Go to content

Dlaczego twój związek się chwieje? Style związków, jakie tworzą ludzie

Nie udało się? Mimo wielkich słów, prób, drugich i trzecich szans, zawsze kończy się tak samo? Nic dziwnego, każdy z nas uprawia pewien styl związków w relacji z drugim człowiekiem. To one często determinują, czy wiążące nas uczucia mogą przetrwać codzienność. Co ciekawe, z siedmiu stylów, tylko jeden jedyny jest „zdrowy”, dobry dla obojga partnerów, rokujący na wspólną i szczęśliwa przyszłość.

Według terapeutki rodzinnej Virgini Satir, najłatwiej zilustrować nasz związki za pomocą postaw ciała. Ilustracje przemawiają do wyobraźni, ale jeszcze lepiej jest spróbować odwzorować daną pozycję z inną osobą, przekonać się, co czujesz i co stanie się, gdy któreś z was zachwieje fundamentem wspólnej zależności.

To właśnie dlatego tak trudno nam przestać powielać nawet złe, szkodliwe schematy, bo czasem, gdy ruszymy choćby ręką – może runąć cała konstrukcja. Może upaść twój partner, ty lub oboje…

Style związków, jakie tworzą ludzie:

  1. ZWIĄZEK TYPU A

  2. ZWIĄZEK TŁAMSZĄCY

  3. ZWIĄZEK Z PIEDESTAŁEM

  4. ZWIĄZEK PANA I NIEWOLNIKA

  5. ZWIĄZEK PRZYLEGAJĄCY

  6. ZWIĄZEK MĘCZENNIKA

  7. ZDROWY ZWIĄZEK MIŁOSNY

Przyjrzyjcie się ilustracjom i oceńcie, który styl rozgościł się w waszej relacji i czy grozi wam upadek…


Na podstawie: „Rozwody i rozstania. Sprawdzony program odbudowy życia”, Bruce Fisher, Robert Alberti, Samo Sedno

1/7 ZWIĄZEK TYPU A 💔

To związek dwóch zależnych od siebie osób, które podpierają się wzajemnie dłońmi.

Zależność od drugiej osoby bywa atrakcyjne, szczególnie, gdy z jakiegoś powodu brakuje nam sił, by samodzielnie stać prosto… jednak, co wydarzy się, gdy którekolwiek z partnerów odrobinę zmieni pozycję?

Kiedy jeden z partnerów chce wykonać jakiś ruch, odrobinę się przesunąć, obrócić – czyli zmienić coś w swoim życiu, rozwijać, być samodzielna, narusza bezpieczeństwo drugiej osoby (swój często też, jeżeli oboje się o siebie opierają).

Emocje w związku i zależność jednego partnera od drugiego, można odzwierciedlić za pomocą ciała. A Ty, co poczułeś, gdy przyjąłeś taką pozycję?

2/7 ZWIĄZEK TŁAMSZĄCY 💘

Wbrew pozorom, prawie każdy z nas ma sobą taki styl relacji – zazwyczaj jest to tzw. etap miesiąca miodowego, czyli styl, który występuje na początku relacji.

Styl tłamszący jest również charakterystyczny dla relacji nastolatków.

Charakterystyczne dla tego stylu są stwierdzenia: „nie mogę bez Ciebie żyć”, „Zrobię dla Ciebie wszystko…”, czyli postawy pełne oddania i ślepego poświęcenia.

Na początku taki typ relacji może być przyjemny, jednak z czasem partnerzy mogą czuć się uwięzieni, w pułapce.

Emocje w związku i zależność jednego partnera od drugiego, można odzwierciedlić za pomocą ciała. A Ty, co poczułeś, gdy przyjąłeś taką pozycję?

3/7 ZWIĄZEK Z PIEDESTAŁEM 💔

Tu królują wyobrażenia.  W takim stylu relacji bardzo trudno o prawdziwą i głęboką więź.

Nie kochamy prawdziwego partnera, a nasze wyobrażenie o nim, jako o kimś idealnym. Stwarzamy z naszych oczekiwań pewien obraz drugiego człowieka i próbujemy go do niego upodobnić (czyli oczekujemy, że druga osoba, stanie się tym, kogo chcemy).

jeden z partnerów, jest zapatrzony  osobę, którą sadza na piedestale – a raczej zapatrzony w swoje wyobrażenia. Partner siedzący na górze wbrew pozorom wcale nie jest  komfortowej sytuacji… musi sprostać wielu oczekiwaniom, jest pod ciągłą obesrwacją.

Emocje w związku i zależność jednego partnera od drugiego, można odzwierciedlić za pomocą ciała. A Ty, co poczułeś, gdy przyjąłeś taką pozycję?

