Go to content

Jakie czułości lubią mężczyźni? Potrzeba bliskości u mężczyzn różni się od tej u kobiet

Jakie czułości lubią mężczyźni? Potrzeba bliskości u mężczyzn różni się od tej u kobiet
fot. Harbucks/iStock

Myli się ten, kto sądzi, że mężczyźni nie potrzebują okazywania uczuć i zależy im tylko na fizycznej bliskości. Niemal każdy, w głębi serca, chce czuć się w związku kochany i ważny dla swojej drugiej połówki. Krzywdzące stereotypy dotyczące męskiej wrażliwości, z którymi dorastają chłopcy, mogą jednak sprawić, że będzie im trudniej wyrazić swoje potrzeby w zakresie emocjonalnej intymności i więzi. Wielu z nich pragnie głębokiej, pełnej miłości relacji, dlatego nigdy nie należy lekceważyć potrzeb w tej sferze życia – warto za to postarać się zidentyfikować, jakie postaci czułości mężczyzna ceni sobie najbardziej. 

Potrzeba bliskości u mężczyzn

Więź emocjonalna i bliskość pozwalają tworzyć związki oparte na spełnianiu wzajemnych potrzeb i budowaniu silnej relacji, w której centrum nie znajdują się tylko fizyczne i materialne oczekiwania, ale przede wszystkim uczucia pozwalające podtrzymywać i wzmacniać więź między dwojgiem ludzi. Błędne jest myślenie, że to wyłącznie kobietom zależy na bliskości emocjonalnej. Mężczyźni również mają w sobie wrażliwość i potrzeby czułości, które, aby mogli osiągnąć dobrostan psychiczny i fizyczny, muszą być spełnione. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wystarczy im tylko słowne zapewnienie o swojej miłości czy udane życie seksualne – oni tęsknią za gestami, które podkreślają głębię relacji i wzmacniają więzi. 

Jak okazać mężczyźnie czułość?

Potrzeba czułości u mężczyzn, dla wielu kobiet stanowi wyzwanie, ponieważ trudno jest im zrozumieć, jaką formę powinna ona przybierać i w jaki sposób odpowiednio ją okazać. Każdy facet może mieć swoje własne preferencje i indywidualne upodobania w zależności od charakteru czy osobowości. Dobra komunikacja w związku opiera się przede wszystkim na szczerej rozmowie i jasnym sygnalizowaniu swoich oczekiwań, dlatego warto zapytać swojego ukochanego o to, co lubi najbardziej i jakie gesty lub zachowania pozwolą spełnić jego emocjonalne potrzeby. Jeśli samemu jest mu trudno je określić lub próba wymiany myśli w tym zakresie przebiega bez zadowalających rezultatów, przedstawiamy kilka przykładów, jakie rodzaje czułości może docenić płeć męska. 

  • Fizyczny dotyk

Seks to nieodłączną część związku, jednak warto zwrócić uwagę na to, że mężczyźni w znakomitej większości przypadków lubią także dotyk nienacechowany seksualnością i pragnieniem. Przytulanie, obejmowanie w pasie od tyłu, zabawa włosami, wplatanie dłoni w kosmyki, delikatne głaskanie po twarzy czy pocałunki w szyję to ważne sposoby wyrażania emocjonalnej bliskości, podkreślania przywiązania i uczucia, jakie kobieta żywi do swojego wybranka.

  • Obecność

Dla wielu mężczyzn obecność ich ukochanej podczas istotnych dla nich wydarzeń – czy to na wykładzie dla setek profesorów, czy meczu dla lokalnej drużyny piłkarskiej – bezpośrednio sygnalizuje „jestem dla niej ważny”. W pędzie życia, nadmiarze obowiązków i ciągle mnożących się pilnych spraw niekiedy zapominamy o tym, że najprostsze gesty i przejawy miłości podtrzymują więź i są kluczowe dla zachowania zdrowej relacji. Bycie jednocześnie kumplem, powiernikiem tajemnic, kochanką i wsparciem pozwala iść kobiecie ze swoim mężczyzną razem przez życie i towarzyszyć mu podczas najpiękniejszych momentów, tworząc wspólne wspomnienia i historię. 

  • Przejawy troski

Bez względu na wiek mężczyźni uwielbiają, gdy ktoś się nimi opiekuje i dba o najważniejsze sprawy w ich życiu. Przejawy troski doceniają przede wszystkim podczas choroby (zwłaszcza gdy towarzyszy jej gorączka!), kiedy nie mogą wstać z łóżka, czy w przypadku konfliktów. Chociaż warto na każdą sytuację spojrzeć obiektywnie, mężczyzna lubi wiedzieć, że jego ukochana stoi za nim murem, bez względu na okoliczności i sytuację. Potrzebuje też emocjonalnego wsparcia, gotowości wysłuchania jego problemów i ciągłego okazywania zainteresowania – nie tylko kobiety doceniają, gdy ktoś zwróci uwagę na ich nową fryzurę czy ubranie!

  • Docenianie

Pochwały i komplementy potrafią rozjaśnić nawet najbardziej pochmurny dzień, szczególnie wtedy, gdy wypowiada je bliska nam osoba. Warto pamiętać, że mężczyźni, tak jak kobiety, lubią czuć się docenieni i zauważeni. Pozwala im to zwiększyć poczucie własnej wartości, podnosić samoocenę i korzystnie wpływa na motywację. Czułość ma wiele imion! Słowa uznania to jedno z nich. 

Interesuje Cię temat budowania bliskiej relacji? Zobacz również nasz artykuł 5 prostych zasad, które pomogą budować bliskość w związku