Związek

8 wieczornych nawyków, które wzmocnią twój związek

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
12 marca 2020
Fot. iStock
 

Do zakochania jeden krok, a od zakochaniu cała długa droga do tego, by miłość wzmacniać, pielęgnować i budować dobry i stabilny związek. Na „żyli długo i szczęśliwie” trzeba zapracować!  Ważne są oczywiście wspólne cele, podobne zainteresowania i światopogląd, zaufanie i otwarta komunikacja, ale liczą się także detale i codzienne drobnostki. Oto 8 wieczornych zwyczajów, które warto wprowadzić, by wzmocnić swój związek.

8 wieczornych nawyków, które wzmocnią twój związek

Rozmawiajcie o minionym dniu

Praca, dzieci, domowe obowiązki i codzienne zabieganie sprawiają, że często dopiero przed snem mamy czas, by spokojnie usiąść i porozmawiać. Warto wymienić sie z partnerem przeżyciami z minionego dnia, podzielić sukcesami, wspomnieć o zmartwieniach i trudnościach, poprosić o radę. Szczerość i otwartość wzmocni waszą relację, da wam poczucie bezpieczeństwa i pomoże zmniejszyć codzienny stres i napięcie. Da wam także pewność, że możecie na siebie liczyć każdego dnia, w każdej sytuacji.

Problemy zostawcie poza sypialnią

Wasza sypialnia powinna być miejscem wolnym od napięć, nieporozumień i tematów, które was dzielą, oazą bezpieczeństwa, w której spotykacie się, jako partnerzy i bliskie sobie osoby. Starajcie się każdy dzień kończyć rozwiązaniem ewentualnych sprzeczek, kładźcie się spać pogodzeni i zgodni, a wszelkie problemy rozwiązujcie poza sypialnią. Z głową pełną emocji i w upartym milczeniu, obrażeni na partnera, i tak się nie wyśpicie, a wasz związek tylko na tym straci.

Przypomnienie zabawnej historii z przeszłości

Wspólne wspomnienia to coś, co jest skarbem dla waszej relacji – staraj się jak najczęściej wracać do znanych wam zabawnych historii, rozumianych tylko przez was żartów i anegdot. Przypominajcie sobie o tym wzajemnie, śmiejcie się razem, niech te chwile szczęścia i radości będą wciąż żywe i budują waszą intymność. Pomoże to wam szczególnie w sytuacjach trudnych i kryzysowych, które zdarzają się w każdym związku.

Wspólne rytuały przed snem

Zwykłe rzeczy, takie jak posłanie łóżka, szykowanie garderoby na rano, mycie zębów i wieczorna toaleta to coś, co szczęśliwe pary często robią razem. Dzielenie takich chwil z partnerem buduje wasz mały, intymny świat, o którym nie wie nikt więcej, a tym samym umacnia wasz związek.

Mały gest mówiący „myślę o tobie”

Sekret tkwi w szczegółach – małe gesty powiedzą drugiej osobie, że myślisz o niej i jest dla ciebie ważna, że uważasz ją za wyjątkową. Przygotuj partnerowi kąpiel, włącz jego ulubioną muzykę do kolacji, zrób kubek ulubionej herbaty przed snem. Pokażesz tym również, że znasz jego upodobania, troszczysz się i kochasz.

Wzajemne komplementy

Gesty są ważne, ale lubimy też usłyszeć miłe słowa, wyznania uczuć, potwierdzenia wzajemnej miłości. Prawcie sobie komplementy, nie bójcie się mówić o miłości, doceniajcie nawzajem wkład, jaki każde z was wnosi w związek. Dobre słowa mają wielką moc!

Podział obowiązków rodzicielskich

Jeśli macie dzieci, dla szczęścia waszego związku wieczorne obowiązki rodzicielskie powinniście ze sobą dzielić. Wiele zależy od waszego harmonogramu i rodzaju pracy, ale nawet sporadyczne zastąpienie przy kąpieli i czytaniu bajki pozwoli jednej stronie na złapanie oddechu, wyrwanie chwili dla siebie, a tym samym pokaże zrozumienie i troskę o partnera.

Pocałunki i przytulasy

Pokażcie bliskość pocałunkiem, przytuleniem, fizyczną obecnością – niekoniecznie musi to oznaczać namiętnego seksu. Dotyk jest niezwykle istotny dla pokazania bliskości, utrzymania intymności i miłości w związku. Nie zapominajcie o tym!


