Związek

5 rzeczy, które każda żona (lub partnerka) powinna wiedzieć o kochankach

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2019
Fot. iStock/martin-dm
 

Wiem, myślisz, że tobie to „nie grozi”.  Jeśli jednak pomyślisz nad tym dłuższą chwilę i przeanalizujesz miłosne rodzinne historie bądz historie przyjaciół i innych bliskich ci osób, okaże się, że większość z nas zna osobiście sytuację, w której pojawiła się „ta trzecia” lub „ten trzeci”.  Uczucia nie są zaplanowane, namiętność również, choć oczywiście powinniśmy nauczyć się nad nią panować. Ale człowiek bywa nieprzewidywalny. Jeśli padłaś ofiarą zdrady lub podejrzewasz, że w jego życiu, jest poza tobą ktoś jeszcze, bardzo ci współczuję. Ten ból jest wyjątkowo trudny, warto więc racjonalizować sobie „na zimno” wszystko, co się wydarzyło.Oczywiście, że będziesz ją obwiniać. Oczywiście, że znienawidzisz. Przypomnij sobie jednak (wiem, to prawie niewykonalne), że ona:

1. Czuje się winna

Tak, wierz lub nie, kochanka ma poczucie winy. Jeśli zdaje sobie sprawę z faktu, że jej ukochany jest żonaty, codziennie przeżywa wszystkie normalne emocje związane z winą, takie jak smutek, depresja i poczucie, że jest gorsza. Może udawać, że jest inaczej, może zaprzeczać, może przywdziać maskę bezwględności. Ale poczucie winy (o ile nie jest socjopatką) zamieszkało głęboko w jej głowie.

Kochanka czuje się winna, gdy jej kochanek postanawia spędzić z nią czas w weekend, wiedząc, że w domu czeka żona i dzieci. Czuje się winna, gdy słyszy, jak inni mówią o zdradzie małżonków. Czuje się winna, kiedy ogląda filmy, których bohaterowie się zdradzają. No, chyba, że nie wie, że jej mężczyzna jest już „zajęty”…

2. Prawdopodobnie nigdy nie planowała być kochanką

Większość małych dziewczynek nie fantazjuje o zostaniu czyjąś kochanką, gdy dorosną. Każdy dorosły jest jednak odpowiedzialny za swoje czyny – nie ma wątpliwości. Niestety czasami okoliczności i złe decyzje mogą prowadzić do romansów. Tak po prostu bywa.

Na liście celów żadnej kobiety nie ma wikłania się w romans z żonatym mężczyzną. Nikt nie zakłada, że zaryzykuje świadomie zaufanie innych, utratę przyjaciół, a nawet – w niektórych skrajnych przypadkach – własne życie – z powodu romansu. Nie wspominając o tym, że niektóre kochanki również są zamężne i mają własne rodziny, które narażają na ryzyko i rozpad angażując się w romans.

Często są też karmione pustymi obietnicami, zapewnieniami, że on już dawno żony nie kocha, że między nimi od dawna się nie układa, że i tak miał odejść…

3. Jest o ciebie zazdrosna

Jeśli kobieta została kochanką i wie, że jej kochanek jest żonaty, to z pewnością jest zazdrosna. Czuje zazdrość za każdym razem, gdy on wychodzi z jej domu,  ponieważ wie, że wraca do innej kobiety, a najprawdopodobniej także do rodziny. Wie, że jej kochanek ma inne życie i że ona pewnie nigdy nie będzie częścią tego życia.

O ile nie ma ona własnej rodziny, życie kochanki jest zwykle dość samotne. W wolnym czasie myśli głównie o tym, co jej kochanek robi w domu z żoną i rodziną.

