Psychologia Związek

11 znaków ostrzegawczych dla uciekającej panny młodej. Zdecydowanie nie powinnaś wychodzić za mąż, jeśli…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 kwietnia 2016
Fot. Unsplash / CC0 Public Domain
 

– Czym jest małżeństwo? To tylko papierek – mówimy sobie  beztrosko, często dodając, że do szczęścia legalizacja związku nam niepotrzebna. Choć to „tylko papierek” a czasem „tylko obietnica” złożona sobie w obecności swojego Boga i najbliższych wycofać się z zawartego małżeństwa nie można, a przerwać go „od tak”, też się nie da. Zamiast więc decydować pochopnie i pod wpływem emocji, przemyśl zawsze decyzję, która (naprawdę) zmieni całe twoje życie.

Zdecydowanie nie powinnaś wychodzić za mąż, jeśli:

1. Zostałaś zdradzona

Brak lojalności, niewierność to wydarzenia, które bezpowrotnie zmieniają relacje w związku. Zgoda, ludzie też się zmieniają. Czy jednak jesteś pewna, że twoje zaufanie zostało całkowicie odbudowane? Czy żyjesz z przekonaniem, że najbliższa osoba już nigdy więcej cię nie skrzywdzi? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, czym jest wspólne życie, decyzja o założeniu rodziny przy jednoczesnym poczuciu, że nie możesz liczyć na drugą osobę?

2. Twój partner ma problem z uzależnieniem

Wiele już przeszłaś i pewnie zastanawiałaś się nawet, czy nie odejść. Małżeństwo, samo w sobie nie sprawi, że on zacznie się leczyć, że podejmie walkę z nałogiem. Nie podejmuje tak ważnej decyzji po to, żeby okazać mu swoje wsparcie i miłość.

3. Dzielą was różnice światopoglądowe, wyznanie

Kiedy pojawią się pierwsze, życiowe problemy te różnice mogą się jeszcze bardziej pogłębić. Czy zgadzacie się co do tego jak chcecie żyć? Jak ma wyglądać Wasze małżeństwo, podział obowiązków – co może najważniejsze – wychowanie dzieci…?

4. Już teraz nieustannie toczycie ze sobą walkę lub padłaś ofiarą przemocy ze strony partnera

Nie możecie dojść ze sobą do ładu teraz, nie łudź się, że małżeństwo w cudowny sposób sprawi, że zaczniecie ze sobą rozmawiać. Prawidłowa kolejność jest zupełnie inna. Małżeństwo nie leczy z agresji. Z agresji leczy terapia.

5. Nie jesteś pewna swojej miłości

Jeśli głęboko w sercu czujesz, że „to nie to”, że tak naprawdę nie chcesz spędzić z Nim życia, że skrycie marzysz o czymś więcej… nie ma się co zastanawiać. Nikt nie zasługuje na to, by być oszukiwanym w kwestii miłości.

6. Nikt (poza tobą) go nie lubi 

Hmmm.. Nigdy cię to nie zastanowiło? Dlaczego tak właściwie się dzieje? Co właściwie sprawia, że on nie potrafi zjednać sobie ludzi? Spróbuj być obiektywna…

7. On nie pracuje albo nie potrafi „utrzymać” pracy

Cóż, są kobiety, które lubią, gdy mężczyzna jest ich utrzymankiem. Ja do nich nie należę, dlatego właśnie umieściłam tu ten punkt. A tak poważnie mówiąc, małżeństwo to taka mikro-firma. Gdy jeden ze wspólników zawodzi, zaczynają się kłopoty. Nie tylko finansowe.

8. On nie sprawia, że stajesz się lepszą osobą

Bo dobry związek powinien sprawiać, że stajemy się  lepsi, ze rozwijamy się zarówno indywidualnie jak i w swoim partnerstwie. Jeśli zdecydujesz się spędzić z nim całe życie, lepiej miej pewność, że nie że zmieni cię na najgorsze.

