Go to content

10 sprawdzonych rad, jak utrzymać w dobrej kondycji związek na odległość

Fot. iStock / StefaNikolic

Dziś jesteście razem i nie wyobrażacie sobie dnia bez wspólnej chwili, a jakiś czas później okazuje się, że musicie się rozstać na dłużej. Życie pisze różne scenariusze, nie wszystkie muszą się nam podobać, ale do każdego trzeba się jakoś odnieść. Związki na odległość nie należą do łatwych, a dla wielu par długie rozstanie oznacza prawdziwą próbę dla uczucia.  

Najczęściej długie rozstanie dyktowane jest przez konieczność podjęcia pracy za granicą. Emigracja zarobkowa bywa przykrą koniecznością, na którą z obawą godzą się partnerzy. Najczęściej nie jest to wyjazd na miesiąc czy dwa, ale wiele miesięcy czy lat, w ciągu których trzeba sobie ułożyć na nowo wspólne relacje. Teoretycznie odległość w uczuciach niewiele zmienia, ale praktyka pokazuje, że nawet największa miłość wystawiona jest w takiej sytuacji na prawdziwą próbę.

Samotny czas, tęsknota za ciepłem ciała, dotykiem, wspólnymi radościami, sprawia, że mogą pojawić się pokusy zapełnienia powstałych, choć tylko tymczasowo, braków w bliskości, fizyczności. W wielu sytuacjach, ze względu na brak pieniędzy na częste przyjazdy do domu czy znaczną odległość, przysięga małżeńska przegrywa z biologią i niezaspokojonymi potrzebami emocjonalnymi.

Mówi się, że prawdziwa miłość oprze się każdej pokusie i przeczeka zły czas. Należy jednak sobie w tym pomóc, by w chwilach smutku czy zwątpienia, zawsze mieć przed oczami to, co jest dla pary najważniejsze, by mieć do czego wracać z czystym sumieniem.

10 sposobów na zdrowy związek na odległość 

1. Pamiętaj, że nie musicie myśleć tak samo

Odległość nie ułatwia osiągnięcia porozumienia, trzeba więc brać poprawkę na to, że partner może czuć w danej chwili coś innego, niż ty. W oddaleniu druga osoba może okazywać emocje inaczej, po swojemu reagując na nową sytuację. Rozstanie jest trudne nie tylko dla osoby, która pozostaje w miejscu, ale dla tej, która podróżuje również, o ile nie jeszcze bardziej, bo samotnie w nowym miejscu.

2. Odreagowuj stres związany z rozstaniem

Nie tłamś w sobie emocji, nie udawaj, że wszystko jest w normie. Tęsknota boli, a brak bliskości fizycznej pogłębia samotność i smutek. Pozwalaj sobie na gorsze chwile, ale nie pozwól im nad sobą zapanować. Miła lektura, dobry film czy kawa z przyjaciółką pozwoli odpłynąć złym myślom lub przemyśleć / omówić to, co szczególnie ci doskwiera.

3. Popuść wodze pozytywnym emocjom

Wyciągnij na zewnątrz dobre myśli i wspomnienia, uśmiechaj się do nich i wyobrażaj dobre chwile. Pamiętaj o tym, co było dobre i myśl pozytywnie, co będzie się działo, gdy ponownie się spotkacie. Wyobrażaj sobie tę radość pierwszych wspólnych chwil po powrocie, a będziesz czekała na nie z radością. Pozytywne emocje przynoszą uczucie zachwytu, ciepły uśmiech, mrowienie w okolicy serca na samą myśl o ukochanym. 

Fot. iStock /AntonioGuillem

Fot. iStock /AntonioGuillem

4. Pamiętaj o różnicach czasowych

Nie wymagaj natychmiastowej reakcji, gdy ciebie coś dręczy, a akurat partner odsypia pracowity dzień w środku nocy. Cierpliwość to cnota, która pozwala dwa razy zastanowić się nad tym, co chcesz zrobić czy powiedzieć. Różnica w strefach czasowych może być ćwiczeniem prowadzącym do ograniczenia impulsywności, wzmocnieniem refleksji oraz przemyślanych wyborów.

