Go to content

12 oznak emocjonalnie przemocowego związku, które większość ignoruje do czasu, gdy jest już za późno

emocjonalnie przemocowy związek, kobieta
fot. mactrunk/iStock

Przemoc emocjonalna jest jedną z najbardziej niezrozumianych rzeczy na świecie, szczególnie wśród tych, którzy nigdy przez nią nie przeszli. To, co sprawia, że sprawy są jeszcze bardziej zagmatwane, to fakt, że wiele osób przekonana jest, że przemoc jest czysto fizyczna, jednak rzeczywistość sięga znacznie głębiej. Emocjonalnie przemocowy związek – co to takiego? 

Większość ludzi, którzy byli w związku z emocjonalnym oprawcą, powiedziałaby, że nawet nie zdawali sobie sprawy, że są wykorzystywani. To może brzmieć szalenie dla tych z was, którzy nigdy tam nie byli, ale do niedawna nie było zbyt wielu informacji na temat przemocy emocjonalnej. I chociaż możesz wierzyć, że przemoc emocjonalna powinna być dość wyraźna, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie zawsze tak jest.

Emocjonalni oprawcy są wysoce manipulacyjni i często wybierają partnerów, którzy są najbardziej podatni na nadużycia.

Jeśli nie jesteś pewna, jak wygląda przemoc emocjonalna, oto 12 znaków, które wielu ignoruje, dopóki nie jest za późno:

1. Twój partner cię upokarza

Nawet jeśli upokorzenie jest pod przykrywką żartu, jeśli twój partner non stop pracuje na to, abyś czuła się źle z samą sobą, jest to nadużycie. W niektórych przypadkach sprawcy będą zachowywać się tak, jakby próbowali „ulepszyć” swojego partnera, zwracając uwagę na jego wady i słabości, ale bez względu na to, jak chcesz nazwać upokorzenie, efekt jest taki sam.

2. Bez względu na to, co robisz, nigdy nie wystarczy

Możesz przeskoczyć przez każdą płonącą obręcz i zrobić każdą rzecz, o którą prosi cię twój partner, ale jeśli jest emocjonalnym przemocowcem, nigdy nie poczujesz się, jakbyś zrobiła wystarczająco dużo. Zawsze będzie coś więcej, co powinnaś była powiedzieć lub coś więcej, co powinnaś była zrobić.

3. Twój partner zawsze podważa twoje zdrowie psychiczne

Sprawcy często gaszą swoich partnerów, co po prostu ma miejsce, gdy ktoś próbuje sprawić, że poczujesz się szalony. Idąc o krok dalej, ci, którzy gaslightem będą grać na słabościach swojego partnera i nazywać go „szalonym” lub „zbyt wrażliwym”. Będą celowo działać, abyś wątpił w swoje postrzeganie rzeczywistości.

4. Twój partner ma obsesję na twoim punkcie

Jedną rzeczą jest przymilać się do swojego partnera, ale obsesja na jego punkcie w zakresie kontroli jest zwykłym nadużyciem. Jeśli twój partner zawsze cię śledzi, żąda, kiedy możesz wrócić do domu i mówi ci, co masz robić, jest to nadużycie.

5. Twój partner jest o ciebie zbyt zazdrosny

Agresywni partnerzy często wpadają w zazdrosną wściekłość o nic. Wystarczy, że jakiś mężczyzna na ciebie spojrzy, a twój partner jest chory z zazdrości? Grzebie ci w telefonie, szukając rzekomych romansów, które nigdy się nie wydarzyły? No właśnie…

6. Podczas nieporozumień twój partner krzyczy na ciebie i nigdy nie pozwala ci powiedzieć, jak się czujesz

Kiedy próbujesz komunikować się ze swoim partnerem, krzyczy na ciebie lub w inny sposób cię blokuje. Nigdy nie jesteś w stanie powiedzieć, jak się czujesz lub w ogóle przekazać swój punkt widzenia.

7. Wszystko jest zawsze twoją winą

Bez względu na to, co to jest – to twoja wina. Kiedy twój partner robi coś złego, zawsze znajduje sposób, aby odwrócić to od siebie i, mówiąc kolokwialnie, zwalić na ciebie. Kiedy coś w jego życiu idzie nie tak, obwinia ciebie.

8. Czujesz się odizolowana

Wydaje ci się, że twój partner celowo cię izoluje. Nikt nigdy nie jest wystarczająco dobry, aby być blisko ciebie, nie ufa nikomu. Blokuje ci też możliwość kontaktu z wybranymi osobami (mama, siostra, przyjaciółka).

9. Istnieje wiele podwójnych standardów

Gdybyś traktowała swojego partnera w taki sam sposób, w jaki on traktuje ciebie, ten związek by nie przetrwał. On może robić, co mu się podoba, bez żadnych reperkusji.

10. Wszystko kończy się walką

Każdy incydent zamienia się w poważną walkę. Nie możesz nawet wyrazić opinii bez wyzwalania wielkiego wybuchu.

11. Musisz go bronić przed rodziną i przyjaciółmi

Twoi przyjaciele i rodzina zauważyli to zachowanie i wspomnieli ci o tym? A ty? Szybko bronisz swojego partnera i wstawiasz się za nim, tłumaczysz go. Ale zaczynasz zdawać sobie sprawę, że prawdopodobnie nie powinnaś tego robić.

12. Zawsze chodzisz wokół niego na paluszkach

Kiedy jesteś w pobliżu swojego partnera, zawsze musisz traktować go jak zgniłe jajo. Każda drobnostka sprawia, że wybucha, a jego stan emocjonalny jest tak niestabilny, że nie wiadomo, co wydarzy się za chwilę.