Lifestyle

Kobiety mniej pewne siebie tylko na pozór? Sztuczna inteligencja obnaża, jak naprawdę siebie widzimy

Redakcja
Redakcja
27 października 2021
 

Co wpływa na poczucie własnej wartości? Czy męska pewność siebie to mit? Przełomowe badanie NEUROHM, rzuca nowe światło na to, co naprawdę o sobie myślimy oraz w jaki sposób pewność siebie przekłada się na sukces osobisty i zawodowy.

Co sprawia, że Polacy wierzą w siebie? Na to pytanie odpowiada najnowszy raport NEUROHM „Uwierz w siebie. Polska 2021”. Firma badawcza, wspólnie z naukowcami i liderami opinii wzięła pod lupę 12 zagadnień dotyczących naszego poczucia skuteczności, odporności na krytykę oraz atrakcyjności.

Badacze skorzystali z inteligentnej technologii iCode™. Za pomocą mierzących czas reakcji, autorskich algorytmów, łączących neuronaukę, psychologię i sztuczną inteligencję ujawnili nie tylko, co deklarujemy, ale również co tak naprawdę myślimy. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie Polaków oraz osobach pracujących w dużych korporacjach.

 

Badanie przekonań o sobie to temat delikatny. Nie wszyscy są gotowi, aby mówić o swoich słabościach lub… aby doceniać swoje mocne strony. Często spotykamy się z próbą kreowania własnego wizerunku, który nie do końca odzwierciedla prawdziwe postawy. Dlatego uznaliśmy, że prawdziwy obraz kobiet i mężczyzn w Polsce otrzymamy, wykorzystując inteligentną technologię iCode™, która sięga nie tylko do tego, co mówimy, ale ujawnia, co tak naprawdę myślimy – komentuje Rafał Ohme, założyciel NEUROHM.

W badaniu wzięło udział siedem międzynarodowych korporacji: Bank BPH SA, Bank Millennium,  Lotte Wedel Sp. z o.o., Orange Polska, PepsiCo Poland, Pfizer Polska, SAP Polska. Ich wyniki zostały porównane do reprezentatywnej próby Polaków.

Kobiety wierzą w siebie bardziej niż nam się wydaje!

Wyniki badań częściowo potwierdzają powszechny pogląd, że kobiety są z siebie mniej zadowolone niż mężczyźni. Mają niższe niż mężczyźni poczucie skuteczności oraz są mniej odporne na krytykę, a jedyny obszar, w którym wypadają lepiej od mężczyzn, to poczucie własnej atrakcyjności. Jednak iCode ujawnia, że wiele z owych negatywnych opinii kobiety wyrażają jedynie na poziomie deklaracji. Choć nawet co druga kobieta deklaruje negatywne myślenie o sobie (56%), to tylko co czwarta jest rzeczywiście o tym przekonana (26%).

Kultura Instagrama spowodowała, że przywykliśmy do nakładania masek, a swoje życie, tak jak siebie samych, próbujemy upiększać filtrami. Tendencja do autoprezentacji nie zawsze jednak wiąże się z przedstawianiem siebie w samych superlatywach. U kobiet zaobserwowaliśmy fałszywą skromność – skłonność do przedstawiania siebie w negatywnym świetle. Jednak nasze badanie wskazuje, że postawy te są słabo ugruntowane w prawdziwych przekonaniach. Mężczyźni są pewniejsi od kobiet, ale jedynie o 3 punkty procentowe – tłumaczy Natalia Suska, CEO NEUROHM.

Kobieta może być szefem? – tak tylko mówimy!

Badacze NEUROHM zapytali też Polaków czy kobiety mogą być szefami. Aż 82% ankietowanych kobiet i mężczyzn deklaruje, że wierzy w kompetencje kobiet do pełnienia funkcji kierowniczych. Inteligentne testy ujawniają, że jest w tym dużo politycznej poprawności. Z tym poglądem faktycznie utożsamia się jedynie 27% badanych! Dotyczy to w równym stopniu mężczyzn, jak i kobiet. Aż 55% ankietowanych prezentowało postawę politycznej poprawności, odpowiadając twierdząco, ale po długim wahaniu.