9. Macie zupełnie różne cele i marzenia

A te różnice uniemożliwiają budowanie wspólnego życia w taki sposób, żebyście oboje byli spełnieni i szczęśliwi. Poświęcanie się w związku nie jest dla wszystkich. Zastanów się, jak odnajdziesz się w sytuacji, gdy jedno z was stale rezygnuje z siebie na rzecz drugiej osoby

10. On jest „kontrolujący”

W tym wypadku małżeństwo będzie tylko kolejnym etapem zwiększania tej kontroli. Zwróć uwagę, czy już teraz twój partner nie twoich kontaktów z przyjaciółmi czy rodziną, czy nie jest zbyt zaborczy.

11. Znacie się bardzo krótko

Jeśli chcesz, aby twoje małżeństwo nie skończyło się jeszcze szybciej niż o nim zadecydowaliście, powinnaś naprawdę dobrze poznać przyszłego męża. Pewnych rzeczy nie zobaczysz jeśli nie przeżyjesz z nim nie tylko tych dobrych ale i trudnych momentów.

Miłość nie zawsze wystarcza, a małżeństwo nie jest antidotum na związkowe problemy. Nie zawierajcie go ani pod wpływem chwilowych impulsów, ani z chęci pomocy, ani dlatego, że czujecie presję ze strony najbliższych. Tu stawką jest wasze szczęście.


Psychologia Związek

Ojcowie, którzy nie potrafią kochać. Co im jesteśmy winni?

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
26 kwietnia 2016
Ojcowie, którzy nie potrafią kochać. Co im jesteśmy winni?
Fot. Pixabay / Skitterphoto / CC0 Public Domain
 

„Jak tam twój ojciec?”, „Kiedy go weźmiecie do siebie?” „Nigdy?!”, „Dom opieki?! Podziwiam cię, nie będziesz mieć wyrzutów sumienia?” „No wiesz, on jednak jest twoim ojcem”. Tak, wiem jak wyobrażają sobie to inni. Mój ojciec, ponad siedemdziesięcioletni mężczyzna po wylewie, nie do końca sprawny, przetrzymywany jest w piekle.

Jeżdżę do niego w każdy weekend. Dom jest duży, 30 km od centrum miasta w którym mieszkam. W ogrodzie kwitną kwiaty, pachnie wiosną. Ojca pokój wychodzi na mirabelkę.  35 metrów, łazienka. W całym domu jest 15 apartamentów, nad mieszkańcami cały czas czuwają pielęgniarki, wszędzie są dzwonki– wystarczy chwila, żeby zadzwonić po pomoc. Zupełnie jak w szpitalu.  Zanim dojdę do pokoju ojca, mijam wspólny salon. Kobiety robią na drutach, szyją, panowie grają w szachy. Rozmawiają, śmieją się. Dobre jedzenia, ładna jadalnia, sala rehabilitacyjna. Nie, to nie amerykański serial, nie mój wymysł. To prywatny dom opieki. Płacę za niego 2800 miesięcznie.

Ojciec ma tam lepiej niż gdyby mieszkał ze mną…

Ze mną, kobietą pracującą, moim mężem, którego prawie nie zna i dziećmi, które widział może kilka razy na oczy. Tak, nie wiem też czy ja bym to zniosła. Widok jego zmęczonej twarzy, bezradność, starość. Nie chcę robić mu rano herbaty, siadać przy nim i czytać mu książki, nie chcę, żeby moje dzieci widziały jego odchodzenie. Dlaczego miałabym tego chcieć? Miłość dziecka do rodziców to jest miłość bezwarunkowa tylko na początku.

Tak, parę rzeczy pamiętam. Wracał z pracy i głaskał mnie po włosach…

Zanim nie walnął dwóch piw i nie zasypiał na kanapie. Nie było przemocy. Była nieobecność i nieuwaga. W przedszkolu byłam jedną z niewielu dziewczynek, której tata nie pojawiał się na przedstawieniach, potem były szkolne akademie. Wtedy rodzice już nie mieszkali razem.

On spakował walizki, przytulił mnie i powiedział: „zawsze będę”…

Odebrałam pierwszą ważną życiową lekcję. Ludzie oszukują. Rzucają słowa na wiatr. Jestem obsesyjna w dotrzymywaniu umów. Może więc powinnam mu za to podziękować.

