Lifestyle

Rusza pierwszy w Polsce LEGO STORE

Redakcja
Redakcja
2 sierpnia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

W sobotę 6 sierpnia o godzinie 11.00 w Galerii Mokotów w Warszawie nastąpi uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce LEGO Store z unikalną ofertą, niedostępną w żadnym innym sklepie. Z tej okazji firma LEGO Polska przygotowała dodatkową atrakcję – w każdy weekend sierpnia dzieci będą mogły uczestniczyć w budowaniu ogromnej mapy Polski z 1 100 000 klocków LEGO. Wielki finał zaplanowano na 28 sierpnia.

LEGO Store to ucieleśnienie marzeń fanów klocków LEGO. Sklep będzie w pełni dedykowany produktom LEGO, a w jego ofercie, obok klasycznych i najbardziej popularnych serii, takich jak LEGO® City, LEGO® Star Wars™, LEGO® Friends, LEGO® DUPLO®, pojawią się ekskluzywne kolekcje: LEGO® Ideas – zestawy autorstwa fanów LEGO, które uzyskały ponad 10 000 lajków na platformie LEGO Ideas i zostały wdrożone do produkcji przez Grupę LEGO, czy linia LEGO® Creator Expert – kreatywne i zaawansowane zestawy, z których można ułożyć np. kino, kręcącą się karuzelę czy samochód Mini.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

W asortymencie LEGO Store znajdą się także inne elementy, jak np. Pick-A-Brick Wall, czyli ściana z zasobnikami, w których oferowane będą luzem klocki o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Fani LEGO będą mogli również zbudować i kupić swoje autorskie minifigurki. Dla dzieci zostaną udostępnione także specjalne stoliki do zabawy i budowania kreatywnych modeli. Ponadto w każdy weekend sierpnia wszystkie zakupy w LEGO Store będą premiowane upominkiem-niespodzianką.

Mar. prasowe

Mar. prasowe

Misją Grupy LEGO jest dostarczanie dzieciom twórczej, pełnej radości i niczym nieograniczonej zabawy, która rozwija ich kreatywność i wyobraźnię. Jesteśmy szczęśliwi, że otwieramy pierwszy w Polsce LEGO Store, dzięki czemu mali budowniczowie będą mieli łatwiejszy dostęp do unikalnych produktów LEGO, dostępnych do tej pory tylko przez internet – mówi Emilia Kalinowska, Senior Marketing Manager w LEGO Polska. I dodaje: Z okazji otwarcia LEGO Store zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnego budowania ogromnej mapy Polski. Oddamy do ich dyspozycji ponad milion klocków LEGO, z których będą mogły skonstruować wszystko, co tylko podpowie im wyobraźnia: budynki, zabytki, drzewa, zwierzęta, samochody, turkusowe morze ze srebrnymi klockami jako rybami, czy góry pokryte białym śniegiem lub fioletowymi krokusami.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Wielkie budowanie mapy Polski z 1 100 000 kloców LEGO rozpocznie się w sobotę 6 sierpnia. Tuż przy LEGO Store stanie podstawa z klocków LEGO o wymiarach 7×7 m oraz stoliczki dla dzieci, przy których będą mogły konstruować swoje modele. Do współpracy przy tym wyjątkowym projekcie zaproszono polskich AFOL-sów (Adult Fans of LEGO), zrzeszonych w oficjalnych stowarzyszeniach LUGPOLZbudujmy to! Mapę podziwiać będzie można do końca wakacji, a jej uzupełnianie o nowe elementy odbywać się będzie w każdy weekend, by w sobotę 28 sierpnia dokonać oficjalnego odsłonięcia skończonego projektu.

Obok LEGO Store staną też gabloty, w których zostaną wyeksponowane najsłynniejsze polskie zabytki zbudowane z klocków LEGO przez AFOL-sów: Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski w Warszawie, Makieta osady w Biskupinie oraz Żuraw Gdański.

