Związek

5 prostych zasad, które pomogą budować bliskość w związku

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 lutego 2020
5 prostych zasad, które pomogą budować bliskość w związku
Fot. iStock

Bliskość w związku wydaje się tak oczywista, że gdy przychodzi nam do jej zdefiniowania, mamy prawdziwy problem. Bo przecież związek sam w sobie powinien być synonimem bliskości. A jednak nie jest. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, zrewidować własne miłosne doświadczenia (chociażby te szkolne) i z przerażeniem dochodzimy do wniosku,  że tej bliskości jest coraz mniej. Jest coraz trudniejsza do zrozumienia, a co dopiero do zbudowania w jednej z najważniejszych w życiu relacji. Ta bliskość najszybciej ucieka nam w erze wirtualnej rzeczywistości.

Nie sposób nie pogniewać się na nowe technologie, które coraz skuteczniej zagarniają czas kochanków i partnerów. Tu jednak nic nie jest czarno-białe – jak to w miłości.

Nowe technologie ułatwiają nasze życie, pomagają nawiązywać znajomości i utrzymywać kontakt z drugą osobą. Aplikacje randkowe nie raz były (i będą) bohaterami prawdziwych Love Story z happy Endem. Niestety – z drugiej strony nowoczesne urządzenia mogą też rozpraszać naszą uwagę, gdy spędzamy czas z ukochaną osobą. Jak pokazuje badanie T-Mobile:

  • 30% ankietowanych w wieku 18-34 lat przyznaje, że czasami więcej czasu spędza na korzystaniu z telefonu niż byciu z partnerką;
  • 41% badanych w wieku 18-34 lat przyznaje, że spędza zbyt dużo czasu, używając aplikacji w telefonie/ smartfonie;
  • 26% respondentów w wieku 18-34 lat deklaruje, że często używa swojego telefonu komórkowego/ smartfona, gdy jest w łóżku ze swoim partnerem/partnerką

Można się obrazić na partnera i jego telefon albo… albo wziąć sprawy w swoje ręce i zaproponować starą i sprawdzoną metodę: wspólną pracę nad związkiem! Tak naprawdę niewiele potrzeba oprócz chęci, by odnieść intymny sukces w relacji. Choć to niewiele, może się okazać trudne.

5 prostych zasad, które pomogą budować bliskość w związku

To naturalne, że z czasem zaczynamy się oddalać, że codzienność, obowiązki  zaczynają zjadać nasz romantyzm i czas. Każdy związek się zmienia, ale to nie musi oznaczać zmiany na gorsze…  Wszystko to dzieje się po to, żebyśmy mogli się rozwijać, żeby nasza wspólna relacja ewoluowała. W końcu najwięcej uczymy się pokonując kryzysy – w związku to również najcenniejsze lekcje życia. Aby nasza bliskość nie wyparowała niepostrzeżenie, warto przestrzegać kilku zasad. Według terapeutów, można zacząć od kilku prostych, subtelnych pytań – chociażby zapytać partnera jak minął mu dzień lub czy czegoś potrzebuje.

1. Nie lekceważcie znaczenia codziennych drobiazgów

I małych radości. To one najczęściej nam uciekają, bo brakuje nam czasu, bo wciąż się spieszymy, bo wkurzamy się na siebie nawzajem o niepozmywane naczynia. Czasem zbyt łatwo godzimy się z tym wszystkim myśląc: „tak to już jest”. Szkoda nam czasu na buziaka na do widzenia. Mówimy sobie: trzeba już iść, jesteśmy dorośli, świat się nie skończy… A potem odkrywamy jak wiele, już nam uciekło pod przykrywką dorosłości.

Spróbujcie znaleźć swój mały związkowy rytuał. Może będzie to wspólne śniadanie?

