Związek

Jak uzyskać trochę przestrzeni w związku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 lipca 2019
Fot. iStock / ballero
 

Spójrzmy prawdzie w oczy, czasami chcesz pobyć sama, bywa, że partner cię denerwuje. Nie oznacza to wcale, że twój związek jest skazany na zagładę 🙂 Jedną z ważniejszych umiejętności w relacji z ukochaną osobą jest umiejętność zapewnienia sobie przestrzeni, niezbędnej by zyskać odpowiedni dystans i perspektywę.

Jak uzyskać trochę przestrzeni w związku? Przede wszystkim trzeba o to dbać od samego początku. Czas i miejsce dla ciebie powinny być czymś naturalnym, tak jak czas i miejsce dla twojego partnera. Warto pamiętać o tych kilku krokach:

1.  Wpisz „czas dla siebie” do wspólnego kalendarza

„Zablokuj” zwykły czas na odpoczynek, „doładowanie baterii” i to, co sprawia ci przyjemność. Niech twój partner widzi, kiedy planujesz spędzić kilka godzin sama ze sobą. Niech to będzie wasz nawyk.

2. Znajdź własne hobby

Kiedy kochasz spędzać czas ze swoim partnerem, łatwo jest robić wszystko razem. Ale jest coś wyjątkowego w posiadaniu własnego hobby. Niezależnie od tego, czy chodzisz do muzeów, ćwiczysz w siłowni, czy uczęszczasz na zajęcia z programowania, ważne jest, aby uczyć się i rozwijać na swój unikalny sposób.

3. Zaplanuj sobie to, co masz ważnego do powiedzenia

„Przećwicz” na sucho rozmowę z partnerem, zwłaszcza jeśli ustalenie granic twojej przestrzeni przychodzi ci z trudem. Warto wcześniej zobaczyć swoje myśli na papierze, pozbyć się niepotrzebnego napięcia i lęku.

4. Ustal słowo – hasło

Słowo, które przerwie kłótnię, będzie znakiem, że pora przestać mówić, pora zrobić pauzę na spacer i uspokojenie emocji.

5. Ucz się od profesjonalistów

Szukaj rozwiązań u osób, które się na tym znają – w publikacjach psychologicznych, poradnikach. Nie bój się sięgnąć po poradę terapeuty, dowiedz się jak mówić o swoich oczekiwaniach i jak dbać o własny komfort w związku.


Na podstawie: thriveglobal.com


Związek

Jak pozbyć się stresu i żyć zdrowiej w 14 dni? Wystarczy pięć zmian

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 lipca 2019
Fot. iStock
 

Zmiany, zmiany , zamiany. Chętnie od nich mówimy, ale jak trzeba się zabrać do roboty to zawsze pod wiatr. A jednak wystarczy zacząć od drobiazgów, które na co dzień nam umykają. Wciąć mówimy sobie: „jutro”, „innym razem”, „to tylko…”.  Ale pamiętajcie, że małe kroki, to duże zmiany. A dużo małych kroków –  to prawdziwa metamorfoza życia.

Jak pozbyć się stresu i żyć zdrowiej w 14 dni? Metoda 3 

Dobrze się wyśpij

Od siedmiu do dziewięciu godzin snu w nocy  – to absolutna podstawa. Wysypianie się jest niezwykle ważne dla utrzymania zdrowego stylu życia.

Spanie w nocy poprawia zdolność uczenia się, podejmowania trafnych decyzji i radzenia sobie ze zmianami i stresem. Problemy ze snem nie zwiastują niczego dobrego, często  ten sposób twój organizm wysyła sygnał ostrzegawczy o niepokojących zmianach. Brak snu jest również związany z depresją, chorobami serca i otyłością.

Każdy z nas wymaga innej długości snu. Niektórzy czują się dobrze i odpoczywają już po sześciu godzinach, inni dopiero po 10. Eksperymentuj ze spaniem i zobacz, czego potrzebuje twoje ciało.