Co ciekawe, na pogląd ten nie miał wpływu ani status zawodowy, ani zarobki, ani zajmowana pozycja. Przekonanie o kompetencjach kobiet na kierowniczych stanowiskach wzrasta natomiast wraz z wiekiem i wykształceniem ankietowanych. Dodatkowo mocno przekonani są o tym mężczyźni, którzy posiadają dzieci oraz… pracownicy korporacji. W tym ostatnim przypadku efekt jest najsilniejszy – co druga osoba pracująca w dużej firmie szczerze wierzy w kompetencje kobiet jako liderek.

Posiadanie dzieci. Trampolina lub pułapka poczucia własnej wartości

Elementem, który ma szczególny wpływ na poczucie własnej wartości jest posiadanie dzieci. Ale uwaga! Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn. Ojcowie są mniej podatni na krytykę, mają większe poczucie skuteczności, a dodatkowo czują się bardziej atrakcyjni! I jest to efekt niezależny od wieku!

Podobnej intensywnej zależności nie zaobserwowaliśmy u mam. Głównym wyznacznikiem poczucia własnej wartości kobiet jest wiek (im większe doświadczenie, tym większa pewność siebie). Krytycznym momentem jest jednak dla nich powrót do pracy z urlopu macierzyńskiego. Już po około 6 miesiącach od wznowienia pracy zawodowej, wśród matek wyraźnie wzrasta podatność na krytykę i samokrytykę. Co więcej, zmienia się postrzeganie nie tylko siebie, ale kobiet w ogóle. Matki zaczynają mniej wierzyć w kompetencje kobiet na kierowniczych stanowiskach!


Raport „Uwierz w siebie. Polska 2021” przedstawia wybrane wyniki pochodzące z szerszego badania zrealizowanego w okresie kwiecień-lipiec 2021 na reprezentatywnej grupie 1000 Polek i Polaków oraz pracownikach korporacji.

Patronami projektu są Bank BPH SA, Bank Millennium,  Lotte Wedel Sp. z o.o., Orange Polska, PepsiCo Poland, Pfizer Polska, SAP Polska.

Partnerami projektu są Wyższe Szkoły Bankowe, Akademia Leona Koźmińskiego, GorillaJob, Mindgram i Syno Poland.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie www.uwierzwsiebie.com.pl

NEUROHM to międzynarodowa firma dostarczająca inteligentne technologie i badania oparte na neuronauce. Specjalizuje się w analizach takich obszarów jak: potrzeby i satysfakcja konsumentów, klientów i pracowników, wizerunek marki, reklama, sensoryka produktów. Wykorzystuje innowacyjne metody badawcze oparte między innymi o pomiar czasu reakcji (RT). Od ponad 20 lat NEUROHM prowadzi badania w ponad 30 państwach na sześciu kontynentach. Od marca 2020 regularnie monitoruje postawy Polaków wobec koronawirusa i hybrydowej rzeczywistości.

 


Lifestyle

Dlaczego warto ćwiczyć z piłką gimnastyczną?

Redakcja
Redakcja
27 października 2021
 

Piłki gimnastyczne to łatwo dostępne i niedrogie akcesoria, które pozwalają na przeprowadzenie skutecznych ćwiczeń wzmacniających głównie górne partie mięśni. Dzięki nim wykonasz trening w domu, choć gadżety te wykorzystywane są również w profesjonalnych siłowniach i klubach fitness, a nawet gabinetach rehabilitantów. Dlaczego zatem warto ćwiczyć z piłkami gimnastycznymi?

