Go to content

„Ja bym tak nie mogła”. Dopóki nie będziesz w złym związku, uwierz, nie wiesz nic

fot. RapidEye/iStock

Istnieje niezliczona liczba powodów, dla których ludzie pozostają w złych związkach. I chociaż naprawdę trudno to przyznać, niektóre z nich brzmią całkiem rozsądnie… Może to zabrzmieć dziwnie, ale nie ma jednego uniwersalnego podejścia do życia. W żadnym wypadku nie radzimy, by pozostawać w złym związku. To, co mówimy, to to, że jeśli kiedykolwiek osądziłaś kogoś (kobietę, mężczyznę) bo „tkwi”  złym związku, może najpierw spróbuj przejść kilometr w jego butach.

Oto 8 powodów, dla których ludzie pozostają w toksycznych związkach

1. Wzloty i upadki

W toksycznych związkach istnieje cykl dobra i zła. W złych czasach druga osoba może chcieć odejść i zdecydować, że nie może już tego znieść. Jednakże, gdy tylko ta decyzja zapada, nagle znikąd ich partner wraca do bycia dobrym. To sporadyczne wzmocnienie sprawia, że zaczynasz wątpić w siebie i karcić się za myśli, że powinni odejść. Uważaj, to błędne koło.

2. Ze względu na ich dzieci

Jednym z najczęstszych powodów pozostawania w złym związku są dzieci. Jeden z rodziców może obawiać się, że jeśli odejdzie, ostatecznie doprowadzi to do tego, że dziecko już na zawsze będzie „tym z rozbitej rodziny”. A dla tych z nas, którzy przybyli z rozbitego domu, ten strach może być szczególnie powszechny.

3. Ze strachu przed samotnością

Wiele osób pozostaje w złych związkach, ponieważ nie chcą być sami. Niekoniecznie chcą być ze swoim partnerem, ale jeszcze bardziej nie chcą być sami. Strach jest świetnym motywatorem.

4. Ponieważ boją się, że sobie nie poradzą

W wielu przypadkach ludzie są finansowo i w inny sposób zależni od swoich partnerów. Czasami ludzie wprowadzają się do swojej drugiej połówki i tracą pracę, a w końcu zaczynają całkiem polegać na swoim partnerze. To dotyczy np. mam pozostających w domu. Myśl o odejściu i utracie tego bezpieczeństwa może być przerażająca.

5. Ponieważ nie rozumieją, jak toksyczny jest ten związek

Ludzie są ślepi na to, jak toksyczny może być ich związek. Ponieważ wielu ludzi dorasta w toksycznych domach, nie wiedzą, że może być inaczej. Jako dorośli kończą w takich samych toksycznych związkach, ponieważ jest to to, co zawsze znali jako normalne.

6. Widzą tylko to, co najlepsze w swoim partnerze

Niektórzy ludzie widzą wady swojego partnera i patrzą poza nie, aby zobaczyć dobro. Przykład: kobieta chociaż mąż może ją oszukiwać, jest również tym, który kochał i wspierał, gdy przechodziła przez zły czas. Problem polega na tym, że nie możemy nikogo naprawić sami. Potrzeba osoby, która musi zostać naprawiona, aby naprawa była skuteczna.

7. Czują się winni

Manipulacja jest również głównym motywatorem. Niektórzy ludzie mogą być tak znużeni swoimi partnerami, że zostali zmanipulowani, aby czuć się winni, jeśli odejdą. „Co on zrobi beze mnie, jeśli odejdę?”

8. Boją się tego, co może zrobić ich partner

Kolejną rzeczą do rozważenia jest strach. Zwłaszcza w toksycznym związku. Nie zawsze jest tak pocięty i suchy, aby kobieta po prostu odeszła. Często maltretowani partnerzy (mężczyźni lub kobiety) grożą przemocą, jeśli ich partner odejdzie. Niektórzy nawet zagrażają ich życiu. I to jest przerażające.