Stwórz swój rytuał na dobranoc . Taki drobiazg pomoże ci wyciszyć ciało i zasypiać bez przewracania się z boku na bok… Zrelaksuj się przy książce na 30 minut przed snem lub wykonaj ćwiczenia oddechowe lub rozciągające. Napij się herbaty ziołowej. Ważne jest również, aby trzymać się swojego harmonogramu snu, nawet w weekendy, aby twoje ciało pozostało spójne i miało czas przyzwyczaić się do rytmu dobowego.

Ćwicz jogę

Joga jest świetnym sposobem na poprawę  siły, elastyczności i świadomości ciała i umysłu. Wzmacnia plecy, ramiona i nogi oraz pozwala skupić się na oddychaniu i obecności we własnym ciele. Krótko mówiąc: joga uczy słuchać swojego ciała.

Zainwestuj swój czas i kilka złotych na zajęcia jogi, jeśli nigdy nie ćwiczyłeś. To wystarczy, aby nauczyć się właściwej techniki. Po tym możesz kontynuować zajęcia lub ćwiczyć samodzielnie.

 

Fot. iStock

Zacznij medytować

Medytacja pomaga ci związać się ze… sobą i otaczającym cię światem. Pomaga ci złapać balans, wyciszyć i rozpoznawać twoje myśli i emocje. Trening uważności, to całkowicie darmowa i prosta droga do  radości i zadowolenia.

Zacznij powoli. Daj sobie od 7 do 10 minut rano, aby usiąść i skoncentrować się na oddychaniu. I już.

Pobudzaj swój umysł

Ludzie, którzy są otwarci i ciekawi otaczającego ich świata, mają zazwyczaj lepsze zdrowie psychiczne. Uczenie się prowadzi do kreatywności i wyższego poczucia własnej wartości. Spróbuj nauczyć się czegoś nowego codziennie! Tak, to mogą być drobiazgi!

Poczytaj książkę, która cię interesuje przez co najmniej 15 – 20 minut dziennie.

Nauczyć się nowego języka. Nauka obcego języka to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na trening umysłu. Poszerza twoją perspektywę świata i otwiera ci nowe możliwości podróżowania.

Nie musisz udawać, że nauczyć się chińskiego w dwa tygodnie. Ale dlaczego by nie poznać podstawowych zwrotów i słówek po hiszpański, rosyjsku czy  francusku? Gwarantujemy ci, że zrobisz to z darmowymi aplikacjami na telefon!

Znajdź czas na życie towarzyskie

Dawanie sobie czasu na spędzanie czasu z bliskimi prowadzi do szczęścia. Niby jest to dla każdego oczywiste, a jednak na taką aktywność najtrudniej nam przeznaczyć czas. Nawet jeśli jesteś zajęty pracą, poświęcenie 30 minut dziennie na posiłek lub rozmowę przez telefon z kimś, na kim ci zależy, poprawi twoje więzi i poczucia własnej wartości.


Źródło: wikihow

Związek

Fakty i mity związane z powiększeniem piersi

Redakcja
Redakcja
3 lipca 2019
Fot. Materiały prasowe / iStock

Kobiety z różnych przyczyn decydują się na wszczepienie implantów. Do najczęstszych z nich należą powody estetyczne, te związane z poprawą samooceny lub też zdrowotne. Decyzja o poddaniu się zabiegowi wszczepienia implantów piersi zawsze powinna być podjęta świadomie oraz skonsultowana z chirurgiem.

Od momentu pierwszej wizyty do efektu końcowego operacji powiększenia piersi, z pewnością w głowie pacjentki rodzi się mnóstwo pytań. Chirurgia plastyczna ciągle się rozwija i proponuje innowacyjne rozwiązania. Na 5 urodzinach obecności marki Motiva na Polskim rynku, m.in. szczegółowo zostały zaprezentowane nowości technologiczne związane z powstawaniem implantów piersi. Na tym wydarzeniu wyróżniono również specjalistów, którzy od lat współpracują z tą marką. Dlatego też to im zadaliśmy najczęściej pojawiające się pytania związane z zabiegiem wszczepienia implantów.