Pary, które budzą się o podobnej porze, mają zbliżony rytm poranny. Warto docenić i nacieszyć się tymi ulotnymi chwilami, zanim znowu wkroczymy w wirtualny świat. W ten sposób damy wyraz naszej dbałości o relację, a partnerowi udowodnimy, że jest naszym absolutnym priorytetem, a nie zaledwie jedną z wielu opcji.
Dr Andrzej Depko

2. „Jesteś jakiś nieobecny. Chcesz porozmawiać?”- zamień wyrzuty na troskę

Nie róbmy z tej „nieobecności” zarzutu, spytajmy z faktyczną troską, dając wam przestrzeń do szczerej rozmowy, kto wie, być może na temat waszego związku. Nie bójmy się wysłuchać tego, co partner ma nam do powiedzenia, nie jeżmy się, tylko starajmy się porozmawiać, a nie nakręcać pretensjami. To bywa trudne, zwłaszcza, gdy mamy pod dywanem zamiecione problemy z ostatnich, wspólnych lat. Ale warto się przemóc. Zobaczyć na własnej skórze, jak dobro wraca. Nie próbujcie wygrać – związek to nie zawody. Nie da się budować bliskości przez zasieki.

20 minut bliskości dziennie. Tyle czasu spędzonego codzienne z partnerem może wywierać pozytywny wpływ na pogłębienie relacji. Wydaje się, że to niewiele? Klucz tkwi w konsekwencji – jest to niezbędne minimum, które powinniśmy zapewniać swojemu partnerowi każdego dnia.
Dr Andrzej Depko

3. Nigdy nie rezygnujcie ze wspólnych chwil – celebrujcie je

Wspólne gotowanie, spacer z psem czy zwykłe wyciszenie telefonu tak, by nie rozpraszał nas podczas rozmowy albo wspólnego oglądania serialu. Tylko i aż tyle. Na tym własnie budujemy swoje poczucie bezpieczeństwa i zaufanie. Czujemy, że jesteśmy ważni, mamy wsparcie. Że w życiu naszego partnera jest ogromna przestrzeń zarezerwowana tylko dla nas.

Wspólna kolacja, obiad – jak często z tego rezygnujecie lub brak wam czasu?

Wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków ma tę zaletę, że podczas obu tych czynności z łatwością możemy poświęcić uwagę także partnerowi.
Dr Andrzej Depko

Wspólne chwile to najlepsze, co możecie zrobić dla związku. Zbyt często przechylamy szalę w drugą stronę.

4. Dbajcie o intymność związku i o seks

Nie sam seks jest w związku ważny, a intymność nie kończy się łóżku – ale bez satysfakcjonującego seksu i intymności żadna relacja długo nie przetrwa, może tylko wegetować. Co robicie przed zaśnięciem? Rozmawiacie ze sobą w łóżku? A co robicie po seksie? Co dzieje się, gdy zgasicie już światło – szybkie sprawdzenie wiadomości i powiadomień?

Jeżeli to tylko możliwe, unikajmy ładowania telefonu w pobliżu łóżka. W przeciwnym razie trudno oprzeć się pokusie zajrzenia w ekran tuż przed snem. Tymczasem jest to idealny moment na spędzenie kolejnych kilku minut razem, oczywiście z pocałunkiem na dobranoc włącznie.
Dr Andrzej Depko

5. Nie bądźcie zbyt poważni, pobawcie się w elektroniką w… bieliźnie!

Z lekkim przymrużeniem oka podchodzi do tematu T-Mobile, który przygotował zestaw magentowej „inteligentnej bielizny” dla par – Connected Underwear. Dołączone do niego są 2 specjalne chipy, które należy „sparować” z telefonem partnera. „Parowanie” musi zostać poprzedzone pobraniem darmowej aplikacji – Connected Underwear. Gdy partner/partnerka są zbyt zajęci telefonem, chip w bieliźnie drugiej osoby aktywuje aplikację, która może zablokować telefon drugiej połówki na 15 minut. Koniecznie zajrzyjcie na stronę: http://www.t-mobile.pl/pl/oferta_specjalna/connected-underwear – to jest genialne. 😻  Zresztą, sami zobaczcie spot.