Dzwonił rzadko. Przez telefon głównie obiecywał. „Zabiorę cię” mówił. Zabiorę cię do zoo, na karuzelę, na lody, nad jezioro. Zabiorę cię od mamy, gdy będzie ci smutno. Tak, czekać to ja umiem. Wystrojona ośmiolatka z nosem w szybie. Każdy krok na schodach, każdy przechodzący przez ulicę mężczyzna – może to tata? Miał mi pokazać niedźwiedzia. Nie przyjeżdżał. „Innym razem” – rzucał lekko przez telefon. Dużo płakałam. Wtulałam się w misia, którego mi kiedyś dał i prosiłam: „spraw, żeby tata mnie kochał”.

Innego razu nie było. Była za to inna kobieta i inne dziecko. I inne obietnice. Dorastałam. Nie miałam taty, który powiedziałby, że jestem ładna, albo ciut za gruba. Który zabrałby mnie na narty, w góry, pomógł odrobić matematykę. Z którym mogłabym się nawet pokłócić, ale który byłby dla mnie wzorem.

To wyrwa w życiu dziewczyny, która przecież przegląda się w oczach ojca.

Mama była zmęczoną i smutną kobietą…

 Starała się. Ale i tak ją obwiniałam. Gdyby była lepsza, tata by nie odszedł. Jako nastolatka obiecałam sobie, że żadem mężczyzna mnie nie porzuci. I nie porzucił. Poza Nim, który porzucił mnie najbardziej spektakularnie.

Byłam nastolatką. Kilka spotkań. Totalna obcość. „Dlaczego masz taką krótką sukienkę?”, „Dobrze się uczysz?”. Te lody już nie miały tego smaku co tamte obiecane kiedyś. Wciskałam je na siłę, żeby nie robić mu przykrości. Wtedy już się odchudzałam – nienawidziłam cukru.

No i nieustanny problem z pieniędzmi. Nie mam, nie mogę dać, mam drugą rodzinę. Fajnie, że masz.

Drugą rodzinę też zostawił…

Wtedy zaczął do mnie dzwonić częściej. Tyle, że ja już byłam na studiach i miałam gdzieś jego „częściej”. Ale nie potrafiłam go odrzucić – w końcu to ojciec. Jednak nawet wtedy chciał, żeby było na jego warunkach. Nie było przemiany, przeprosin. Czasem tylko: jak ty traktujesz ojca.

Nigdy mi nie pomógł.  Nie dał żadnych pieniędzy, nie poczuł się odpowiedzialny za mnie i swoje błędy. Czasem wpadał naprawić kran, czasem zjedliśmy kolacje. To było sztuczne i nieprawdziwe.

Ja nie miałam ojca.

Ale czy ja to spieprzyłam?

Dwa lata temu on miał wylew…

Oszczędności żadne – tylko długi. Prawie żadnych przyjaciół. Ci co byli, odwrócili się, syn z drugiego małżeństwa nie chciał go znać. Dzwoniłam parę razy. Powiedział: „nie moja sprawa”. „Pomożesz ojcu, prawda?” pytały ciotki. Prawda, prawda. Załatwiłam dom opieki, załatwiłam transport, przeprowadziłam go. Zalew pretensji. Że jak mogę, że zła córka, że podłość.

Moje 2800 miesięcznie, które mogłabym poświęcić dzieciom. Moje 2800, które mogłabym oddać mężowi, bo to jest mężczyzna, który mnie nigdy nie zawiódł i nie porzucił. A ja mu zabieram prawie 34 tysiące złotych rocznie. Bo jestem dobrym człowiekiem. Nie, może nie jestem. Nie jestem w stanie go zostawić, choć już nie ma przecież mowy o szczęśliwym zakończeniu. Jedynie takim, że mogę spać spokojnie, bo ktoś dzięki komu jestem na świecie ma dobrą opiekę.

Przyjeżdżam do niego, wykładam pomarańcze, soki, przywożę audiobooki. Posiedzę, czasem pogłaszczę go po ręce. Posłucham. Siedzę przy obcym człowieku. Nie ma we mnie miłości. Nic we mnie nie ma.