Jest zazdrosna o to, że on ma dzieci z żoną, i jest zazdrosna, że ​​dzieli z nią łóżko z żoną. Jest zazdrosna o to, że związek jej kochanka z żoną nie jest tajemnicą dla świata, a ona musi się ze swoimi uczuciami ukrywać. Jedną rzeczą, której pragnie bardziej niż cokolwiek innego, jest potwierdzenie, że jej związek jest prawdziwy. Kochanka, jak każda inna kobieta, chce, aby jej kochanek był z niej dumny, opowiadał o niej swoim przyjaciołom i pragnął powiedzieć całemu światu, jak bardzo ją kocha.

4. Zakochała się w niewłaściwej osobie

Cóż, jest to oczywiste, ale niestety miłość i pożądanie są ślepe. Kobieta, która ignoruje powtarzające się sygnały alarmowe  w końcu zrozumie, że wybrała niewłaściwego mężczyznę. Na początku będzie zaprzeczać, ale w końcu to do niej dojdzie, z całą mocą. I będzie to świadomość zarówno wyzwalająca jak i przytłaczająca.

5.  Może wierzyć, że jest dla jej związku jakaś przyszłość

Ile kobiet zakochuje się w mężczyźnie i wierzy w większość tego, co on jej mówi? Może ukochany powiedział jej, że jest nieszczęśliwy w swoim małżeństwie i chce się „wydostać”? To może być prawda, ale nie musi. Jeśli w grę wchodzą dzieci lub jeśli mąż tak naprawdę chce być z żoną, a kochankę traktuje jak chwilową „odskocznię”, nie podejmie żadnych kroków, by odejść od żony.

Kochanka już znalazła się w trudnej sytuacji, więc jeśli jest zakochana w mężczyźnie, z którym ma romans, będzie go usprawiedliwiać i cierpieć w milczeniu czekając na niego. Kochanka może potrzebować miesięcy, a nawet lat, by uświadomić sobie, że mężczyzna nie zostawi dla niej żony. Gdyby tak było, zrobiłby to wcześniej niż później.


Na podstawie: pairedlife.com


Związek

Higiena jamy ustnej – kompleksowy poradnik

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2019
Fot. Materiały prasowe

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej to gwarancja nie tylko pięknego uśmiechu, ale również zdrowych zębów i dziąseł. Szokujące są wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie GSK Consumer Healthcare, według których prawie 4 miliony Polaków w ogóle nie myje zębów! Jak długo powinno się myć zęby? Jaką pastę wybrać? Czy technika szczotkowania ma znaczenie? Czy musimy czyścić język?

Higiena jamy ustnej

Pod tym względem nie ma żadnych wyjątków: zarówno dzieci, jak i dorośli powinni szczotkować zęby przez przynajmniej dwie minuty około 30 minut po każdym posiłku. Nie ma też specjalnego znaczenia, czy korzystamy ze szczoteczki manualnej czy też elektrycznej, jeśli nie wykonujemy odpowiednich ruchów wymiatających oraz nie korzystamy z dobrze dobranej pasty do zębów.

Samą szczoteczką nie można wyczyścić dokładnie wszystkich przestrzeni międzyzębowych, dlatego stomatolodzy rekomendują również używanie nici dentystycznych, dzięki którym pozbędziemy się resztek pokarmowych. To właśnie od nici powinna zaczynać się prawidłowa higiena jamy ustnej, po niej zaś następuje mycie zębów, mycie języka oraz oczyszczenie jamy ustnej dzięki dedykowanym płukankom.

Z kolei irygatory do płukania jamy ustnej pozwala na wstrzyknięcie w przestrzeń międzyzębową płynu pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu usuwa się resztki pokarmowe oraz zalegające bakterie. Irygator dentystyczny rekomendowany jest osobom z krwawiącymi dziąsłami, które nie mogą korzystać z nici dentystycznych, z implantami, mostami oaz aparatami dentystycznymi, które uniemożliwiają dokładne czyszczenie zębów.

Jak myć zęby?

Po oczyszczeniu dziąseł z resztek po posiłku należy przystąpić do mycia zębów. Dobrze, aby szczoteczka miała miękkie lub średniej twardości włosie – twarde modele mogą uszkodzić delikatne szkliwo lub też podrażnić dziąsła.