5. Przestrzegaj umów

Zakładanie pewnych zasad i norm w związku na odległość jest potrzebne. Wspólnie wypracowane zasady powinny obowiązywać obie strony, a świadomość ich przestrzegania wzmacniać zaufanie i więzy. Każdy musi mieć świadomość, że naruszona umowa ma konsekwencje dla integralności relacji, co jest podstawową rzeczą w związku.

6. Pamiętaj o rytuałach

Praktykujcie proste, ale potrzebne rytuały. Wzajemne ciepłe powitania i pożegnania, powiedzenie tego, co macie w sercu pozwala łatwiej przejść ze stanu rozłąki, w tryb wspólnego życia, i na odwrót. Rytuały, coś, co należy tylko do was, mogą być radością, pocieszeniem, a przede wszystkim wpływają na pewną głębię, romantyzm relacji na odległość.

7. Reaguj na sytuacje kryzysowe

Nie udawaj, że wszystko jest o.k., kiedy serce podpowiada ci coś innego. Zamiatanie problemów pod dywan sprawi jedynie, że któregoś dnia potkniecie się o górkę kłopotów, która się pod nim zgromadziła. Odległość nie przekreśla szczerej rozmowy, odpowiedniego reagowania na sytuacje kryzysowe. To, co się dzieje, z odległości można potraktować bardziej spokojnie, refleksyjnie, z czasem na zastanowienie się z obu stron. Czasem to, co cię niepokoi, okazuje się mało istotne, nie ma sensu niepotrzebnie stwarzać dotychczas nieistniejących problemów.

8. Zadbaj o swoją psychiczną przestrzeń

Gdy spędzacie czas razem, wspólne działanie przychodzi naturalnie. Gdy zostajesz sama, powinnaś umieć funkcjonować we własnej przestrzeni samodzielnie. Rozwijaj zainteresowania i prowadź działania, które pozwolą ci szczęśliwie funkcjonować, gdy jesteście razem i nie gubić się z daleka od siebie. Dobrze jest mieć także wspólne pasje, które będą łączyć z daleka — ta sama muzyka, literatura, zamiłowanie do zwierząt. Dzięki nim spędzicie miło czas i będziecie mieli punkt zaczepienia, wspólną tożsamość, gdy przyjdzie chwila rozstania.

9. Pamiętaj o zawodności komunikacji elektronicznej

Podczas rozłąki, gdy trzeba bazować przede wszystkim na słowach, trzeba umieć przyjąć pewne rzeczy z dystansem. Wiadomości, na szybko pisane, czy pozostawione na automatycznej sekretarce, nadal zawierają tylko słowa, które nie zawsze można brać w całości do serca. Nie zawsze w ten sposób udaje się oddać rzeczywiste intencje, co może rodzić konflikty. Niedostatek gestów, mimiki, bliskości, utrudnia odczytanie intencji, lepiej więc zakładać dobre zamiary partnera, nie szukając drugiego dna.

10. Celebruj wspólny czas, nawet na odległość

Ciesz się wspólnymi chwilami, nawet gdy wydaje ci się, że to zbyt mało. Nastawiając się pesymistycznie, zatracisz radość nawet z krótkich spotkań, choć powinno być inaczej. Przecież partner pokonał drogę, by choć chwilę pobyć właśnie z tobą, nie warto psuć złym humorem tego, co może jutro stać się kojącym wspomnieniem podczas kolejnej rozłąki. Doceń szerokie możliwości komunikacji telefonicznej czy internetowej, bo to łagodzi poczucie osamotnienia. Kiedyś pisano do siebie wyłącznie listy i to musiało wystarczyć. Teraz w ciągu kilku sekund można nawiązać kontakt z ukochanym.

Obopólne zrozumienie, konkretna pomoc, docenienie przyjemności wspólnego czasu i celów pomaga w utrzymaniu związku na odległość. Jeśli to ty zostałaś sama lub z dziećmi, a twój partner wyjechał, dbaj o swoje emocje, nie przegap okazji, aby obejrzeć zachód słońca, cieszyć się drobiazgami. Bądź optymistką i pamiętaj, że nawet takie rozstanie pozwala odkryć na nowo jakość waszego związku i wbrew obawom bardzo go wzmocnić.


źródło: www.psychologytoday.com