Lifestyle

Prezent od serca – jak pomóc Babci i Dziadkowi odnaleźć się w cyfrowym świecie?

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2019
Fot. iStock/vadimguzhva
 

Samotność, strach, izolacja, niskie poczucie własnej wartości – wykluczenie cyfrowe i społeczne dotyczy aż 5 milionów osób w Polsce. Osoby w wieku  60+ niejednokrotnie wstydzą się okazać słabość, czasem machną ręką „że to nie dla nich te komputery i komórki” i rezygnują z olbrzymich możliwości jakie zapewniają nowe technologie. Jak to zmienić, a jednocześnie uczulić bliskich na internetowe pułapki?

Choć mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach każdy potrafi obsługiwać komputer, a korzystanie z telefonu komórkowego i mediów społecznościowych to codzienność, to jednak wciąż dla wielu seniorów korzystanie ze wspomnianych urządzeń nie jest przysłowiową „bułką z masłem”. Na szczęście 95 proc. młodych ludzi gotowa jest podjąć starania, aby pomóc osobom starszym w poszerzaniu kompetencji internetowych. Dobrym pomysłem na Dzień Babci i Dziadka jest zatem przygotowanie dla bliskich „małego kursu o technologii i internecie”. Jaką wiedzę warto zaprezentować bliskim w tym kontekście?

Technologia nie gryzie – bank, przychodnia i zakupy w sieci dla seniora

Starsze pokolenie przywykło do tradycyjnych metod załatwiania spraw finansowych oraz robienia zakupów. Czasem jednak umiejętność zapłacenia rachunków przez stronę internetową banku, możliwość zapisania się do przychodni czy wykonania zakupów przez internet byłyby dla nich dużym ułatwieniem np. w przypadku trudności z poruszaniem się, złego samopoczucia czy braku czasu. Warto zatem usiąść wspólnie z babcią i dziadkiem, przedstawić im korzyści płynące z posiadania powyższych umiejętności i zaproponować pomoc w nauce. Dobrze, aby dostosować tempo prowadzonych „lekcji” do potrzeb dziadków, pozwolić im zadawać pytania, a także wspólnie przejść przez zadania jakimi będą konkretne działania w sieci i podstawowa umiejętność korzystania z wyszukiwarki. Sporo uwagi należy poświęcić także bezpieczeństwu w sieci. Warto zaznajomić bliskich z procedurą wykonywania bezpiecznych przelewów i zachowaniem bezpieczeństwa w kwestii wybrania odpowiednich sklepów oraz aukcji internetowych, a także ostrożności przy otwieraniu maili i dbaniu o hasła internetowe. Dobrze jest powtarzać, że w razie, gdyby dziadkowie nie byli pewni jak zachować się w sieci, mogą zawsze zadzwonić i poprosić o pomoc wnuka!

Babcia na Facebooku, dziadek na Skypie

Kolejnym tematem, z którym warto zaznajomić dziadków są media społecznościowe. Warto przedstawić bliskim szereg korzyści, jakie umożliwia im dostęp do serwisów społecznościowych i komunikatorów. Rodzina mieszka na drugim końcu Polski lub za granicą? Dzięki rozmowom przez Skype’a lub Messengera czy posiadaniu profilu na Facebooku babcia i dziadek mogą na bieżąco uczestniczyć w życiu dzieci i wnuków bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów rachunków telefonicznych. Za pośrednictwem portali dziadkowie mogą dotrzeć również do dawno niewidzianych znajomych lub też nawiązać nowe przyjaźnie np. na forach internetowych związanych z ich zainteresowaniami. Przy okazji szybciej mogą dowiedzieć się o różnych inicjatywach i bezpłatnych wydarzeniach kulturalnych, które organizowane są w ich okolicy, jak również rozwijać własne hobby np. prowadzić bloga. Wszystko to sprawia, że starsza osoba nawet jeśli ze względu na stan zdrowia była mało aktywna życiowo, to może poprzez wirtualny świat to zmienić. Należy jednak i tu przestrzec bliskim przed różnego rodzaju pułapkami, których trzeba się wystrzegać w sieci. Aby przybliżyć seniorom tajniki komunikowania się poprzez internet, warto więc przygotować dla nich poradnik, jak korzystać z komunikatorów online.

Co roku nowy laptop i komórka? Sprawny sprzęt oddaj dziadkom

Nauczeni wygodą i skuszeni promocjami niektórzy z nas nawet co rok, dwa zmieniają sprzęt komputerowy. Tymczasem w dalszym ciągu posiadają sprawny sprzęt w domu! Takie urządzenia, zamiast kurzyć się w szafie, po kilku delikatnych zabiegach i dokupieniu kilku akcesoriów spokojnie mogłyby dalej pracować i stać się idealnym prezentem dla dziadków. Należy tutaj pamiętać przede wszystkim o ergonomii, a więc wygodzie podczas korzystania z PC lub laptopa. Odpowiednia bezprzewodowa klawiatura w komplecie z myszą (np. marki Hama), podkładka z podporą na nadgarstek to na pewno dobry wybór na początku przygody z cyfrowym światem. Dbając także o wzrok naszych seniorów, nie zapomnijmy podarować im solidnego, odpowiednio dużego i dobrego jakościowo monitora (np. marki iiyama), który pozwoli im poznawać tajniki internetu w dobrej rozdzielczości.

