Związek

I że cię nie opuszczę, aż do śmierci… Co dziś znaczy przysięga przed ołtarzem czy urzędnikiem?

Listy do redakcji
Listy do redakcji
16 maja 2019
Fot. iStock
 

Mam znajomą, która właśnie rozwiodła się po raz drugi. Oczywiście, absolutnie nie jest w kwestii rozwodów żadną rekordzistką, bo cóż znaczą jedynie dwa nieudane małżeństwa przy takiej Elizabeth Taylor, która byłych mężów miała aż siedmiu? Nie o liczbę tu jednak chodzi, a o niezachwianą wiarę w zalegalizowane związki. Wiarę, mimo niezbyt przyjemnych doświadczeń. Bo ilu osobom można przyrzekać „aż do śmierci” i ile razy tej przysięgi nie dotrzymać?

Związek jest decyzją dwojga ludzi. To ich uczucie, wolna wola, a często jeszcze tak zwane „życiowe okoliczności” trzymają ich razem. Można być w wolnym związku będąc bliżej siebie niż niejedno małżeństwo. Pewnie znacie takich „ślubnych”, którzy prawie ze sobą nie rozmawiają. Choć są jeszcze młodzi, już zdążyli się sobą znudzić. Tylko tkwią w tej relacji, bo tak wypada. Bo dzieci, bo mieszkanie, bo kredyt. Bo kot. Bo pies, o którego koty drą.

Ale czy małżeństwo jest nam jeszcze w ogóle do czegoś potrzebne? Oczywiście, jeśli zawarcie ślubu jest kwestią naszego wyznania i z tego powodu jest dla nas ważne, sprawa wygląda inaczej, jeśli jednak chodzi tylko i wyłącznie o „lans w białej sukience z welonem” i piękne zdjęcia na Instagramie, to może nie warto niczego przysięgać?…

Po co przysięgać, jeśli przygotowując się do ślubu kłócimy się o listę gości i przemówienia przy weselnym stole, o stroik na stole i muzykę, która ma nam towarzyszyć?

Po co przysięgać, jeśli nie mamy szacunku dla siebie i swoich bliskich?

Po co przysięgać, jeśli po ślubie wcale nie zamierzamy nieustannie wkładać w nasz związek wysiłku?

Po co przysięgać, jeśli on nie chce mieć z tobą rodziny, a jedynie ty desperacko trzymasz się myśli, że jak będzie częściej widywał dzieci twojej siostry, to obudzi się w nim instynkt ojcowski?

Po co przysięgać, jeśli już teraz spędzacie więcej czasu osobno niż razem i właściwie to nawet wolisz, kiedy jest daleko, bo jakoś wszystko idzie wtedy sprawniej, szybciej, a ty jesteś spokojniejsza?

Po co przysięgać, jeśli w tyle głowy, wciąż myślimy o niej, o nim, byłej miłości, a może już tej przyszłej, jako „alternatywie”, gdyby się nie udało?…

To nie są czarne scenariusze. To są życiowe scenariusze. Historie, które się po prostu zdarzają.

Nie, nie jestem przeciwna legalizowaniu związków. Myślę tylko, że małżeństwo jest dla odważnych. Dla tych, którzy są siebie pewni i którzy mają podobne marzenia. A takich par chyba coraz mniej.

Znajoma zarzeka się, że teraz to tylko „ na kocią łapę. Że na żadne obrączki już się nie zgodzi. A jeżeli już coś, kiedykolwiek, to tylko rozdzielność majątkowa.


Związek

Czy jesteście dobrani – jak to sprawdzić? Prawdy i mity na temat związku

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
16 maja 2019
Czy jesteście dobrani – jak to sprawdzić? Prawdy i mity na temat związku
Fot. iStock / nd3000 – Czy jesteście dobrani – jak to sprawdzić? Prawdy i mity na temat związku
 

Żeby małżeństwo czy stały, poważny związek miały swoją wręcz magiczną moc i pozytywny wpływ na życie – zdecydowanie muszą się zaliczać do tych „udanych”, a tutaj wiele zależy od tego, czy dokonamy właściwych wyborów… Pojawia się więc najważniejsze pytanie, po czym poznać dobrze dobraną parę, czy jesteście dobrani?

Peter Pearson, terapeuta par, współzałożyciel Couples Institute w Menlo Park, w Kalifornii podpowiada…

Czy jesteście dobrani – jak to sprawdzić?

Aby związek mógł się udać, aby partnerzy dobrze się w nim do siebie dopasowali, najlepiej spełnić trzy warunki. Bez obaw, to dopasowanie nie ma wiele wspólnego z „dopasowanie” rozumianym potocznie. Nie chodzi o wygląd, pieniądze czy wiek.

Pierwszy czynnik dopasowania to… chemia!

