Go to content

8 wieczornych nawyków, które wzmocnią twój związek

Fot. iStock

Do zakochania jeden krok, a od zakochaniu cała długa droga do tego, by miłość wzmacniać, pielęgnować i budować dobry i stabilny związek. Na „żyli długo i szczęśliwie” trzeba zapracować!  Ważne są oczywiście wspólne cele, podobne zainteresowania i światopogląd, zaufanie i otwarta komunikacja, ale liczą się także detale i codzienne drobnostki. Oto 8 wieczornych zwyczajów, które warto wprowadzić, by wzmocnić swój związek.

8 wieczornych nawyków, które wzmocnią twój związek

Rozmawiajcie o minionym dniu

Praca, dzieci, domowe obowiązki i codzienne zabieganie sprawiają, że często dopiero przed snem mamy czas, by spokojnie usiąść i porozmawiać. Warto wymienić się z partnerem przeżyciami z minionego dnia, podzielić sukcesami, wspomnieć o zmartwieniach i trudnościach, poprosić o radę. Szczerość i otwartość wzmocni waszą relację, da wam poczucie bezpieczeństwa i pomoże zmniejszyć codzienny stres i napięcie. Da wam także pewność, że możecie na siebie liczyć każdego dnia, w każdej sytuacji.

Problemy zostawcie poza sypialnią

Wasza sypialnia powinna być miejscem wolnym od napięć, nieporozumień i tematów, które was dzielą, oazą bezpieczeństwa, w której spotykacie się, jako partnerzy i bliskie sobie osoby. Starajcie się każdy dzień kończyć rozwiązaniem ewentualnych sprzeczek, kładźcie się spać pogodzeni i zgodni, a wszelkie problemy rozwiązujcie poza sypialnią. Z głową pełną emocji i w upartym milczeniu, obrażeni na partnera, i tak się nie wyśpicie, a wasz związek tylko na tym straci.

Przypomnienie zabawnej historii z przeszłości

Wspólne wspomnienia to coś, co jest skarbem dla waszej relacji – staraj się jak najczęściej wracać do znanych wam zabawnych historii, rozumianych tylko przez was żartów i anegdot. Przypominajcie sobie o tym wzajemnie, śmiejcie się razem, niech te chwile szczęścia i radości będą wciąż żywe i budują waszą intymność. Pomoże to wam szczególnie w sytuacjach trudnych i kryzysowych, które zdarzają się w każdym związku.

Wspólne rytuały przed snem

Zwykłe rzeczy, takie jak posłanie łóżka, szykowanie garderoby na rano, mycie zębów i wieczorna toaleta to coś, co szczęśliwe pary często robią razem. Dzielenie takich chwil z partnerem buduje wasz mały, intymny świat, o którym nie wie nikt więcej, a tym samym umacnia wasz związek.

Mały gest mówiący „myślę o tobie”

Sekret tkwi w szczegółach – małe gesty powiedzą drugiej osobie, że myślisz o niej i jest dla ciebie ważna, że uważasz ją za wyjątkową. Przygotuj partnerowi kąpiel, włącz jego ulubioną muzykę do kolacji, zrób kubek ulubionej herbaty przed snem. Pokażesz tym również, że znasz jego upodobania, troszczysz się i kochasz.

Wzajemne komplementy

Gesty są ważne, ale lubimy też usłyszeć miłe słowa, wyznania uczuć, potwierdzenia wzajemnej miłości. Prawcie sobie komplementy, nie bójcie się mówić o miłości, doceniajcie nawzajem wkład, jaki każde z was wnosi w związek. Dobre słowa mają wielką moc!

Podział obowiązków rodzicielskich

Jeśli macie dzieci, dla szczęścia waszego związku wieczorne obowiązki rodzicielskie powinniście ze sobą dzielić. Wiele zależy od waszego harmonogramu i rodzaju pracy, ale nawet sporadyczne zastąpienie przy kąpieli i czytaniu bajki pozwoli jednej stronie na złapanie oddechu, wyrwanie chwili dla siebie, a tym samym pokaże zrozumienie i troskę o partnera.

Pocałunki i przytulasy

Pokażcie bliskość pocałunkiem, przytuleniem, fizyczną obecnością – niekoniecznie musi to oznaczać namiętnego seksu. Dotyk jest niezwykle istotny dla pokazania bliskości, utrzymania intymności i miłości w związku. Nie zapominajcie o tym!