Związek

10 sytuacji, w których ukochana osoba niszczy twoje poczucie wartości

Redakcja
Redakcja
3 sierpnia 2020
Fot. iStock / BraunS
 

Miłość powinna być dobra. Co to znaczy? To znaczy, że powinna sprawiać, że chcemy się rozwijać, że jesteśmy szczęśliwi, że… znamy swoją wartość. Kiedy związek jest dobry, emocje między partnerami czyste i pozytywne, a ukochana osoba pokazuje nam uczucie i szacunek, poczucie wartości nie jest zagrożone. Inaczej dzieje się, gdy pewne zachowania partnera cię niszczą…

Nikt tak jak osoba, którą kochasz, nie jest w stanie dodać ci skrzydeł, podnieść na duchu, przekonać, że jesteś ważny i wartościowy. I nikt nie może cię tak łatwo skrzywdzić. Bo kiedy kochamy, zależy nam na tym żeby ci, których darzymy uczuciem myśleli o nas jak najlepiej. Mocno przyjmujemy do siebie ich krytykę i mocno przeżywamy wyrazy podziwu. Ufamy, że wszystko co on/ona mówi lub robi, dzieje się w dobrej wierze. Ale nie zawsze tak jest…

Jakie zachowania partnera wpływają negatywnie na naszą samoocenę?

1. Nie robi nic, abyś poczuła się ważna

Nie stara się, żebyś w ogóle poczuła, że jesteś dla niego istotna. Nie robi dla ciebie nic, co sprawia, że poczujesz się dla niego wyjątkowa.

2. Przejmuje pełną kontrolę nad związkiem

Okazuje ci brak zaufania. Chce przez cały czas sterować waszym związkiem ponieważ: „ty nie potrafisz podejmować udanych decyzji”.

3. Nie sprawia, że ​​czujesz, że cię rozumie

To tak, jakbyście rozmawiali mówiąc w różnych językach. W rezultacie sprawia, że ​​czujesz, że twoje myśli i opinie są nieważne. Myślisz, że powinnaś milczeć, ponieważ i tak nikt cię nie zrozumie.

4. Lubi dramaty

Utrzymuje w związku atmosferę niepokoju i zmartwień. I zawsze lubi tworzyć przy tym „coś z niczego”. Wyolbrzymia szczegóły, szuka „dziury w całym”.

5. Sprawia, że ​​czujesz się nieważna i słaba

On cię obraża. Nie traktuje cię jak kogoś równego sobie. Sprawia, że ​​czujesz się ciężarem i nieudacznikiem.

6. Daje ci poczucie, że jego miłość do ciebie jest obwarowana pewnymi warunkami

Nie masz pewności, że za chwilę nie odejdzie. Postępujesz z nim niezwykle ostrożnie, bo nie wiesz, w którym momencie odwróci się obrażony na pięcie i wyjdzie z domu.

7. Lekceważy ważne dla ciebie sprawy i ludzi, których lubisz i podziwiasz

Bo co ty możesz wiedzieć? Nie potrafisz przecież słusznie ocenić czyjegoś zachowania i postaw.

8. Za bardzo cię krytykuje

W związku zawsze powinno być miejsce na krytykę; ale zawsze powinna być to krytyka konstruktywna i wypowiadana z szacunkiem. Nie chodzi o to, by sprawić ci ból, ale okazać troskę i miłość.

9. Gdy coś pójdzie nie tak, automatycznie zakłada, że jesteś winna

I ty przejmujesz to myślenie. Zaczynasz wierzyć w to, że nie jesteś w stanie nic zrobić dobrze.

10. Czujesz, że choć nie jesteś szczęśliwa w tym związku, musisz się zadowolić tym, co jest

Powinnaś wierzyć, że zasługujesz na taką relację, która sprawi, że poczujesz się szczęśliwa i spełniona.


Związek

10 rzeczy, które powinniście mówić sobie w związku, kiedy wszystko się komplikuje

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 sierpnia 2020
10 rzeczy, które powinniście mówić sobie w związku, kiedy wszystko się komplikuje
Fot. iStock/teksomolika
 

Przychodzi ten moment, kiedy miłość zaczyna się „psuć”. Relacje między wami stają się coraz bardziej napięte, coraz trudniej o dobre słowo. Właśnie, słowa. Niekontrolowane, raniące, bezmyślne fruwają jak odbijana z coraz większą energią  piłeczka. Mogłyby wiele naprawić, ale pozwalacie im zniszczyć wszystko jeszcze bardziej. Tak łatwo teraz ze wszystkiego zrezygnować, odejść. Zatrzymaj się. Zanim wykrzykniesz coś o rozstaniu, o tym, jak jesteś nieszczęśliwa, zamknij na chwilę oczy, uspokój emocje. Spróbuj POWIEDZIEĆ coś zupełnie innego. Nie przekreślaj tego związku tak łatwo.

