Środowisko, w którym dorastałaś może znacznie wpłynąć na twój rozwój emocjonalny i relacje z bliskimi osobami w przyszłości. Zwłaszcza rodzice mają szczególny wpływ na nasze przyszłe związki. Czy toksyczna matka może sprawić, że twoje relacje z partnerem nie będą układać się tak, jak trzeba? Oczywiście.
3 zachowania toksycznej matki, które sprawiają, że w dorosłym życiu masz problemy w związku
1. Brak zdrowej więzi prowadzi do mitologizacji związków uczuciowych
To prawda, kiedy masz toksyczną matkę, trudno jest ci wyobrazić sobie, jak wygląda życie w mniej dysfunkcyjnej rodzinie. Ale to nie znaczy, że podświadomie nie pragniesz zdrowego, dobrego związku – takiego, jaki być może widziałaś w domach swoich przyjaciół. Problem polega na tym, że nie masz pojęcia o tym, co pociąga za sobą pozytywny, zdrowy związek. Jeśli twoja matka zachowywała się wobec ciebie w sposób toksyczny, prawdopodobnie nie miała też prawidłowych relacji z twoim ojcem. Tworzy to w twojej głowie wypaczony obraz tego, czym powinna być miłość. Szukając jej stajesz się perfekcjonistą, szukasz czegoś, co nie istnieje. Miłość jest niedoścignionym mitem.
2. Brak szacunku dla twoich osobistych granic prowadzi do naruszania granic również przez ciebie
Wielu toksycznych rodziców nie szanuje osobistych granic swoich dzieci. Dziecko, które dorasta u boku takiego rodzica, często nie wie, jak w dorosłym życiu wyznaczyć zdrowe, pozytywne granice. A są one przecież absolutnie niezbędne dla zdrowych interakcji i relacji, czy to romantycznych, platonicznych, czy nawet rodzinnych. W przypadku związków romantycznych może to powodować problemy, które sprawiają, że:
- Czujesz się nieswojo, ale nie chcesz nic o tym mówić z obawy przed konsekwencjami
- Nigdy nie stawiasz jasno granic partnerowi, ale reagujesz agresją, gdy zostaną przekroczone przez niego nieświadomie
- Stajesz się podatny na szkodliwe, manipulujące relacje, w których partner wykorzystują twój brak granic
- Istnieje również szansa, że sam będziesz miał problemy z poszanowaniem granic innych ludzi, ponieważ dorastałeś w przekonaniu, że nie mają one żadnego znaczenia
3. Nierealistyczne oczekiwania wobec partnerów
Wiele toksycznych matek ma wyjątkowo nierealistyczne oczekiwania wobec swoich dzieci. Choć bardzo się starałaś, prawdopodobnie miałaś trudności ze spełnieniem któregokolwiek z tych absurdalnie wysokich standardów i byłaś niesprawiedliwie karana za każdym razem, gdy coś się nie udało – czyli przez cały czas, biorąc pod uwagę niemożność spełnienia tych oczekiwań.
Niestety, przenosisz je na resztę twojego życia. Nie tylko nadal trzymasz się niemożliwych standardów, powodując u siebie poczucie bezwartościowości i depresję, ale możesz także mieć nierealistyczne oczekiwania wobec partnera. Oczekujesz, że zrobi to, czego oczekiwała od ciebie matka. Może to prowadzić do bardzo niezdrowych relacji z powodu następujących problemów:
- Czujesz się niezadowolona ze wszystkiego, co twój partner robi lub czego nie robi
- Martwisz się, że ponieważ nie spełniasz własnych wysokich oczekiwań, więc boisz się, że twój partner cię opuści
- Twój partner może czuć się w tym związku jak w klatce
- Twoje standardy są zbyt wysokie, aby ktokolwiek mógł się do nich zbliżyć
Związki wymagają od nas wysiłku i zaangażowania, niezależnie od tego w jakim domu dorastaliśmy. Tym, którzy spędzili dzieciństwo u boku toksycznej matki jest jednak zdecydowanie trudniej – muszą oni przede wszystkim zdać sobie sprawę z mechanizmów, które kierują ich życiem i przeciąć więzy, które nie pomagają im się rozwijać i dojrzeć do relacji.