Psychologia Związek

10 kłamstw, które najczęściej powtarzamy partnerom, dla świętego spokoju

Redakcja
Redakcja
29 marca 2018
Fot. iStock / Giorgio Magini
Następny

Nie ma co udawać niewiniątek — każdemu z nas zdarzyło się skłamać w mniejszej lub większej sprawie. Uczciwiej i bardziej szlachetnie byłoby się zdobyć na absolutną uczciwość, jednak nie oszukujmy się, nie zawsze taka postawa się opłaca. Czasem lepiej powiedzieć, że coś się stało przypadkiem lub pominąć w ogóle milczeniem.

Podobną strategię stosujemy, gdy partner ciekaw jest np. pewnych informacji z przeszłości, które mogą być niewygodne. Wydaje się wtedy, że niewinne kłamstewko, nagięcie prawdy będzie mniejszym złem. Ale czy to zawsze się opłaca?

10 kłamstw, które najczęściej powtarzamy partnerom, dla świętego spokoju  

1. Na temat samopoczucia

„Wszystko jest w porządku”

To kłamstewko pojawia się najczęściej. Rzucone na odczepnego, gdy nie chce się rozmawiać, albo brakuje wzajemnego zaufania. Jednak tego typu kłamstwo może mieć bardzo krótkie nogi, bo mowa ciała zdradza zazwyczaj więcej, niż chcemy powiedzieć. Gdy partner widzi, że ewidentnie jest coś nie tak, o wiele lepiej jest powiedzieć szczerze, co leży na wątrobie. Zatajanie prawdy nie pomoże uporać się z dręczącą sytuacją, za to spowoduje niepotrzebne podejrzenia.

2. Zatajanie ilości partnerów

„Nie było ich wielu”

W każdym związku kiedyś pada „ilu partnerów miałaś/eś przede mną”? Szczera odpowiedź, że np. bardzo wielu, może niepotrzebnie dać do myślenia partnerowi i wskazywać, że zaistniał jakiś kłopot z wiernością czy stałością uczuć. Intencja kłamstwa jest jasna — w wielu przypadkach im mniej się wie, tym lepiej się śpi. Każdy z nas chce, by partner czuł się wyjątkowy, najważniejszy.

3. Na temat rodziców partnera

„Och, twoja mama jest taaaaaka sympatyczna”

Niejedna kobieta zapewne ugryzła się w język, gdy facet zapytał, jak się układają relacje z jego mamą. Tylko przez wzgląd na to, że to JEGO mama, po głębszym oddechu pada „to wspaniała osoba, bardzo ją lubię”, gdy w rzeczywistości masz ochotę wykreślić ją z waszego życia. W tej kwestii lepiej pozostać dyplomatą, bo nie każdy facet umiałby zapomnieć o bolesnej i szczerej opinii swojej kobiety o kochanych rodzicach. Dla wielu z nich mama pozostaje najważniejszą kobietą życia i nic tego nie zmieni.

4. Zakłamywanie wydatków

„Nie wiem, gdzie się podziały te pieniądze”

Tu lepiej nie kłamać. Dopóki dysponujesz własnymi pieniędzmi i własnym kontem, rób co chcesz. Ale gdy pieniądze macie wspólne i odkładacie na jakiś cel, to pojawiające się pytania, na co wydajesz tę kasę, są uzasadnione. Choć pewnie nie raz zdarzało się zataić jakieś wydatki, w tej materii szczerość jest lepsza. W materii finansów przejrzystość i odpowiedzialność są obowiązkowe.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia Związek

Alergia czy przeziębienie? Jak odróżnić jedno od drugiego?

Redakcja
Redakcja
29 marca 2018
Następny

„Ja to jestem słabego zdrowia. Niewiele potrzeba, żebym się przeziębiła” – powtarzają jak mantrę niektórzy z nas, kompletnie nie zdając sobie sprawy z tego, że objawy, które im doskwierają to alergia, a nie przeziębienie. Trudno przecież zrozumieć, że nagle pojawiło się uczulenie na coś, skoro przez 30, 40 lat nikt nic takiego nie zdiagnozował. Ciekawe, jak wiele osób wmawia sobie przeziębienie, zamiast po prostu zacząć przyjmować leki antyalergiczne i pójść zrobić szczegółowe testy.

Jak odróżnić jedno od drugiego? Czasem łatwo, czasem nieco trudniej. Oto podstawowe różnice:

Swędzenie

Niewątpliwie związane jest z alergią. Dotyczy nie tylko skóry, ale także oczu, uszu, gardła czy nosa. Za swędzenie odpowiedzialna jest histamina, która wydziela się w organizmie człowieka w momencie, gdy jego układ odpornościowy napotkał na alergen. Objaw ten bardzo trudno pomylić z przeziębieniem, potem jemu na ogół nie towarzyszy swędzenie. Może się pojawić, ale jako skutek czegoś innego – podrażnienia skóry, śluzówki, suchego powietrza, zanieczyszczeń.