Żeby nie skończyło się na motylach w brzuchu i uczucie mogło się przerodzić w coś poważnego musi między wami iskrzyć. To ta trudna do opisania magia, po prostu chemia! I wcale ta chemia nie powinna się ograniczać do łóżka. Chemia, o którą w miłości chodzi, to pragnienie spędzania czasu z tą / tym jedynym. To potrzeba, coś co w niewytłumaczalny sposób (często wbrew pozorom czy logice) przyciąga nas do siebie jak magnes.

Drugi czynnik dopasowania to… rola w jaką wchodzi w związku

Bardzo wiele zależy od tego w jakie role wchodzimy w związku. Według Erica Berne’a, twórcy analizy transakcyjnej wyróżnić można 3 stany „ego”, czyli trzy wzory postępowania:

  • Dziecko
  • Rodzic
  • Dorosły

Najważniejsze jest jednak nie to, jaką rolę gracie, a czy w tych rolach nie wchodzicie sobie w paradę. Logicznie sprawę ujmując: partner w roli dziecka, najlepiej sparuje się z partnerem, który uzupełni jego deficyty i zaspokoi potrzeby, czyli rodzicem. Typ dorosłego, będzie potrzebowałam partnera w życiu, a nie opiekuna. Istnieją również związku, w których spotykają się partnerzy pełniący tę samą rolę, bywa jednak im trudno zaspokoić wszystkie potrzeby.

Żeby sprawdzić, jakim typem jesteś ty lub partner, można odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

Czy macie podobne wartości i przekonania o świecie? (rodzic)

Czy potraficie się wspólnie bawić? Czy jesteście spontaniczni? Czy uważasz, swojego partnera za „gorącego”? Lubicie podróżować razem? (dziecko)

Czy to co myślicie, mówicie, jest jasne dla drugiej osoby? Czy potraficie rozwiązywać razem problemy? (dorosły)

Trzeci czynnik dopasowania to… czy wam się „chce”…

… nawet jeśli coś przestaje działać, zawsze możecie nad sobą i nad związkiem pracować. Bo te naprawdę udane, rzadko kiedy są darem od losu, tylko ciężka pracą dwóch kochających się osób… osób, którym zwyczajnie ciągle jeszcze się „chce” coś z tym zrobić!

Komedia producentów hitów „SĄSIEDZI”, „SAUSAGE PARTY”, „WPADKA” I „ATOMIC BLONDE”.

Piękna laureatka Oscara CHARLIZE THERON i niepoprawnie zabawny SETH ROGEN w komedii o tym, że czasem najbardziej zgrane są niedobrane pary.

Fred nie jest typem amanta. Potargana broda, kilka zbędnych kilogramów i ciuchy z liceum nie czynią go ikoną stylu. Niewyparzony język i specyficzne poczucie humoru utrudniają zawrotną karierę. Charlotte jest jego zupełnym przeciwieństwem. Piękna, ambitna i powściągliwa, przebojem zdobywa polityczne szczyty i mogłaby mieć każdego mężczyznę, gdyby tylko znalazła czas na życie prywatne.

Gdy Fred Flarsky spotyka po latach swoją dawną nianię Charlotte Field, w której kochał się skrycie jako nastolatek, on jest bezrobotnym dziennikarzem, a ona amerykańską Sekretarz Stanu. Wydaje się, że nie ma na świecie bardziej niedobranej pary. A jednak coś iskrzy. I to na tyle intensywnie, że Charlotte wbrew protestom doradców, zatrudnia Freda jako autora swych przemówień.

Facet ma dobre pióro, jeszcze lepsze serce, ale w wielkim świecie porusza się jak słoń w składzie porcelany. Ona zaś właśnie ogłasza swą kandydaturę na stanowisko prezydenta. Konkurenci już zacierają ręce, bo Fred z pewnością zaprzepaści jej karierę. Chyba, że świat zobaczy w nim to, co dostrzegła ona…


Źródła: Business InsiderThe New York Times

Artykuł powstał we współpracy z Monolith Films.


Związek

10 sygnałów, że twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 maja 2019
7 oznak zaburzeń hormonalnych, które powinnaś znać
fot. iStock/max-kegfire

Hormony są wysłannikami naszego ciała, które umożliwiają naszym organom wykonywanie ich funkcji. Kluczowe dla rozwoju organizmu, wzrostu, rekonwalescencji, hormony pomagają również w procesach takich jak trawienie czy metabolizm i reprodukcja. Brak równowagi hormonalnej może w istotny sposób wpływać na stan fizyczny i psychiczny danej osoby.

