Go to content

Jak uzyskać trochę przestrzeni w związku

Fot. iStock / ballero

Spójrzmy prawdzie w oczy, czasami chcesz pobyć sama, bywa, że partner cię denerwuje. Nie oznacza to wcale, że twój związek jest skazany na zagładę 🙂 Jedną z ważniejszych umiejętności w relacji z ukochaną osobą jest umiejętność zapewnienia sobie przestrzeni, niezbędnej by zyskać odpowiedni dystans i perspektywę.

Jak uzyskać trochę przestrzeni w związku? Przede wszystkim trzeba o to dbać od samego początku. Czas i miejsce dla ciebie powinny być czymś naturalnym, tak jak czas i miejsce dla twojego partnera. Warto pamiętać o tych kilku krokach:

1.  Wpisz „czas dla siebie” do wspólnego kalendarza

„Zablokuj” zwykły czas na odpoczynek, „doładowanie baterii” i to, co sprawia ci przyjemność. Niech twój partner widzi, kiedy planujesz spędzić kilka godzin sama ze sobą. Niech to będzie wasz nawyk.

2. Znajdź własne hobby

Kiedy kochasz spędzać czas ze swoim partnerem, łatwo jest robić wszystko razem. Ale jest coś wyjątkowego w posiadaniu własnego hobby. Niezależnie od tego, czy chodzisz do muzeów, ćwiczysz w siłowni, czy uczęszczasz na zajęcia z programowania, ważne jest, aby uczyć się i rozwijać na swój unikalny sposób.

3. Zaplanuj sobie to, co masz ważnego do powiedzenia

„Przećwicz” na sucho rozmowę z partnerem, zwłaszcza jeśli ustalenie granic twojej przestrzeni przychodzi ci z trudem. Warto wcześniej zobaczyć swoje myśli na papierze, pozbyć się niepotrzebnego napięcia i lęku.

4. Ustal słowo – hasło

Słowo, które przerwie kłótnię, będzie znakiem, że pora przestać mówić, pora zrobić pauzę na spacer i uspokojenie emocji.

5. Ucz się od profesjonalistów

Szukaj rozwiązań u osób, które się na tym znają – w publikacjach psychologicznych, poradnikach. Nie bój się sięgnąć po poradę terapeuty, dowiedz się jak mówić o swoich oczekiwaniach i jak dbać o własny komfort w związku.


Na podstawie: thriveglobal.com