Psychologia Związek

7 problemów z którymi, według terapeutów, prędzej czy później zmierzy się każda para

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 kwietnia 2016
7 problemów z którymi, według terapeutów, prędzej czy później zmierzy się każda para
Fot. Unsplash / Nathan Walker / CC0 Public Domain
 

Łatwo jest kochać, gdy miłość dopiero się zaczyna. Związek jest taki „świeży”, codziennie uczymy się o sobie czegoś nowego. Patrzymy we wspólną przyszłość z optymizmem. Ale w końcu nadchodzi moment, gdy pojawiają się pierwsze przeszkody na drodze naszej miłości. O siedmiu najczęstszych zdaniem terapeutów par przeczytacie poniżej.

1. Uświadomisz sobie, że twój partner nie jest dla ciebie wszystkim

Oczekiwania mamy wielkie. Partner ma być naszą pokrewną duszą, najlepszym przyjacielem, wsparciem, doradcą finansowym i zawodowym, wspaniałym partnerem seksualnym i cudownym partnerem w rodzicielstwie… Prawda jest taka, że jak na jedną osobę, to naprawdę bardzo dużo ról. Jeśli na przykład ekstrawertyk zwiąże się z introwertykiem, prawdopodobnie będzie potrzebował dodatkowego towarzystwa, by zaspokoić swoje potrzeby.

2. Stanie między wami… telefon komórkowy

Kiedy dopiero zaczęliście się spotykać, telefon był waszym najlepszym przyjacielem: dzięki niemu mieliście ze sobą stale kontakt. Miłosne SMS-y w nocy, emotikony – serduszka w dzień… Im dłużej jesteście razem, tym częściej telefon staje się kością niezgody.  Warto zaskakiwać się wzajemnie propozycją „odstawienia” tego urządzenia na czas wspólnej kolacji czy rozmowy na koniec dnia ze swoim partnerem. Udowodnijmy sobie,  że te chwile razem, w prawdziwym życiu są dla nas o wiele ważniejsze niż to, co pojawia się na ekranie smartfona.

3. Seks nie zawsze będzie taaaaki gorący 

Zdajemy sobie z tego sprawę, a jednak zawsze jest to dla nas zaskoczeniem.  W pewnym momencie ogrom naszych obowiązków, stres, problemy zawodowe, czy życiowe zmiany sprawia, że ogień w sypialni nie płonie już tak mocno jak na początku znajomości. Brak intymności jest często wynikiem głębszych kwestii – mówią terapeuci. Remedium jest proste: żeby na nowo wzniecić intymność, trzeba traktować się z życzliwością i rozumieć, że związek przechodzi przez wiele, równie ważnych faz

4. Nie wszystkie oczekiwania wobec związku uda się zrealizować 

Jeśli wchodziłaś w związek z konkretną wizją miłości i waszej relacji (zakładałaś na przykład, że będziecie nierozłączni), możesz się rozczarować. Niewiele z tych oczekiwań da się wcielić w realne życie z drugim człowiekiem. I wcale nie znaczy to, że twój związek jest zły, nieudany: relacje między wami mogę być naprawdę doskonałe. Oczekiwania niech zostaną oczekiwaniami, a nie potrzebą.

5. Twój partner nie pozbędzie się złych lub denerwujących nawyków

To może być notoryczne zostawianie na umywalce patyczków do uszu… Albo nieszczęsna, nieopuszczona deska klozetowa… W idealnym świecie, grzecznie wspomnisz o tym raz czy dwa, a on czy ona już zawsze będą po sobie zostawiać porządek :). Ale nie żyjemy w takim idealnym świecie. Kochać znaczy akceptować.

6. Poróżnicie się w kwestii pieniędzy

Miłość to nie zawsze jedyna rzecz, jakiej potrzebujesz do szczęścia we dwoje. Pieniądze również są w związku ważne, zwłaszcza gdy tworzycie rodzinę i jesteście odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za dzieci. Według ostatnich badań, stres związany z sytuacją finansową jest główną przyczyną depresji u mężczyzn, ta zaś często powoduje u partnerów tendencję do „wycofywania się” i sprawia, że coraz trudniej rozwiązywać związkowe problemy. Najlepiej jest wtedy, gdy w związku działamy jak dobrze zgrany zespół, i oboje jesteśmy odpowiedzialni za kwestie materialne w naszej relacji.