Związek

Zapalenie krtani to nie tylko duszności i szczekający kaszel. Jak rozpoznać i leczyć chorobę?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 marca 2020
Zapalenie krtani - objawy, leczenie, przyczyny
Fot. iStock
 

Zapalenie krtani to uciążliwa choroba, która nie tylko pozbawia głosu, ale naraża również na wystąpienie niebezpiecznych duszności. Choroba rozwija się szybko, dając trudne do zignorowania, charakterystyczne objawy. Kto jest szczególnie narażony na zakażenie, ile trwa zapalenie krtani i jak leczyć chorobę?

Zapalenie krtani to choroba wirusowa, a dokładnie stan zapalny obejmujący błony śluzowe górnego odcinka oddechowego w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby na co dzień eksploatujące głos (lektorzy, nauczyciele, prezenterzy), dzieci chorujące na alergię, palacze, którzy skarzą się na podrażnienie śluzówki. Choroba występuje częściej u osób cierpiących na refluks oraz przewlekłe choroby dróg oddechowych.

Często pojawia się pytanie, ile trwa zapalenie krtani. To zależy od jego typu. Ostre zapalenie ujawnia się nagle, a jego objawy są intensywne i mogą utrzymywać się nawet przez trzy tygodnie. Przewlekłe zapalenie wynika z istnienia długotrwałego stanu zapalnego w obrębie krtani i mówimy o nim, gdy objawy trwają ponad trzy tygodnie.

Zapalenie krtani – przyczyny

Choroba zazwyczaj jest efektem infekcji wirusowej, którą najczęściej wywołują adeno- i rynowirusy oraz wirusy grypy i paragrypy. Innymi przyczynami mogą być:

 • bakterie;
 • nadwyrężanie strun głosowych (krzyk, ciągłe i głośne mówienie);
 • długotrwały kontakt ze szkodliwymi substancjami lub alergeny;
 • refluksem (gdy kwas wędruje z żołądka do gardła, drażniąc krtań);
 • częste infekcje zatok;
 • palenie papierosów oraz narażenie na bierne palenie w otoczeniu palaczy.
Zapalenie krtani

Fot. iStock

Zapalenie krtani – objawy 

Zapalenie krtani daje charakterystyczne objawy. Na początku zakażenia pojawia się chrypka, drapanie i dyskomfort w obrębie gardła. Chory zaczyna kasłać i odchrząkiwać, zaraz po tym pojawia się ból, nasilający się w trakcie jedzenia i mówienia. Osoby chore skarżą się na wrażenie, że gardło jest bardzo suche i podrażnione, co nasila pojawiający się suchy i męczący kaszel. Głos staje się słabszy, pojawia się chrypienie, osłabienie i zmiana jego barwy. W ostrym przebiegu może dość nawet do jego utraty. Poza tym mogą pojawić się objawy grypopodobne, uczucie rozbicia, osłabienia oraz podwyższona temperatura ciała.

Zapalenia krtani bywają mylone z zapaleniem gardła, ze względu na podobne objawy. Różnica jednak polega na tym, że u pacjenta pojawiają się kłopoty ze swobodnym oddychaniem (spłycony) oddech i często utrata głosu. Po zaobserwowaniu u siebie powyższych objawów, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, by potwierdzić diagnozę i zdecydować o sposobie leczenia.

Zapalenie krtani u dzieci

Przy wystąpieniu choroby u dzieci należy się w każdym przypadku skontaktować z lekarzem. Dla najmłodszych choroba bywa bardzo niebezpieczna, ponieważ niemowlęta mają wąską krtań i większą podatność na obrzęki, co utrudnia oddychanie. U dzieci pomiędzy 1. a 5. rokiem życia najczęściej występuje ostre podgłośniowe zapalenie krtani, które charakteryzuje się szczególnym typem kaszlu, porównywanym do szczekania psa. Poza tym występują problemy z nabieraniem powietrza, stridor (świst krtaniowy), problemy z połykaniem, niekiedy wysoka gorączka. Ostre zapalenie nagłośni, prowadzi do mechanicznego zwężenia dróg oddechowych powyżej strun głosowych. Ta choroba bakteryjna występuje głównie u dzieci do 10. roku życia, oraz osób dorosłych.

