Lifestyle

Życie z narcyzem. 12 wskazówek, które pomagają ci żyć najlepiej, jak to możliwe

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
21 sierpnia 2020
Fot. iStock
 

Czasami opuszczenie narcyza nie wchodzi w grę. Nie zawsze da się uciec, a ucieczka nie zawsze pozwala na odcięcie łączących was sznurów Czasem nasza relacja z narcyzem wcale nie ma charakteru romantycznego. Mamy narcystyczne matki, ojców, siostry i dzieci. To nie rzadkość, gdy żyjemy w potężnym rozkroku między ucieczką od tego, co nas niszczy, a pragnieniem utrzymania relacji, zwłaszcza z własnym, dorosłym dzieckiem.

Rodzic uznaje swoje dorosłe dziecko za narcystyczne, ale desperacko pragnie utrzymać podstawowy kontakt. Małżonek nie jest skłonny do opuszczenia swojego narcystycznego partnera z kilku powodów, takich jak ekonomia, zaangażowanie lub (ośmielę się powiedzieć) miłość. Dziecko zdaje sobie sprawę, że jego rodzic jest narcyzem, ale nie chce lub nie jest w stanie odciąć go od życia, bo to mama, tata. W takich sytuacjach nic nie jest proste. Poczuć i zrozumieć może to tylko osoba, która również spędza życie skacząc z jednej na drugą stronę urwiska. Wciąż od nowa. Jak więc można nauczyć się żyć z egoizmem, arogancją, wyższością i przywilejami każdego dnia, nie tracąc zmysłów? A może się nie da?

Jak tolerują narcyzów, którzy:
wykorzystują zastraszanie do kontrolowania,
zastraszają, aby przekonać,
milczą, aby uniknąć intymności,
wściekają się, aby ukryć niepewność,
a by okazać miłość, potrafią tylko kupować?

Jest to możliwe i oto kilka sugestii. Pamiętaj, że to jedynie pewna higiena zdrowia psychicznego, którą możesz zastosować, by ta relacja nie była dla ciebie wyniszczająca, by to łatwiej udźwignąć.

Jak żyć z narcyzem?

Naucz się go

Żadna z poniższych wskazówek nie zadziała, chyba że dana osoba będzie chciała wyjść poza tę relację i się narcyza nauczyć, przestudiować go, jego zachowania, mechanizmy, schematy. Musisz wiedzieć, z czym się mierzysz.

Jest to niezbędne, aby uzyskać więcej informacji, nauczyć się odrywać emocjonalnie i zresetować stare nawykowe kłótnie. Kiedy jesteś w stanie analizować i usystematyzować narcystyczne zachowanie w beznamiętny sposób, wygrywasz swój spokój. Potrzebujesz jasności umysły i równowagi emocjonalnej.

Nazwij rzeczy po imieniu

Większość narcyzów jest dumnych ze swojego narcyzmu, uważają go za pozytywny aspekt osobowości. Chociaż początkowe dzielenie się „diagnozą” może nie przebiegać tak dobrze, efekt końcowy jest zwykle znacznie lepszy. Stwierdzenia takie, jak „uważaj na swój narcyzm”, sformułowane bez sarkazmu, mogą być całkiem skuteczne, o ile narcyz ma do ciebie zaufanie i ceni waszą relację.

Zrozum cykl przemocy narcyza

Cykl przemocy narcystycznej jest wyjątkowy i obejmuje cztery fazy: poczucie zagrożenia, znęcanie się nad innymi, stawanie się ofiarą i poczucie wzmocnienia. Poznanie cech identyfikacyjnych każdego kroku pozwala zatrzymać lub przerwać ten cykl.

Zobacz, jak to robi

Na szczęście narcyzi są stworzeniami z dużymi przyzwyczajeniami, więc kiedy odkryją skuteczną taktykę przemocy, powtarzają ją.

