Psychologia

Bo to zła kobieta była. 7 zdroworozsądkowych zachowań, za które bywamy potępiane przez innych

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 listopada 2016
Bo to zła kobieta była. 7 zdroworozsądkowych zachowań, za które bywamy potępiane przez innych
Fot. iStock/MariaDubova
 

Kobiety są empatyczne, kobiety się poświęcają, kobiety rezygnują ze swoich marzeń i planów, bo ich najważniejszą rolą, jest rola opiekunki domowego ogniska… Egoistka – mówią o tej, która odważy się postawić swoje szczęście, nawet to najmniejsze, nad dobro rodziny. Zapominają, że szczęśliwa partnerka i matka, to szczęśliwy dom. Że szczęśliwy człowiek, w ogóle, to wartość dodana, dla wszystkich.

Dziś możemy się realizować,  mamy możliwości, ale ciągle jeszcze – zwłaszcza w mniejszych środowiskach, nie zawsze decydujemy się z nich skorzystać. Bo co powiedzą inni, jeśli odważymy się przełamać jakieś obowiązujące w naszym otoczeniu schematy? Co, jeśli okazuje się, że nasz życiowy partner jest przeciwny naszym planom samorealizacji, bo czuje się (jakże to stereotypowe) nimi zagrożony? Która z nas „zaryzykuje” ewentualny rozpad związku, by tylko móc być prawdziwie szczęśliwa? Tymczasem dążenie do szczęścia to nie kaprys, to głos zdrowego rozsądku…

7 zdroworozsądkowych zachowań kobiet, za które bywają potępiane przez innych

1. Kobieta odchodzi od mężczyzny, z którym nie tworzy dobrego związku

„Żona nie zostawia męża” – słyszałyście to pewnie wiele razy. Ile kobiet tkwi w złych, wyniszczających związkach, bo boi się odejść, żeby nie zostać wykluczoną przez swoje środowisko? One wiedzą, że mogą być potępione, mimo, że to on zawinił. Albo nawet nie zawinił, ale w tej relacji nie ma już miłości. Miłość? Po co ci miłość?Przecież nie bił, nie pił… Jak możemy wymagać od kobiet, by miały siłę zawalczyć o siebie i swoje szczęście, skoro nie dajemy im na to przyzwolenia?

2. Kobieta rezygnuje z założenia rodziny, posiadania dzieci

Bo czuje, że to nie jej droga, że nie znajdzie tutaj spełnienia. I to jest wówczas najmądrzejsza z możliwych decyzji. Tak jak nie wszyscy mężczyźni nadają się do bycia ojcami, tak nie wszystkie kobiety, mimo biologicznych predyspozycji, sprawdzą się w roli matek. Jeśli są tego świadome, to oznaka prawdziwej dojrzałości i odpowiedzialności.

3. Kobieta stawia swoje potrzeby na pierwszym miejscu

W życiu musimy mieć czas tylko dla siebie, na autorefleksję, na drobne przyjemności, na samorozwój. Inaczej przestajemy odczuwać radość, codzienność nam powszednieje, związek przestaje nas cieszyć. Każdy człowiek, żeby być w pełni szczęśliwym, musi mieć możliwość zaspokajania swoich, bardzo osobistych potrzeb.

4. Kobieta sama podejmuje decyzje dotyczące swojego zdrowia i ciała

Dlatego też, nie zachodzi w ciążę „pod presją”, ani nie decyduje się na seks wtedy, kiedy czuje, że to jeszcze nie ten czas, jedynie po to by „ratować” swój związek. Wie, że jej zdrowie jest wartością nadrzędną i jedynie ona sama ma prawo decydować co jest tu dla niej dobre, a co pogorszy jej komfort fizyczny i psychiczny.

5. Kobieta wybiera karierę zawodową, a nie opiekę nad dziećmi, bo ma tu większe możliwości niż jej partner

Sytuację, w której to mężczyzna „zostaje z dziećmi” w domu, ciągle jeszcze uważa się za dziwną, bądź „nienaturalną”. Dlaczego? Jeżeli umawiamy się na podział ról i obowiązków, który przyniesie nam obojgu większe korzyści, odrzućmy na bok stereotypy. Kobieta, która zostawia dzieci pod opieką ojca, nie jest złą matką. Jest kobietą, która ufa swojemu partnerowi i wie, że jej dzieci są szczęśliwe.

6. Kobieta wie dokładnie kim jest i czego chce

Myślisz, że to niedorzeczny punkt? Pomyśl, ile z nas „gra” w obecności mężczyzn słabe i niezdecydowane. Jaki przekaz wysyłamy takim zachowaniem? Że jesteśmy niesamodzielne? Niemądre? Że dajemy mężczyznom przyzwolenie na decydowanie i wypowiadanie się w naszym imieniu?