10 rzeczy, które powinniście mówić sobie w związku, kiedy wasze relacje są coraz bardziej napięte

1. Co chciał(a)byś, żebym teraz zrobił(a)?

Zamiast wybuchnąć, zapytaj o oczekiwania tej drugiej strony. Z poziomu emocji, zejdź do poziomu konkretów. Zdarza się, że tylko jedno z was jest akurat w nastroju do walki, drugie chce uniknąć tej sytuacji. Warto pokazać, że potrafimy jeszcze siebie nawzajem słuchać i, że potrzeby naszego partnera są dla nas ciągle ważne.

2. Jak mogę ci pomóc? 

Codzienne obowiązki, zmęczenie, napięcie „przyniesione” do domu z pracy… Dlaczego nie wyjść sobie naprzeciw, zanim rozdrażnienie postawi między nami kolejny mur? Filiżanka herbaty podana z uśmiechem, ciepło jego ramion, troska o nastrój ukochanej osoby rozładują napięcie. To jest właśnie „tworzenie komuś domu”, miejsca, w którym można odpocząć.

Nie pielęgnujemy tych małych gestów, zapominamy o nich, uważając, że przecież „nam też się należy”. Ale związek jest wzajemnym dbaniem o siebie, obietnicą, że nie zostawimy się w potrzebie.

3. Przepraszam

W uniesieniu, gniewie, coraz większej złości, wypowiadamy to słowo coraz rzadziej, albo czekamy, aż ON/ONA powie je najpierw. Tracimy w ten sposób cenny czas. Mówiąc ukochanej osobie „przepraszam”, udowadniasz jej w najprostszy sposób, że ci na niej ciągle zależy, że zależy ci na tej relacji, że  ciągle jeszcze jesteś skłonny do kompromisów. Za tym słowem powinny iść inne, z propozycją rozwiązania problemu, który was dzieli.

4. Dziękuję

To zbyt oczywiste? Może, ale jak często dziękujesz swojemu partnerowi za to, co dla ciebie robi, za to, że jest? Wydaje ci się, że okazywanie wdzięczności w związku, który ma już jakiś większy staż jest niepotrzebne? Bardzo się mylisz. Wiele nieporozumień, konfliktów, poczucie samotności w relacji z drugim człowiekiem wynika z faktu, że czujemy się w naszych związkach niedoceniani.

5. Jestem z ciebie dumny/a

Nie potrafisz powiedzieć tego swojemu partnerowi wprost, ale przed znajomymi chwalisz się jego osiągnięciami. Dlaczego najtrudniej nam wyrazić dumę i radość z sukcesu ukochanej osoby przed nią samą? Takie słowa sprawiają, że twój partner odczuwa jeszcze większą satysfakcję, że jeszcze bardziej cieszy się z tego, co udało mu się zrealizować. A to oznacza lepszą atmosferę między wami.

6. Jesteś najlepszą mamą/ojcem dla naszych dzieci

Może jedno z was pracuje obecnie w domu, opiekuje się małymi dziećmi, a drugie wychodzi codziennie do biura. Oboje dbacie najlepiej jak można o szczęście i komfort waszej rodziny. Warto mówić o tym głośno, stawiać swojego partnera za przykład waszym dzieciom. Oboje zasługujecie na te słowa.

7. Wybacz mi

Przyznać się do błędu i poprosić o przebaczenie – to bywa trudne, gdy wasze relacje są coraz bardziej napięte. Nie oczekuj, nie żądaj, że partner przebaczy od razu, że zapomni, zwłaszcza jeśli naprawdę skrzywdziłeś. Ale nie rezygnuj z naprawiania szkód, nawet jeśli wydaje ci się, że sprawa jest beznadziejna, że nic już nie da się uratować. Uczucie, emocje, które ciągle jeszcze w was się tlą, pozytywne, dobre wspomnienia… Ciągle wiele was łączy.

8. Kocham cię

Bo przecież to wciąż prawda. Mimo tego całego napięcia, mimo złości, smutku, poczucia krzywdy, zniecierpliwienia, ciągle kochasz. Wydaje ci się, że to nie czas i miejsce, żeby o tym mówić? To duży błąd. Warto przypominać sobie o tym, jak jesteśmy dla siebie ważni, jak najczęściej.

