Psychologia Związek

Obecni – nieobecni w związku. Jak rozpoznać tych, z którymi nigdy nie będziemy „naprawdę”?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 listopada 2016
Fot. iStock/lofilolo
 

Nieobecny. Czasem tylko duchem, czasem również ciałem. Związek z partnerem, którego tak naprawdę, realnie przy tobie nie ma, bywa o wiele bardziej obciążający niż samotność w pojedynkę. Bo co z tego, że umówiliście na wspólne życie, kiedy ze wszystkim zostajesz sama, bez wsparcia, bez jego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji, w rozwiązywaniu problemów?

„Na początku było inaczej” –  trzymasz się kurczowo tej myśli, widząc w niej szansę na jakąś poprawę, na powrót do tego, co było między wami, zanim on „zobojętniał”. Zatrzymaj się, pomyśl – czy naprawdę było inaczej?

Istnieje kilka rodzajów „niedostępności”. Niektórzy z nas zawsze będą „nieobecni” w związku, z powodu zaburzeń psychicznych lub/i niezaspokojonych w dzieciństwie potrzeb. Bywa jednak, że „nieobecność” jest czymś czasowym. Zdarza się tak, jeśli to następstwo jakiegoś życiowego dramatu, problemu, trudnego momentu.

Oto lista bardziej subtelnych, alarmujących sygnałów niedostępności w związku:

1. Flirtowanie połączone z powierzchownymi, zdawkowymi pochlebstwami

Czujesz, że osoba, którą poznajesz preferuje jedynie powierzchowny kontakt, brak tu chęci głębszego poznania drugiej strony? Taki flirt jest dobrym elementem intymności, która ma trwać jedynie chwilę, kiedy na nic nie liczymy i niczego od siebie nie oczekujemy.

2. Mocna samokontrola

Niepokojący jest brak wyrozumiałości dla swoich i cudzych słabości. Nasze relacje powinniśmy przecież budować na akceptacji, zrozumieniu i chęci wsparcia. Brak spontaniczności, przysłowiowej „odrobiny szaleństwa” jest zdecydowanie złym znakiem dla ewentualnej relacji.

3. Zbytnia podejrzliwość

Jeśli bliska ci osoba zbyt mocno skupia się na zasłyszanych, negatywnych faktach i wierzy w nie, bez chęci konfrontacji z tobą, jest to zdecydowanie alarmujący sygnał.

4. Niepokojąca przeszłość

Dowiedz się, czy twój ukochany był już w jakiejś dłuższej, stałej relacji i dlaczego to się skończyło. Może się okazać, że większość jego związków kończyła się tam, gdzie zwykle zaczyna rozwijać się intymność.

5. Perfekcjonizm

Zaniepokoić powinna cię także skłonność do wyszukiwania w każdym wad. Problem polega na tym, że osoba, z którą się spotykasz, boi się bliskości. Kiedy nie może doszukać się w tobie jakieś słabości, niedoskonałości, jej niepokój rośnie.

6. Gniew – gwałtowny, bez znaków ostrzegawczych lub tłumiony, maskowany chamskimi odzywkami

Zwracaj uwagę na język, jakim bliska ci osoba posługuję się w gniewie. Czy masz wrażenie, że zamienia się w kogoś innego? Czy często myślisz, że nie podejrzewałbyś jej o „takie zachowanie”…?

7. Arogancja

Unikaj związku z kimś, kto uwielbia się przechwalać i jest zarozumiały. Takie zachowanie sygnalizuje niską samoocenę. Droga do zyskania jego zaufania będzie kręta i wyboista.

8. Nieterminowość, niesłowność

Chroniczne spóźnianie się jest nie tylko nieuprzejme, ale może także wskazywać, że dana osoba unika relacji, chce się z niej „wywinąć”.

9. Natarczywość/Tajemniczość

Niewłaściwe, zbyt wcześnie zadane pytania (np. o pieniądze czy seks) mają często na celu zniechęcenie drugiej strony, uniemożliwienie rozwoju waszemu związkowi.

