Związek

8 rad rozwiedzionych mężczyzn. Oni dziś wiedzą, co zrobić, by utrzymać związek

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 lutego 2017
Fot. iStock/andresr
 

Mówi się, że Polak mądry po szkodzie, ale okazuje się, że mądry też ten, kto po rozwodzie. Dobrze, jak człowiek uczy się na błędach i wyciąga wnioski, gorzej, gdy stoi za tym cierpienie i krzywda drugiej osoby. Ale nie o tym miało być.Otóż okazuje się, że można w jednym miejscu zebrać porozwodowe przemyślenia mężczyzn, jako wskazówki dla tych, którzy wchodząc w związek naprawdę wierzą, że miłość to do końca życia i na dobre i złe. Jak się okazuje nie zawsze…

Rozwodnicy ostrzegają i doradzają:

1. Stawiaj siebie na pierwszym miejscu

Nie jest możliwe stworzenie dobrego i szczęśliwego związku, jeśli nie dbasz o siebie fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Skoncentruj się na sobie, na swoich emocjach, spróbuj je zrozumieć, a nie staraj się być tylko dobrym partnerem. Bez autorefleksji to się nie uda.

2. Miłość nie rozwiązuje wszystkich problemów

To nie jest tak, że miłość pokona wszystkie przeciwności. Musisz przede wszystkim być uczciwym wobec siebie i swojego partnera, bo nie o opakowanie tu chodzi – blond włosy, długie nogi, tytuł magistra, ale o prawdziwe życiowe wybory, które dotyczą rodziny, dzieci, pracy, domu. Rozmawiajcie o tym, żeby nie rozczarować się później i nie ranić próbując na siłę zmieniać siebie nawzajem i przekonywać do swoich racji.

3. Komplementy naprawdę robią różnicę

Mów kobiecie, którą kochasz, że jest piękna. Wszystkie poradniki na temat związku do tego się właśnie sprowadzają. To naprawdę jest ważne.

4. Rozmowa jest podstawą udanego związku

Nic nie jest proste, a zwłaszcza wspólne życie. Nie da się problemów zbyć jednym zdaniem. Nauczcie się ze sobą rozmawiać, komunikować i rozumieć siebie nawzajem.

5. Wiek ma znaczenie

Nie myśl o małżeństwie przed 25. rokiem życia. W tym wieku nikt naprawdę nie wie, kim jest, i czego do życia oczekuje.

6. Bądź szczery

Mężczyźni decydując się na ślub myślą, że nie nie muszą się zmieniać – i tego się trzymają. Kobiety wychodząc za mąż wierzą, że ich mężczyzna się zmieni, a tak się nie dzieje. Bądź szczery i mów, jak widzisz wasz związek.

7. Dąż do czegoś więcej niż tylko status quo

Nie zadowalaj się jedynie tym, że teraz jest ci dobrze.

8. Bądź kochany za to, kim jesteś

Upewnij się, że ona kocha cię za to kim jesteś, w co wierzysz i skąd jesteś, każdego dnia. To podstawa szczęśliwego związku.

Co wy na to?


 

źródło: Woman’sDay

 


Związek

7 pytań, które każdy z nas powinien chociaż raz w życiu sobie zadać i… szczerze na nie odpowiedzieć

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 lutego 2017
Fot. iStock
 

Jak często zadajesz sobie pytania, na które nie umiesz znaleźć odpowiedzi? O siebie, o twój związek, twoje życie w ogóle? Myślałaś kiedyś o tym, że brak odpowiedzi może być wynikiem źle postawionych pytań?

Jesteśmy mistrzami w pytaniach typu: „Jaki sens ma moje życie”, a kto umie na to odpowiedzieć? Jak skupić się na szczegółach, kiedy zastanawiamy się nad rzeczami wielkimi?

Eh… to tylko prowadzi do jeszcze większego zagubienia, do dawania sobie mało precyzyjnych odpowiedzi.

Jak możemy zmienić swoje życie, jeśli nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy, o co nam chodzi? Chcesz wiedzieć, na jakim etapie swojego życia jesteś? Czy jest w tobie potrzeba zmian?

Oto 7 pytań, które warto sobie zadać. Nie spiesz się, to żaden test, po prostu bądź szczera sama ze sobą.

Co byś zmieniła w swoim życiu, jeśli dowiedziałabyś się teraz, że umrzesz w ciągu 10 lat?

No to jest pytanie! Świadomość zbliżającej się śmierci to doświadczenie, które zmienia życie, dlatego to pytanie pojawia się nie bez powodu. Żyjemy tak, jakbyśmy mieli na tym świecie być całą wieczność… Unikamy myślenia o śmierci, a przy tym nie skupiamy się na fakcie, że życie mamy TYLKO jedno… Co pierwsze przyszło ci do głowy? Jeśli uczciwie odpowiesz na to pytanie, na nowo ustawisz sobie listę priorytetów.

Wyobraź sobie, że pochylasz się nad noworodkiem. Jaką radę byś dała temu rozpoczynającemu się życiu?

W odpowiedzi na to pytanie zawrze się bardzo wiele, będzie w niej wszystko to, czego się nauczyłaś, będą twoje pragnienia, potrzeby. To, jak żyjesz, a jak być chciała żyć. Wraz z wiekiem mamy wiele nowych doświadczeń, z których często nie potrafimy lub boimy się skorzystać.

Ile tak naprawdę masz lat?

Wiadomo, że nasz kalendarzowy wiek ma się nijak do tego, na ile lat się czujemy, dlatego tak ważny jest wgląd w siebie i odpowiedź na to pytanie. Ile mam lat dzisiaj, jak się czuję, kim jestem? Nastolatkiem, dzieckiem, a może staruszkiem?

Jak największy błąd w swoim życiu popełniłaś?

