Go to content

Wielcy i sławni. Czyli rzecz o tym, jak przybliżyć dzieciom sylwetki nie tylko wybitnych, ale i bardzo ciekawych postaci

Fot. Pixabay/ Ben_Kerckx

Dzieci są niezwykle ciekawskimi stworzeniami. Kochają nie tylko wspaniałą zabawę, ale i chętnie poznają świat, zadając przy tym miliony pytań. Wiadomo, że dla każdego dziecka, mama i tato wydają się być wszystkowiedzący, rodzice natomiast czasem muszą odpowiedzieć “nie wiem” na kolejne pytanie pociechy. Na szczęście dla rodziców i dzieci, powstają serie książek, które z łatwością odpowiedzą ciekawskim na frapujące je zagadnienia.

Warto sięgać po książki, aby wspólnie wyszukiwać odpowiedzi. To nie tylko pozwoli miło spędzić czas i rodzicom i dzieciom, ale poszerzy przede wszystkim wiedzę. Dzięki treściom które zaciekawią małego czytelnika, rozwiniecie wyobraźnię, nauczycie go samodzielnego wyszukiwania informacji, oraz rozmiłujecie w czytaniu. A to są umiejętności, które zdecydowanie przydadzą się w wieku późniejszym.

Wybór ulubionej lektury zależy od fascynacji dziecka

Szybko zauważycie co się szczególnie jemu podoba, o czym chciałby słuchać i czytać mały człowiek. Następnie warto przejść od ogółu do szczegółu. Czyli zacznijcie poznawania świata od książek dla dzieci, które omawiają w szerokim zakresie różnorodne kwestie. Gdy dziecko nasyci już początkową ciekawość, pokażcie mu świat odrobinę bardziej szczegółowy. Ale nie warto robić tego ze szkolnym podejściem “na serio”, z wiedzą godną profesorskiego wykładu. Wybierzcie takie lektury, w których znajdziecie i konkretne informacje oraz lekką formę która a ni nie zmęczy, ani nie zniechęci młodego czytelnika.

IMG_0465

Fot. Materiały prasowe

Tyle lądów jest jeszcze do odkrycia!

A odkrywać jest przyjemniej, gdy profesjonaliści przybliżają dzieciom wiedzę, odpowiednim sposobem. Jeśli jesteście ciekawi wyjątkowych postaci, które wpłynęły na kształt nauki a także świata, koniecznie wybierzcie dla dziecka serię “Wielcy i sławni” wydawnictwa Prószyński i S-ka. Tu znajdziecie nie tylko ciekawostki dotyczące wybitnych naukowców które zainteresują dzieci. Macie również szansę pokazać małemu człowiekowi osoby, które mogą stać się dla niego wyjątkowym wzorem do naśladowania.

„Kim była Maria Skłodowska-Curie?”

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Od razu wpadnie wam do głowy hasło ”rad” oraz “radioaktywność”. Ale wy zapewne mieliście już chemię w szkołach, wasze dzieci jeszcze nie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dzieciaki już teraz posiadły wiedzę z zakresu wielkich odkryć, których autorką była wybitna Polka, Maria Skłodowska – Curie. Młodym czytelnikom podsuńcie książkę Megan Stine „Kim była Maria Skłodowska-Curie?”. To właśnie tu wspólnie poznacie sylwetkę i dokonania tej wyjątkowej kobiety- naukowca. Niech na korzyść Skłodowskiej-Curie przemówi fakt, że została ona pierwszym człowiekiem, który otrzymał dwie nagrody Nobla! To niesamowite wyróżnienie otrzymała za swą ciężką pracę i wielkie odkrycia. A jak to dokładnie się stało? Wszystkiego dowiecie się właśnie z tej książki.

“Kim był Albert Einstein?”

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wszyscy chyba kojarzą starszego pana, o wyglądzie szalonego naukowca, będącego jednym z najwybitniejszych fizyków, jacy stąpali po ziemi. Tak, odpowiedź jest oczywista – to Albert Einstein, który w 60 lat po swojej śmierci spogląda na nas  z kubków, koszulek, książek i zdjęć. Jego niesamowita sylwetka pasjonuje nie tylko mądre akademickie głowy. Zajrzyjcie więc do propozycji Jess Brailler “Kim był Albert Einstein?”, z serii “Wielcy i sławni”. Sami dowiedzcie się, jakim uczniem był przyszły noblista, który zdecydowanie nie przynosił do domu świadectw z czerwonym paskiem. Może  w ten sposób zachęcicie swoje pociechy do nauki, mimo pewnych ich ograniczeń? Jak widać nie trzeba być jedynie “szóstkowym dzieckiem” aby w przyszłości stać się wybitnym naukowcem, autorytetem dla wielu ludzi.

“Kim był Thomas Alva Edison?”

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Młodzi konstruktorzy i wynalazcy z pewnością będą zainteresowani poznaniem wielu ciekawych faktów z życia Thomasa Edisona. Ten wybitny wynalazca, znalazł miejsce w historii ludzkości, dzięki swoim wynalazkom, których było aż 1100! W książce Margaret Frith znajdziecie mnóstwo ciekawostek dotyczących pracy tego wynalazcy. Poczytacie o tym , w jaki sposób i co konstruował swoimi rękoma. Począwszy od żarówki, fonografu czy pierwszej na świecie elektrowni publicznego użytku, skończywszy na… wielu, wielu innych dokonaniach. Wszystko to znajdziecie w książce Kim był Thomas Alva Edison?” z serii “Wielcy i sławni” wydawnictwa Prószyński i S-ka.  

A w styczniu kolejna nowość!

Seria “Wielcy i sławni” wzbogaci się już niebawem w kolejną ciekawą pozycję. Tym razem młodzi będą mogli poznać sylwetkę Karola Darwina, twórcę teorii ewolucji, w książce „Kim był Charles Darwin?”. A póki co warto sięgnąć po wcześniej wydane tomy z tej serii, zważywszy na fakt, że każda książka ma 122 strony. Poza rysunkami, można znaleźć w nich uzupełniające materiały mapki, schematy i ramki z dodatkowymi informacjami na temat innych sławnych osób, wynalazków, wydarzeń historycznych i wyjaśnieniami trudniejszych zagadnień. Każda książka zawiera też kalendarium z najważniejszymi datami z życia jej bohatera na tle najważniejszych wydarzeń z historii świata. Dzięki takiej formule,  czytelnicy nasycą się nie tylko przyjemną lekturą, ale zdobędą wiedzę godną młodego człowieka nauki. 

Kim.byl.Charles.Darwin


Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Prószyński