Istnieje siedem sposobów wykorzystywania innych: fizycznie, emocjonalnie, werbalnie, psychicznie, finansowo, seksualnie i duchowo. Niektóre przykłady obejmują agresję, zamieszanie, wypaczanie prawdy, gaslighting, ograniczanie dostępu do pieniędzy, przymus seksualny i myślenie dychotomiczne. O ile przemocy zawsze należy się sprzeciwiać i nie ma miejsca na jej tolerancję, najlepszym sposobem obrony przed przemocą subtelną w wykonaniu narcyza, jest umiejętność odbicia jak lustro. Umiejętność zdystansowania się do zachowania narcyza, który lubuje się w manipulacji oraz graniu na emocjach i uczuciach. Pamiętaj, że to tylko na pokaz, nie możesz wyrzutów narcyza brać do siebie. Nigdy.

Zagraj w tę  grę świadomie

Narcyzi używają swojego uroku, aby przyciągnąć innych udając zainteresowanie drugą osobą. Często jednak nie wysłuchują odpowiedzi na zadane pytania i przerywają opowieścią o sobie. Zamiast się złościć, zaplanuj na to czas. Zagraj w grę, aby zobaczyć, jak szybko zmienia się temat, i spróbuj „poprawić czas”, jaki mają graczkę na swój ruch.

Uważaj na prezenty niespodzianki

Opowieść o koniu trojańskim jest dobrym przykładem narcystycznego wręczania prezentów. Aby niepostrzeżenie dostać się do greckiego miasta Troja, drewnianego konia wypełniono żołnierzami. Gdy koń znalazł się za bramą, mężczyźni i… wszyscy znamy tę historię. Każde wręczenie prezentu niespodzianki przez narcyza, powinno być traktowane z ostrożnością, a nie z naiwnością.

Każdy prezent jest po coś. Narcyz i bezinteresowność, to słowa wykluczające się.

Nakarm czasem wilka

Brzmi złowrogo, ale według niektórych ekspertów, aby się rozwijać, narcyzi potrzebują codziennego karmienia uwagi, afirmacji, uczucia i uwielbienia. Prosty komentarz: „wyglądasz niesamowicie”, „jesteś w tym świetny” lub „jesteś imponujący”, to droga do utrzymania tej relacji w ryzach.

Ego narcyza wymaga rozpieszczenia, to znacznie redukuje jego agresję. To nie manipulacja, a raczej podstawowe zrozumienie tego, jak działa jego zaburzenie osobowości. Oczywiście nie będziemy ci wmawiać, że to „super rozwiązanie”, ale jest na pewno skuteczne, jeszcze w tej relacji musisz funkcjonować.

Zweryfikuj oczekiwania

Narcyzi są znani z braku empatii. Chociaż oczekują współczucia dla siebie, nie odwzajemniają się. Ta empatyczna nieobecność, trzyma innych na dystans i ogranicza intymność. Kiedy potrzebne jest współczucie, znajdź inne źródło zamiast żądać go od narcyza. I tak tego nie dostaniesz.

Chroń go przed jego własną niepewnością

Zbyt często, gdy ktoś dowiaduje się o ukrytej niepewności narcyza, przywołuje to w odwecie jako ofensywny atak. To tylko zwiększa narcystyczną reakcję łańcuchową. To zmusza narcyza do obrony, zwiększa jego wewnętrzny wstyd, zmusza jeszcze mocniej do kamuflowania każdego deficytu.

Chcesz żyć z narcyzem? Pomóż mu ochronić jego niepewność.

Ustal granice

Jedną z najłatwiejszych do ustalenia granic jest unikanie obwiniania. Narcyzi nie będą przepraszać za swoje błędy, ale będą wymagać od innych takiej pokory. Mogą nawet wyolbrzymiać czyjeś zło, aby zminimalizować własne. Zamiast tego umieść każdy błąd we właściwym kontekście, odmów przeprosin tylko po to, by zachować spokój i oprzyj się pokusie zrzucenia winy z powrotem na narcyza. Nie bądź taki jak on, gdy próbujesz nauczyć się z nimi żyć.

