Go to content

Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają, i już. Kubuś Puchatek skończył 90 lat

Kubuś Puchatek
Fot. Screen z YouTubeSean Dudley

Wszystko zaczęło się od pluszowego misia, Winnie, którego Alan Alexander Milne podarował swojemu synkowi, Krzysiowi. Przygody, które następnie opisał autor w dwóch książeczkach („Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”), przydarzyły się właśnie temu chłopcu i jego ukochanemu Kubusiowi ( a także pozostałym pluszakom: Prosiaczkowi, Tygryskowi, Maleństwu, Królikowi, Sowie Przemądrzałej i Mamie Kangurzycy). W Polsce, najbardziej znanym przekładem książki o Puchatku jest to, pióra Ireny Tuwim (wydana w 1986 roku „Fredzia Phi Phi”, Moniki Adamczyk-Garbowskiej wzbudziła sporo kontrowersji).

Dziś, z okazji 90-tych urodzin Puchatka, przypominamy kilka jego myśli, które rozgrzeją w najchłodniejszy, jesienny dzień :). Bo Puchatek jest nie tylko dla dzieci… A może czasem nawet, bardziej dla dorosłych?

– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

Kubuś Puchatek

I gdy Królik zapytał: – Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba? – Puchatek był tak wzruszony, że powiedział: – Jedno i drugie. – I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: – Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu.

Puchatek spojrzał na obydwie łapki. Wiedział, że jedna z nich jest prawa, i wiedział jeszcze, że kiedy już się ustaliło, która z nich jest prawa, to druga była lewą, ale nigdy nie wiedział, jak zacząć.

Kubuś Puchatek

Fot. Screen z YouTube / Sean Dudley

– Niełatwo jest być odważnym – odparł Prosiaczek, lekko pociągając noskiem – kiedy jest się tylko Bardzo Małym Zwierzątkiem.

Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.

Jeśli spadniesz na kogoś, nie wystarczy powiedzieć, że nie chciałeś. W końcu ten ktoś też wcale nie chciał, żebyś na niego spadał.

Kubuś Puchatek

Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej tam Prosiaczka nie było.

Myśl, myśl, myśl.

Kubuś Puchatek

Fot. Screen z YouTube / Sean Dudley

Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają, i już.

Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo.

puchatek3

Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo.

Bo Wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy.

Kiedy się jest Misiem o Bardzo Małym Rozumku i myśli się o Rozmaitych Rzeczach, to okazuje się czasami, że rzeczy, które zdawały się bardzo proste, gdy miało się je w głowie, stają się całkiem inne, gdy wychodzą z głowy na świat i inni na nie patrzą.

Kubuś Puchatek

Fot. Screen z YouTubeSean Dudley

 Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają, i już. Kubuś Puchatek skończył 90 lat