– Jest kilka technik mycia zębów, ale najlepiej trzymać się łatwej do zapamiętania zasady: osad i zanieczyszczenia „wymiatamy” – kierując główkę szczoteczki od dziąsła w kierunku zęba. Możesz przyłożyć ją pod kątem 45 stopni do korony zęba (wtedy wnika w głąb kieszeni dziąsłowej) i „wymiatać” płytkę bakteryjną oraz osad – ważne jest, aby wykonywać wtedy szczoteczką drobne ruchy wibrujące – można przeczytać na stronie https://yoursmileon.pl/porady/jak-prawidlowo-myc-zeby-i-czyscic-jezyk-metody-szczotkowania-zebow/.

Bez względu na wybór metody mycia zębów należy mieć na uwadze, że mycie zębów należy wykonać przynajmniej 30 minut po posiłku, w przeciwnym razie narażamy się na wcieranie kwasów w zęby, co może przyczynić się do poważnego uszkodzenia szkliwa.

Fot. materiały prasowe

Metody szczotkowania zębów

Metoda mycia pionowa (znana również jako wymiatająca) polega na szczotkowaniu zębów w żuchwie ku górze, zaś w szczęce ku dołowi – chroni się w ten sposób dziąsła przed recenzją. Z kolei metoda szorująca, czyli polegająca na poziomym myciu zębów, może przyczynić się do ścierania szkliwa w okolicy przyszyjkowej i tym samym odsłonięciu zębów i wtłaczaniu płytki nazębnej do kieszonek dziąseł, dlatego nie jest zalecana przez dentystów.

Kolejną metodą jest metoda Fones’a polega na myciu zębów szczoteczką ustawioną pod kątem prostym z wykonaniem okrągłych ruchów. Ten sposób szczotkowania polecany jest małym dzieciom.

Osoby borykające się chorobami przyzębia powinny myć zęby metodą Stillmanna: szczoteczka ustawiona pod kątem 45 stopni przesuwa się w kierunku powierzchni żujących i lekko się nią drga, by włosie zachodziło częściowo na dziąsła. Wykonywanie ruchów obrotowo-wymiatających z takim samym ustawieniem szczoteczki charakterystyczne jest dla metody szczotkowania typu roll.

Samo mycie zębów powinno trwać około 2-3 minut: najlepiej podzielić sobie jamę ustną na cztery części na każdą przeznaczyć około 30-40 sekund. Pomocny może tu być stoper, specjalny timer, dedykowana aplikacja na smartfon albo po prostu zwykła szczoteczka elektryczna, u której specjalny ruch wibrujący odmierza czas mycia zębów. Tego typu szczoteczki dbają również o optymalny nacisk na szkliwo – zbyt mocny powoduje krwawienie dziąseł.

Jak czyścić język?

Na powierzchni języka gromadzi się spora ilość bakterii, które mogą wpływać na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z usta, a nawet wywołać poważne choroby jamy ustnej. W przypadku zachowania higieny języka wystarczy użycie specjalnej skrobaczki lub też zewnętrznej części szczoteczki manualnej do zębów. Powierzchnię języka pociera się od tyłu do przodu (w przeciwnym kierunku narażamy się na zepchnięcie bakterii w głąb jamy ustnej), biorąc pod uwagę również jego boki.

Wybór pasty

O ile nie mamy problemu z pojawiającym się żółtym osadem spowodowanym paleniem papierosów, to dentyści i stomatolodzy nie rekomendują używania past o wysokim stopniu ścieralności, ponieważ może doprowadzić to do erozji szkliwa. Wybór pasty do zębów powinien opierać się na kilku ważnych kwestiach: produkt powinien posiadać fluor chroniący szkliwo przed próchnicą, a także naturalne substancje wzmacniające zęby oraz dziąsła. Zalicza się do nich takie między innymi ekstrakty z zielonej herbaty, olejek miętowy, sok z aloesu, olejek kokosowy czy krzemionkę (takie składniki zawierają naturalne pasty do mycia zębów z serii Nature On). W przypadku dzieci warto wziąć pod uwagę, że maluchy mają tendencję do połykania pasty, dlatego warto wybrać taką, która nie zawiera fluoru, jak na przykład produkty Nature On Kids z naturalnym ksylitowe wzmacniającym szkliwo.