7. Kobieta dąży do zachowania pewnego poziomu niezależności w związku

Nie stara się pokazać swojemu partnerowi, że to on jest tu „głową rodziny”, nie ustępuje mu również pola do podejmowania decyzji, które powinno się podejmować wspólnie. Nie godzi się na lekceważenie wartości jej kariery zawodowej, ani tej pracy, którą wykonuje w domu. Za naturalne uważa egzekwowanie dla siebie czasu na odpoczynek, czy rozwój osobisty.

Zauważyłyście, że największymi krytykami kobiet są… inne kobiety? Te, które nie odważyły się sięgnąć po swoje marzenia, te niespełnione, nieszczęśliwe gdzieś w głębi, nie potrafiące przyznać się do tego wprost.  Te, które myślą o swoim życiu jedynie w kategoriach obowiązków.Te, które zaniedbały swoje potrzeby…


Psychologia

Długie weekendy w 2017 roku. Czyli ile będziemy odpoczywać i kiedy zaplanować urlop

Redakcja
Redakcja
10 listopada 2016
Długie weekendy w 2017 roku. Czyli ile będziemy odpoczywać i kiedy zaplanować urlop
Fot. iStock/bernie_photo
 

Przed nami ostatni długi weekend tego roku. Powiedzmy sobie szczerze – rozpieszczani nie byliśmy, bo tak się składało, że tych wydłużonych weekendów nie było w sumie zbyt wiele. Na szczęście rok się kończy i idzie nowe, a rozkład wolnych dni zapowiada się obiecująco.

Ile możliwości czeka na nas w 2017 roku?

Długie weekendy w 2017 roku

Trzech Króli

Już początek roku zapowiada się obiecująco. Święto Trzech Króli wypada w piątek, więc pierwszy noworoczny weekend będzie miał już trzy dni.

Majówka

To, co lubimy najbardziej, czyli przy dobrych wiatrach możemy liczyć na pięć dni wolnego: od 29 kwietnia do 3 maja. Wystarczy wziąć wolne w jeden dzień – wtorek 2. maja.

Boże Ciało

Wiemy, że wypada w czwartek, tym razem jednak będzie to 15 czerwca – więc można liczyć już na piękną letnią pogodę. Warto w kalendarzu sobie zapisać: urlop 16 czerwca. I cztery dni laby.

Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryii Panny

To święta obchodzone 15 sierpnia, czyli w 2017 roku we wtorek, to jak – poniedziałek wolny?

Listopad

No to nas nie połechce wolnym, bo 1. listopad to będzie środa, a 11 – sobota.

Boże Narodzenie

Ostatni dzień do pracy będziemy szli 22 grudnia. Wigilia wypada w niedzielę, więc będzie cały dzień na przygotowania, a nie dzielenia go między pracę a kuchenne obowiązki.

To co? Kalendarze w dłoń!


Psychologia

Wiesz, że mu się podobasz? Poznaj sygnały świadczące o tym, że facet z tobą flirtuje

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 listopada 2016
Fot. iStock / svetikd

Zastanawiasz się, czy facet, który właśnie rozpoczął z tobą rozmowę na imprezie, faktycznie jest właśnie tobą zainteresowany, czy raczej biedakowi się nudziło i zagaił do pierwszej lepszej osoby? A może masz kogoś na oku, ale nie wiesz jak sprawić, by cię zauważył, zanim staniesz na rzęsach? Nawet jeśli słowa nie wyjaśniają faktycznych intencji, są sygnały, które wyraźnie wskazują, do czego ktoś zmierza.

Mowa ciała jest niezwykle sugestywna

Jeżeli tylko potrafimy rozróżnić znaczenie poszczególnych gestów, mimiki, postawy, łatwiej rozszyfrujemy prawdziwe intencje rozmówcy. Komunikacja niewerbalna przekazuje więcej, niż sami zainteresowani by chcieli, i w wielu przypadkach pozwala rozwiać wątpliwości co do faktycznych intencji rozmówcy.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety wysyłają sygnały informujące o tym, że ktoś komuś wpadł w oko. Tyle że kobiety o wiele lepiej radzą sobie z ich odbieraniem i rozszyfrowaniem. Ale, dobre jest to, że nawet jeśli natura poskąpiła komuś „siódmego” zmysłu, można się nauczyć, co jest, a co nie należy do sygnałów zachęcających do bliższego poznania i flirtu.

Albert Scheflen, psycholog, stwierdził, że gdy znajdujemy się w towarzystwie kogoś płci przeciwnej, w naszym ciele zachodzą charakterystyczne zmiany: wygładzają się zmarszczki wokół oczu, znika wiotkość mięśni, prostujemy się, wypinamy klatkę piersiową i automatycznie wciągamy brzuch, sprawiając wrażenie młodszych, niż jesteśmy w rzeczywistości. Ale zachowań wyrażających zainteresowanie jest o wiele więcej.