Sportowe akcesoria dla każdego

Prawidłowo wykorzystywane piłki gimnastyczne, takie jak np. https://be-active.pl/pol_m_fitness_Akcesoria-treningowe_pilki_gimnastyczne-169.html umożliwiają skuteczne i wydajne treningi. Te niedrogie akcesoria pozwalają na wszechstronne zastosowanie. Dzięki nim możesz pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, zgubić zbędne kilogramy, a także powrócić do sprawności po chorobach, wypadkach i urazach. Warto podkreślić, że gadżety te nie obciążają stawów, co sprawia, że mogą z nich bez obaw korzystać osoby nawet z dużą nadwagą, a także te, które z powodu bólu stawów do tej pory rezygnowały z regularnych ćwiczeń.

Treningi w każdych warunkach

Zaletą piłek gimnastycznych jest też łatwa dostępność oraz możliwość wykorzystywania w każdych warunkach. W przeciwieństwie do zaawansowanego, zazwyczaj drogiego sprzętu sportowego wymagającego często odpowiedniej ilości miejsca i warunków, piłki gimnastyczne można stosować wszędzie. Treningi z tymi akcesoriami z łatwością można przeprowadzić w domu. Co istotne, pozwalają one na zróżnicowane treningi. Dostępnych jest bowiem wiele ćwiczeń z tymi właśnie akcesoriami.

Liczne zalety treningowe

Prawidłowo prowadzone i dobrane do indywidualnych potrzeb ćwiczenia z piłkami pozwalają wysmuklić ciało i poprawić kondycję. Systematyczne treningi służą rozwinięciu umiejętności motorycznych, wzmocnieniu mięśni odpowiadających za właściwą stabilizację ciała, a także wyćwiczeniu równowagi. Ponadto piłki pomagają pozbyć się stresu, poprawić funkcjonowanie i mobilność stawów, a także urozmaicić treningi.

Jak ćwiczyć z piłką gimnastyczną?

Istnieje wiele ćwiczeń z piłką gimnastyczną. Które z nich są szczególnie polecane? Jeśli chcesz, aby twój brzuch stał się płaski i wyrzeźbiony, wykonuj tzw. nożyce z piłką gimnastyczną między nogami. Osobom chcącym wysmuklić uda poleca się natomiast następujące ćwiczenie: usiądź na piłce, oprzyj na niej ręce, a następnie ugnij w kolanie nogę i unieś ją do góry, a ciężar ciała przenieś na drugą nogę. Wytrzymaj kilka chwil w tej pozycji, a później zmień nogi.

Pamiętaj, że poza regularną aktywnością fizyczną z piłkami gimnastycznymi, ważna jest też zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, która pozwoli Ci utrzymać rezultaty systematycznych ćwiczeń.


Lifestyle

Rubinki na skórze. Czym są punkty rubinowe i czy trzeba coś z nimi robić?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 października 2021
rubinki, naczyniaki rubinowe,, punkty rubinowe
Fot. iStock

Rubinki, czy też punkty rubinowe na skórze, to łagodne zmiany, które przybierają charakterystyczny wygląd niewielkich, nieco wypukłych znamion o rubinowym kolorze. Choć ich obecność może martwić, rubinki zazwyczaj nie stanowią problemu, choć mogą szpecić. Warto wiedzieć, dlaczego się tworzą i czy można usunąć je bezpiecznie ze skóry?

Czym są punkty rubinowe (rubinki)?

Punkty rubinowe, znane również jako rubinki, naczyniaki rubinowe, czy plamy De Morgana, są niezłośliwymi zmianami pojawiającymi się na skórze całego ciała, i nie stanowią powodu do niepokoju. Przybierają postać małych punkcików o średnicy kilku milimetrów, które wyglądają na delikatne uwypuklenia skóry o kolorze mniej lub bardziej rubinowym (czerwonym, bordowym, fioletowym). Najczęściej wykwitają na ramionach, tułowiu, na twarzy, szyi i dekolcie, czyli w miejscach, gdzie skóra jest dość cienka i delikatna. Najczęściej pojawiają się one u kobiet osób z jasną karnacją skóry. Nie rozrastają się, ani nie rozprzestrzeniają. Ich obecność nie powoduje żadnych dolegliwości.

