Go to content

11 rzeczy, które możesz (i powinieneś) kontrolować w swoim związku

Fot. iStock/oneinchpunch

Tak naprawdę, jedyne na co mamy wpływ w relacjach z innymi, to nasze własne zachowanie. Nie zmusimy nikogo do emocji, których nie odczuwa, ani do podjęcia decyzji, z którymi mu „nie po drodze”. W związku starajmy się zatem przede wszystkim, by samemu być uczciwym i traktować z szacunkiem naszego partnera. Jeśli nie dostajemy tego samego w zamian, nie łudźmy się, że jesteśmy w stanie to zmienić.

11 rzeczy, które możesz (i powinieneś) kontrolować w swoim związku

1. Twoją postawę

To, w jaki sposób reagujesz na to, co partner ma ci do powiedzenia, czy jesteś otwarty na kompromis i na komunikację. Liczy się także sposób w jaki traktujesz partnera i jak się do niego odnosisz.

2. Twoje myśli

To, czy nie popadasz w obsesję zazdrości i dość zamknięte koło podejrzeń partnera o wszystko, co najgorsze. Czy myślisz o nim jak najlepiej, czy wręcz przeciwnie.

3. To, jak jesteś miły

Starasz się, żeby atmosfera między wami nie była napięta, czy też jest ci „wszystko jedno”?

4. To, jak słuchasz tego, co ma do powiedzenia twój partner

Aktywne słuchanie to podstawa dobrej komunikacji w związku. Bądź naprawdę, odłóż telefon, wyłącz telewizor.

5. To, jak uczciwy jesteś

Uczciwość to kwestia wyboru, niczego innego. To ty podejmujesz decyzję, czy skłamać, oszukać, minąć się z prawdą. Czy być lojalnym, czy zdradzić.

6. Jak często mówisz „dziękuję”

To ważne, by twój partner czuł, że doceniasz to, co dla ciebie robi.

7. To, z kim spędzasz czas

I jak często wychodzisz z domu.

8. Jak wyrażasz swoje emocje

Czy umiesz nad nimi zapanować w gniewie? Czy dla dobra związku i dla siebie samego umiesz mówić o tym, co czujesz? Czy dbasz o wasz wspólny komfort w tej relacji?

9. Ilość wysiłku, który wkładasz w ten związek

Miłość wymaga nakładów energii i pracy każdej ze stron relacji. Utrzymanie związku to wysiłek, a podejmowanie go jest decyzją.

10. To, jak bardzo się martwisz

Być może za bardzo skupiasz się na przeszłości zamiast skoncentrować się na tym, co „tu i teraz”…? Może jesteś nieobecny, choć wydaje ci się, że dbasz o partnera jak umiesz najlepiej?

11. To, czy będziesz próbował naprawić to, co się zepsuło

Można odwrócić się na pięcie i odejść, szukając pocieszenia w innych ramionach. Można się rozstać i więcej nie spotkać kogoś, kto był dla ciebie najważniejszy. Ale jeśli kochasz, jeśli ci zależy poszukasz rozwiązania, nim będzie za późno.