9. Chcę, żebyś był/a szczęśliwy/a

Kiedy kogoś kochasz, chcesz dla niego jak najlepiej. Taka deklaracja zobowiązuje cię do pracy nad związkiem. Skoro naprawdę chcesz, by ukochana osoba była szczęśliwa, zrób wszystko by ją uszczęśliwić.

10. Szanuję cię

Miłość karmi się wzajemnym szacunkiem. Kiedy go brak, uczucia umierają, relacje stają się coraz bardziej skomplikowane, bo coraz mniej zależy nam na tym, by dojść do porozumienia. Słowa świadczące o wzajemnym szacunku pozwalają uspokoić emocje, spojrzeć na wszystko z innej perspektywy, docenić  swojego partnera, zastanowić nad tym, co naprawdę się liczy, jeśli chodzi o wasz związek.


Źródło: themindsjournal.com


Związek

Minecraft – gra o wielu zaletach. Co powinien wiedzieć rodzic, którego dziecko spędza czas w świecie Minecrafta?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 sierpnia 2020
minecraft - zasady gry, zalety
Fot. Pixabay / amrothman / CC0 Public Domain

Minecraft to gra, która zawładnęła umysłami starszych i młodszych graczy. Wiele osób nazywa ją fenomenem, grą wręcz kultową, ponieważ od wielu lat święci ona tryumfy i gromadzi ogromną rzeszę oddanych fanów. Każdy rodzic, którego dziecko jest wielbicielem gry Minecraft, powinien znać o niej kilka podstawowych informacji.

Czym jest Minecraft?

Minecraft to gra stworzona w 2009, a dostępna dla użytkowników od 2011 roku. Najpierw powstała w wersji komputerowej, następnie stworzono wersję dla urządzeń mobilnych i konsoli do gier. Od chwili wydania jest rozbudowywana i ciągle ulepszana.

Minecraft można określić połączeniem gry survivalowej i ogromnego placu budowy w przestrzeni 3D. Gra jest bardzo specyficzna i bez kłopotu można rozpoznać, że dany element należy do Minecraft. Jej wygląd  oparto o wszechobecne sześciany i w niczym nie przypomina nowoczesnych gier, kojarzących się wręcz z filmami akcji. Tu wszystko jest zbudowane z sześcianów, począwszy od roślinności, po wodę, skały, czy istniejące w świecie zwierzęta. Stworzono także określenia, które są dla niej charakterystyczne i które bez problemu rozszyfrowują gracze. Najliczniejszą grupą odbiorców gry są dzieci w wieku szkolnym, ale nie brakuje i starszych graczy, którzy chętnie z niej korzystają.

Buduj i walcz o przetrwanie

W Minecraft najważniejsze jest przetrwanie w otwartym świecie, a to oznacza, że nie tylko trzeba unikać licznych niebezpieczeństw, ale także postawić na kreatywność i tworzyć z sześciennych bloków niesamowite konstrukcje. Właśnie na tym polega magia tej gry.

Tryb kreatywny (Creative) i tryb przeżycia (Survival) to dwie główne opcje gry w Minecraft. Tryb kreatywny pozwala  budować to, na co przyjdzie ochota bez ograniczeń. Nieśmiertelność i możliwość latania ułatwia wykonywanie zadania. Z kolei tryb przeżycia wymaga zbierania zasobów (surowce i żywność) i tworzenia budowli umożliwiających przetrwanie i obronę przed napastnikami (np. mobami). Gracze są w tym trybie śmiertelni. Istnieje także trzeci tryb, który ma swoich zwolenników, czyli tryb przygody, który również ma odgórnie określone zasady funkcjonowania.

Co więcej, można w nią grać indywidualnie, można także budować drużyny, wspierając się wzajemnie w osiąganiu celów.

Dlaczego warto grać w Minecraft?

Jest wiele gier, które nie wnoszą niczego pozytywnego dla graczy, a niektóre można wręcz określić mianem szkodliwych, szczególnie dla dzieci. Rodzice tych, którzy wybrali sobie budowanie świata z sześcianów mogą spać spokojnie. Oczywiście na gracza czyhają pewne niebezpieczeństwa, groźne stwory chcące unicestwić przeciwnika, ale próżno szukać tu scen rozlewu krwi.