Warto pamiętam, że popełnianie błędów jest jedną z najbardziej odkrywczych rzeczy w naszym życiu, bo pozwala nam poznać siebie, nasze słabości. Praca nad naprawieniem błędów, wyciąganie z nich lekcji to jeden z najlepszych sposób zrozumienia siebie. Jaki był twój największy błąd i jak go naprawiłaś? To jedno z kluczowych pytań pozwalających zmienić siebie.

Co chciałabyś zrobić, ale boisz się działać ze względu na opinię innych?

Strach przed byciem osądzanym za swoje decyzje to bardzo często hamulec naszych działań. Czego pragniesz, jakie są twoje potrzeby, o których nie mówisz głośno? Działasz w oparciu o szacunek do siebie, czy z obawy przed opinią innych? Zastanów się i odpowiedz sobie szczerze na to pytanie, a dotrzesz do tłumionych w sobie uczuć.

Wymień pięć rzeczy, które zrobiłaś w ciągu ostatniego roku, a które będziesz pamiętać do końca życia.

Odpowiedź na to zadanie pomoże ci ocenić, czy naprawdę żyjesz zgodnie z wyznaczonymi sobie celami, ze swoimi wartościami? Czy może zagubiliśmy się w rutynie i zapomnieliśmy, co dla nas ważne? Jeśli bez trudu znajdujesz te pięć rzeczy, to znaczy, że żyjesz intensywnie i korzystasz z tego, co podsuwa ci życie. Jeśli masz z tym problem, to może warto spojrzeć wstecz, zastanowić się i w końcu pomyśleć trochę o sobie?

Czy praca daje ci szczęście? Czy lubisz to, co robisz?

Każdy powinien mieć taką pracą, którą lubi, bo praca jest jednym z filarów naszego życia i naszego zdrowia psychicznego. Przecież nawet nasze samopoczucie zależne jest od życia zawodowego.

Dlaczego nie pozwolić sobie na pracę, którą będziemy lubić? Dlaczego jej nie zmieniać? Jesteś w stanie pracować do końca życia w zawodzie i w miejscu, w którym jesteś obecnie?


Związek

6 filarów przyjaźni. Sprawdź, czy w twojej przyjacielskiej relacji niczego nie brakuje

Karolina Krause
Karolina Krause
13 lutego 2017
6 filarów przyjaźni, gdy jeden z nich się chybocze, reszta także zaczyna się chwiać. Dlatego tak ważne jest byśmy dbali o nie wszystkie.
Fot. iStock / Todor Tsvetkov

Czasami w naszych przyjaźniach zwyczajnie coś „nie gra”. I choć sami nie potrafimy tego nazwać, odciska trwałe piętno na całej znajomości. Psycholog społeczny Michael Argyle i Monika Henderson, wyjaśniają, że może mieć to związek z naruszeniem, któregoś z 6-ciu filarów przyjaźni – gdy jeden z nich się chybocze, reszta także zaczyna się chwiać. Dlatego tak ważne jest byśmy dbali o nie wszystkie.

6 filarów przyjaźni:

Dobrowolne wsparcie w potrzebie

Jak to mówią „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Nie chodzi o to, żeby nasz przyjaciel był przy nas na każde zawołanie, ale o świadomość, że gdy naprawdę będziemy w potrzebie, możemy na tę osobę po prostu liczyć.

Wzajemne zaufanie

Czyli umiejętność dochowywania tajemnic. Jest to szczególnie ważne w okresie dorastania, gdzie utrzymanie sekretu staje się swego rodzaju testem na rozpoznanie prawdziwego przyjaciela.

Werbalne i niewerbalne okazywanie wsparcia

Okazywanie wsparcia naszym przyjaciołom potrzebne jest nie tylko od święta, ale też na co dzień. Pozornie zwykle słowa mogą kogoś naprawdę podnieść na duchu, wzmocnić, czy zmotywować do działania. Nie powinniśmy jednak ograniczać się wyłącznie do nich. Ważne są także: dotyk, życzliwych uśmiech, przytualanie. W wielu krajach zarówno dorosłe kobiety, jak i mężczyźni, chodząc po ulicy trzymają się za ręce, okazując sobie w ten sposób przyjaźń. Co w naszym kręgu kulturowym może wydawać się nienaturalne.

Satysfakcjonujące dla obu stron komunikowanie się

Z przyjacielem powinniśmy być w stanie rozmawiać bez skrępowania, czy owijania bawełnę, nie bojąc się przy tym, że zacznie nas oceniać.

Obrona interesów przyjaciela pod jego nieobecność

Na przykład nie pozwalamy innym wypowiadać się nieprzychylnie na jego temat, kiedy go nie ma. Nie zależnie od tego, czy zamierzamy mu później o tym powiedzieć, czy nie.

Dzielenie się z przyjacielem swoim szczęściem i sukcesami

Nawet jeśli nasz przyjęciem odniósł właśnie sukces w dziedzinie, na której nam zależy, ważne jest abyśmy potrafili cieszyć się jego sukcesami. To naturalne, że w takiej sytuacji będziemy mieć mieszane uczucia, ale bądź co bądź jemu też należy się trochę szczęścia. Jeśli będziemy cieszyć się razem z nim, nam też może nam coś z niego skapnąć.:)


Źródło: coaching.focus.pl


Zobacz także

Kiedy przyłapiesz partnera na przeglądaniu treści twojego telefonu… Czy to znaczy, że on ci nie ufa?

Kobieto, wyjrzyj choć na chwilę poza swoje kołtuny życiowe. Jakaś garstka próbowała zmienić swoje życie, inna garstka je zmieniła

„Porzucona” zawsze dostaje dobre rady. Nie znam ani porzuconej ani tego mężczyzny ani ich związku. Milczę