10 sygnałów, że twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona

Aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, musisz utrzymać zrównoważony poziom hormonów we krwi. W przeciwnym razie doświadczysz niepożądanych skutków ubocznych, takich jak:

1.Problemy z trawieniem

Czy masz objawy typowe dla zespołu jelita drażliwego? Brak równowagi hormonalnej powoduje problemy żołądkowe, takie jak skurcze, wzdęcia, bóle brzucha, biegunka, zaparcia i gazy. W głębi komórek wyściółki przewodu pokarmowego znajdują się receptory hormonalne. Kiedy zmienia się poziom hormonów, zmienia się również proces trawienia. Zespół jelita drażliwego i inne dolegliwości trawienne rozwijają się, gdy poziom serotoniny jest niski.

2. Zmiany apetytu

Twoje ciało może produkować więcej greliny niż normalnie, więc odczuwasz większą potrzebę jedzenia. Grelina nazywana jest również hormonem głodu. Pobudza apetyt i zwiększa spożycie pokarmu.

Możesz także doświadczyć spadku apetytu na jedzenie spowodowany brakiem równowagi hormonalnej. Dzieje się tak, gdy poziom leptyny w organizmie, znanej również jako hormon sytości, jest zbyt wysoki. Ten hormon reguluje głód. Jeśli twoje ciało wytwarza go zbyt dużo, możesz nie mieć ochoty na jedzenie.

3. Tyjesz

Jeśli odchudzałaś się i ćwiczyłaś, ale nadal nie tracisz na wadze, lub jeśli przybierasz na wadze, mimo tego, że dbasz o to co jesz, twoja gospodarka hormonalna może być zaburzona. Istnieją różne choroby związane ze zmianami hormonalnymi i przyrostem masy ciała, takie jak:

  • Cukrzyca
  • Zaburzenia tarczycy
  • Zespół Cushinga
  • Zespół policystycznych jajników

4. Cierpisz na bóle głowy

Istnieją różne rodzaje „wyzwalaczy” bólu głowy, ale wiele kobiet odczuwa ten dyskomfort, gdy poziom estrogenów spada. Zwykle dzieje się to tuż przed okresem. Hormonalne bóle głowy można łatwo złagodzić za pomocą leków przeciwbólowych. Jeśli jednak ciągle odczuwasz bóle głowy do tego stopnia, że ​​nie możesz wstać z łóżka, być może będziesz musiała rozważyć terapię hormonalną, aby utrzymać poziom estrogenów w równowadze.

5. Doświadczasz zjawiska „mgły mózgowej”

Mgła mózgowa jest potocznym określeniem na zapominanie lub chwilowe utraty pamięci. Dla wielu kobiet nie jest ona wcale oznaką starzenia się, ale oznaką braku równowagi hormonalnej. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie są jednak najbardziej podatne na mgły mózgowe, ponieważ ich poziom estrogenów spada.

6. Wahania nastroju

Kobiety często doświadczają wahań nastroju z powodu braku równowagi hormonalnej. Możesz czuć się poirytowana lub szybko reagować płaczem czy złością, jeśli masz nadmiar estrogenu i deficyt progesteronu. Z drugiej strony, możesz czuć się niespokojna lub przygnębiona, gdy masz zbyt dużo progesteronu i deficyt estrogenu. Estrogen i progesteron wpływają na neuroprzekaźniki mózgu i hormony, takie jak serotonina, dopamina i noradrenalina.

7. Brak ochoty na seks

Ten sygnał również może być oznaką braku równowagi hormonalnej. Obniżone poziomy estrogenu mogą powodować bolesność i tkliwość piersi, ból podczas stosunku lub suchość pochwy co może sprawić, że intymne chwile z partnerem będą niezbyt przyjemne.

8. Masz trądzik

Przewlekły trądzik, który pojawia się raz po raz, nawet jeśli masz dobre nawyki pielęgnacyjne skóry, może być oznaką zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dzieje się tak, ponieważ w twoim systemie zwiększa się poziom testosteronu. Hormon ten może stymulować nadmierną produkcję sebum.

9. Masz problemy ze snem

Czy spanie jest dla ciebie bardziej uciążliwe niż relaksujące? Nie możesz zasnąć, rzucasz i przewracasz się na łóżku, pocisz się, a kiedy przychodzi ranek jesteś po prostu zmęczona?

10. Masz nieregularny okres

Jedna czwarta kobiet ma nieregularne miesiączki z powodu zaburzeń hormonalnych, wiele z nas cierpi na bardzo dotkliwe bóle menstruacyjne i boryka się z obfitymi krwawieniami. Warto poradzić się lekarza, jaki sposób wyeliminowania tych przykrych dolegliwości byłby dla ciebie najlepszy.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Zobacz także

List do fircyka, który nie rozumiał, że spotykał się z samotną matką. „Spadaj, dupku!”

W miłości nie chodzi o wysiłek, a o 7 innych ważnych prawd, które musisz pamiętać o związkach

„Jest wielki. Będziesz zadowolona”. Że co?!