Czasem myślę: czy jesteśmy coś winni rodzicom? Może człowiek musi odwdzięczać się za miłość, ale czy musi się odwdzięczać tylko za życie?

To nie ojciec nauczył mnie kochać. On mnie nauczył tylko jak nie ufać innym. To dzięki mamie i innym ludziom nie odwróciłam się od niego. To oni nauczyli mnie odpowiedzialności. Bo on nie.

Nie pytaj mnie więc ciotko i sąsiadko czy nie wezmę ojca do siebie. I tak daję mu dużo więcej niż on mi dał kiedykolwiek.

wysłuchała: Katarzyna Troszczyńska


Psychologia Związek

Co jeść przed treningiem? Przygotuj mądrze organizm do wysiłku

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 kwietnia 2016
trening
Fot. Pixabay / sceeze / CC0 Public Domain

Jeśli jesteś pasjonatką aktywności fizycznej i zdarzyło się tobie wyjść na trening z pustym żołądkiem, efekt tego zapewne nie był zachwycający. Ssanie w żołądku, złe samopoczucie i brak mocy do pokonywania słabości, wcale nie motywował do zwiększonego wysiłku. Jeśli nie jesteś zawodową sportsmenką, i masz wątpliwości co i w jakim czasie przed wysiłkiem fizycznym powinnaś coś zjeść, koniecznie to przeczytaj.

Co oraz kiedy jeść przed wysiłkiem – dwa najważniejsze pytania

Trzeba znać na nie odpowiedź, by jak najlepiej przygotować się do wysiłku oraz by sam organizm mógł wykorzystać energię, którą ty musisz odpowiednio wcześniej mu dostarczyć. Głównym źródłem energii, jaką dostarczamy wgłąb siebie, są węglowodany. Najwięcej energii otrzymamy z posiłków bogatych w węglowodany złożone. Należy ich szukać w zbożach, nasionach roślin strączkowych, warzywach korzeniowych, owocach i sokach. Cukry proste, które również należą do węglowodanów, są najmniej pożądanym źródłem energii, stanowią jej zaledwie 10%. Tak więc słodkości przed treningiem nie są najlepszym rozwiązaniem.

Równie istotną rolę w menu sportowca odgrywa białko. To ono jest częściowym budulcem tkanki mięśniowej, więc jeśli chcesz utrzymać stałą masę lub ją rozbudować, musisz wkomponować odtłuszczone produkty nabiałowe do diety: np. twaróg, jogurty, mleko, chude mięso i ryby, jaja, soję, warzywa strączkowe.

Węglowodany złożone dostarczą optymalnej energii, szczególnie jeśli zostaną przyjęte na dwie godziny przed planowaną aktywnością. Wtedy odżywcze substancje z jedzenia wpłyną na poziom glikogenu mięśniowego przygotowując organizm do wysiłku. Jeśli najesz się tuż przed treningiem, możesz doświadczyć zwiększenia poziomu insuliny, co może powodować hipoglikemię i wczesne zmęczenie. Pamiętaj też, że podczas intensywnego wysiłku, krew z mniej istotnych organów (np. jelit, żołądka) transportowana jest do tych bardziej potrzebujących jak serce czy mięśnie. O złe samopoczucie z pełnym żołądkiem podczas aktywności nie trudno. Z kolei jeśli nie masz czasu na regularne posiłki i nie dostarczysz odpowiedniego paliwa swojemu ciału, nie licz na bicie rekordów.

To sportowcom nie służy

Nawet jeśli jesteś miłośniczką bardziej sytych dań, powstrzymaj się od nich przed treningiem. Unikaj wszystkiego, co jest ciężkostrawne,  smażone na głębokim tłuszczu, a także warzywa kapustne (kapusta, brokuł, kalafior). Fakt, są zdrowe i dostarczają cennych witamin i minerałów, ale niosą ze sobą ryzyko powstawania wzdęć lub zaparć. To nie ułatwi zadania, szczególnie gdy ćwiczysz w towarzystwie innych zapaleńców. Poza rezygnacją z tłuszczów, które mogą obciążyć metabolizm, bądź ostrożna z dużą ilością błonnika, wpływającego na procesy trawienia i perystaltykę jelit.