10. Presja zbliżenia

Uważaj na bodźce seksualne wysyłane zbyt wcześnie. Uwodziciele unikają prawdy, autentyczności, ponieważ nie wierzą, że sami są w stanie „zatrzymać” partnera na dłużej. Kiedy związek staje się realny, oni go sabotują. Zbliżenie ma dać im pewność, której i tak nigdy nie poczują.

Większość ludzi ujawnia swoją emocjonalną niedostępność  bardzo wcześnie. Obserwuj, zwracaj uwagę na niepokojące, powyższe sygnały, zwłaszcza jeśli czujesz, że zaczynasz się angażować.


Psychologia Związek

Masz obok siebie prawdziwych przyjaciół? Czym właściwie jest ta cała przyjaźń?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 listopada 2016
Fot. iStock/MilosStankovic
 

Jak wyglądałoby nasze życie bez przyjaciół? Potraficie je sobie wyobrazić? Bez ludzi, na których możemy polegać, którzy nas wspierają i rozumieją, i akceptują takimi, jakimi jesteśmy. Ale też nie szczędzą słów krytyki i nie owijają w bawełnę, kiedy widzą, że potrzeba nam wylać kubeł zimnej wody na głowę.

Kim jest prawdziwy przyjaciel? Jaki jest? Jak często zadajemy sobie pytanie – czy aby na pewno to przyjaźń, czy jest pozbawiona interesowności, fałszu i kłamstwa?

Przyjaciele słuchają siebie nawzajem

Są uważni i empatyczni. Nie oceniają, nie wydają opinii i nie próbują przeforsować swoich poglądów. Czasami mówią: „Nie mam nic mądrego do powiedzenia”, a ty jesteś im za to wdzięczna, bo to, że mogłaś się wygadać, już jest ogromnym wsparciem. Wiesz, że możesz zwierzyć się ze swoich najgłębiej chowanych uczuć i myśli, a przyjaciel cię nie oceni. Nie odwróci się do ciebie plecami. Spróbuje ciebie zrozumieć.

Przyjaciele są bezinteresowni

Nigdy nie usłyszysz: „Ja tobie pomogłem, teraz liczę na rewanż”. Nie, przyjaciel nie postawi cię nigdy w takiej sytuacji, nie będzie oczekiwał, że dla niego wywrócisz swoje życie do góry nogami. Jeśli pomaga – robi to z czystego serca, bez kalkulowania, czy mu się to opłaci. Po prostu – chce pomóc i to jest dla niego jak najbardziej naturalne.

Przyjaciele są szczerzy

Nie korygują się mówiąc to, co chcesz usłyszeć. Wręcz przeciwnie, to oni potrafią powiedzieć kilka słów prawdy, które nie zawsze muszą być miłe dla ciebie. Ty jednak wiesz, że mówią tego tobie, by cię zranić, umniejszyć twoją wartość. Ta krytyka jest zawsze konstruktywna i ty tak ją właśnie odbierasz, bo wiesz, że pada ona z ust przyjaciela, który nigdy nie chciałby dla ciebie źle.

Przyjaciele rozśmieszają cię

To w och towarzystwie najwięcej się uśmiechasz, płaczesz ze śmiechu. Wspólnie spędzony czas to często świetna zabawa. Przecież obecność przyjaciela to nie tylko poważne rozmowy i analizowanie rzeczywistości. Tak naprawdę najczęściej z przyjaciółmi spędzamy na zabawie wolny czas, nie mamy z nimi jedynie kontaktu, gdy nam lub im bywa źle. Wręcz przeciwnie.

Przyjaciele nie zawodzą

To jest chyba najcenniejsza wartość. Wiesz, że będą cię wspierać w trudnych dla ciebie chwilach, że rozumieją, gdy coś jest dla ciebie ogromnie ważne i nie opuszczą cię w tym momencie. Obojętnie, czy miałaby to być chwila radości i euforii, czy głębokiego smutku. Na nich możesz liczyć – zawsze, w każdej sytuacji. Od nich otrzymasz wsparcie, kopniaka w tyłek, czułość i wyrozumiałość.

Przyjaciele nie rywalizują

Nie rywalizują między sobą o sympatię, uwagę, czy wspólnie spędzony czas. Przyjaciele to grupa ludzi, która działa wspólnie, jak dobrze dobrany zespół, bez żali i pretensji o to, że może ktoś bardziej, albo bliżej z kimś jest. Wśród przyjaciół brak zawiści i zazdrości. Nikt nawet nie myśli o takich rzeczach.

