Go to content

5 zachowań, które pomagają podtrzymać dobre relacje w związku

Fot. iStock/AntonioGuillem

Układ pomiędzy partnerami wymaga inwestycji czasu, uwagi i uczucia. Na związek nakładają się okresy wzlotów, jak i upadków, gdy wydaje się, że nic nie ma tu sensu. A jednak wiele spraw można wyjaśnić i naprawić, a związek nabiera nowych rumieńców. 

Praca nad dobrymi relacjami trwa rzez cały czas. Nie da się zrobić czegoś na zapas i korzystać z zainwestowanych emocji. Związek należy budować latami, pamiętając o tym, że mimo wielu trudów, szacunek i podziw dla siebie nawzajem powinien stanowić jego mocną podstawę. Kompromis pomagający pacyfikować groźne sytuacje, świadomość dawania i czerpania ze związku oraz praca nad wspólnym dobrobytem ułatwiają obopólne starania. Warto znać także 5 zachowań, które symbolizują świetne relacje z partnerem.

5 rzeczy, które pomogą każdej parze

1. Znajomość partnera

Trzeba wiedzieć o sobie małe rzeczy, które składają się na jestestwo każdego z partnerów. Ważne jest to, co partner lubi, akceptuje czy wręcz nie znosi. Spędzanie dużej ilości czasu z drugą połową ułatwia naukę wielu z tych rzeczy, co wpływa na poprawę wspólnych relacji. Pewne rzeczy obserwujemy samodzielnie i zapamiętujemy, o inne trzeba zapytać i zrozumieć, aby odkryć ukryty sens niektórych zachowań drugiej osoby.

2. Granice, których się nie przekracza

Pomimo wspólnoty w związku, powinna zostać zachowana dla jego dobra pewna niezależność partnerów. Dobrze jest wiedzieć o sobie wiele rzeczy i mieć świadomość tej drugiej osoby. Ale przekraczanie pewnych granic intymności, poczucia bezpieczeństwa nie jest niczym dobrym i prowadzi do wycofywania się drugiej osoby. Wzajemny szacunek dla granic osobistych jest rozszerzeniem miłości i szacunku dla partnera. Zachowana przestrzeń osobista pozwoli na swobodne złapanie oddechu, gdy zajdzie taka potrzeba.

3. Wspólne życie

Nie chodzi tu o formalne zamieszkanie i założenie obrączki na palec wybranka. W pędzie do zapewnienia odpowiedniego poziomu życia zapominamy często, że żyjemy razem i zaczynamy żyć obok siebie, pochłonięci swoimi sprawami. Dobre relacje zależą od tego, czy para spędza wspólnie czas, poznając się jeszcze lepiej. Nie chodzi tu o miejsce, w którym przebywają, ale o rzeczywiste zaangażowanie w codzienność i radość ze swojego towarzystwa.

4. Głośny śmiech

Śmiech jest lekarstwem na wszystko i doskonale rozładowuje napięcie oraz zły nastrój. Cokolwiek nie staje się powodem do śmiechu, ważne, by bawiło was wspólnie. Nie warto traktować wszystkiego zbyt poważnie, a już na pewno nie należy rozpamiętywać starych urazów.

5. Podsycane uczucie

Miłość należy nauczyć się dawać, jak i przyjmować. Bez stałej troski o to, co łączy parę, nawet najgłębsza miłość traci na intensywności. Trzeba uczyć się całe życie zrozumienia i wybaczania sobie nawzajem różnych przewinień. I kochać się nawet wtedy, gdy trudno się zgodzić z poglądami drugiej osoby.

źródło: www.powerofpositivity.com