Związek

„Ja bym tak nie mogła”. Dopóki nie będziesz w złym związku, uwierz, nie wiesz nic

Redakcja
Redakcja
11 maja 2022
fot. RapidEye/iStock
 

Istnieje niezliczona liczba powodów, dla których ludzie pozostają w złych związkach. I chociaż naprawdę trudno to przyznać, niektóre z nich brzmią całkiem rozsądnie… Może to zabrzmieć dziwnie, ale nie ma jednego uniwersalnego podejścia do życia. W żadnym wypadku nie radzimy, by pozostawać w złym związku. To, co mówimy, to to, że jeśli kiedykolwiek osądziłaś kogoś (kobietę, mężczyznę) bo „tkwi”  złym związku, może najpierw spróbuj przejść kilometr w jego butach.

Oto 8 powodów, dla których ludzie pozostają w toksycznych związkach

1. Wzloty i upadki

W toksycznych związkach istnieje cykl dobra i zła. W złych czasach druga osoba może chcieć odejść i zdecydować, że nie może już tego znieść. Jednakże, gdy tylko ta decyzja zapada, nagle znikąd ich partner wraca do bycia dobrym. To sporadyczne wzmocnienie sprawia, że zaczynasz wątpić w siebie i karcić się za myśli, że powinni odejść. Uważaj, to błędne koło.

2. Ze względu na ich dzieci

Jednym z najczęstszych powodów pozostawania w złym związku są dzieci. Jeden z rodziców może obawiać się, że jeśli odejdzie, ostatecznie doprowadzi to do tego, że dziecko już na zawsze będzie „tym z rozbitej rodziny”. A dla tych z nas, którzy przybyli z rozbitego domu, ten strach może być szczególnie powszechny.

3. Ze strachu przed samotnością

Wiele osób pozostaje w złych związkach, ponieważ nie chcą być sami. Niekoniecznie chcą być ze swoim partnerem, ale jeszcze bardziej nie chcą być sami. Strach jest świetnym motywatorem.

4. Ponieważ boją się, że sobie nie poradzą

W wielu przypadkach ludzie są finansowo i w inny sposób zależni od swoich partnerów. Czasami ludzie wprowadzają się do swojej drugiej połówki i tracą pracę, a w końcu zaczynają całkiem polegać na swoim partnerze. To dotyczy np. mam pozostających w domu. Myśl o odejściu i utracie tego bezpieczeństwa może być przerażająca.

5. Ponieważ nie rozumieją, jak toksyczny jest ten związek

Ludzie są ślepi na to, jak toksyczny może być ich związek. Ponieważ wielu ludzi dorasta w toksycznych domach, nie wiedzą, że może być inaczej. Jako dorośli kończą w takich samych toksycznych związkach, ponieważ jest to to, co zawsze znali jako normalne.

6. Widzą tylko to, co najlepsze w swoim partnerze

Niektórzy ludzie widzą wady swojego partnera i patrzą poza nie, aby zobaczyć dobro. Przykład: kobieta chociaż mąż może ją oszukiwać, jest również tym, który kochał i wspierał, gdy przechodziła przez zły czas. Problem polega na tym, że nie możemy nikogo naprawić sami. Potrzeba osoby, która musi zostać naprawiona, aby naprawa była skuteczna.

7. Czują się winni

Manipulacja jest również głównym motywatorem. Niektórzy ludzie mogą być tak znużeni swoimi partnerami, że zostali zmanipulowani, aby czuć się winni, jeśli odejdą. „Co on zrobi beze mnie, jeśli odejdę?”

8. Boją się tego, co może zrobić ich partner

Kolejną rzeczą do rozważenia jest strach. Zwłaszcza w toksycznym związku. Nie zawsze jest tak pocięty i suchy, aby kobieta po prostu odeszła. Często maltretowani partnerzy (mężczyźni lub kobiety) grożą przemocą, jeśli ich partner odejdzie. Niektórzy nawet zagrażają ich życiu. I to jest przerażające.


Związek

12 sposobów na kochanie się. I ani słowa o seksie!

Redakcja
Redakcja
11 maja 2022
fot. Yulia Raneva/iStock
 

Często, gdy myślimy o okazywaniu miłości naszemu partnerowi, niektóre z pierwszych rzeczy, które przychodzą na myśl, mają charakter fizyczny. Istnieją jednak inne, bardziej intymne sposoby, aby pokazać komuś, ile dla ciebie znaczy. Fizyczne uniesienia są niesamowite, ale to głębsza więź jest konieczna, aby utrzymać miłość przy życiu. Pod koniec dnia trwały związek jest o wiele więcej wart niż fizyczna miłość pod kołdrą.

1. Zrób coś miłego dla swojego partnera

Jednym z najlepszych sposobów okazywania uczuć jest zrobienie dla kogoś czegoś miłego. To nie musi być wielka rzecz – może to być coś prostego. Dobrymi przykładami tego są zatankowanie samochodu, przygotowanie kanapek do pracy czy kawy do łóżka.

