Go to content

11 znaków ostrzegawczych dla uciekającej panny młodej. Zdecydowanie nie powinnaś wychodzić za mąż, jeśli…

Fot. Unsplash

– Czym jest małżeństwo? To tylko papierek – mówimy sobie  beztrosko, często dodając, że do szczęścia legalizacja związku nam niepotrzebna. Choć to „tylko papierek” a czasem „tylko obietnica” złożona sobie w obecności swojego Boga i najbliższych wycofać się z zawartego małżeństwa nie można, a przerwać go „od tak”, też się nie da. Zamiast więc decydować pochopnie i pod wpływem emocji, przemyśl zawsze decyzję, która (naprawdę) zmieni całe twoje życie.

Zdecydowanie nie powinnaś wychodzić za mąż, jeśli:

1. Zostałaś zdradzona

Brak lojalności, niewierność to wydarzenia, które bezpowrotnie zmieniają relacje w związku. Zgoda, ludzie też się zmieniają. Czy jednak jesteś pewna, że twoje zaufanie zostało całkowicie odbudowane? Czy żyjesz z przekonaniem, że najbliższa osoba już nigdy więcej cię nie skrzywdzi? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, czym jest wspólne życie, decyzja o założeniu rodziny przy jednoczesnym poczuciu, że nie możesz liczyć na drugą osobę?

2. Twój partner ma problem z uzależnieniem

Wiele już przeszłaś i pewnie zastanawiałaś się nawet, czy nie odejść. Małżeństwo, samo w sobie nie sprawi, że on zacznie się leczyć, że podejmie walkę z nałogiem. Nie podejmuje tak ważnej decyzji po to, żeby okazać mu swoje wsparcie i miłość.

3. Dzielą was różnice światopoglądowe, wyznanie

Kiedy pojawią się pierwsze, życiowe problemy te różnice mogą się jeszcze bardziej pogłębić. Czy zgadzacie się co do tego jak chcecie żyć? Jak ma wyglądać Wasze małżeństwo, podział obowiązków – co może najważniejsze – wychowanie dzieci…?

4. Już teraz nieustannie toczycie ze sobą walkę lub padłaś ofiarą przemocy ze strony partnera

Nie możecie dojść ze sobą do ładu teraz, nie łudź się, że małżeństwo w cudowny sposób sprawi, że zaczniecie ze sobą rozmawiać. Prawidłowa kolejność jest zupełnie inna. Małżeństwo nie leczy z agresji. Z agresji leczy terapia.

5. Nie jesteś pewna swojej miłości

Jeśli głęboko w sercu czujesz, że „to nie to”, że tak naprawdę nie chcesz spędzić z Nim życia, że skrycie marzysz o czymś więcej… nie ma się co zastanawiać. Nikt nie zasługuje na to, by być oszukiwanym w kwestii miłości.

6. Nikt (poza tobą) go nie lubi 

Hmmm.. Nigdy cię to nie zastanowiło? Dlaczego tak właściwie się dzieje? Co właściwie sprawia, że on nie potrafi zjednać sobie ludzi? Spróbuj być obiektywna…

7. On nie pracuje albo nie potrafi „utrzymać” pracy

Cóż, są kobiety, które lubią, gdy mężczyzna jest ich utrzymankiem. Ja do nich nie należę, dlatego właśnie umieściłam tu ten punkt. A tak poważnie mówiąc, małżeństwo to taka mikro-firma. Gdy jeden ze wspólników zawodzi, zaczynają się kłopoty. Nie tylko finansowe.

8. On nie sprawia, że stajesz się lepszą osobą

Bo dobry związek powinien sprawiać, że stajemy się  lepsi, ze rozwijamy się zarówno indywidualnie jak i w swoim partnerstwie. Jeśli zdecydujesz się spędzić z nim całe życie, lepiej miej pewność, że nie że zmieni cię na najgorsze.

9. Macie zupełnie różne cele i marzenia

A te różnice uniemożliwiają budowanie wspólnego życia w taki sposób, żebyście oboje byli spełnieni i szczęśliwi. Poświęcanie się w związku nie jest dla wszystkich. Zastanów się, jak odnajdziesz się w sytuacji, gdy jedno z was stale rezygnuje z siebie na rzecz drugiej osoby

10. On jest „kontrolujący”

W tym wypadku małżeństwo będzie tylko kolejnym etapem zwiększania tej kontroli. Zwróć uwagę, czy już teraz twój partner nie twoich kontaktów z przyjaciółmi czy rodziną, czy nie jest zbyt zaborczy.

11. Znacie się bardzo krótko

Jeśli chcesz, aby twoje małżeństwo nie skończyło się jeszcze szybciej niż o nim zadecydowaliście, powinnaś naprawdę dobrze poznać przyszłego męża. Pewnych rzeczy nie zobaczysz jeśli nie przeżyjesz z nim nie tylko tych dobrych ale i trudnych momentów.

Miłość nie zawsze wystarcza, a małżeństwo nie jest antidotum na związkowe problemy. Nie zawierajcie go ani pod wpływem chwilowych impulsów, ani z chęci pomocy, ani dlatego, że czujecie presję ze strony najbliższych. Tu stawką jest wasze szczęście.