, nieotwarte prezenty, weselne pierdoły prześladowały mnie jeszcze dobrych kilka tygodni. Jakby mi ktoś serce wyrwał. Sukienkę podpaliłam i miałam szczęście, że mieszkania z dymem nie puściłam! Potem już tylko chciałam wiedzieć jedno – czy mnie zdradzał i czy odszedł do innej.

Bartek nie odszedł do innej. Z Anią był kilka dobrych lat i prędzej spodziewałabym się, że to ona zmieni zdanie, niż on wybierze wolność. Zawsze mi się wydawało, że było mu z Anią wygodnie. Był tak nieprawdopodobnie wpasowany w jej kalendarz wszelkich pomysłów na życie, że tylko… śmierć mogłaby ich rozłączyć.

– Kochałem Anię. Myślę, że nadal ją kocham. Ale wtedy, w jednej chwili poczułem, że jestem tylko elementem w tym jej idealnym świecie, który sobie wymyśliła. Tylko zapomniała mi przez te wszystkie lata razem powiedzieć, do czego jestem jej potrzebny. Bartek był naprawdę przygnębiony.

– Wiem, że dotarło to do mnie w najgorszym z momentów. Kiedy zacząłem pić, dodawać sobie, wiesz, animuszu, coraz bardziej się bałem i coraz mocniej widziałem te wszystkie braki między nami. Jeden wielki kompromis z mojej strony. Od samego początku nie podobał mi się nawet kolor garnituru. Lubię granatowy, a ona chciała szary. I te wszystkie przedstawienia, na które nie miałem ochoty, tańce, przebieranki, jezu! To miał być nasz ślub, a nie program telewizyjny! Nie miałem odwagi, żeby ją zatrzymać.

I wtedy dotarło do mnie, że on jedyny zachował się w tym całym „przedstawieniu” bardzo odpowiedzialnie. „Chcę mieć pewność, że to Ty…” – dźwięczało mi w uszach.

Opowiedziałam o rozmowie z Bartkiem Ani. Z detalami, żeby wiedziała, że ciągle mogą wszystko naprawić. Odetchnęła z ulgą. Że jej nie zdradził.

– Od początku mówiłam, że w lipcu się za mąż nie wychodzi – dodała.

– Dlaczego – zapytałam? Bo w nazwie miesiąca nie ma „r”!


Związek

Nie taki diabeł straszny – czyli Walentynki po rozwodzie

Świeża Rozwódka
Świeża Rozwódka
20 stycznia 2018
Fot. iStock / weerapatkiatdumrong

W Polsce jest pięć milionów singli, a co trzecia kobieta po 40-tce – rozwiedziona. Kolejna piątka deklaruje, że nienawidzi Walentynek. Co więc jest takiego, co ogłupia nas 14 lutego i sprawia, że zachowujemy się jak infantylne nastolatki?

Bo się tak zachowujemy. Jak zahipnotyzowane stoimy w kiosku przed półką z kartkami walentynkowymi i oczywiście – wybieramy. Nie możemy się zdecydować, feria czerwonych serc z coraz to głupszymi wierszykami zdaje się wołać – mnie, mnie wyślij! I chociaż nie masz pojęcia, do kogo wyślesz, bo przecież nie do niego (ale może do dziadków, niby, że od dzieci, do przyjaciółki, bo przecież to święto miłości wszystkich) stoisz jak cymbał i kupujesz z myślą, że może się przydadzą…

Kolejne półki – z czekoladkami w kształcie serc, odwieczne Merci (tak podziękuję Ci) i pluszowe misie z przyciskiem – I love you. Mój syn w tym roku poprosił mnie o zakup takiego cuda dla swojej koleżanki, błagając przy tym: „Mamo, tylko bez naciskacza, bo się ze wstydu spalę”. Porcja obrzydliwych słodkości ląduje w Twoim koszyku. Bez dwóch zdań się przyda. Ba!

Jeszcze tylko trzeba przebić się przez kilka tysięcy spamów mailowych z ofertą najprzeróżniejszych propozycji walentynkowych, kolacji, pamiątek,  prezentów i jesteśmy w domu.

Walentynek w tym roku nie dostaniesz. Oczywiście tych od dzieci nie liczę i nie ma co się jakoś specjalnie upadlać na tę okoliczność. Walentynki to przede wszystkim święto wszystkich kochanek, plastikowych zdzir, atrakcyjnych sąsiadek i oczywiście nowych kobiet Twojego byłego męża i partnera. O tak! Tego dnia okupują fryzjerów, kosmetyczki, sklepy z bielizną, restauracje. (Gdyby kelnerzy prowadzili tego dnia dyskretne ankiety podczas walentynkowych kolacji, podejrzewam, że małżeństw na sali byłoby jak na lekarstwo). I nie ma co wchodzić im w paradę, bo to smutne kobiety są. Szczerze im współczuję. Czekają na ten dzień cały rok, piękne, gotowe, pachnące,  z nadzieją, że będzie wyjątkowy. Połowa się doczekuje, druga połowa niestety nie, bo JEMU zawsze coś wypada,      z reguły zwala na Ciebie, albo dzieci, a po prostu nie cierpi tego sztucznego celebrowania swojej wielkiej nowej miłości. Ty stara wyjadaczka to wiesz, ona jeszcze nie, myśli, że jest wyjątkowy, (bo  musi być wyjątkowy, skoro lubi tak idiotyczne święto).

Pomyślcie tylko sobie, co musi czuć taka panna, kiedy kelner zwraca się do niej – per „żona”. Jego mina przy tym jest równie bezcenna, bełkocze coś w stylu: „jeszcze nie”, albo „żona została w domu”… Mordęgi ciąg dalszy, kiedy okazuje się, że nie kupił jej kolejnych paciorków od Pandory, majtek z tasiemką w dupie, biletu do Paryża. I każda po cichu, każdego roku czeka na coś więcej – deklarację… Jeśli jej nie ma, wieczór kończy się dramatycznie: „Albo ja, albo żona” lub „Albo ja, albo Twoje dzieci”. A kiedy on ubiera się i chce wyjść, rzuca się spazmatycznie na szyję i przeprasza. Bo przecież nie chciała tego powiedzieć, przecież rozumie, przecież jest mądrzejsza od Ciebie, bardziej wyrozumiała. Kochanka „cierpliwa jest, łaskawa jest, nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą”… Nikomu nie życzę takiej schizofrenii. 😉

Otwieraj zatem wino kobieto i jeśli jakimś cudem nie udało Ci się zobaczyć „Pod słońcem Toskanii”, natychmiast zorganizuj sobie  film i spędź w dobrym humorze wieczór. A jeśli widziałaś, kup w sklepie komedię –  „Inna kobieta”,  a zdzira stanie Ci się bliska jak nigdy jeszcze. Kasę, którą lafirynda wydała na Walentynki, a którą Ty zaoszczędziłaś, wydaj na dobrą plazmę. 🙂

P.S. Wszystkie jeszcze żonate, a nierozwiedzione prosi się o niegrzebanie w teczkach swoich mężów. Może się okazać, że prezent, który znajdziecie, nigdy do Was nie trafi. Po co Wam te komplikacje.