Święta

Mamo, tato nie lubię tych świąt. Czasem chciałbym, żeby było jak dawniej, żebyście znów byli razem

Rycząca Trzydziestka
Rycząca Trzydziestka
18 grudnia 2019
Fot. iStock / ArtMarie
 

Mamo, tato

Nadchodzi kolejny, najbardziej znienawidzony przeze mnie dzień w roku. Wigilia. Połowę dnia spędzę z tobą mamo, pomagając ci w przygotowaniach. To nawet lubię. Ale potem przyjdą dziadkowie i dzieląc się ze mną opłatkiem, będą mi życzyć, żebym był zdrowy, grzeczny i uśmiechnięty, a nie taki poważny. Babcia będzie mówić, że mama zle przygotowała tego karpia, że to trzeba inaczej. Że ona by zrobiła lepiej. Mama przestanie się uśmiechać. Na stole pojawią się kolejne potrawy, szybko, żebyśmy ze wszystkim zdążyli. Na koniec rozdam wszystkim prezenty bo umiem już czytać i wiem, co napisano na małych karteczkach przypiętych do kolorowych paczuszek.

Ledwo zdążę rozpakować moje paczuszki, do drzwi  zapuka tata. Nie wejdzie do naszego domu. Będziesz miała łzy w oczach, mamo,  a mi będzie trochę smutno, że cię zostawiam, a  trochę wesoło bo kocham tatę. Pojedziemy do drugiej babci, na drugą wigilię. Dziadkowie będą mówić, żebym jadł i że na pewno za dużo zjadłem u mamy i teraz mi się nie chce. Zrobi mi się przykro, więc wmuszę w siebie jeszcze jednego pieroga, najlepiej z serem. Wszyscy będą się uśmiechać i mówić, że urosłem.

Mamo, tato, nie lubię świąt. Kiedy mówicie o prezentach i że przyjdzie Mikołaj, jestem zdenerwowany. Mamie nigdy nie podobają się prezenty, które dostaję od taty. Mówi, że są za drogie i że tata mógłby raczej regularnie płacić za mój obiad w szkole.  A tata nigdy nie cieszy się, kiedy mu opowiadam, co dostałem u mamy. Więc chowam wszystko szybko. Obejrzę jeszcze raz, gdy będę się kładł do łóżka.

U ciebie mamo, ciocia będzie mnie pytać jak tam nowa żona taty. Czy jest dla mnie miła i czy ją lubię. Spojrzysz wtedy na mnie uważnie, z lękiem. Jakby to w ogóle było ważne. Wstydzę się przyznać, że ją lubię. Bo ty wtedy patrzysz tak dziwnie. Inaczej niż zwykle. I widzę, że jest ci przykro. Ale ciebie przecież kocham. To ty jesteś moją mamą, nie ona. Nie bój się proszę, ja cię nigdy nie zostawię.

U ciebie tato, dziadek zapyta mnie jak radzi sobie mama. Czy dużo pracuje i czy na mnie krzyczy. Nie wiem co mam odpowiedzieć. Że mama czasem krzyczy, a potem płacze i przeprasza mnie, mówiąc, że nie ma siły i że potrzebuje odpocząć? I tak ją kocham. Ciebie też, tato.

Mamo, tato nie lubię świąt. Czasem chciałbym, żeby było jak kiedyś, dawno temu, kiedy nie musiałem jeździć na drugą wigilię, bo byliście razem. Ale wiem, że to się nigdy nie wydarzy.


Święta

7 rzeczy, które matka chce powiedzieć córce. Nie jesteś już dzieckiem, nie jesteś jeszcze kobietą, pamiętaj proszę zawsze, że…

Rycząca Trzydziestka
Rycząca Trzydziestka
2 grudnia 2019
Fot. iStock/ClarkandCompany

Kochanie! Patrzyłam dziś na Ciebie przy śniadaniu, kiedy jadłaś swoje ulubione czekoladowe płatki z mlekiem. Rozczuliły mnie te twoje długie ręce, wielkie niebieskie oczy i piękne jasne włosy. Nie jesteś już dzieckiem. Ale nie jesteś jeszcze kobietą. Jesteś nastolatką, dziewczyną z charakterem. Najważniejszą osobą na świecie. Kocham Cię i boję się o Ciebie jednocześnie. Dobrze wiem, że nie ochronię Cię przed wszystkim, co przyniesie życie. Chciałabym tylko, żebyś zawsze pamiętała te kilka słów, które dziś, z myślą o Tobie, piszę.

Najdroższa Córeczko!

Nie musisz być taka jak ja

Nie musisz być też taka jak inni. W wielu sprawach jesteśmy do siebie podobne, ale wiele nas też różni. Cieszę się z tego, jestem z Ciebie dumna. Czasem cię podziwiam. Czytaj to, co Cię interesuje, podążaj za własnymi marzeniami, nie staraj się spełnić moich oczekiwań, ale miej własne… wobec siebie. Nie zatracaj swojej ciekawości świata, nie przestawaj się rozwijać.

Bądź odważna (w granicach rozsądku)

Na tyle, że gdy przyjdzie na to pora, poprosisz o pomoc. Zawsze pamiętaj o tym, że są tacy, którzy mają gorzej niż Ty, że w ich obronie należy czasem stanąć. Nie bój się mówić o tym, co myślisz i co czujesz. Ale nie ryzykuj zdrowia i życia. Masz tylko jedno życie, a zdrowie łatwo stracić.

Wymagaj szacunku

Zasługujesz na niego nie dlatego, że jesteś kobietą, ale dlatego, że jesteś człowiekiem. Nie wolno nikomu cię poniżać, uderzyć, zmuszać do rzeczy, których nie chcesz zrobić, które są wbrew Tobie, wbrew Twoim zasadom i wartościom. Nie bój się mówić „nie”, kiedy tak właśnie czujesz.

Nie zmieniaj się dla kogoś

Zmieniaj się dla siebie, jeśli uznasz, że tak trzeba, że już najwyższa pora na zmiany. Pamiętaj, że żadna miłość nie jest warta poświęcenia siebie, swoich wartości. Żadna miłość nie może od ciebie tego żądać. Ta prawdziwa jest bezwarunkowa, akceptuje cię taką jaka jesteś. Taką Ciebie kocha.

Polegaj przede wszystkim na sobie

Jasne, masz mnie, przyjaciół, inne, bliskie osoby – jesteśmy dla Ciebie. Ale nigdy nie licz na to, że ktoś inny zdejmie z ciebie ciężar odpowiedzialności za twoje życiowe wybory.

Nie bój się kochać

Doświadczenie miłości, choć czasem bolesne odmienia nas i wzbogaca o nową perspektywę. Kochając, otwierasz się na drugiego człowieka, widzisz i rozumiesz więcej niż wtedy, gdy nie dopuszczasz do siebie uczuć. Wiedz, że dobra, szczera miłość nie zawsze przychodzi od razu, albo że nie zawsze potrafimy ją rozpoznać. Naucz się miłości.

Nie bój się być szczęśliwą

Nie dopasowuj się tam, gdzie nie pasujesz. Kiedy dorośniesz nie „musisz” być w związku. Nie „musisz” mieć dzieci. Nie „musisz” mieć pracy, której nie lubisz i otaczać się ludźmi, którzy nie są wobec ciebie szczerzy. Ty sama projektujesz swoje życie. Popełniaj błędy, ucz się na nich, ale zawsze dąż do tego, by być szczęśliwą. Zasługujesz na to.

Kocham Cię

Mama