Goście oraz wyróżnieni lekarze od lewej: Ivan Bilic, Dr n. med. Jerzy Kolasiński, Dr n. med. Marta Raczkowska-Muraszko, Pani Jowita Bernaś – Prezes Zarządu Vitaco, Dr n. med. Katarzyna Ostrowska-Clark, Pan Juan José Chacón Quirós CEO Establisment Labs , prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta, Nick Lewin. | Fot. Materiały prasowe

 Czy zabieg powiększenia piersi boli?

Podstawowe pytanie to oczywiście to związane z bólem. Po wykonaniu operacji proces rekonwalescencji zależy od wszczepienia odpowiedniego rozmiaru implantu, miejsca  jego włożenia i co bardzo ważne sposobu znieczulenia. Ból pooperacyjny jest  naturalnie występującą rzeczą, natomiast gdy anestezjolog prowadzi pacjentkę w czasie operacji, np. z wykorzystaniem blokady opłucnowej ten ból można prawie wyłączyć i powrót do normalnego życia bardzo przyspieszyć.  W okresie pooperacyjnym pacjentki używają środków  przeciwbólowych, ale wyłącznie tych zaleconych  przez lekarza prowadzącego. W przypadku implantów Motiva, które cechuje elastyczność ich umieszczenia, możliwe jest wykorzystanie mniejszych nacięć  czy metoda endoskopowa, wtedy okres rekonwalescencji jest krótszy i mniej bolesny niż w przypadku metod tradycyjnych – mówi Dr n. med. Katarzyna Ostrowska-Clark, specjalista chirurgii ogólnej z wieloletnim doświadczeniem z Kliniki Medimel w Szczecinie.

Czy wszczepienie implantów może powodować rozstępy?

Aby napięcie skóry było mniejsze warto zdecydować się na mniejszy rozmiar implantu. Rozstępy po operacji powiększenia piersi występują, ale w nielicznych przypadkach. Specjalista chirurg podczas wywiadu szczegółowo wyjaśnia czego po operacji może spodziewać się pacjentka. Nie tylko pyta o motywacje, ale krok po kroku mówi, jak będzie przebiegał proces wszczepienia implantów. Dodatkowo też przedstawia plan leczenia oraz prawdopodobne rezultaty zabiegu. Przede wszystkim doświadczony chirurg doradza jaki rozmiar i rodzaj implantów wybrać. Innowacyjnością jest możliwość wizualizacji przyszłych piersi jeszcze przed zabiegiem. Taką możliwość mają pacjentki w klinice Centrum Medyczne Bieńkowski. Dzięki najnowszej technologii z wykorzystaniem systemu Crisalic oraz Vectra 3D pacjentka przed wykonaniem operacji może zobaczyć jak będą wyglądały piersi, które chciałaby posiadać – dodaje Dr Wiesław Bieńkowski, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej – dyrektor kliniki chirurgii plastycznej Centrum Medyczne Bieńkowski w Bydgoszczy.

Czy implanty to decyzja na całe życie?

Implanty to wyrób medyczny i nie stanowi on elementu przypisanego dożywotnio do ciała kobiety. W wielu przypadkach istnieje prawdopodobieństwo wymiany implantów piersi. Dla każdej kobiety czas między wszczepieniem implantu, a jego ewentualną wymianą jest kwestią indywidualną. Wymiana może być spowodowana, m.in. decyzją o zmianie wielkości i kształtu piersi, opróżnieniem implantu, czy przemieszczeniem się go w górę. Decydując się na implanty Motiva  zyskujesz dodatkowo poczucie bezpieczeństwa ponieważ  posiadają one tzn. paszport elektroniczny (chip identyfikujący implant). Ta nowoczesna technologia pozwala osobom upoważnionym (pacjent oraz chirurg) uzyskać informacje na temat implantu, w dowolnym czasie – potwierdza Dr n. med. Artur Sandelewski, specjalista chirurgii ogólnej z San-Medical Centrum Medyczne w Jaworznie, Bielsko-Białej, Krakowie, Katowicach.

Dr n. med. Artur Sandelewski odbiera nagrodę | Fot. Materiały prasowe

Czy wszczepienie implantów stanowi przeszkodę w karmieniu piersią?