Unikaj zażenowania

Największym złem w repertuarze narcyza jest publiczne upokorzenie. Czasami jest to nieuniknione, jak w przypadku polityków i ich niezliczonych skandali. Narcyzi cenią lojalność, zwłaszcza gdy robi się to w najbardziej żenującym momencie.

Znajdź dobre

Zaburzenie osobowości nie czyni człowieka złym, po prostu zmienia jego zdolność do dokładnego postrzegania rzeczywistości. Niektóre dni mogą być trudniejsze. Szukaj tego, co dobre, nie pozwól, by porwała cię frustracja.

Ważne jest, aby mieć kogoś poza tą relacją, kto będzie cię wspierał, gdy sprawy stają się zbyt trudne. Niezależnie od tego, czy jest to terapeuta, przyjaciel czy członek rodziny – jego wsparcie da ci siłę. I pamiętaj, nie da się narcyza odczarować. Zastanów się, czy naprawdę chcesz w tej relacji pozostać? Te wskazówki mogą pomóc ci funkcjonować i zminimalizować poziom konfliktów, ale sam narcyz się nie zmieni. To bardzo nierówna relacja.


Na podstawie: pro.psychcentral.com

Lifestyle

„Ktoś ładnie powiedział, że lata człowieka zaczynamy liczyć dopiero wtedy, gdy już nie liczy się nic poza latami”

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
23 sierpnia 2020
Fot. iStock
 

Ostatnio wszechwiedzący Facebook przypomniał mi o urodzinach koleżanki. Pospieszyłam czym prędzej z życzeniami, jednak reakcja solenizantki była co najmniej zaskakująca: „Dziękuję, ale wiesz… wolałabym tej daty nie pamiętać. Nie ma powodu cieszyć się z upływających lat” – przyznała ze smutkiem.  Ale bzdury! – pomyślałam rozżalona, bo z oblewania nowej cyferki nic nie wyszło, mimo że 57-letnia koleżanka całkiem dobrze się prezentuje.

Wypieranie wieku to powszechne zjawisko. Nie tyle chodzi o strach przed samą starością, ale bardziej jest to strach przed dalszym życiem. Jak ono będzie wyglądało, jak się w nim odnajdę. Jeśli nasze życie ogranicza się do myślenia o nim, jako o cyklu narodzin, młodości, dojrzałości i starości, to faktycznie lepiej położyć się i poczekać na ostatni etap. Ktoś ładnie powiedział, że lata człowieka zaczynamy liczyć dopiero wtedy, gdy już nie liczy się nic poza latami.

W podejściu do wieku jest jak z przysłowiową szklanką wody, pesymista widzi ją do połowy pustą a optymista do połowy pełną. Jedni więc uważają, że najlepsze za nami a inni, że dopiero nadejdzie. Ja należę do drugiej grupy. Wszystko jest w naszej głowie, w naszej podświadomości i nastawieniu.

Bo przecież starzenie to tylko przemiana, jeśli będziesz się starzeć aktywnie i twórczo, to dobra przemiana. Gdy wierzysz w swoje siły i swoją wartość, jesteś silny i wartościowy. Jeśli odpuszczasz rozwój, to kapcaniejesz. W zależności jak patrzysz na swoje lata i dalsze perspektywy, możesz sobie przedłużyć lub skrócić ziemski żywot. Tylko od ciebie to zależy. Jasne, że nie wystarczy tylko to powiedzieć, tu trzeba się postarać. Do 50–tki możesz sobie ćwiczyć, ale po 50 – ce to jest już obowiązek, jeśli chcesz być w formie.

Z założeniem, że jestem za stara, nie wybrałabym się w samotną podróż dookoła świata, w wieku 52 lat. Nie poznałabym także w Japonii (prawie) stulatków mających poważne plany na przyszłość! To ludzie żyjący według filozofii Ikigai, która nie pozwala nic nie robić. Oni wciąż poszukują nowych wyzwań, nowych inspiracji. Rozwijają swoje pasje z zaangażowaniem i powagą. Japonia w szczególny zresztą sposób docenia wiek sędziwy za mądrość i doświadczenie.