Na Dzień Dziadka i Dzień Babci warto podarować bliskim coś więcej niż miły upominek. Czas spędzany wspólnie jest bezcenny, a jeśli do tego, wiedza, którą chcielibyśmy dziadkom przekazać w kontekście posługiwania się nowymi technologiami i korzystania z internetu, może znacznie podnieść ich jakość życia oraz otworzyć na świat, który ma im w dalszym ciągu sporo do zaoferowania.


Artykuł sponsorowany


Lifestyle

Idealny prezent dla babci! Będzie zachwycona

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2019
Fot. iStock/wundervisuals
 

Zastanawiacie, co kupić babci z okazji zbliżającego się święta? Polecamy Remington Wałki termiczne Jumbo Curls H5670. Nic nie sprawdzi się lepiej niż wałki Jumbo, jeżeli chcesz mieć imponująco duże, idealnie ukształtowane loki.

Wypełniony woskiem rdzeń zatrzymuje ciepło i umożliwia szybsze tworzenie trwałych loków. Włosy ochładzają się na rolce, utrwalając swój kształt, który pozostanie niezmieniony przez długi czas.

Wałki mają welurowe pokrycie, które powoduje delikatne tarcie, niezbędne do zapewnienia trwałości fryzury. Dzięki niemu wałki są również łagodniejsze dla włosów.

 • 12 wałków w 2 dużych rozmiarach: 4 x 40mm, 8 x 35mm
 • Welurowe pokrycie wałków ułatwia nawijanie włosów
 • Innowacyjny rdzeń wypełniony woskiem nagrzewa się do wysokiej temperatury, ułatwiając robienie trwałych loków
 • Powłoka ceramiczna i jonizacja zapobiegają elektryzowaniu się włosów i zapewniają im blask
 • Nienagrzewające się końcówki
 • 12 kolorowych klipsów i szpilek do mocowania wałków
 • Wskaźnik pracy urządzenia


Artykuł powstał przy współpracy z marką Remington

 


Lifestyle

Czy twój związek jest „wystarczająco zły”, by z niego zrezygnować?

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2019
rozstać się
Fot. iStock

Żadne małżeństwo nie jest doskonałe – bez względu na to, jakie pozory widać na zewnątrz. Każda para przechodzi lżejsze lub głębsze kryzysy, niektóre stały niejednokrotnie przed decyzją o rozstaniu. Niektóre związki są złe od początku, inne „psują się” na skutek nawarstwienia nierozwiązanych wcześniej problemów. Pamiętajmy również, że są to kwestie bardzo indywidualne i to, co dla jednych będzie niedopuszczalne, inni przyjmą jako normę.

Co powoduje, że związek nie jest udany? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Do najczęstszych przyczyn rozpadów związków

Zdrady – seksualne i emocjonalne

Zbyt wiele kłótni

Regularne „ciche dni”

Brak komunikowania swoich problemów bliskim

Brak współpracy w relacji

Brak chęci wysłuchania drugiej osoby

Szukanie winnych zamiast rozwiązywania problemów

Branie partnera „za pewnik”

Brak zaspokojenia potrzeb seksualnych

Brak zaspokojenia potrzeby intymności

Tajemnice

Zachowanie pasywne / agresywne

Sprawy z przeszłości

Apatia

Samotność w związku

Niewierność

Skąpstwo

Marnotrawstwo

Problemy z agresją

Samolubstwo

Kłamstwa

Niewłaściwe zachowanie rodziców jednej ze stron

Złożona sytuacja rodzinna (dzieci z poprzednich związków)

Uzależnienia i odmowa ich leczenia

Brak odpowiedzialności, dojrzałości

Jest to długa lista i w żadnym wypadku nie kompletna. Interesujące jest jednak to, że zawiera tylko trzy główne powody: nadużycia fizyczne i emocjonalne, odmowę leczenia uzależnień i udział osób trzecich.

Zidentyfikowanie swojej relacji jako „złej” jest tylko jednym z elementów układanki, aby wiedzieć na pewno, czy jest wystarczająco źle, aby odejść. Już sama świadomość, że masz złe małżeństwo, powinna spowodować, że zaczniesz zadawać inne, trudne pytania. Takie jak:

 • Czy żyję w taki sposób, jak opisano powyżej?
 • Czy nadal kocham mojego partnera na tyle, aby chcieć pracować nad związkiem?
 • Co już zrobiłem, aby poprawić mój zły związek?
 • Co chcę zrobić, aby było lepiej?
 • Czy mam nadzieję na to, że sytuacja się poprawi?

To tylko zadając tak trudne pytania i odpowiadając na nie z brutalną szczerością, można lepiej rozeznać się w sytuacji swojej i swojego związku.


Na podstawie: themindsjournal.com


Zobacz także

3 typy narcyzów, których możesz spotkać podczas randki. Nie polecamy!

Kupować wcześniej, czy czekać do ostatniej chwili?

„Poczułam ulgę. Wszystkie znamy seks na wciągniętym brzuchu i z udawanym orgazmem”