To czy kobieta będzie mogła karmić piersią po operacji powiększenia piersi zależy głównie od miejsca wykonywania nacięcia skóry i sposobu wytworzenia loży dla implantu. Największe ryzyko braku możliwości karmienia piersią występuje przy nacięciu wokół otoczki i jest związane z uszkodzeniem i / lub zwłóknieniem przewodów wyprowadzających pokarm. Najczęściej nacięcia skóry wykonywane z dostępu w fałdzie podpiersiowym oraz od strony dołu pachowego nie stwarzają tego ryzyka chyba, że jest konieczna ingerencja  chirurgiczna w obrębie gruczołu piersiowego – mówi Dr n. med. Marta Raczkowska- Muraszko, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej z Gabinetu Chirurgii Plastycznej Marta Raczkowska w Krakowie.

Czy na operację powiększenia piersi mogą decydować się tylko młode kobiety? 

Wiek kobiety nie jest kryterium kwalifikacji do zabiegów plastycznych piersi. Jedynym i najważniejszym kryterium jest dobry stan zdrowia. Przed zabiegiem należy wykonać niezbędne, zalecone przez lekarza prowadzącego badania. Dla każdej pacjentki to komplet dobieranych indywidualnie badań. Najczęściej zleca się jednak wykonanie badań krwi – morfologia, parametry wydolności wątroby, nerek, krzepliwości,  a także EKG (u kobiet powyżej 40 rż.). Podczas wywiadu chirurg i anestezjolog dopytuje, m.in. o przebyte operacje, choroby, uczulenia na leki, a także o uzależnienia. Niezbędne badania powinny być wykonane na ok. 3-4 tygodnie przed zabiegiem.  Kluczową kwestią jest zdrowie kobiety – zarówno jako element kwalifikacji do zabiegu, ale i jako gwarant bezpieczeństwa. Zabieg nie może być wykonywany, np. w trakcie infekcji dróg oddechowych czy też miesiączki, która potencjalnie zaburza krzepliwość krwi, a to z kolei może prowadzić do zwiększonego krwawienia zarówno przed, jak i po operacji. Kobiety, które decydują się na zabieg plastyczny piersi, w tym powiększenie piersi, w wieku dojrzałym, dążą do tego celu spokojnie, ale wytrwale. To zawsze jest decyzja wypływająca z głębokiej potrzeby, granicząca z pewnością, że zmieni życie na plus. Kobieta inwestuje w siebie, w swój wizerunek, podkreśla kobiecość i podnosi pewność siebie. Kobiety mają tyle lat na ile się czują, a nie tyle, ile twierdzi metryka – dodaje Dr Przemysław Jasnowski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej z Medyk Centrum w Częstochowie.

Jak długo trwa czas rekonwalescencji? I po jakim czasie można wrócić do aktywności fizycznej/ uprawiania sportu? 

Zabieg wszczepienia implantów wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. godziny. Po samej operacji pacjentka najczęściej pozostaje w klinice dobę. Później przez ok. 4-6 tygodni musi nosić bieliznę stabilizującą. W tym czasie pacjentka musi również pamiętać, by unikać gwałtownych ruchów, noszenia ciężarów,  a także wykonywania ćwiczeń. Trzeba pamiętać, że okres rekonwalescencji jest zupełnie inny dla każdej pacjentki. Chirurg począwszy od rzetelnego wywiadu przed operacją, aż po informacje o stanie pacjentki po zabiegu udziela szczegółowych i niezbędnych wyjaśnień. Na każdym więc etapie pacjentka ma możliwość konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dlatego też warto na tym etapie rozwiać wszelkie wątpliwość i postępować według jego zaleceń przed i pooperacyjnych – uzupełnia Dr n. med. Daniel Maliszewski, specjalista chirurgii onkologicznej z Kliniki ArtVein w Gdańsku.


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Dotyczą cię takie sytuacje? Daj sobie z nim spokój, on ci nie da szczęścia

Czego mężczyzna boi się w łóżku?

Męskie podrywy, czyli co myślą faceci, gdy nie dzwonią

Męskie podrywy, czyli co myślą faceci, gdy nie dzwonią