Lubimy „mieć kogoś” na wyłączność. Lubimy być pewni drugiej osoby, jej uczuć. Składamy deklaracje, że chcemy być ze sobą „już zawsze”, choć przecież nigdy nie mamy gwarancji, że nasze uczucie przetrwa wszystkie trudne momenty w związku. Ale bywa też odwrotnie, jesteśmy z związku, ale nie potrafimy się w pełni zaangażować emocjonalnie. Nie jesteśmy pewni, czy kochamy, ale nie umiemy odejść.
Skąd wiedzieć, czy to miłość, czy jedynie przywiązanie? Może jesteś ze swoim partnerem tylko dlatego, że czujesz się wtedy bezpiecznie? Może „poszukiwanie” miłości oznaczałoby wyjście ze strefy komfortu?… Poniżej kilka różnic, które pozwolą ci odróżnić przywiązanie od miłości.
Miłość jest energią, odkrywaniem. Przywiązanie jest… emocjonalną nudą
Kiedy naprawdę kochasz, niezależnie od twojego temperamentu jest w tobie ogień. To może być zazdrość, gniew, czułość, namiętność. Ten ogień będzie zawsze obecny. Kiedy jesteś jedynie przywiązana do partnera, nigdy nie doświadczasz takiej intensywności emocji. Masz łagodne przebłyski rozdrażnienia, nerwowości i troski o partnera, ale to nie to samo. To tak, jakbyś dawała z siebie zaledwie 20%.
Miłość to bezinteresowność. Przywiązanie to koncentracja na sobie
Prawdziwa miłość dotyczy drugiej osoby. Kiedy jesteś zakochana, naturalnie interesują cię jej potrzeby. Czasem o wiele bardziej niż własne. Po części we wszystkim, co robisz, jest miejsce dla twojego partnera. Przywiązanie nie nakłada na ciebie takiego poczucia. Żyjesz trochę obok, własnym życiem. Za to jesteś uzależniona od myśli, że on jest w twoim życiu. „Przywiązanie” to idealne słowo dla tej relacji.
Miłość jest wolnością. Przywiązanie jest posiadaniem
Zakochanie się jest niezwykłym uczuciem, ponieważ sprawia, że uczysz się ufać. Nie musisz być stale obok, by czuć się bezpiecznie, widzieć, co on robi, co myśli. Kiedy doświadczasz jedynie przywiązania masz wrażenie, że jeśli partner się oddali, to zniknie i więcej go nie zobaczysz.
Miłość umacnia was nawzajem. Przywiązanie jest niesprawiedliwe i stronnicze
Poczucie, że kochamy dodaje nam skrzydeł. Jest dzieleniem się z drugą osobą i dostosowywaniem się do niej i zachowywaniem pewnej elastyczności jedocześnie. Kiedy w grę wchodzi jedynie przywiązanie, związek bywa bitwą o władzę, przeciąganiem partnera na swoją stronę.
Miłość nie ma ograniczeń czasowych. Przywiązanie jest „przejściowe”
Kiedy czujesz prawdziwą miłość, jesteś uważna, żyjesz „tu i teraz”. Czas nie robi różnicy, uczucie trwa, problemy się rozwiązuje i związek rozwija się dalej. Przywiązanie to jednak wspólne życie z terminem ważności. Brak uczucia w końcu zacznie ci doskwierać lub poznasz kogoś, kogo pokochasz od razu. Związek trzeba będzie zakończyć.
Prawdziwa miłość zawiera elementy przywiązania, ale nie ogranicza się do niego. To dużo więcej. Prawdziwa miłość jest trudna, trzeba jej się uczyć. Ale to właśnie szczere uczucie sprawia, że tego stale chcemy. Że pragniemy odkrywać partnera na nowo i zmieniać się przy nim.
Na podstawie: relrules.com