 


FIRMA LEGO

Firma LEGO powstała w 1932 roku w małym miasteczku Billund w Danii. Założycielem był stolarz Ole Kirk Christiansen, który na skutek kryzysu gospodarczego zaczął produkować drewniane zabawki zgodnie ze swoją dewizą „Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Nazwa jest zbitką wyrazów LEg GOdt, czyli po duńsku „baw się dobrze”. Dopiero w 1947 z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza plastikowa zabawka. Prototyp klocka, znanego dziś niemal na całym świecie, powstał w 1949 roku. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1958 roku, kiedy syn założyciela – Godfred Kirk Christiansen – opatentował pomysł łączenia klocków LEGO za pomocą słupka i tulejki. Odkrycie Goldfreda okazało się punktem zwrotnym i kluczem do sukcesu. System sprawił, że budowle LEGO są niezwykle stabilne, a nieograniczone możliwości zespalania elementów pozwalają na tworzenia niesamowitych wręcz konstrukcji. Dwa klocki o ośmiu wypustkach można połączyć aż na 24 różne sposoby, a dla ośmiu takich klocków istnieje prawie nieskończona liczba połączeń!

Kolejnym punktem zwrotnym dla rozwoju firmy, paradoksalnie, stał się pożar w 1960 roku, w wyniku którego zniszczeniu uległa część budynku, gdzie produkowano drewniane zabawki. Od tego momentu jedynym surowcem do produkcji klocków był plastik. W 1966 roku firma Christiansena wytwarzała już 57 różnych zestawów i 25 pojazdów. W 1968 roku w Billund otwarto pierwszy Legoland, czyli park rozrywki zbudowany z klocków. Decyzja okazała się genialnym posunięciem, gdyż tylko w pierwszym roku działalności miejsce odwiedziło 625.000 fanów LEGO. Dziś parki Legoland istnieją także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i Malezji.

W 1969 roku na rynek wkroczyły klocki LEGO DUPLO, przeznaczone dla dzieci od 1.5 do 5 lat. W 1974 roku świat ujrzał pierwszego ludzika LEGO, a w 1977 roku pierwszą serię LEGO Technic, umożliwiająca starszym dzieciom budowanie modeli mechanicznych. Na początku lat 80. powstał Dział Produktów Edukacyjnych (LEGO Education), by rozwijać linię specjalnych zabawek na użytek szkół i przedszkoli, a także dla dzieci niepełnosprawnych. 1998 to natomiast rok pierwszej, bestsellerowej gry komputerowej – Wyspy LEGO, która sprzedała się niemal w milionie egzemplarzy. Kolejnym krokiem milowym w historii LEGO jest premiera w lutym 2014r. pierwszego pełnometrażowego filmu kinowego, zrealizowanego w technologii 3D.

Dziś szacuje się, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadają 62 klocki LEGO, a po świecie „chodzi” ponad 4 miliardy minifigurek LEGO. Od 1958 roku w sumie wyprodukowano 650 miliardów klocków, które już dawno wyszły poza pokoje dziecięce i wykorzystywane są przez ludzi


Lifestyle

Pracujesz godzinami w biurze? Wypróbuj prosty sposób na załagodzenie skutków takiej pracy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 sierpnia 2016
Fot. iStock / Poike
 

Praca w biurze wdaje się być atrakcyjnym zajęciem i pod względem obowiązków a często także i płacy. Jednak to z pozoru wygodne zajęcie w jednym miejscu ma także swoje ciemne strony, które odkrywa każdy pracownik po krótszym bądź dłuższym czasie. Bóle pleców spowodowane kilkugodzinnym „uziemieniem” przy biurku, potrafią wyjątkowo dotkliwie dać każdemu w kość. Ale mniej sprawny kręgosłup to nie wszystko, co może na ciebie czekać.