Przyjaciele nie zgadzają się we wszystkim

Pochodzimy z różnych środowisk, nasze światopoglądy w pewnych kwestiach z pewnością się różnią. Ale szanujemy zdanie i opinię przyjaciela. Dyskutujemy, przedstawiamy swoje racje, ale szanując siebie nawzajem. Możemy się nie zgadzać, możemy nie rozumieć, ale przyjaciel akceptuje odmienność poglądów drugiej osoby.

Ja mam swoją krótką definicję przyjaciela: to ktoś, do kogo mogę zadzwonić choćby o drugiej w nocy i wiem, że mogę na niego liczyć. To ktoś, komu ufam, kto wiem, że nie zrobi mi świadomie krzywdy. To ktoś, kogo słucham i kto słucha mnie. To w końcu ktoś, kto nie powie: „nie teraz”, „nie chcę”, „mam inne plany” – wiedząc, że go potrzebuję w najważniejszych momentach mojego życia.

A wy? Macie takich przyjaciół?


Psychologia Związek

Jak dobrze kochać? Cztery filary miłości według buddyzmu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 listopada 2016
Jak dobrze kochać? Cztery filary miłości według buddyzmu
Fot. IStock/demaerre

Czym jest miłość? Choć opisano ją już nawet matematycznym wzorem, trudno o jedną, uniwersalną definicję. Każdy, kto choć raz kochał, wie, że miłość pozostaje tajemnicą, doświadczeniem, które w każdym z nas pozostawia indywidualny ślad.

Cztery filary prawdziwej miłości

Maitri

Pierwszym aspektem prawdziwej miłości jest Maitri – chęć i zdolność do obdarowania ukochanej osoby radością i szczęściem. Aby rozwijać ten aspekt naszego uczucia, musimy ćwiczyć obserwując i słuchając uważnie, tak, by wiedzieć co robić i czego nie robić, aby uszczęśliwiać innych. Jeśli oferujesz swojej ukochanej coś, czego ona nie potrzebuje, to nie jest Maitri. Musisz poznać jej rzeczywistą sytuację, inaczej to, co masz do zaoferowania, może przynieść jej nieszczęście. Brak chęci zrozumienia i poznania oznacza, że twoja miłość nie jest prawdziwą miłością. Trzeba patrzeć głębiej, aby zobaczyć i zrozumieć potrzeby, aspiracje i cierpienia ukochanej osoby. Wszyscy potrzebujemy miłości.

Karuna

Drugim aspektem prawdziwej miłości jest Karuna, zamiar i zdolność do łagodzenia i przekształcania cierpienia w coś pozytywnego, rozjaśniania smutków. Karuna jest zwykle błędnie tłumaczona jako „współczucie”, ale to nie jest do końca poprawne tłumaczenie. „Współczucie” oznacza współodczuwanie, a my nie musimy cierpieć, aby „eliminować” cierpienie innej osoby.

Mudita

Trzecim elementem prawdziwej miłości jest Mudita, radość. Prawdziwa miłość zawsze przynosi radość tobie i osobie, którą kochasz. Jeśli nasza miłość nie przynosi radości obu stronom, to nie jest prawdziwa miłość.

Upeksza

Czwartym elementem prawdziwej miłości jest Upeksza, co oznacza, opanowanie, „odpuszczanie”, niedyskryminujące podejście. Upa znaczy „ponad”, a iksha oznacza „szukać”. Czy potrafisz wspiąć się na górę, aby być w stanie spojrzeć na całą sytuację z dystansu? Jeśli w twojej miłości jest dyskryminacja, jeśli trawią ją uprzedzenia, to nie jest prawdziwa miłość.


Źródło: creativesystemsthinking.wordpress.com


Zobacz także

4 powody, dla których bycie „czarną owcą” w rodzinie nie jest złe

7 znaków, że osoba, którą kochasz, ma poważne zaburzenia osobowości

Jak zarządzać emocjami i rozwijać swoją emocjonalną inteligencję?