Zapalenie krtani u dzieci

Fot. iStock

Warto wiedzieć, że w przypadku wystąpienia ataku duszności, zaleca się przeniesienie okrytego dziecka w chłodne miejsce – np. na balkon lub przy otwartym oknie w chłodny dzień/noc, czy posadzenie przy otwartej lodówce. Zimne powietrze może załagodzić niebezpieczny obrzęk dróg oddechowych. Jeśli duszność nasila się, wówczas konieczna jest pilna hospitalizacja.

Zapalenie krtani – leczenie

Zapalenie krtani to choroba, przy której leczenie i łagodzenie objawów jest konieczne. Oczywiście wiele zależy od samego przebiegu zapalenia. Z racji problemów z bólem i mową, zaleca się oszczędne korzystanie z aparatu mowy. Aby ukoić ból gardła warto zastosować aerozole działające antyseptycznie i łagodząco, tabletki do ssania, czy płukanki na bazie ziół (szałwia, rumianek, podbiał). Zaleca się stosowanie nawilżacza powietrza, kamionkowych naczyń na wodę (wodę zmieniamy codziennie) lub mokrego ręcznika powieszonego na kaloryferze, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Zalecane są także inhalacje przy pomocy soli fizjologicznej, by nawilżyć śluzówkę gardła i ułatwić oddychanie. W poważniejszym przebiegu zapalenie krtani wymaga, by leczenie oprzeć na glikokortykosteroidach oraz środkach mukolitycznych. Odstawienie alkoholu i papierosów jest konieczne, by uniknąć dodatkowego podrażnienia i wysuszenia śluzówki. Jeśli choroba wynika z zakażenia bakteryjnego, w leczeniu stosuje się antybiotyki.

Powikłania zapalenia krtani

Nieleczone i przeciągające się ostre zapalenie krtani może spowodować konsekwencje w postaci złośliwego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli, często prowadzącego do niewydolności oddechowej. Nieleczona choroba może spowodować trwałe zaburzenie funkcji strun głosowych, oraz do tworzenia się zmian nowotworowych.


źródło:  www.mp.pl , enel.pl 

Związek

„A to nasza sypialnia, niestety jest martwa”. Dlaczego przestajemy uprawiać seks w związkach?

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
12 marca 2020
Fot. iStock

Kiedy można mówić w związku o martwej sypialni? Dla każdego granica zbyt małej ilości seksu będzie inna i zależy od indywidualnych potrzeb, jednak jeśli w ciągu roku pomiędzy partnerami dochodzi do zbliżenia zalewie kilka razy, to ewidentnie coś jest na rzeczy. I choć wydawać się to może zjawiskiem mało powszechnym, w rzeczywistości dotyczy bardzo wielu par.

Na początku związek zazwyczaj pełen jest pasji, namiętności i gorących emocji. Z czasem temperatura w sypialni nieco spada, namiętność zamienia się w intymność, pasja i niecierpliwość drugiej osoby w troskę i miłość. To najzupełniej normalne zjawisko. Niekiedy jednak iskra z początku znajomości całkowicie przygasa, znika – jakie są tego najczęstsze powody?

Nadmiar obowiązków i przemęczenie

Pędząca coraz szybciej codzienność i ogrom obowiązków to problem niemal każdego z nas. Wraz z nimi pojawia się zmęczenie. Nie mamy siły, chęci i energii, dopada nas stres spowodowany pojawiającymi się problemami, notorycznie niedosypiamy, zaniedbujemy zdrową dietę – to wszystko zabija nasze libido i chęć bliskości z drugą osobą. Jesteśmy zbyt zmęczeni, zestresowani, zamiast o miłosnych uniesieniach marzymy o chwili spokoju i wyspaniu się.

Pojawienie się dziecka

Rodzicielstwo bywa wyzwaniem dla związku – gdy w domu pojawia się mały człowiek, całkowicie zmieniają się priorytety i codzienna rutyna partnerów. Każde z nich najczęściej marzy o nocy bez pobudek, zamiast o gorących chwilach w ramionach drugiej strony. Kobiety po ciąży często też tracą pewność siebie z powodu zmiany swojego wyglądu, co sprawia, że mogą unikać bliskości. Z kolei niektórzy mężczyźni w swojej partnerce zaczynają widzieć jedynie matkę, co osłabia ich pociąg seksualny. 