W kulturze zachodniej jest odwrotnie, tutaj panuje kult młodości (głównie fizycznej), a dojrzałość i doświadczenie są niedostatecznie niedoceniane.

Dlatego dojrzałe kobiety próbują oszukać wiek, naciągając swoje twarze i chcąc zachować pozory młodości, zapominają, że pomarszczona szyja i dłonie zdradzą szybko ich sekret. Takie poprawianie nie przynosi zresztą na długo poprawy samopoczucia, bo to głowę trzeba najpierw zmienić, nie ciało. Jeśli poza wyglądem nic nie zmienisz w podejściu do życia, zestarzejesz się szybciej niż myślisz. Tu nie ma po prostu drogi na skróty. Nie udawaj, że jesteś młodsza, ale wyglądaj najlepiej jak się da! To jest właśnie sexi!!! Posiadasz coś bezcennego – doświadczenie, które sprawia, że jesteś taka a nie inna. Wiesz jak odpuścić i doceniać małe rzeczy. Masz dystans i niezależność. Nie jestem już w wieku kiedy popełnia się błędy nieświadomie i robi różne głupstwa z niewiedzy. W moim wieku popełniam je z przyjemnością, tak jak przeżywam życie, aby miło było je wspominać a wstyd opowiadać.

Nie poprawiam swojej twarzy, nie usuwam zmarszczek, a mimo to wciąż wiele osób pyta mnie o moją receptę na zachowanie młodego wyglądu. Podrywaczy, którzy kwalifikowaliby się raczej pod adopcję, też mi nie brakuje.

Tajemnicą wiecznej młodości są radość, pogoda ducha i otwartość na świat. Jeśli uwierzysz, że w późnym wieku będziesz odnosić sukcesy, będziesz szczęśliwa. I to szczęście przyciąga innych. Musisz tylko zaprogramować swoje myślenie na taki tryb. Masz tyle lat na ile się czujesz. Ja mam na przykład 20 lat, a od innych młodych dzieli mnie 35 lat doświadczenia życiowego.

Młodość to stan umysłu i może trwać przez całe życie. Starość zaś może być wesoła i piękna, jeśli tylko nie ulegniesz mitycznemu przesądowi, że młodość nie wieczność a starość nie radość, oraz towarzystwu, które cię ograniczy. Bądź ostrożny w wyborze twojego środowiska, bo ono cię ukształtuje.

Korzystaj za to ze sprzymierzeńców, którzy ułatwią ci życie: wypoczynek, ćwiczenia, seks, dieta, przyjaciele, pasja. Starzejesz się szybciej, gdy przestaniesz marzyć, stracisz zainteresowanie życiem, przestajesz się rozwijać. To wtedy zrobisz się zrzędliwa i marudna…
Podczas swoich wykładów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku poznałam wspaniałych seniorów, z poczuciem humoru i wielką ciekawością świata. Ich entuzjazm i chęć nauki to forma inwestycji we własny rozwój i okazja do spotkań towarzyskich. Na zajęciach bywają częściej niż studenci dzienni. I to jest super! Mają pomysły, czasem szalone, wydają się nawet bardziej wyluzowani niż wielu młodych.

Czy wiecie, że najbardziej produktywny wiek przypada na lata między 65 a 95 rokiem życia?! Faktycznie wielu wybitnych ludzi stworzyło swoje dzieła w sędziwym wieku. Michał Anioł, Picasso czy G. Bernard Shaw tworzyli grubo po 80-ce. Dolly Parton i Madonna wciąż są aktywne i twórcze. A czyż Jane Fonda (82) i Lily Tomlin (80), grające w komediowym serialu ,,Grace i Frankie’’ nie są inspirujące? Skoro więc starość to świt mądrości, rozwijaj umysł i działaj, najlepsze dopiero przed tobą!
Acha, jeszcze jedna dobra wiadomość, po 90 – ce organizm człowieka już przestaje się starzeć!