Czas trwania

Jeśli nieprzyjemne objawy nie ustępują w ciągu 3-5 dni, najprawdopodobniej cierpisz na alergię, a nie przeziębienie. Tego drugiego nie można mylić z grypą, która to potrafi trwać i trwać, rozkładając człowieka na łopatki, dając wiele ciężkich objawów, jak bóle mięśni, uczucie rozbicia, wysoką gorączkę. Jeśli zmęczenie, katar i swędzenie utrzymuje się powyżej 3-5 dni, najprawdopodobniej chodzi właśnie o alergię. Objawy będą utrzymywać się tak długo, jak długo jest się wystawionym na działanie alergenu.

Zielony katar

Bardzo dobrym pomysłem jest analizowanie tego, co wydalamy przez nos. Sam fakt, że „coś cieknie” lub, że „po prostu masz katar” nie wystarczy. Istotna jest konsystencja i kolor. Katar alergiczny na ogół jest płynny i przezroczysty. Można mieć wrażenie, że wydzielina cieknie i cieknie. W trakcie przeziębienia katar jest żółty lub zielony. Ale warto pamiętać, że nieleczona alergia może powodować zapalenie zator – infekcję wtórną. To kolejny argument, by jak najszybciej zdiagnozować swój stan.

Łzawienie oczu

Ból, swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu może pojawić się w różnych sytuacjach, np. gdy bardzo długo wpatrujemy się w ekran komputera i pojawi się u nas zespół suchego oka. Jeśli jednak ogólnie czujesz się kiepsko, masz „ciężką głowę”, katar, a twoje oczy łzawią niemiłosiernie, najprawdopodobniej to właśnie alergia. Najważniejsze, by nie trzeć oczu w takich sytuacjach, bo można tylko bardziej je podrażnić. Skuteczne w tej sytuacji będą leki antyhistaminowe, blokujące wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za objawy alergii i unikanie kontaktu z alergenem.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia Związek

6 przyczyn wypadania włosów i sposoby na ich ratunek

Redakcja
Redakcja
28 marca 2018
Fot. iStock/DKart
Następny

Włosy są niewątpliwą dumą wielu kobiet. O ile pięknie wyglądają, są lśniące i zdrowe, chętnie się z nimi obnosimy. Ale w przypadku pasm słabych, wypadających, ich właścicielki częściej obcinają je lub noszą związane, niż chwalą się nimi. Zazwyczaj wypadanie włosów jest normalne, o ile dziennie na szczotce zostaje ich do 100. 

W innych przypadkach przyczyny problemów mogą być różne, począwszy od błędów dietetycznych po poważne choroby.

6 przyczyn wypadania włosów i sposoby na ratunek

1. Dieta uboga w składniki odżywcze

Dieta pozbawiona wystarczającej ilości składników odżywczych negatywnie odbija się na kondycji włosów. Włosy składają się z białka, wody, substancji tłuszczowych, minerałów, witamin i innych związków, których może brakować w codziennej diecie. Zmiana nawyków żywieniowych bywa wystarczająca do ich wzmocnienia.

Rozwiązanie: Włącz do diety produkty zawierające minerały, witaminy i związki, takie jak: siarkę, krzem, biotynę czy kwas pantotenowy. Jedz więcej ryb, włącz siemię lniane, pestki słonecznika, warzywa, herbatę z pokrzywy i drożdże.

2. Problemy z tarczycą

Niedobór tyroksyny w niedoczynności tarczycy powoduje, że włosy stają się suche, łamliwe, wypadają. Nadczynność tarczycy i związany z nim podwyższony poziom hormonów T3 i T4 sprawia, że włosy szybciej się starzeją i wypadają.

Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tego organu mogą dawać różne objawy, takie jak uczucie napięcia, ucisku w szyi, wahania wagi, spadek nastroju, problemy ze skórą i włosami, uczucie zimna lub uderzenia gorąca.

Rozwiązanie: Wizyta u lekarza endokrynologa rozwieje wszelkie wątpliwości. Wyrównanie poziomu hormonów tarczycy w organizmie, sprawi, że włosy wrócą do normalnego wyglądu.

3. Anemia

Anemia, czyli niedokrwistość wpływa na osłabienie organizmu oraz pogorszenie kondycji skóry, paznokci oraz włosów. Z powodu anemii skóra głowy przestaje być dobrze odżywiona, więc włosy zaczynają się łamać i wypadają. Anemii może towarzyszyć zmęczenie, osłabienie, zawroty lub bóle głowy, duszność, zaparcia, biegunki.

Rozwiązanie: Po konsultacji z lekarzem, jeśli niedokrwistość nie wynika z choroby, należy przyjmować większą dawkę żelaza, także w formie suplementów.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Dekalog uważnego rodzica

Być z kimś, a dzielić z nim życie to dwie różne rzeczy. Bądź dla ukochanej osoby pewnością, że nie znikniesz, gdy będzie cię potrzebować

„Jestem wykończona psychicznie!” Jak sobie radzić ze zmęczeniem emocjonalnym