7. Monogamia okaże się wyzwaniem

Wierność to ciężka emocjonalna praca. Twoja atrakcyjność dla innych nie kończy się przecież w chwili, gdy wchodzisz w związek. Nadal podobasz się, nadal pociągasz nowych znajomych. Być może nadejdzie moment, w którym zaczniesz zastanawiać się, czy dokonałaś właściwego wyboru. Całkiem prawdopodobne, że twoja lojalność zostanie wystawiona na próbę.


Źródło: Huffington Post


Psychologia Związek

„Czytanie dla rozwoju”. Ucząc czytania wspierasz neurologiczny rozwój dziecka i usprawniasz wzrok, słuch oraz mowę

Redakcja
Redakcja
19 kwietnia 2016
"Czytanie dla rozwoju" Aneta Czerska
Fot. Materiały prasowe
 

Dwa miesiące po rozpoczęciu nauki czytania, dwuletnia Małgosia potrafi przeczytać 9 książeczek. Nauka czytania nie jest tu priorytetem – matka Marysi zaczęła stosować metodę Cudowne Dziecko, aby pomnożyć inteligencję dziecka i zapobiec kłopotom w nauce szkolnej. Ucząc czytania wspiera neurologiczny rozwój dziecka i usprawnia wzrok, słuch oraz mowę. Zapewnia odpowiednie bodźce do rozwoju myślenia operacyjnego, wyobraźni i kreatywności.

Kiedyś nauka czytania odbywała się w szkołach. Później naukę liter wprowadzono w przedszkolach. Okazało się jednak, że efekty były gorsze, mimo iż umiejętność tę ćwiczono dwukrotnie – najpierw w przedszkolu, a później w szkole.

Pomysł, aby uczyć niemowlęta nie jest nowy. Pół wieku temu Amerykanin Glenn Doman, asystent neurochirurga, opracował metodę głównie z myślą o dzieciach z uszkodzeniem mózgu, która mogła być stosowana również do rozwoju dzieci zdrowych. Domanowi zarzucano jednak, że nie przeprowadził badań skuteczności.

Dwa miesiące temu wydana została pierwsza publikacja naukowa o wczesnodziecięcej nauce czytania podsumowująca 10-letnie badania naukowe. Książka przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych rozwojem małego dziecka, zarówno rodziców, jak i pedagogów.

„Czytanie dla rozwoju” to napisana przystępnym językiem publikacja naukowa, w której po raz pierwszy przedstawiona została unikalna metoda nauki czytania w języku polskim dla dzieci, którą stosować można już od urodzenia. Metoda Cudowne Dziecko, autorski projekt dr Anety Czerskiej, rozwija wzrok, słuch i mowę, kształtuje myślenie operacyjne oraz świadomość otaczającego świata. Rozbudza w dzieciach miłość do czytania, pozwala na samodzielne odszyfrowanie kodu liter oraz czytanie i rozpoznawanie znaczenia wyrazów, zdań i tekstów. Metoda ta pozwala z jednej strony w łatwy sposób zaangażować dziecko, z drugiej zaś nie wymaga od rodziców wielu skomplikowanych przygotowań.

"Czytanie dla rozwoju" Aneta Czerska

Fot. Materiały prasowe

W publikacji znajdziemy dowody na to, że nawet dzieci sporadycznie uczone metodą opracowaną przez autorkę otrzymują dzięki niej solidne podstawy do dalszej nauki czytania. Jest to możliwe dzięki temu, iż w odpowiedzi na doświadczenia w krytycznym okresie rozwoju dziecka dokonuje się rozwój zaangażowanych struktur nerwowych.

Autorka w swojej książce publikuje też wyniki pierwszego przeprowadzonego na tak dużą skalę badania efektywności nauki czytania, które łącznie trwało 10 lat. Na jego podstawie ustalono, że efektywność metody Cudowne Dziecko wynosi ponad 90%, co oznacza, że u prawie każdego dziecka stosującego wspominaną metodę rodzice zauważyli spodziewane efekty.