Co zjeść przed rozpoczęciem treningu:

1. Węglowodany złożone

W postaci owsianki, produktów pełnoziarnistych typu płatki na mleku, pieczywo, makaron, brązowy ryż, rośliny strączkowe (fasola, groszek, które są jednocześnie bogatym źródłem białka),  kasza gryczana, quinoa, kuskus. Konieczność przyjmowania złożonych węglowodanów, została omówiona powyżej.

 Fot. Pixabay / Mittmat / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Mittmat / CC0 Public Domain

2. Soki owocowe

Samodzielnie wyciskane soki wyciszają łaknienie,  oczyszczają organizm, efektywnie ożywianą komórki ciała. Szklanka soku jest witaminową bombą, która wspomaga regenerację, więc nadają się świetnie zarówno przed jak i po treningu.

Fot. Pixabay / ImagesBG / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / ImagesBG / CC0 Public Domain

3. Elektrolity

Ale niekoniecznie w wydaniu środków farmaceutycznych. Lepszą formą dostarczenia do organizmu magnezu, potasu i wapnia, chroniących przed skurczami mięśni, są owoce i warzywa. Dostarczą ci ich pod dostatkiem kakao, banany, bataty, jogurt naturalny, nasiona i orzechy, kiełki pszenicy, biała fasola oraz pomidory.

 Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

4. Migdały i orzechy

Orzechy i nasiona stanowią skondensowane źródło składników odżywczych. Oprócz zdrowych nienasyconych tłuszczów, zawierają białko, błonnik pokarmowy, są bogatym źródłem składników mineralnych, witamin i antyoksydantów. Są też doskonałym źródłem witaminy B, witaminy PP, kwasu foliowego, potasu, wapnia, magnezu, żelaza oraz cynku.

Fot. Pixabay / Mupfel80 / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Mupfel80 / CC0 Public Domain

Przykładowy posiłek przed porannym treningiem:

Śniadanie to najczęściej pierwszy posiłek przed porannym treningiem. Dostarcza energii i pobudza metabolizm na cały dzień, szczególnie podczas treningu. Ominięcie posiłku może skutkować tym, że organizm będzie pracował na „niskich obrotach” i zamiast zrzucać zbędne kilogramy, organizm będzie odkładał tłuszcz. Jeśli chcesz czuć się lżej przed treningiem z samego rana, nie zjadaj zbyt późno obfitej, ciężkostrawnej kolacji. Nie pij również alkoholu.

1. Kanapki z chleba pełnoziarnistego z twarożkiem i pomidorem i sok warzywno-owocowy

Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

2.Owsianka/musli:

3 łyżki muesli z orzechami
1 mały kubek jogurtu naturalnego (max 2%)
1/2 banana
1/2 kubka truskawek, malin lub owoców leśnych

 Fot. Pixabay / Sorelis / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Sorelis / CC0 Public Domain

3. Omlet z płatków owsianych i białek jaja, podawany z owocami

4. Jogurt naturalny z bananem

Fot. Pixabay / CarolKra / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / CarolKra / CC0 Public Domain

Jeśli lubisz ćwiczyć popołudniami

Posiłek przed treningiem może być lżejszy, od tego rano. Po południu wystarczy niewielki posiłek złożony głównie z węglowodanów:

1. Lekka potrawka z piersi z kurczaka z ryżem (razowym makaronem lub kaszą gruboziarnistą) oraz warzywami.

 Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

2. Bułka pełnoziarnista z jajkiem 

 Fot. Pixabay / JayMantri / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / JayMantri / CC0 Public Domain

3. Sałatka makaronowa 

 Fot. Pixabay / caboompics / CC0 Public Domain</a


Fot. Pixabay / caboompics / CC0 Public Domain

 

 

 


Zobacz także

Mamo, daj już spokój! 5 zasad relacji matki z jej dorosłą córką

Nic tak nie rozwala związku, jak siedzenie sobie na łbie. W zdrowiu i chorobie. A już w chorobie, to jakaś masakra!

Syndrom bitych kobiet. Jak go rozpoznać i dlaczego jest tak niebezpieczny?