Go to content

Jak porzucić nierealne oczekiwania w związku i zacząć mówić o swoich potrzebach

fot. Jennifer Murray/Pexel

Oczekiwania wobec partnera. Każdy z nas je ma, choć nie każdy się do nich przyznaje. Czasem oczekujemy więcej niż pokazujemy, niż jesteśmy w stanie powiedzieć. Tymczasem brak klarownej komunikacji, wyjaśnienia sobie jak wyobrażamy sobie nasze relacje (i czego potrzebujemy ) szkodzi związkowi, frustruje, stawia mur nieporozumień między partnerami. Warto poświęcić trochę czasu na to, by zadać sobie pytanie: czy nasze oczekiwania są realistyczne? Czy nie oczekujemy zbyt wiele? Czy nie pozostawiamy naszych oczekiwań w sferze domysłów, utrudniając partnerowi zadanie?

Klasyczna sytuacja. Jedno z partnerów ma jakieś konkretne wyobrażanie na temat związku. Na przykład uważa, że druga strona powinna poświęcać choć kilka minut w czasie, kiedy jest w pracy, by zadzwonić do ukochanej, dowiedzieć się jak mija jej dzień, jak sobie radzi, lub rzucić krótkie „kocham cię”.  Jednak nigdy nie powiedziała o tym głośno. Jej partner natomiast jasno oddziela sferę zawodową od prywatnej. A pracy koncentruje się na zadaniach, stara się nie rozpraszać i nie przynosić pracy do domu.

„Nie myślisz o mnie, kiedy Cię przy mnie nie ma” – zarzuca partnerowi ona, nie mówiąc, że oczekuje konkretnego działania: telefonu, SMS-a, krótkiego sygnału „jesteś dla mnie ważna, martwię się”. Ale on nie rozumie. Kocha ją, myśli o niej, ale nie postępuje w taki sam sposób, jak postąpiłaby ona, lub – jak ona by tego oczekiwała. Nie rozumie jej smutku i rozczarowania. Tymczasem od powrotu do dobrej atmosfery w związku dzieli ich tylko jedna rozmowa, w której ona wyjaśniłaby czego potrzebuje i jakie są jej oczekiwania. Rytuał wysyłania sobie codziennie jednego SMSa, lub jednej, krótkiej rozmowy telefonicznej nie jest nierealny do spełnienia i z pewnością wpłynie pozytywnie na związek. Ale, żeby go wprowadzić, trzeba o tym porozmawiać…

Jak zatem porzucić nierealne oczekiwania w związku i zacząć mówić o swoich potrzebach? Pomogą w tym poniższe kroki:

Krok 1

Uznaj, że jesteście różni

Partner nie czyta w twoich myślach, został w inny sposób wychowany, dorastał wśród innych ludzi, ma inne doświadczenia. Nie ma to nic wspólnego z jego uczuciem do ciebie. On myśli inaczej niż ty, ty myślisz inaczej niż on. Jak często zapominamy o tak banalnej rzeczy.

Krok 2

Pomyśl, co jest naprawdę ważne

Może jego skupienie na pracy powoduje, że jest bardziej efektywny, spokojny, ma mniej stresu i nie przenosi napięcia do związku? Może są rzeczy mniej i bardziej warte „postawienia na swoim”? Może warto postawić się czasem w sytuacji drugiej strony?

Krok 3

Zastanów się, czego potrzebujesz

Pomyśl, w jaki sposób osiągasz w relacji poczucie bezpieczeństwa i harmonii emocjonalnej. Co daje ci pewność, że jesteś w związku partnerskim, a co, że możesz liczyć na partnera w trudnych sytuacjach? Jakie działania partnera (lub ich brak) odbierają ci tę pewność, a co ją umacnia? Powiedz o tym partnerowi.

Krok 4

Zastanów się, czego potrzebuje partner

Porozmawiaj z nim o tym – oboje powinniście czuć się w związku bezpiecznie i swobodnie. Pomyśl o sytuacjach konfliktowych, zastanów się, kto częściej rezygnuje z rzeczy dla siebie ważnych, a kto częściej jest biorcą. Czy wiesz jakie są jego oczekiwania w stosunku do tego związku?

Krok 5

Postaw na komunikację

Rozmowa to podstawa zdrowych relacji z ukochaną osobą. Mając pełny obraz naszych wzajemnych potrzeb i oczekiwań oraz podobny cel (budowanie dobrego związku) łatwiej nam o siebie zadbać, łatwiej się rozwijać, łatwiej w końcu – zrozumieć się i zaakceptować różnice między nami. Pamiętaj też, że z upływem czasu nasze oczekiwania i potrzeby się zmieniają, dlatego warto pielęgnować dobrą (czyli pełną szacunku i akceptacji) komunikację w związku. Ona działa jak aktualizacja naszej relacji.