Gdy facet ma ochotę na bliższą znajomość:

Sylwetka:

 • Mężczyzna zainteresowany kobietą prostuje się, napina mięśnie, wciąga brzuch i poprawia ubranie i włosy.
 • Stojąc blisko wybranki kieruje ciało i stopy w kierunku kobiety.
 • Mężczyźni szukający przygody np. w klubie zazwyczaj stoją pod ścianą, rozstawiając nogi i wkładając kciuki do kieszeni lub za pasek — dłonie skierowane są w kierunku krocza. Tym sposobem facet chce przyciągnąć wzrok kobiecy.
Fot. iStock / ViewApart

Fot. iStock / ViewApart

Twarz

 • Podniesienie brwi, gdy kobieta skieruje wzrok, świadczy o zainteresowaniu. Bardzo możliwe, że facet dokładnie obejrzy obiekt zainteresowań od góry do dołu.
 • Sposób siedzenia i kierunek stóp oraz kolan siedząc obok kobiety wskaże, kim w towarzystwie zainteresowany jest facet.
 •  Zainteresowany mężczyzna będzie chciał zwrócić na siebie uwagę, jeśli więc jest więcej ludzi wokół — wyjdzie na parkiet, będzie się głośno śmiał lub opowiadał historię, żarty, robiąc to głośniej niż dotychczas. W ten sposób chce przyciągnąć wzrok wybranki.
 • Gdy oboje spojrzą sobie w oczy będą wiedzieli, czy są zainteresowani, gdyż powiększą im się źrenice i zwiększy częstotliwość mrugania.

Zachowanie

 • Rozmawiając z ciekawą kobietą, mężczyzna obniży głos i będzie mówił ciszej, aby kobieta musiała się do niego przysunąć, by nastawić ucho.
 • Mężczyzna, który będzie chciał się spodobać kobiecie wybierze ten sam rodzaj drinka, co ona oraz subtelnie zsynchronizuje swoje gesty, np. w tym samym momencie podnosząc szklankę do ust.

Gdy kobiecie spodobał się mężczyzna:

Sylwetka

 • Kobieta zaczyna poprawiać sylwetkę, ubranie. Niespokojnie wierci się, jeśli siedzi na krześle.
 •  Kobieta zainteresowana mężczyzną rozsuwa lub krzyżuje nogi, kołysze biodrami.

Twarz

 • Mogą pojawić się rumieńce na policzkach, rozszerzone źrenice, czy odrzucanie głowy do tyłu, by włosy odsłoniły twarz.
 • Uśmiecha się dużo i szeroko, odsłaniając zęby.
 • Kobieta zerka na mężczyznę przez rzęsy, spod opuszczonych powiek, a następnie kieruje oczy w inną stronę.
 • Wiele kobiet kredką podkreśla brwi, nadając im wyraz stałego zaciekawienia. Chodzi o to, że unoszenie brwi połączone z intensywnym kontaktem wzrokowym i uśmiechem to jednoznaczny sygnał flirtowania.
Fot. iStock / demaerre

Fot. iStock / demaerre

Zachowanie

 • Bawi się łańcuszkiem, kolczykiem, zegarkiem, pierścionkiem
 • Kobiety zapalają papierosa, aby odsłonić nadgarstek oraz układają usta w „dzióbek” przy wydmuchiwaniu dymu. Jest to nawiązanie do czynności oralnej.
 • Może gładzić nóżkę od kieliszka lub bawić się pierścionkiem, wykonując tzw. ruchy posuwiste. Może również gładzić przedmioty o cylindrycznym kształcie, kojarzącym się jednoznacznie.
 •  Bawi się butem, huśta go na palcach, by przyciągnąć wzrok do tej części ciała.
 • Gdy chcemy być dotykane, przez mężczyznę, który jest w pobliżu, gładzimy się np. po rękach, udach czy szyi.

Dziękuję, nie jestem zainteresowana/y

Może być też tak, że druga osoba wcale nie jest zainteresowana naszymi staraniami. Czasem nie łatwo jest odróżnić kurtuazyjną rozmowę „bo wypada”,  z rzeczywistym zaciekawieniem drugiej osoby. Podobnie jak w przypadku zainteresowania, jego brak również okazywany jest przez wyraźne sygnały:

 • Sztuczny uśmiech lub uśmiech bez pokazywania zębów.
 • Ciało zwrócone w drugim kierunku, w stronę wyjścia lub kogoś innego.
 • Postawa zamknięta, skrzyżowane ręce i nogi, zasłanianie się np. torebką.
 • Cofanie się, gdy ktoś podchodzi do nas blisko.
 • Odchylanie się przy rozmowie.
 • Bębnienie palcami, oznaczające zniecierpliwienie.
 • Nieskupianie wzroku na rozmówcy, zerkanie inne osoby, na telefon lub zegarek, ziewanie.
 • Unikanie kontaktu wzrokowego.

 


Zobacz także

Co się dzieje z kobietą, kiedy przestaje uprawiać seks? Siedem faktów i jeden mit

50 drobnostek, które powinnaś zacząć robić dla siebie już dziś

Co to znaczy, jeśli lubisz być sam. Naukowcy znają odpowiedź