Reasumując, dobra pasta do zębów:

 • zapobiega namnażaniu się bakterii;
 • chroni przed próchnicą;
 • wzmacnia szkliwo;
 • skutecznie usuwa płytkę nazębną;
 • jest łagodna i nie wywołuje podrażnień;
 • łagodzi stany zapalne;
 • przywraca naturalną biel zębom;
 • dba o świeży oddech.

Szczególną uwagę warto poświęcić pastom wybielającym – nie można ich długotrwale stosować, bowiem te o wysokiej ścieralności (RDA powyżej 100) mogą uszkodzić płytkę nazębną. Wiele osób mylnie też oczekuje od produktu spektakularnych efektów, niemniej pasta przywróci zębom ich naturalną barwę, nie ingerując w strukturę szkliwa. Na rynku dostępne są niskoabrazyjne pasty wybielające na bazie naturalnych składników, np. naturalnego węgla, który dobrze czyści płytkę nazębną, działa antybakteryjnie i chroni przed przebarwieniami.

Inne akcesoria do zachowania higieny jamy ustnej

Wybór pasty do zębów to nie jedyna kwestia, nad jaką należy się pochylić. Bardzo ważny jest również dobór płynu do płukania jamy ustnej, który będzie uzupełniał działanie pasty do zębów. Nie powinien zawierać on alkoholu czy chlorheksydyny, które rekomendowane są osobom po zabiegach chirurgicznych w celu dokładnego odkażenia jamy ustnej. Na co dzień wystarczy wybrać płyn do płukania ust na bazie naturalnych składników, np. z odświeżającym ekstraktem mięty, fluorkiem sodu chroniącym przed próchnicą czy allantoiną odpowiedzialną za kojenie wszelkich podrażnień.

Fot. Materiały prasowe

Aby móc cieszyć się zdrowymi mocnymi zębami i dziąsłami, należy przynajmniej dwa razy dziennie myć zęby, a po każdym posiłku, w miarę możliwości, przepłukać usta czystą wodą. Nie zaleca się stosowania gum do żucia lub cukierków odświeżających, ponieważ zawierają one często cukru i słodziki szkodliwie działające na szkliwo zębów.

Bez prawidłowego nawyku regularnego czyszczenia całej jamy ustnej oraz wyboru dobrze czyszczącej, pielęgnującej pasty do zębów i płynu do płukania zębów nie można mówić o zdrowych zębach i mocnych dziąsłach. Zapoznanie się z prawidłowymi technikami szczotkowania oraz zakup dobrej jakości produktów należy potraktować jako inwestycję na przyszłość, by móc przez wiele długich lat cieszyć się białym, lśniącym i zdrowym uśmiechem.

Źródła:

 • https://psoni.org.pl/wp-content/uploads/2015/09/Jak-dbac-o-zeby-internet.pdf
 • http://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf
 • http://kwasnicki.prawo.uni.wroc.pl/pliki/Badek%20Higiena%20jamy%20ustnej.pdf

Artykuł sponsorowany


Związek

„#Każda koszula pomaga” w budowie szkoły w Ghanie!

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2019
Fot. Materiały prasowe

Omenaa Foundation we współpracy z marką E.Wedel realizuje kolejną edycję akcji charytatywnej „#Każda koszula pomaga”. Z tej okazji 14 listopada odbyła się premiera kolekcji koszul zaprojektowanych przez Macieja Zienia w szlachetnym celu. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na budowę szkoły w Ghanie dla dzieci ulicy.