4/7 ZWIĄZEK PANA I NIEWOLNIKA 💘

Taki typ relacji, to nic innego, jak związek, w którym nie ma miejsca n partnerstwo. Jedna strona ma ewidentną przewagę nad drugą – i pełni rolę Pana, szefa, głowy rodziny.

Rolę Pana może chodzić każdy z partnerów, niezależnie od płci. Może władać za pomocą emocji, siły, pieniędzy… To osoba, która jako jedyna jest decyzyjna w danej rodzinie.

Dopóki taki nierówny układ nie zaczyna dominować we wszystkich płaszczyznach życia, związki w takim stylu mogą się udawać. Często, któreś z partnerów jest bardziej dominujące. Jednak, gdy jedna ze stron podejmuje wszystkie decyzje pojawia się emocjonalny dystans i oziębłość. To nie może się udać, nawet, gdy nie dostrzegamy takiej relacji znamion przemocy.

Bardzo łatwo to dostrzec odpowiadając sobie na tylko jedno pytanie: skoro, jeden z partnerów podejmuje wszystkie decyzji, jest całkowicie niezależny, autonomiczny i sprawczy w ich związku, po co w ogóle jest w innym inna osoba?

Jeżeli jedna ze stron zakłóca taki układ buntem, w związku pojawia się regularna walka o władzę i kompletne zaburzenie komunikacji czy intymności (w myśl zasady „to jest wojna, a na wojnie trzeba pokonać przeciwnika).

Emocje w związku i zależność jednego partnera od drugiego, można odzwierciedlić za pomocą ciała. A Ty, co poczułeś, gdy przyjąłeś taką pozycję?

5/7 ZWIĄZEK PRZYLEGAJĄCY 💔

To pewien rodzaj kontraktu, umowy między partnerami. Dwie osoby zakleszczają się łokciami – to pewne porozumienie między nimi. Są ze sobą związani, a jednak każde z nich patrzy w innym kierunku. Podjęli decyzję, że będą żyć wspólnie.

To tzw. dobrze funkcjonujące mechanizmy. Codziennie każde z nich, wykonuje swoją część umowę, ale nie ma w tym związku miłości, intymności, pragnienia drugiej osoby. Siadają razem do obiadu w niedzielę, wymieniają się w odbieraniu dzieci. Dzień po dniu – budzi, praca, wspólny serial, sen. Nawyki, obowiązki i wspólna rata kredytu. To wszystko, co ich łączy…

Żaden z partnerów w takim układzie nie okazuje drugiemu miłości. Gdy, któreś z nich zrobi krok do przodu, mimowolnie będzie „ciągać” tego drugiego.

Taki schemat bardzo często pojawia się tuż przed rozpadem związku, to schemat przetrwania.

Emocje w związku i zależność jednego partnera od drugiego, można odzwierciedlić za pomocą ciała. A Ty, co poczułeś, gdy przyjąłeś taką pozycję?

6/7 ZWIĄZEK MĘCZENNIKA 💘

Bardzo częsty typ relacji, w który wpadają kobiety (choć oczywiście nie jest to regułą).  takim stylu jeden z partnerów poświęca się dla miłości, służy, zadowala za wszelką cenę i służy drugiej osobie.

Zawsze jest dla kogoś i na każde skinienie, co bardzo szybko zostaje wykorzystane przez partnera. Często występuje zasada „daj palec, a ktoś pociągnie całą rękę” czy mówiąc inaczej, drugi z partnerów wręcz czuje, że osoba podległa w związku „aż się prosi, by ją podeptać”.

W takim układzie wbrew pozorom, to męczennika, ma wiele do powiedzenia. Wystarczy jeden ruch, by depczący stracił równowagę. Męczennik bazuje w związku na poczuciu winy – „tyle dla ciebie robię, a Ty…?”.

Emocje w związku i zależność jednego partnera od drugiego, można odzwierciedlić za pomocą ciała. A Ty, co poczułeś, gdy przyjąłeś taką pozycję?

7/7 ZDROWY ZWIĄZEK MIŁOSNY ❤

Są razem, bo chcą. Nie muszą, nie potrzebują, mają wybór. Każdy z nich jest szczęśliwy, ma swoje życie. Tylko ich wyborem jest to, że chcą spędzać czas (życie) ze swoim partnerem.

Brak tu niespełnionych oczekiwań, podpierania się drugą osobą, by załatać własne deficyty.

To co w zdrowym związku jest najważniejszym warunkiem, to motywacja, powód, dla którego są razem.

Są razem ponieważ się kochają, ta decyzja jest spowodowana dobrymi uczuciami i emocjami. Nie muszą za pomocą partnera zaspakajać niespełnionych emocjonalnych potrzeb. Zdrowy i dobry związek pozostawia partnerom przestrzeń na bycie sobą i rozwój.

I tylko takich dobrych relacji życzę nam wszystkim. ❤