Wspólne spędzanie czasu to ważny sposób pielęgnowania uczuć. Zacznijcie więc uruchamiać w smartfonie tryb „Nie przeszkadzać”, aby móc naprawdę skupić się na partnerze.
Dr Andrzej Depko

Czy smartfon zasłużył na „stos”?

Nie demonizujmy telefonów, za każdym ekranem w końcu siedzi człowiek i to od niego zależy, czy mądrze z niego skorzysta. Nowe technologie pomagają nawiązywać relacje, ale aby zbudować bliskość w związku, warto znaleźć balans między życiem online i offline. Bliskość w związku to codzienność. Nic trudnego. Miliony małych, prostych kroczków – czasem z kuchni do pokoju z ulubioną herbatą lub kanapką tej drugiej połówki. Warto o tym pamiętać, dbać o bliskość, bo gdy o niej zapomnimy, trudno do siebie wrócić.


*Wyniki na podstawie badania przeprowadzonego w styczniu 2020 metodą CATI, na reprezentatywnej próbie 1028 osób w wieku 18+, przez agencję Difference na zlecenie T-Mobile Polska.

Artykuł powstał we współpracy z T-mobile


Związek

Kobiety, które mówią dużo, żyją dłużej – pokazują badania

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2020
Fot. iStock/Portra
 

Następnym razem, gdy ktoś będzie narzekał, że za dużo mówisz, przyjmij to jako najpiękniejszy komplement i wspaniałą wiadomość. Mówienie nie tylko pomaga tworzyć i pielęgnować głębsze więzi społeczne i wyrażać się precyzyjniej. Eksperci uważają, że może to być również prognostyk długiego życia.

Najbardziej popularna koncepcja naukowa mówi, że długość naszego życia zależy od genów. Ostatnie badania sugerują, że nasza długowieczność nie zależy wyłącznie od genetyki, ale także od tego, ile mówimy.

Grupa naukowców z Albert Einstein College of Medicine i Yeshiva University w Stanach Zjednoczonych badała liczbę słów, które wypowiadamy oraz ich wpływ na długość życia. Odkryto, że towarzyscy, rozmowni ludzie, którzy reprezentują bardziej tolerancyjne, pozytywne i optymistyczne postawy i wartości, mają lepszą jakość życia, co zwiększa ich długowieczność.

Naukowcy przebadali osoby w wieku od 95 do 100 lat, koncentrując się na związku między ich osobowością a genetyką. Analiza osobowości dała ciekawe wyniki: ludzie, którzy uważali się za bardziej pozytywnych, lubili też dużo mówić.

Hiszpański psychiatra, Luis Rojas Marcos, wyjaśnia w swojej książce „We Are What We Speak”, że ludzie, którzy wypowiadają więcej niż 15 000 słów dziennie, żyją dłużej niż ci, którzy mówią mniej. Według dr Rojasa Marcosa „rozmowni” ludzie żyją w poczuciu spełnienia, są zdrowsi i cieszą się dłuższym życiem.

A dlaczego to kobiety zwykle mówią więcej? Dzieje się tak z powodu wysokiego poziomu białka FOXP2, znanego również jako „białko językowe”. Naukowcy uważają, że wyższy poziom FOXP2 sprawia, że ​​kobiety mówią średnio 20 000 słów dziennie, podczas gdy mężczyźni tylko około 7 000.

Także, moje drogie – pora umówić się na dłuższą pogawędkę. Trzeba przecież dbać o zdrowie!


Na podstawie: brightside.me


Związek

Akcja #Bliżej Natury

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 lutego 2020
Fot. iStock

Zastanawiałaś się kiedyś, jak działa Twoje ciało? Nie jak działa serce czy mózg, ale jak działasz cała Ty! Twoje ciało i emocje. Jak to, co jesz, pijesz, czy jak śpisz albo jak się leczysz wpływa na Twoje zdrowie lub samopoczucie?