Kasia
www.goanywhere.to


Lifestyle

Olej rycynowy – jak stosować ten naturalny specyfik na twarz, włosy i paznokcie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 sierpnia 2020
olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie
Fot. iStock

Olej rycynowy jest naturalnym produktem, który cieszy się zainteresowaniem ze względu na liczne zastosowania pielęgnacyjne oraz lecznicze. Jest niedrogi, prosty w zastosowaniu i przez wiele osób chwalony za swoją skuteczność. Jak stosować olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie?

Olej rycynowy — pochodzenie

Olej rycynowy (olej rącznikowy) to tłuszcz roślinny, który wytłacza się z nasion rącznika pospolitego. Roślina ta naturalnie występuje w Afryce i Indiach. Olejek znany od starożytności cieszył się dużym powodzeniem w ludowej medycynie i pielęgnacji, i stosowany nieustannie, także dziś.

olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie

Fot. iStock

Ze względu na właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne znalazł on szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Można stosować go samodzielnie, jak i łączyć z innymi olejkami pielęgnacyjnymi, występuje również w składzie wielu kosmetyków czy olejków do masażu. Olej rycynowy nietrudno rozpoznać. Jest dość gęsty, w kolorze białym lub jasnożółtym, ma charakterystyczny, delikatny zapach i nie rozpuszcza się w wodzie. Co więcej, jest bardzo tani — za niewielką buteleczkę, która może posłużyć dość długo (zazwyczaj oleju stosuje się niewiele), trzeba zapłacić kilka złotych.

Olej rycynowy — skład

W jego składzie znajdują się glicerydy kwasu rycynowego, oleinowego, linolowego, palmitynowego oraz stearynowego. Nie brakuje w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6, witaminy E i A, różnych minerałów, a także białka.

Co ciekawe,  poza dobroczynnymi substancjami, zawiera on także dwie substancje toksyczne – rycyninę oraz rycynę. Aby usunąć obie substancje ze składu, olej rycynowy najpierw tłoczony jest na zimno, a następnie poddaje się go  wygotowaniu w wodzie, co czyn i go bezpiecznym w zastosowaniu.

Olej rycynowy — zastosowanie  dla urody i zdrowia 

Olej rycynowy na twarz

Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym i przeciwzapalnym olej rycynowy stosowany jest często na twarz, celem leczenia różnych schorzeń skórnych, takich jak: łuszczyca, trądzik, przesuszona skóra, oraz oparzenia słoneczne. Stosuje się go również do walki z kurzajkami, grzybicą, oraz trądzikiem. Można wykorzystać do okładów — wystarczy zanurzyć czysty wacik w oleju rycynowym i przyłożyć go bezpośrednio na wyprysk lub problematyczny rejon skóry. Taki okład zostawia się na godzinę. Wypryski można bezpośrednio smarować punktowo olejem rycynowym, nałożonym na czysty palec lub patyczek kosmetyczny. Należy go stosować go w małych dawkach na twarz. Jego silne nasycenie może zatykać pory, prowadząc do podrażnień skóry i wyprysków.

Fot. iStock

Zapobiega powstawaniu zmarszczek

Olej rycynowy wpływa na wzmocnienie produkcji kolagenu oraz elastyny w skórze. Dzięki temu skóra jest lepiej nawilżona i zmiękczona. Przez wiele kobiet jest traktowany jako naturalny specyfik do opóźniania procesu powstawania zmarszczek. Efekt ujędrnionej, młodziej wyglądającej skóry można uzyskać jedynie dzięki regularnej pielęgnacji, np. nakładając niewielką ilość olejku na newralgiczny fragmenty skóry, na noc.

Leczy trądzik

Kwas rycynolowy obecny w oleju rycynowym działa niszcząco na bakterie powodujące trądzik. Najlepiej pozostawić posmarowane nim wypryski na całą noc, a rano zmyć twarz odpowiednim preparatem do cery trądzikowej. Sposób może pomóc przy niewielkim natężeniu problemu. Zaawansowany trądzik należy leczyć pod okiem lekarza dermatologa.

