Go to content

5 rzeczy, których nie powinnaś robić po tym, jak zostałaś zdradzona

fot. ipolonina/iStock

Emocjonalny ból, poczucie zranienia, utrata zaufania. A przecież zdrada to o wiele więcej. Jej przeżywanie jest sprawą bardzo indywidualną, tak jak kwestia wybaczenia, zapomnienia, zaczynania wszystkiego od początku. No właśnie, jak zapomnieć zdradę? Czy w ogóle powinniśmy ją zapomnieć? Jak poradzić sobie z tą mieszaniną emocji, z zagubieniem, złością, frustracją oraz pytaniem: odejść czy zostać?

Nie ma jednej recepty na zdradę. Każdy z nas reaguje inaczej, każdy cierpi inaczej. Każdy inaczej rozumie zdradę i każdy inaczej pochodzi do wybaczania. Zazwyczaj jednak reagujemy bardzo mocno, emocjonalnie, nerwowo. I trudno się temu dziwić. Kiedy dowiadujesz się, że twój partner spotykał się z kimś innym lub spał z kimś innym, łamie ci to serce do tego stopnia, że te szkody wydają się niemożliwe do naprawienia. Zawsze też znajdziesz wokół siebie ludzi, którzy udzielą ci mnóstwo rad, nakazów i zakazów. Większość twoich przyjaciół i najbliżsi będzie cię prosić, abyś ruszyła dalej, niektórzy będą przekonywać, że powinnaś poznać teraz nowych ludzi. W całym tym zamieszaniu zapominamy, że najważniejszy jest proces leczenia: skup się na tym, jak przezwyciężyć ten ból.

5 rzeczy, których nie powinnaś robić po tym, jak zostałaś zdradzona

1. Obwinianie siebie

Nigdy, przenigdy nie obwiniaj siebie za to, co zrobił twój partner. Takie postrzeganie sprawy jest bardzo częste, ale nie jest właściwe. Nie jesteś odpowiedzialna za jego decyzje.  Twój partner nie zdradził cię, ponieważ nie jesteś wystarczająco dobra lub mniej atrakcyjna. Twój partner zrobił to, ponieważ tego chciał. To takie proste. Nawet jeśli twój związek przechodził trudny etap, kochający partner próbuje komunikacji. Jeśli wybiera zdradę, najwyraźniej problem tkwi w nim, a nie w tobie. To jedyna odpowiedź na pytanie, dlaczego twój partner nie doceniał twojej wartości.

2. Presja, by szybko zacząć wszystko od początku

To nigdy nie zadziała w ten sposób. Uzdrowienie i przejście do następnego etapu musi nastąpić w sposób naturalny i zajmie trochę czasu. Jest oczywiste, że jesteś teraz w kompletnej rozsypce. Bądź cierpliwa. Jeśli myślisz o tym, by zostać w tym związku poproś swojego partnera, aby on również dał ci trochę czasu. Bardzo ważne jest również, aby twój partner zrozumiał, że próba nadrobienia wszystkiego teraz tylko pogorszy sytuację. Jeśli tego teraz potrzebujesz, spróbuj pobyć sama, z dala od niego.

3. Planowanie zemsty

To ostatnia rzecz, jaką powinnaś zrobić. Gniew, smutek, frustracja i pytania bez odpowiedzi dominują twój umysł i serce i wypełniają twoją głowę wszelkiego rodzaju dziwnymi myślami. Próba wyrównywania rachunków może przynieść chwilową ulgę, ale to działanie krótkoterminowe.

4. Unikanie profesjonalnej pomocy

Jeśli nic nie pomaga, możesz również zwrócić się o profesjonalną pomoc. Na początku może to wydawać się trochę przerażające, ale jeśli jesteś pewna, że potrzebujesz rozmowy z psychologiem. Jeśli to możliwe, poproś partnera, aby ci towarzyszył, ponieważ to z jego powodu znajdujesz się w takiej sytuacji. Profesjonaliści mają do czynienia z takimi przypadkami dość często, dlatego można im zaufać.

5. Zachowywanie się, jakby nic się nie stało

Kolejną rzeczą, której musisz unikać, jest zachowywanie się, jakby nic się nie stało. Ucieczka przed emocjami i realnym problemem jakim jest zdrada, jest głupotą. W rzeczywistości ból będzie się tylko jątrzył.  Nie zapominaj, tylko zaakceptuj że to się naprawdę wydarzyło. Teraz po prostu musisz sobie z tą sytuacją poradzić. Nie musisz być sama, możesz i powinnaś prosić bliskie osoby o pomoc i obecność.