Autorką książki jest Aneta Czerska – doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Znana jest jako ekspert, który uczy najnowszych technik rozwoju potencjału dziecka. Z jej usług korzystają ci, którzy już uświadomili sobie, jak ważne są pierwsze lata życia dziecka dla jego dalszych sukcesów szkolnych i zawodowych. Jest jednym z nielicznych pedagogów, którzy łączą i wykorzystują najnowsze odkrycia naukowe do rozwoju inteligencji, pamięci, wyobraźni, kreatywności i naturalnych zdolności dziecka.

Książkę można kupić na stronie wydawcy: www.CudowneDziecko.pl oraz w wybranych księgarniach stacjonarnych i internetowych w cenie 49,90 zł.


Psychologia Związek

Dokąd na majówkę? Szukaj przygody z całą rodziną tropami dinozaurów z JuraParku w Bałtowie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 kwietnia 2016
Fot. Materiały prasowe

Długi majowy weekend, tak niecierpliwie wyczekiwany przez wielu z nas, szkoda marnować na oglądanie telewizji na kanapie. Szczególnie dzieciom marzą się atrakcje poza domem, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Nie ma sensu tych ciepłych, długich dni spędzać w czterech ścianach, a dla odmiany od grillowania na działce lepiej zabrać pociechy do miejsca, w którym odnaleziono ślady prawdziwych dinozaurów! Nikt nie zostanie obojętny na takie przeżycie, szczególnie że poza wspomnieniem przeszłości w JuraParku w Bałtowie czekają atrakcje, które rozruszają każdego, nie tylko w czasie majowego weekendu.

Prehistoria i wielkie gady dla odkrywców żądnych przygody

Nie tylko dzieci fascynują te pradawne gady, które swą potężną zazwyczaj posturą, budzą nawet dziś prawdziwy respekt. Nieprzypadkowo dinozaury pojawiły się ponownie w Bałtowie. A wszystko przez legendę o tzw. Czarciej Stopce w Bałtowie, wg której potężny ślad miał zostawić diabeł próbujący przeskoczyć dolinę rzeki Kamiennej. Jak się okazało, to nie czarci odcisk, a częściowo zatarty przez erozję ślad dużego dinozaura drapieżnego – allozaura. Udało się znaleźć jeszcze dwa tropy – trop stegozaura i małego drapieżnika, kompsognata – co potwierdziło obecność śladów dinozaurów w tym rejonie, dając jednocześnie fantastyczny powód do otwarcia niezwykłego miejsca, jakim jest JuraPark w Bałtowie. Dzięki temu, na obszarze ponad 3,5 ha. znajduje się obecnie ponad 100 modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń – wszystkie naturalnej wielkości. Są one wyjątkowe, ponieważ uchwycone w ruchu. Stanowią także znakomity materiał dydaktyczny, poszerzający wiedzę gości JuraParku, ponieważ wykonywane są przez paleoartystów z wielką dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Weekend z przyrodą!

Zanim rozpoczniecie planowanie majówkowego wypoczynku w Bałtowie, możecie wybrać się do JuraParku w dniach 23-24 kwietnia na „Weekend z przyrodą”. To ostatni z cyklu tematycznych weekendów, podczas którego będzie można kupić bilety do Zwierzyńca z 30% rabatem. A w Zwierzyńcu czekają niezwykłe atrakcje. W dwóch dostępnych jego częściach – Zwierzyńcu Górnym, można podziwiać egzotycznych mieszkańców z całego świata: żubry, wielbłądy, lamy, alpaki, daniele, jelenie (różne gatunki), muflony, kozy syryjskie i afrykańskie, owce (różne gatunki z różnych części świata), bydło zebu, bydło szkockie, jaki, antylopy Nilgau, dziki, emu, strusie afrykańskie. Zwiedzanie organizowano na wzór safari, podczas którego odwiedzającym towarzyszy przewodnik, przybliżający ciekawostki z życia poszczególnych gatunków.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Natomiast Zwierzyniec Dolny można odwiedzić pieszo, i zaobserwować zamieszkujące ten teren makaki, kuce, osły, mary patagońskie, aguti złociste, ostronosy, skunksy, szopy pracze, wiewiórki, owce i kozy. Nie brakuje tu także przedstawicieli królestwa ptaków: ibisy, żurawie koroniaste i stepowe, egzotyczne gatunki kaczek, gęsi i gołębi, papug, różnorodne bażanty i pawie oraz liczne drapieżniki. Odwiedziny w “dolnej” części zwierzyńca będą wyjątkową okazją do spotkania z gadającymi papugami noszącymi wdzięczne imiona – Ela i Maniek.