rubinki, naczyniaki rubinowe,, punkty rubinowe

Fot. iStock/rubinki

Rubinki powstają w wyniku nadmiernego rozrastania się i poszerzania się naczynek krwionośnych, płytko umiejscowionych pod powierzchnią skóry. Uwidaczniają się, gdy dochodzi do zanikania włókien sprężystych obecnych w naczyniach krwionośnych, przez co rozszerzają się i tworzą widoczne zgrubienie. Proces ich powstawania nasila się wraz z wiekiem. Zazwyczaj pierwsze zmiany rubinowe można zauważyć po 30. roku życia, a im bardziej zaawansowany wiek, tym tych zmian jest więcej.

Przyczyny tworzenia się punktów rubinowych

Nie ustalono do tej pory, z jakiej przyczyny rubinki się tworzą. Prawdopodobnie może to mieć powiązanie z genetyką, ponieważ zauważono, że występują one występują u osób ze sobą spokrewnionych. Ponadto ryzyko ich powstawania podnoszą wahania gospodarki hormonalnej (najczęściej w okresie ciąży, laktacji i menopauzy), nadmierna ekspozycja skóry na słońce, czy też uszkodzenia skóry.

Do innych przyczyn zwiększających ryzyko ich powstania zaliczamy m.in.:

Czy rubinki trzeba usuwać?

Jeśli naczyniaki rubinowe znajdują się na skórze w miejscach narażonych na otarcia czy urazy (np. pod gumką majtek czy ramiączkiem stanika), mogą na skutek uszkodzeń krwawić, należy więc je obserwować. W przypadku, gdy będą ciągle podrażniane, krwawiące, swędzące czy zaczną zwiększać swą objętość, należy skonsultować ich obecność ze specjalistą.

O ile zazwyczaj rubinki nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia, mogą wpływać negatywnie na samoocenę, gdy pojawia się na twarzy lub szyi i są widoczne. Nie można zapobiec ich rozwojowi, ale można je bezpiecznie usunąć.

rubinki, naczyniaki rubinowe,, punkty rubinowe

Fot. iStock/Punkt rubinowy

Metody usuwania rubinków na skórze

Do dyspozycji mamy cztery standardowe metody na usunięcie punktów rubinowych:

  • Rubinki można usunąć za pomocą urządzenia do termokoagulacji, czyli zamykania rozszerzonych naczynek krwionośnych za pomocą energii cieplnej wytwarzanej przez fale radiowe. Jest to działanie punktowe i bardzo precyzyjne, które nie uszkadza. Ta metoda wymaga poświęcenia jedynie od kilku do kilkunastu minut na zabieg. Długość trwania zabiegu uzależniona jest finalnie od ilości punktów rubinowych zakwalifikowanych do usunięcia.
  • W przypadku laseroterapii stosuje się wiązkę laserową, która powoduje obkurczenie i zamknięcie poszerzonych naczyń krwionośnych.
  • Kriochirurgia, która polega na zamrożeniu nieprawidłowej tkanki za pomocą specjalistycznego urządzenia działającego na podtlenek azotu.
  • Elektrochirurgia wykorzystuje działanie prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości, który wytwarza na końcach elektrody wysoką temperaturę.

Powyższe zabiegi nie przedstawiają istotnego ryzyka powikłań po zabiegu i najczęściej można po nich wrócić do zwyczajnego funkcjonowania.


FB/ohmepl

 

 


Zobacz także

Jak to u ciebie jest z tą perfekcją? Akcja „Oh!Mamo – jestem kobietą”

Podsumowanie akcji „To lato jest Twoje”

Podobają ci się brodaci mężczyźni? Czy wiesz, co zarost o nich mówi?