„Chcemy być bardziej wydajni, by móc sprawdzić się w pracy, w życiu rodzinnym. Dajemy z siebie sto procent nie licząc się zupełnie z konsekwencjami naszego stylu życia. Aż przychodzi załamanie. Opadamy z siły, nie chce się nam wstać z łóżka. Albo zaczynamy chorować, odwiedzać lekarzy, którzy nie wiedzą, co nam dolega”. Wyciskamy nasze ciała, jak przysłowiową cytrynę, byleby dotrwać do weekendu, do wakacji, do kolejnej mety. Wciąż „musimy” więcej, lepiej, szybciej. I wciąż brakuje nam miłości do siebie, wdzięczności za to, co od swojego ciała dostajemy. Koszty przychodzi nam płacić po latach.

Zamiast niezrealizowanych postanowień noworocznych, zróbmy wspólnie kawał dobrej roboty! Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy mamy pewność, że nasze ciało dobrze nam służy, a my dbamy o nie właściwie? Serdecznie zapraszamy Was do udziału w naszej nowej akcji, do bycia #bliżej natury.

Akcja #Bliżej Natury

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować dla was wyzwania na naszym facebookowym profilu Oh!me (FB/ohmepl). Podejmijcie je i zostawcie swoje komentarze. Napiszcie, co udało się wam zrobić, zmienić czy odkryć w sobie, by być bliżej natury – a tym samym lepiej poznać siebie i swoje ciało. Niech to będzie wyjątkowy czas. Pierwsze wyzwanie pojawi się już dziś.

W ramach naszej akcji będziemy publikować dla was na łamach magazynu Oh!me artykuły, porady i rozmowy z ekspertami. Przeczytajcie koniecznie, co o holistycznym podejściu do zdrowia sądzi lekarz – dr Małgorzata Drabek.

Czas przestać leczyć objawy choroby, tylko szukać przyczyn naszego słabszego samopoczucia. Na czym polega holistyczne podejście do zdrowia?

Jesteście gotowe?

Oczywiście na laureatów naszej akcji czekają wspaniałe nagrody!

Nagrody:
Nagroda główna – weekend w Columna Medica dla 2 osób (2 noclegi, wyżywienie, zabieg Hanakasumi, dostęp do wszystkich atrakcji hotelowych)*

Fot. Materiały prasowe

Columna Medica to nowoczesna klinika rehabilitacji i leczenia schorzeń narządu ruchu, położona w otoczeniu sosnowego lasu, w pobliżu Łodzi. Rehabilitacja w klinice to przede wszystkim dbałość o jakość usług, dlatego oferta tworzona jest według indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Metody leczenia, w których się specjalizuje to: ortopedyczna terapia manualna i nieoperacyjne leczenie kręgosłupa. Oferta Columna Medica to m.in. rehabilitacja po udarze, rehabilitacja kręgosłupa, rehabilitacja kolana, stawu biodrowego oraz barku. Najważniejszym elementem każdego planu terapeutycznego jest systematyczna praca z fizjoterapeutą. Indywidualnie dobrane techniki dają możliwość szybszej redukcji bólu, normalizacji napięcia mięśniowego, poprawy elastyczności tkanek oraz zwiększenia zakresu ruchomości stawów, a w rezultacie poprawę funkcji życia codziennego.

W ofercie Columna Medica znajdują się także wczasy odchudzające i oczyszczające, medycyna estetyczna oraz szeroki zakres zabiegów Wellness & Spa.

Fot. Materiały prasowe

www.columnamedica.pl

ColumnaMedica

*Wartość nagrody: 3.000 PLN Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy przez laureata konkursu.

10  x zestaw kosmetyków Samarité, składający się z:

Fot. Materiały prasowe

1 x Divine Elixir

Serum, preparat nawilżający, esencja i tonik w jednym. Zawiera 0% olejów, 96% składników naturalnych i 0% kontrowersyjnych składników. Dzięki bezolejowej formule może być stosowany przez każdy rodzaj cery.  Receptura oparta na 26 ekstraktach z najpotężniejszych ziół i zaawansowanych biotechnologicznie składnikach sprawia, że skóra odradza się już w 30 sekund od aplikacji. Ten elixir, natychmiastowo niweluje oznaki zmęczenia,  szarość i zaczerwienienia. Wyrównuje koloryt skóry, silnie liftinguje i nawilża, zwęża pory i doskonale reguluje wydzielanie sebum. Doskonale sprawdza się również w pielęgnacji skóry wokół oczu, niwelując obrzęki. Można z powodzeniem stosować go jako bazę pod makijaż.