Nie szukaj winy daleko

Przyczyn problemów zdrowotnych występujących na skutek pracy za biurkiem jest kilka. Chcąc uciec przed nimi, należy przyjrzeć się temu, w jaki sposób pracujesz. Np. dla kręgosłupa ważne jest to, jaką postawę utrzymujesz podczas siedzenia, oraz czy w czasie przerw, zamiast prostować nogi pod biurkiem, wstajesz i idziesz choćby na krótki spacer po korytarzu. Ale najbardziej szkodliwy jest dla całego organizmu bez wątpienia całodniowy brak ruchu, który dotyczy aż  42 proc. Europejczyków! Tak więc, poza nieznośnym bólem pleców, przez brak ruchu jesteś bliżej wystąpienia u siebie czterech głównych chorób cywilizacyjnych: chorób wieńcowych serca, cukrzycy typu II, nowotworu jelita grubego i nowotworu piersi.

Receptę wypisz sobie sama

Badacze z Cambridge oraz Norwegian School of Sports Sciences doszli do wniosku, że idealnym panaceum na kłopoty dla wszystkich cierpiących z powodu braku ruchu i tych przywiązanych na wiele godzin do biurka, jest … spacer. Uwaga! Wystarczy tylko godzina umiarkowanie szybkiego spaceru, by złagodzić skutki 8-godzinnej pracy za biurkiem. To śmiesznie mało, by w znaczący sposób poprawić zdrowotne rokowania na przyszłość i ułatwić funkcjonowanie organizmu na już i teraz. Spacery cię nudzą? Wskocz na rower lub w buty do biegania. A podczas samej pracy zadbaj o siebie, podczas nawet krótkich przerw, wstań od biurka, wyjdź choćby na kawę, co zminimalizuje szkody w organizmie, które są wynikiem długotrwałego siedzenia za biurkiem.


źródło: www.polityka.pl


Lifestyle

Hashimoto. Choroba która dotyka całe ciało i towarzyszy do końca życia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 sierpnia 2016
hashimoto niedoczynność tarczycy
Fot. iStock / Bojan fatur

Kobiety często cierpią na różnorodne zaburzenia hormonalne oraz inne schorzenia. Początkowo wiele z objawów, jakie obserwują u siebie, nie są łączone od razu z kłopotami typowo kobiecymi. Stres, szybkie tempo życia, długie godziny spędzane podczas wykonywania obowiązków domowych i zawodowych, nie pozwalają skupić się na sygnałach, jakie ewidentnie wysyła ciało.

Szczególnie specyficzne kłopoty dają się we znaki, gdy kobieta planuje powiększenie rodziny. Problem z poczęciem dziecka oraz inne współtowarzyszące temu objawy skłaniają do wizyty u specjalisty. Diagnoza z ust lekarza brzmi orientalnie — choroba Hashimoto, ale na to schorzenie związane z niedoczynnością tarczycy, cierpią kobiety w różnych częściach świata.

Chroba Hashimoto objawia się na wiele sposobów

Choroba występuje 10- krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a jej występowanie zwiększa się wraz z wiekiem. Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, jeszcze nie dość dokładnie poznaną przez naukowców. Do jej rozwoju w organizmie konieczne jest współdziałanie czynników genetycznych, środowiskowych (bakterie, wirusy, nadmiar jodu), oraz mechanizmów typu stres. W tym przypadku z powodu nieprawidłowego działania układu immunologicznego dochodzi do wytworzenia przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Choroba rozwija się przez lata, w miarę niszczenia gruczołu tarczowego i zmniejszania się produkcji hormonów tarczycy. Mimo że na pierwszy rzut oka objawy nie są specjalnie dokuczliwe ani nie zagrażają życiu, to mogą mieć różne nasilenie i różny skutek. Zależy to przede wszystkim od czasu trwania niedoczynności tarczycy oraz stopnia niedoboru hormonów. Im dłużej trwają kłopoty, tym gorsze mogą mieć konsekwencje — choroby serca, niepłodność, a nawet śpiączka. Należy zwrócić szczególną uwagę i zasięgnąć opinii lekarskiej w sytuacji, gdy pojawia się:

 • ciągłe uczucie zimna,
 • zmęczenie/senność,
 • depresja,
 • zaburzenia pamięci,
 • zwiększenie masy ciała,
 • rzadsze oddawanie stolca/zaparcia,
 • spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze,
 • sucha, łuszcząca się, blada skóra, suche włosy,
 • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, spadek libido

  hashimoto

  Fot. iStock / Sakramir

Dla kobiet choroba Hashimoto bywa bezlitosna

Nie chodzi jedynie o wahania nastrojów, wagi czy zaburzenia miesiączkowania. U kobiet chorujących na Hashimoto, choroba ma wyjątkowo bolesny wymiar — stwarza problem z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem. Wynika to nie z samego zapaleniem tarczycy, ale z innych zaburzeń mechanizmów odpornościowych, adaptujących organizm matki do płodu. Jeśli uda się szczęśliwie zajść i utrzymać ciążę, należy odpowiednio zmodyfikować ilość podawanych leków. Po rozwiązaniu najczęściej problemy z Hashimoto narastają, po 6 tygodniach od porodu konieczna jest kontrola stężenia HTC. W wielu przypadkach choroba Hashimoto po raz pierwszy ujawnia się po porodzie.

Trafna diagnoza to początek świadomego życia z chorobą

Gdy pojawiają się niepokojące objawy mogące wskazywać na niedoczynność tarczycy, lekarz rodzinny kieruje na oznaczenie stężenia TSH we krwi. Jeżeli wynik będzie nieprawidłowy (powyżej górnej granicy normy), należy oznaczyć stężenie wolnej tyroksyny (FT4). Do dyspozycji celem postawienia diagnozy są również badania takie jak USG tarczycy oraz oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy. Gdy diagnoza nie pozostawia wątpliwości, należy poddać się leczeniu, które towarzyszy przez całe życie, jednak pozwala przywrócić zdrowe funkcjonowanie.

Ważna jest również stała kontrola lekarska pod kątem wystąpienia innych chorób autoimmunologicznych, które mogą towarzyszyć Hashimoto — celiakii czy niedoczynności kory nadnerczy. Trudno jest uniknąć zachorowania na chorobę autoimmunologiczną, ponieważ zależna jest ona w głównej mierze od genetyki. Jeśli w rodzinie pojawiały się przypadki tej choroby, należy kontrolnie wykonywać badania i unikać przyjmowania leków, które mogą przyspieszyć jej wystąpienie.

Ponieważ nie opracowano skutecznej metody leczenia choroby Hashimoto, leczenie opiera się na stałym przyjmowaniu brakujących hormonów tarczycy — syntetycznej lewotyroksyny. Regularne przyjmowanie brakujących hormonów prowadzi do normalizacji stężenia TSH i powrotu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Leczenie u większości kobiet można przeprowadzać z powodzeniem w domu, jednak w przypadku pacjentek z ciężką niedoczynnością tarczycy lub ze współistniejącymi poważnymi chorobami (np. chorobą serca) początkowo konieczna może być hospitalizacja.


źródło: www.mp.plwww.endokrynologia.net


Zobacz także

Witaj szkoło… no i się zaczęło. Jak planować, żeby nie oszaleć? Akcja „Rodzic wraca do szkoły”

Kup babo rower, żaden lowelas tak cię nie odmłodzi! Wsiadłam, pojechałam, żyję i mam się świetnie. Jak testowałam "miejskie cudo"

Kup babo rower, żaden lowelas tak cię nie odmłodzi! Wsiadłam, pojechałam, żyję i mam się świetnie. Jak testowałam „miejskie cudo”

Jak różnice w wychowaniu dziecka mogą rozbić małżeństwo. Na szczycie rodzinnej hierarchii jesteście oboje