2. Kup przemyślany prezent

Kupowanie czegoś, o czym wiesz, że twój partner pokocha, jest naprawdę prostym sposobem. To nie musi to być jakiś poważny pokaz miłości lub coś drogiego. Wręcz przeciwnie, jeśli usłyszałaś kiedyś, jak mówi, że jako dzieciak uwielbiał sklejać samoloty, kup mu taki model.

3. Ugotuj coś pysznego

Mówi się, że żołądek mężczyzny jest drogą do jego serca. Nie tylko mężczyzny, wszyscy kochają jedzenie! Tak więc, jeśli chcesz pokazać swoją miłość: spraw swojemu partnerowi jego ulubiony posiłek.

4. Znajdź dla niego czas

Sprawienie, by ktoś zobaczył, że jest dla ciebie priorytetem, jest najprostszym sposobem, aby pokazać, że go kochasz. Tak więc, jeśli zwykle zbywasz swojego partnera, nadszedł czas, aby spędzić wspólnie czas. Nawet jeśli jest to kilka godzin po pracy, odłóż telefon na bok i zrób coś ze swoim partnerem (w pełnym zaangażowaniu!).

5. Przytul się do niego

Przytulanie jest jednym z najbardziej intymnych sposobów okazywania miłości. Tak więc, następnym razem, gdy chcesz pokazać swojemu partnerowi, że ci zależy, przejdź od razu do przytulania. Nie tylko poczuje się miło, ale także wzmocni się jego poziom oksytocyny, hormonu wiążącego.

6. Pomóż mu

Pomoc nie oznacza tylko gotowania czegoś lub kupowania czegoś dla partnera. Wręcz przeciwnie, jeśli zauważysz, że twój partner zmaga się z czymś, pomóż mu. Jeśli głowi się, jak wyprasować kołnierzyk w koszuli, pomóż mu. Lub, jeśli zauważysz, że wydaje się zestresowany, zapytaj, jak możesz złagodzić ich stres.

7. Zaakceptuj go

Prawdziwa i bezwarunkowa miłość obejmuje akceptację partnera takim, jakim jest. Czasami możemy nie kochać pewnych rzeczy w naszym partnerze lub nasz partner może nas frustrować, ale ostatecznie nikt z nas nie jest łatwy do życia. Nie mówię, aby zaakceptować, że twój partner znęca się nad tobą lub zdradza cię, ale jeśli najgorszą rzeczą, jaką robi, jest chrapanie lub zostawianie ubrań na podłodze, zaakceptuj to i kochaj go za to, kim jest.

8. Słuchaj go

Wiele razy, kiedy ludzie, których kochamy, coś mówią, możemy mieć zamiar słuchania, ale tracimy koncentrację. Jednak ważne jest, aby naprawdę zwrócić uwagę na tych, których kochamy. Tak więc, jeśli twój partner rozmawia z tobą, skup się.

9. Zrób dla niego coś romantycznego

Romantyczny gest może być czymś tak prostym. Kup mu czekoladki (panowie – kwiaty). Zapal świecę podczas kolacji. Zabierz go na piknik. Jest tak wiele opcji.

10. Tańcz z nim

Jednym z najsłodszych sposobów okazywania miłości jest taniec. Może to być powolny i romantyczny taniec, może być szybki i szalony. Taniec to sposób na budowanie energii i wspólne dzielenie się zabawą.

11. Wyraź swoją wdzięczność

Często nie doceniamy znaczenia wdzięczności. A może zakładamy, że nasz partner po prostu wie, że jesteśmy wdzięczne. Ale chodzi o to, że ludzie nie potrafią czytać w cudzych myślach. Poświęć więc czas, aby pokazać lub wyrazić swojemu partnerowi to, co najbardziej w nim cenisz.

12. Dołącz do jego ulubionego hobby

Mój mąż ma hobby, którego nie jestem fanką. Ale od czasu do czasu przyłączam się do niego i robię to. Nie dlatego, że myślę, że zmieni to mój stosunek do tej czynności (jazda na rolkach, brr), ale bardziej dlatego, że wiem, że to go uszczęśliwia. I choć naprawdę za tym nie przepadam – wiem, że nadal będę się dobrze bawić, bo jestem z nim. To małe rzeczy.


Związek

Jestem „tą drugą”. Uwierz, kochanie twojego męża boli jak cholera

Listy do redakcji
Listy do redakcji
11 maja 2022
fot. max-kegfire/iStock

Nie wiem, co sobie myślałam. Być może w ogóle nie myślałam. Ale z jakiegoś powodu skończyłam w związku z żonatym mężczyzną.

Cztery lata temu pokiwałabym tylko głową na myśl o człowieku oszukującym swojego partnera. O kobiecie sypiającej z żonatym mężczyzną też nie miałabym najlepszego zdania, mówiąc oględnie. Szczerze mówiąc, nie wiem, jak to się stało. Na początku był moim współpracownikiem. Pracowaliśmy razem na odległość nad projektem. Szczerze mówiąc, na początku nie mogłam znieść tego człowieka.

Błagałam szefa, by przydzielił mi do zespołu kogoś innego. „Nie da się z nim pracować” – mówiłam. Niestety, był nieugięty.