Minecraft to gra przyjazna, dość prosta do opanowania, choć umiejętność budowania bardziej zaawansowanych konstrukcji wymaga większej wprawy. Poza tym wpływa pozytywnie na rozwój kreatywności, która jest podstawą w funkcjonowaniu w grze. Miłośnicy Minecrafta muszą się pochwalić spostrzegawczością, umiejętnością podejmowania szybkich decyzji, utrzymaniem koncentracji. Gra zdecydowanie rozwija kreatywność architektoniczną i wyobraźnię przestrzenną, poprawia także małą motorykę. Nie bez znaczenia jest tu także ćwiczenie cierpliwości, a także konsekwencji w działaniu.

Co ciekawe Minecraft należy do najchętniej wybieranych gier przez sześcio i siedmioletnie dzieci, więc badacze wzięli ten fakt pod lupę. Z ich obserwacji wyniknęły ciekawe wnioski — naukowcy stwierdzili, że granie w Minecraft wpływa na zwiększenie ich kompetencji matematycznych. Nie oznacza to jednak, że w ramach ćwiczenia matematyki dzieci powinny spędzać całe dnie na grze.

Popularność gry nie słabnie

Gra jest wciąż tak bardzo popularna, że wchodząc na YouTube i wpisując hasło Minecraft wyskakuje bez liku filmów dotyczących właśnie tego specyficznego świata. Są tam nie tylko filmiki tworzone przez pasjonatów, ale także tutoriale przeznaczone dla młodych użytkowników chcących szkolić się w tworzeniu tego świata. Pasjonaci gry budują również społeczności, w których wymieniają się swoimi doświadczeniami. Dostępnych jest także wiele książek stworzonych jako poradniki dotyczące różnych światów Minecraft, ale także w ujęciu przygodowym czy komiksów, które również cieszą się powodzeniem. Poza tym dostępnych jest wiele maskotek i gadżetów dotyczących gry, które stale znajdują swoich nabywców.

Minecraft — słowniczek najważniejszych pojęć

Warto poznać podstawowe słownictwo używane w Minecraft, by łatwiej się odnaleźć w jej rzeczywistości. Dzieci podłapują ten żargon i często można od nich usłyszeć hasła takie jak mob czy creeper — znajomość ich może być okazją do wzmocnienia porozumienia z dzieckiem.

Biome — biomy są poszczególnymi regionami dostępnymi w Minecraft. Wyszczególniono w nich dżungle, lasy, pustynie, góry, które mają charakterystyczne dla siebie cechy jak np. opady śniegu, różne typy roślinności czy struktury, np. kamieniste formy, typowe dla gór.

Blok — to podstawowa jednostka, z której zbudowany jest świat w Minecrafcie. Bloki mogą być przetworzone w dowolny sposób.

Creeper — to agresywny zielony twór, który eksploduje przy graczu, uszkadzając wszystko w najbliższej okolicy.

Moby — są żyjącymi istotami. Mogą być pasywne (kurczaki, krowy), neutralne (enderman) lub złe (creeper).

Enderman — jest neutralnym stworzeniem w czerni, które przenosi bloki z miejsca na miejsce, czasem uszkadzając budowane przez graczy budowle. Enderman atakuje tylko wtedy, gdy się na niego bezpośrednio spojrzy lub zaatakuje.

Ghast — jest latającym meduzo-podobnym niebezpiecznym mobem, który strzela ognistymi kulami z ust. Można go spotkać w Netherze.

Nether — czyli otchłań, piekło, jest alternatywnym wymiarem dostępnym wyłącznie dzięki portalowi wybudowanemu przez gracza. Czyha tam mnóstwo niebezpieczeństw, takich jak lawy i płomienie, a także groźnych mobów. Nether zmienia zasady funkcjonowania przedmiotów ze standardowego świata.

Steve — podstawowa domyślna skórka podstawowej postaci kontrolowanej przez gracza.

Redstone — najbardziej wszechstronny materiał w grze. Służy do tworzenia mikstur lub jako składnik rzemieślniczy, może zasilać urządzenia.


źródło: creativeclub.com.pl,  antyweb.pl

Zobacz także

Wypieramy się was i złościmy, krzycząc, że do diabła z wami, że lepiej już same. I nie wyobrażamy sobie świata, bez waszego zapachu, który otula skrzętniej, niż najcieplejszy koc

Jak zepsuć związek

Jak zepsuć związek na 4 sposoby. „Poradnik” dla znudzonych swoim szczęściem

Miłość nieszczęśliwa. Nawet ona ma jakieś plusy. Wiesz jakie?