 „#Każda koszula pomaga” to cykliczny projekt charytatywny prowadzony przez Omenaa Foundation. W tym roku w akcji uczestniczą wyjątkowe ambasadorki: Omenaa Mensah, Małgorzata Rozenek-Majdan oraz Miss Polonia Milena Sadowska, które były obecne podczas premierowego pokazu i zaprezentowały wyjątkową kolekcję koszul. Projekt wsparła także aktualnie panująca MISS WORLD Vanessa Ponce De León, która wzięła udział w sesji promującej akcję.

„#Każda koszula pomaga” w budowie szkoły w Ghanie!

Jak co roku do współpracy zaangażowano cenionego polskiego projektanta Macieja Zienia. Kolorystyka projektów opiera się na trzech kolorach: czarnym, brązowym oraz białym. Cztery dostępne modele prezentują różne oblicza kobiecości odpowiadające 4 smakom linii czekolad Premium od E.Wedel.

„#Każda koszula pomaga” w budowie szkoły w Ghanie!

Ponadczasowa koszula o kroju oversize jest stworzona z myślą o kobiecej sile (czekolada gorzka 80%). Klasyczna biała koszula z nietypowym kołnierzykiem dedykowana jest kobietom energicznym (czekolada gorzka z cząstkami pomarańczy). Koszula ze stójką oraz odkrytymi plecami podkreśla charakter kobiety intrygującej (gorzka z orzechami i słonym karmelem). Natomiast, koszula z nietuzinkowym wycięciem na plecach powstała z myślą o kobietach tajemniczych (czekolada gorzka z cząstkami wiśni i chilli). Dodatkowo tym razem w kolekcji pojawił się także jeden model męskiej koszuli w kolorze granatowym.

„#Każda koszula pomaga” w budowie szkoły w Ghanie!

Cieszymy się, że marka E.Wedel współpracuje z Omenaa Foundation. Od grudnia 2018 roku wsparcie dzieci w Ghanie jest bardzo ważną częścią naszych działań. To właśnie z tej części świata – serca Afryki, pozyskujemy wyselekcjonowane kakao, na bazie którego produkowane są wedlowskie czekolady. Projekt „#Każda koszula pomaga” przyczyni się do budowy szkoły i pozwoli spełnić dziecięce marzenia o lepszej przyszłości. – mówi Dominika Igielińska, koordynator komunikacji marketingowej E.Wedel.

„#Każda koszula pomaga” w budowie szkoły w Ghanie!

Podczas wydarzenia odbył się również pokaz zdjęć Marty Wojtal, która jest autorką fotografii przedstawiających nietuzinkowe stylizacje z koszulami w roli głównej, a także wernisaż zdjęć Vanessy Mensah, która zrelacjonowała ostatnią podróż Omeny do Afryki. Od 15 listopada zdjęcia będzie można zobaczyć oraz kupić w Pijalni Czekolady E.Wedel na ul. Krakowskie Przedmieście 45 w Warszawie. Atrakcją wydarzenia była czekoladowa makieta, która odwzorowała projekt budującej się szkoły w Ghanie. Wyjątkowa rzeźba została wykonana przez  Maestro Czekolady Janusza Profusa oraz Mistrzynię Czekolady Joannę Profus z 56 kg czekolady E.Wedel.

Koszule z najnowszej kolekcji #Każda koszula pomaga można zamawiać na stronie jamesbutton.com w cenie 399 zł za sztukę. Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów budowy szkoły w Ghanie.


Zobacz także

7 działań, które mogą pomóc uniknąć rozwodu

Uciekająca panna młoda

Uciekająca panna młoda. Przecież nie można tak bez słowa, bez wyjaśnienia odejść od tego, z którym miałaś spędzić życie

Co różni wiecznego chłopca od mężczyzny? 9 cech dojrzałego faceta

Co różni wiecznego chłopca od mężczyzny? 9 cech dojrzałego faceta