Powoli, w czasie, gdy pracowaliśmy razem, nasze rozmowy pogłębiały się. Niespodziewanie zaczął wydawać się miły, inteligentny i czasami troskliwy. Nie patrzyłam na niego jak na kogoś innego niż współpracownika, a w najlepszym razie dobrego kolegę. Potem zaczął opowiadać mi o swoim trudnym związku. Mówił, nie bez żalu, że jego związek się kończy – nie było już między nimi prawdziwego uczucia.

Potem przeniósł się do mojego miasta z powodu naszej pracy i nagle zamieszkał zaledwie kilka przecznic ode mnie. Pewnego dnia spotkaliśmy się na kawie, aby omówić nasz najnowszy projekt. Od słowa do słowa, zanim zdałem sobie sprawę, co się dzieje, wylądowaliśmy w hotelu. Potem odbywaliśmy razem podróże służbowe. Jednak te podróże były znacznie mniej biznesowe, niż osobiste.

Zanim dowiedziałem się, co się dzieje, byliśmy w pełnym związku.

Z jednej strony było to ekscytujące i zabawne. Ale, podobnie jak wszystko, co dotyczy romantycznych spotkań, nasz przypadkowy związek przerodził się w coś znacznie głębszego. A potem zdałam sobie sprawę, że go kocham.

Kiedy siadamy do kolacji w knajpie kilka km od naszego rodzinnego miasta, kelnerka podchodzi, aby odebrać nasze zamówienie na drinka. On zamawia nam obojgu wino, a ja uśmiecham się do niego. Kilka chwil później widzę, jak jego wzrok przesuwa się w stronę okien, które wychodzą na ruchliwą ulicę, i widzę, że zauważa parę wchodzącą do restauracji. Wyraźnie wygląda na zaniepokojonego i widzę, jak usiłuje wyjąć pierścionek z kieszeni.

Wybiegamy z knajpki do samochodu. „Bardzo mi przykro”, mówi. Powstrzymując łzy, mówię: „W porządku, chcę po prostu wrócić do domu”. On niewiele mówi, ja też nie. W drodze do domu łzy zaczynają się lać. Nie mogę się dłużej powstrzymać.

Mimo że nigdy nie myślałam o wspólnej przyszłości, fakt, że nie mamy na nią szans niespodziewanie łamie mi serce. Jednak potrzebuję więcej. Martwię się, że on zadzwoni do mnie i zerwie. Łapię powietrze. Co ja tu do robię? Dlaczego robię to sobie?

Nie mam już myśli, że opuści żonę. W głębi duszy wiem, że tak się nie stanie. Jest po prostu zbyt wiele powodów, dla których musi zostać.

Wiem, że muszę się od niego odciąć. Ale kocham go. Nikt nigdy nie mówi ci, jak bardzo boli bycie tą drugą kobietą. Dni, w których nie rozmawiam z nim, sprawiają, że wierzę, że w końcu naprawił z nią wszystko i skończył ze mną. Potem dzwoni do mnie, mówi swoje słodkie słówka i jak ryba, znów jestem na haku.

Kiedy nie dzwoni po tamtym incydencie, obawiam się, że to już koniec. Prawie się z tym godzę. To jest to, na co zasługuję. Następnego dnia dzwoni mój telefon. Na początku wspomina o nowym projekcie w pracy. Ale zanim rozmowa się skończy, zapewnia mnie, że kocha mnie z całego serca. „Może następnym razem pojedziemy nieco dalej” – mówi.

  • „Tak, to brzmi dobrze.” Uśmiecham się na myśl o tym, że zobaczę znów. Rozłączamy się i nagle znowu płaczę. Płaczę za jego żonę. Płaczę za siebie. I płaczę, ponieważ nagle zdaję sobie sprawę, że narażam swoją przyszłość… na nic.

Bycie drugą kobietą nie jest łatwe. Dzwonię do szefa i pytam ją o proces składania wypowiedzenia. Niepewnie wyjaśnia mi wszystko. Następnie wysyłam aplikacje i CV do pięciu innych firm.

Dzwonię do niego i proszę o spotkanie. „Nie, nie teraz. Jestem z nią”. Wysyłam mu e-maila z informacją, że to koniec. Kochanie czyjegoś męża stało się zbyt trudne do zniesienia. Mówię mu, że życzę jemu i jego żonie wszystkiego najlepszego. Proszę mojego szefa o nowego partnera, dopóki mój czas w firmie się nie skończy. Chce wiedzieć dlaczego. Mówię mu, że nie mogę i nie będę już z nim pracować.

Wysyła mi wiadomości pięć razy dziennie. Dzwoni do mnie przy każdej nadarzającej się okazji. Ale nie mogę już tego ciągnąć. Moje serce jest w rozsypce. Po cichu mówię jego żonie, jak bardzo mi przykro – mimo że nie słyszy mojego wewnętrznego dialogu. Mówię jej, że wiem, że ją skrzywdziłam. I że kochanie jej męża boli mnie jak cholera.


Zobacz także

To nieprawda, że żeby zniszczyć związek trzeba dwojga i że wina zawsze leży po środku

Karuzela z singielkami

5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć na temat lubrykantów