Redukuje blizny i rozstępy

Olej rycynowy jest popularny wśród kobiet w ciąży i po ciąży, które stosują go, by zapobiec wystąpieniu rozstępów lub spłycić już istniejące. Często sięgają po niego także osoby, które w sposób naturalny chciałyby zniwelować występujące na ciele blizny. Pozytywny skutek może przynieść długotrwałe stosowanie.

Olej rycynowy na włosy 

Wiele naturalnych receptur zaleca stosowanie oleju rycynowego jako produktu przyspieszającego wzrost włosów. Olej rycynowy odżywia włosy i wspiera ich wzrost przez to, że pobudza krążenie krwi i jej dopływ do mieszków włosowych jest lepszy. Kwasy tłuszczowe omega-6, których tu nie brakuje, dobrze wpływają na kondycję skóry głowy. Można wmasować lekko podgrzany olejek (będzie łatwiejszy do wsmarowania) w skórę głowy i pozostawić go na kilka godzin lub całą noc. Dobrze owinąć włosy najpierw foliowym czepkiem, a następnie ręcznikiem, by w cieple substancje odżywcze lepiej wchłaniały się przez skórę. Można dodać kilka kropel olejku do szamponu, by włosy nabrały blasku, ale nie stały się przeciążone. Olej rycynowy na włosy stosuje się także jako sposób wzmocnienia ich końcówek, by się nie rozdwajały i nie łamały. W tym przypadku można kropelkę oleju wetrzeć w końcówki włosów tuż po ich umyciu.

olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie

Fot. iStock

Olej rycynowy na rzęsy i brwi

Dzięki temu, że wspiera wzrost włosów, olej rycynowy może być także stosowany do wzmocnienia brwi i rzęs. Może chronić je przed nadmiernym wypadaniem i łamliwością. Stosowanie polega na naniesieniu oleju na brwi i rzęsy, np. przy pomocy patyczka kosmetycznego lub czystej szczoteczki do rzęs, i pozostawienie go na całą noc. Ten sposób ten należy powtarzać regularnie wieczorem, do chwili zauważenia poprawy.

Na mocne paznokcie

Olejek rycynowy to roślinny specyfik stosowany jako naturalny sposób na wzmocnienie paznokci. Dzięki obecnej w jego składzie witaminie E końcówki płytek są mocniejsze, rzadziej się rozdwajają. A zobaczyć efekty, należy przez co najmniej dwa miesiące wmasowywać olejek w płytki paznokci.

olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie

Fot. iStock

Olej rycynowy na zaparcie

Przy zaparciach można wspomóc się przeczyszczającym działaniem olejku rycynowego. 1-2 łyżeczki oleju skutecznie pobudzą perystaltykę jelit i zmniejszą wchłanianie wody w jelitach, stąd wypróżnianie jest łatwiejsze. Efektu przeczyszczający powinien nastąpić po ok. 3 godzin od zastosowania olejku. Mimo skuteczności, tego sposobu nie można stosować nagminnie — to raczej możliwość pozbycia się uciążliwego zaparcia, które może pojawić się raz na jakiś czas.

Olej rycynowy — przeciwwskazania  

Olejek rycynowy nieczęsto powoduje działania niepożądane, ale należy mieć świadomość możliwości ich wystąpienia.

Należą do nich:


  • wysypka skórna

Oleju rycynowego nie należy samodzielnie stosować wewnętrznie u dzieci do 7 roku życia, oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. U małych dzieci można go podać wyłącznie po konsultacji z lekarzem, gdy zostanie uznana taka konieczność. Nie należy także stosować olejku, gdy występują bóle brzucha o nieokreślonej przyczynie. Istniejące stany zapalne przewodu pokarmowego również stanowią przeciwwskazanie do tego.

źródło:  naturaonline.pl   www.olej.edu.plpieknojestwtobie.com

Zobacz także

7 tekstów, których wszystkie kobiety mają serdecznie dość

7 tekstów, których wszystkie kobiety mają serdecznie dość

Zabezpiecz to, co najważniejsze – Twoje życie

„Wolę być w pracy niż w domu”. Kobiety są bardziej zestresowane w domu