Lęk przed bliskością emocjonalną

Bliskość fizyczna prowadzi też do bliskości emocjonalnej, tworzenia się intymności – dla niektórych może być to powodem do obaw. Otworzenie się przed drugą osobą i pokazanie siebie, takim, jakim się jest, może napawać lękiem – a co jeśli mnie nie polubi, nie zaakceptuje, zostawi? I paradoksalnie, im bardziej zależy nam na drugiej stronie, tym większy lęk może to w nas wywoływać. Zaczynamy więc tworzyć bariery i odsuwać się od partnera.

Zdrada/obawa o zdradę

Zdrada jednego z partnerów to ogromne wyzwanie dla związku, przez które nie wszystkie pary przejdą zwycięsko. Potrzebny jest czas i przestrzeń do odbudowania zaufania i bliskości. Często nawet pomimo oficjalnego wybaczenia i dania drugiej szansy, gdzieś w środku wciąż jesteśmy mocno zranieni i odgradzamy się od niewiernego partnera. Równie skutecznym zabójcą pociągu seksualnego być już samo podejrzenie zdrady.

Nuda

Ten sam rytuał gry wstępnej, ta sama pozycja, żadnych zmian w zachowaniu po seksie – nie brzmi to interesująco i zachęcająco, prawda? Nic więc dziwnego, że nuda zabija libido i sprawia, że zamiast byle jakiego seksu, który żadnej ze stron nie sprawia przyjemności, pary decydują się na jego brak.

Rozczarowanie partnerem

On miał być królewiczem z bajki, który rozsypuje płatki róż na łóżku i pisze liściki z miłosnymi wyznaniami. Ona miała być księżniczką, której obce są potargane włosy, zły humor i wymagania w stylu „wynieś śmieci”. W pierwszym etapie związku hormonalny koktajl w naszym mózgu potrafi oślepić nas na wady partnera, a kiedy emocjonalna burza mija, czujemy się rozczarowani. Nie tak miało być, nie tak to sobie wyobrażaliśmy.

Odmienne potrzeby

Jemu wystarczy weekendowa bliskość, ona chciałbym każdego dnia zasypiać w jego ramionach. On chce eksperymentować, zmieniać i próbować nowych pozycji, ona woli wypracowaną rutynę i dobrze znany schemat. Zdarza się też, że przyczyną martwej sypialni są zupełnie inne potrzeby i oczekiwania seksualne partnerów, które w pierwszym etapie związku nie zostały ujawnione.

Jak ożywić sypialnię?

Problemy z bliskością w związku nie muszą oznaczać jego końca – jak każda trudność napotykana w relacji, wymaga zaangażowania i starań obu stron.

 1. Odbudujcie wzajemną otwartą komunikację – bez niej nie ma mowy nie tylko o satysfakcjonującym seksie, ale w ogóle o związku.
 2. Doceniajcie siebie nawzajem i wasze starania – czułe słowa, komplementy, gesty uznania potrafią być bardzo pobudzające. Liczą się detale!
 3. Mówcie szczerze o waszych pragnieniach, fantazjach, tym, co lubicie, a czego nie – otwarta komunikacja to naprawdę klucz do sukcesu.
 4. Zadbajcie o wygląd – najważniejsze jest wnętrze i wasze uczucia, ale nie zaszkodzi nieco fizycznej atrakcyjności. Zamień wyciągnięty dres na coś bardziej kuszącego!
 5. Znajdźcie czas dla siebie – choćby 15 minut każdego dnia na rozmowę. Wyłączcie telefony, bądźcie tylko dla siebie i ze sobą. Zaplanujcie wspólne randki lub weekend tylko we dwoje – przypomnijcie sobie, jak to było na samym początku waszej znajomości.

Zobacz także

Nikt nie ma prawa wtrącać się w twoje małżeństwo. Nawet rodzice

Nikt nie ma prawa wtrącać się w twoje małżeństwo. Nawet rodzice

6 wskazówek dla mężów, którzy chcą mieć udane małżeństwo

skok w bok, zdrada, para, seks

Już wie, że skok w bok nie jest wart ryzykowania małżeństwa. Zyskuje się chwilę, stracić można całe życie