Go to content

Zjedz mnie, a pomogę ci schudnąć i poprawię humor…

Fot. iStock / Courtney Keating

Temat zachowania szczupłej sylwetki lub co trudniejsze, zarzucenia nadprogramowych kilogramów, nie musi być dla ciebie łatwy i oczywisty. Internet obfituje w porady jak schudnąć szybko, ale ty skup się na tym, jak schudnąć skutecznie i zdrowo. Bo zamiast łapać za apteczne suplementy na odchudzanie i stosować ryzykowne diety, planuj swoje zakupy i układaj posiłki tak, by najlepiej wykorzystać moc natury do osiągnięcia założonego celu. Bo przecież można jednocześnie i całkiem przyjemnie chudnąć i zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. 

Natura obfituje w pokarmy, które zwierają substancje wpływające przyspieszenie przemiany materii i spalania tłuszczu. W dodatku są bogate w składniki odżywcze, więc pozytywnie napędzają ciało do działania i pozwalają zachować je w zdrowiu. Często bywa, że wprowadzenie takich zmian dietetycznych, skutkuje nie tylko utratą kilogramów, ale stałą, pozytywną zmianą nawyków żywieniowych całej rodziny.

Napoje i pokarmy, które pozytywnie wpłyną na utratę kilogramów i poprawią humor

1. Kakao

Brzmi słodko, pysznie i kojarzy się albo z kubkiem gorącego napoju w chłodne wieczory, albo ukochaną tabliczką czekolady, czyli raczej mało odchudzająco. A jednak kakao ma dobry wpływ na sylwetkę, o ile wiesz, w jakiej postaci najlepiej je spożywać. Ziarno kakaowca jest bogate w polifenole i teobrominę, które przyczyniają się do szybszej utraty tłuszczu. Związki te wykazują efekt termogenny oraz korzystnie wpływają na pracę hormonów zaangażowanych w gospodarkę energetyczną organizmu. Kakao zawiera także tyrozynę, poprawiającą nastrój i samopoczucie poprzez podniesienie poziomu dopaminy w mózgu. Najlepsza wersja kakao to jego filiżanka  z odrobiną chilli po posiłku. Kapsaicyna z chilli nasila efekt odchudzający. Od czasu do czasu czekolada z 90% kakao również nie zaszkodzi sylwetce.

mleko czekoladowe


Fot. Pixabay / stevepb / CC0 Public Domain

2. Mleko

Wbrew skojarzeniu z tłustym mlekiem prosto od krowy lub pozbawionym wartości mleku 0,5% z kartonu, mleko jest przydatne w walce z nadmiarem kilogramów z brzucha. Zawiera wiele witamin i minerałów, w dodatku jest bogate w białko i dobrze przyswajalny wapń, niezbędny do utrzymania szczupłej sylwetki. Dobrze pić o 3 szklanki dziennie, by pokryć to zapotrzebowanie. Co więcej, badania opublikowane w Journal of Nutrition świadczą, że mleko obniża poziom kortyzolu, hormon stresu, który jest związany z nadmiarem tłuszczu na brzuchu. Najlepiej wybierać zamiast pełnotłustego mleka, te z etykietką 2%  ;).

3. Sok z ananasa

Jest on niskokaloryczny, bogaty w witaminy, w dodatku wspiera wytwarzanie melatoniny na lepszy sen. Ten z kolei dobrze wpływa na przyspieszenie metabolizmu podczas chudnięcia oraz obniża podatność na podjadanie w ciągu dnia. Podnosi także poziom serotoniny, która ma niebagatelne znaczenie dla dobrego nastroju, co ułatwi mierzenie się z wyzwaniami życia na diecie. Wystarczy szklanka soku, by osiągnąć te efekty.

 Fot. Pixabay / security / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / security / CC0 Public Domain

4. Bób

Bób to niskokaloryczne warzywo, o specyficznym, przyjemnym smaku. Jest bogate w białka, węglowodany, żelazo, magnez i miedź, zawiera dużą ilość błonnika, więc ułatwia trawienie i zapewnia uczucie sytości na długo. Zawiera lewodopę, prekursor dopaminy, która poprawia nastrój. Wystarczy raz na jakiś czas zjeść szklankę gotowanego bobu, który dostarcza 200 kcal.

5. Marmite

To przysmak, szerzej jeszcze nieznany w polskich kuchniach. Jest to popularny w Wielkiej Brytanii wyciąg drożdżowy, powstający jako produkt uboczny podczas warzenia piwa, bogaty w witaminy z grupy B. Wygląda jak pasta o ciemnobrązowym kolorze i intensywnym zapachu, a w smaku przypomina sos sojowy, o intensywnym, „mięsnym” smaku. Nie zawiera tłuszczu i cukru, jest dobrą alternatywą na śniadania dla miłośników słodkich dżemów i marmolad. Dwie kromki chleba tostowego z marmite stanowi połowę RDA kwasu foliowego oraz podnosi produkcję serotoniny.

6. Dziczyzna

Z lasu na talerze? Nie każdego przekonuje taka perspektywa obiadu z sarniną w roli głównej, ale warto zmienić swoje nastawienie. Dziczyzna ma wyjątkowy smak, jest bogata w pełnowartościowe białko, witaminy i składniki mineralne. Zawiera mało tłuszczu i złego cholesterolu oraz jest zdrowsza od sztucznie dokarmianych hodowlanych zwierząt. Standardowy 120g stek zawiera duże ilości tryptofanu, aminokwasu, ważnego dla produkcji (poprawiającej nastrój) serotoniny. To droższa, ale i lepsza alternatywa na dietetyczny obiad od wieprzowiny.

Fot. iStock / Lisovskaya

Fot. iStock / Lisovskaya

 


źródło: www.womenshealthmag.co.uk, pl.wikipedia.org