Majówka w ruchu

Nie ma sensu siedzieć na kanapie w takie dni. Lepiej zorganizować się i obrać kurs na aktywne spędzanie czasu. Po zwiedzeniu bałtowskiego Zwierzyńca oraz atrakcjach związanych z dinozaurami, warto zdecydować się na udział w krajoznawczej wędrówce rodzinnej. W jej trakcie zobaczycie wywierzyska, wychodnie i groty skalne wraz z urzekającymi pięknem wąwozami lessowymi. 

Piękno przyrody można podziwiać również z wysokości końskiego grzbietu. To doskonała propozycja dla tych, którzy w siodle czują się pewnie i z przyjemnością  objadą teren po tutejszych lasach, łąkach i wąwozach. Natomiast początkujący jeźdźcy oraz ci, którzy dopiero marzą o podjęciu tego wyzwania, do dyspozycji mają zajęcia na lonży dla dzieci i dla dorosłych, prowadzone pod okiem wykwalifikowanych instruktorów czy też samodzielną jazdę po ujeżdżalni. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jazda konna to nie jedyna energetyczna propozycja na spędzenie czasu w Bałtowie. Miłośnicy piłki nożnej rozegrają rodzinne spotkanie, które pozwoli na połączenie sportu i ducha rywalizacji Fair Play. Majówka na sportowo to także taneczne rytmy, które wciągają bez względu na wiek. Zajęcia podczas warsztatów ze studiem tańca TWIST, pozwolą na dobrą zabawę i zgłębienie tajników m.in. hip-hopu czy zumby.

A gdy przyjdzie czas na odpoczynek, zabawę i dobry humor zagwarantują występy klaunów, szczudlarzy, pokazy baniek mydlanych, malowanie twarzy co szczególnie kochają młodsi goście JuraParku.

Warto przyjechać tu nie tylko na długi weekend

JuraPark w Bałtowie przygotował bogatą ofertę dla swoich gości. Można skorzystać z przygotowanego specjalnie z myślą o zapewnieniu rozrywki całej rodzinie Park Rozrywki. Do dyspozycji są tu urządzenia dla dzieci i dorosłych (karuzele, statek piracki, family coaster, urządzenia wodne, gokarty, eurobungy, baseny z kulkami i wiele innych). Na odważnych czeka Rollercoaster, czyli doskonale wyprofilowany zjazd o długości prawie 400 m,  spełniający wszystkie europejskie wymogi bezpieczeństwa. Prędkość wózka regulowana jest indywidualnie przez każdego uczestnika odpowiednio do swojej odwagi. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Pasjonatów życia podwodnego, zaciekawi Prehistoryczne Oceanarium, w którym głębia oceanu przenika się z głębią trójwymiarowego obrazu. W ten sposób podwodne życie sprzed tysiąca lat.

Miłośnicy filmów dotykających tematyki prehistorii, mogą wybrać się na seans w  Kinie Emocji. Dla niezwykłego odbioru zastosowano technologię 5 D, która pozwala widzom stać się aktywnym uczestnikiem scen rozgrywanych na ekranie. Prócz trójwymiarowego obrazu widzom dostarczane są inne wrażenia zmysłowe: dźwiękowe, ruchowe, dotykowe.

Ta imponująca lista nie zawiera wszystkich atrakcji, jakie przygotowane zostały dla gości JuraParku. Więcej informacji znajdziecie na stronie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Wpis powstał we współpracy z Bałtowskim Kompleksem Turystycznym

 


Zobacz także

Stary, tybetański test, który powie ci coś ważnego o tobie, twoich bliskich i twoim życiu

Co ulubiony smak lodów mówi o twojej osobowości? Powiedz mi, jakie lody lubisz, a powiem ci, kim jesteś

Związek jak fala. Kiedy miłość to dramatyczne rozstania i romantyczne powroty