 1 x Divine Cream 

Krem na dzień, na noc i pod oczy w jednym. Zawiera 0% olejów, 93% składników naturalnych i 0% kontrowersyjnych składników. Dzięki bezolejowej formule może być stosowany do każdego typu cery. Receptura oparta na 33 ekstraktach z najpotężniejszych ziół i zaawansowanych biotechnologicznie składnikach odpowiada na absolutnie wszystkie potrzeby skóry. Dzięki wysokiemu stężeniu niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego stosowanego w zabiegach medycyny estetycznej, jest istnym remedium na zmarszczki, dogłębnie nawilża i zagęszcza skórę, utrzymując się w niej aż 48h. Dodatkowo łagodzi, wzmacnia naczynka i wyrównuje koloryt. Dzięki swoim właściwościom spełni oczekiwania każdej skóry i sprawdza się idealnie jako baza pod makijaż.

1 x Supreme Balm

Preparat do stosowania na wszystkie części ciała o aż 33 zastosowaniach. Zawiera 0% olejów, 99% składników naturalnych i 0% kontrowersyjnych składników. Ta skoncentrowana formuła bez wody, której miejsce zastąpiło bogactwo olejków, maseł wosków i lanoliny, to kosmetyk pielęgnacyjny i leczniczy w jednym. Idealnie sprawdza się jako balsam do ciała, stóp, dłoni, ust, twarzy, włosów, ale także jako remedium na problemy skórne takie jak egzemy, AZS, rybia łuska itp. Ultrawydajna formuła dogłębnie nawilża, natychmiastowo regeneruje i chroni skórę aż przez 48 h od użycia. Jest również bezpieczny dla kobiet w ciąży, doskonale sprawdza się w walce z rozstępami.

Samarité to unikatowy, międzynarodowy koncept produktów do pielęgnacji twarzy i ciała. Został on przygotowany w ścisłej tajemnicy przez najlepszych ekspertów kosmetycznych. Stworzyli oni inteligentne, naturalne formuły, których podstawą są pradawne receptury oparte na najpotężniejszych składnikach przyrody.

Receptury Samarite potrafią wielowymiarowo zestroić się ze skórą i działać wyłącznie tam, gdzie są potrzebne, uzupełniając wszelkie jej braki i niedoskonałości. Odpowiadają na wszystkie problemy skóry: silnie nawilżają, regenerują, redukują zmarszczki, liftingują, zagęszczają, niwelują przebarwienia, wzmacniają naczynka, działają antyoksydacyjnie, łagodzą podrażnienia, zmniejszają pory oraz regulują wydzielanie sebum.

Marka Samarité na zawsze zmieni postrzeganie kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, gdyż jest obietnicą, która zawsze się spełnia.

www.samarite.eu

Samariteoriginal

samariteoriginal

10 x książka Doroty Mirskiej-Królikowskiej – „9 cudownych miesięcy”

Fot. Materiały prasowe

Akcja trwa od 07.02.2020 do 31.03.2020 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 10.04.2020 roku*

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


*aktualizacja 16.03.2020, 20.03.2020: akcja przedłużona

Zobacz także

Postanowił wrócić? Co on właściwie sobie wyobraża? Cokolwiek to jest, tu chodzi o niego, nie o ciebie

Drogi BYŁY mężu, dziękuję, że odszedłeś. To jedyny, ale najlepszy prezent, jaki w życiu mi dałeś – twoja nieobecność

Dopiero zaczęliście się spotykać? Sprawdź, jak często powinniście się widywać, żeby tego „nie zepsuć”