Macierzyństwo Zdrowie

Wakacje w ciąży – przesądy czy sprawdzone rady. To powinnaś wiedzieć

Połozna na medal
Połozna na medal
4 sierpnia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Ciąża to dla przyszłych matek czas poszukiwania najlepszych odpowiedzi na pojawiające się każdego dnia pytania i wątpliwości związane z pomyślnym zakończeniem okresu prenatalnego, zdrowiem maleństwa oraz wieloma zmianami zachodzącymi w ciele i psychice. Świat ciężarnych niejednokrotnie zbudowany jest z opinii internetowych forumowiczów i doradców, albo porad przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ich liczba i często wykluczające się informacje nie budują poczucia bezpieczeństwa. Położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal” prezentuje kilka urlopowych faktów i mitów o których warto pamiętać.

Lato to naturalny czas wakacyjnych urlopów. Także dla kobiet w ciąży. Często można usłyszeć zdanie, że przyszłe matki powinny wystrzegać się podróży samochodem na dłuższych trasach. Nic bardziej mylnego. Przemieszczanie się samochodem w ciąży nie jest bardziej groźne niż… przed ciążą. W obu przypadkach należy jedynie zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo
i komfort podróży, a także pamiętać o robieniu przerw, zapinaniu pasów z adapterem oraz uzupełnianiu płynów. Inaczej rzecz ma się jeśli chodzi o loty samolotem. Latanie nie jest wskazane dla kobiet powyżej 34 tygodnia ciąży. Dlaczego? Ponieważ podniebne podróże powyżej 3 godzin mogą wiązać się z powikłaniami zakrzepowymi. Jakkolwiek, każda rozsądnie zaplanowana podróż czy to autem czy samolotem prowadzi do bardzo pożądanego z punktu widzenia przyszłej matki celu – odpoczynku.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Temat urlopowego ładowania baterii przed porodem nierozerwalnie związany jest z kwestią kąpieli słonecznych, a także kąpieli w morzu albo hotelowym basenie. Opalanie w ciąży nie jest przeciwskazane, oczywiście przy zachowaniu zasad higieny opalania i umiaru. Ważne, żeby przed wyjściem na słońce zastosować krem z wysokim filtrem. Nie powinniśmy również zapominać o tym, żeby unikać ekspozycji na słońce w godzinach, w których świeci ono najmocniej. Cień jest przyjacielem ciężarnych, i nie tylko, w godzinach 11-15. W gorące, upalne dni musimy pamiętać o tym, żeby organizm był odpowiednio nawodniony. Przyszłe matki śmiało mogą korzystać z kąpieli w morzu czy basenie. Tych drugich powinny jedynie unikać kobiety, które mają nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych.

Lato i sezon urlopowy stoi również pod znakiem owoców sezonowych, wokół których zbudowano wiele nieprawdziwych przesądów. Nie jest prawdą, że cytrusy i owoce pestkowe w szczególny sposób wpływają uczulająco na mamę i dziecko. Jeżeli znamy zalecenia dietetyczne dla własnego organizmu i stosujemy zasady zdrowego rozsądku, to w pełni możemy korzystać z wszystkich naturalnych witamin.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Latem, wysokie temperatury w połączeniu z zaawansowanym stopniem ciąży mogą predysponować do powstawania obrzęków. Mitem jest, iż zawsze oznaczają one coś złego. Jeżeli przyszłe mamy mają prawidłowe ciśnienie tętnicze oraz wykonane badania laboratoryjne to pomimo oczywistych kwestii związanych z dyskomfortem, nie powinny się zamartwiać z medycznego punktu widzenia. W jaki sposób możemy próbować sobie radzić z obrzękami? Pamiętajmy o uzupełnianiu płynów, ograniczeniu soli, odpoczynku z nogami uniesionymi do góry, piciu herbaty z pokrzywy lub soku z pokrzywy oraz masażach limfatycznych. Po okresie połogu, zmiany te wrócą do normy.

Kierunek urlopu? Kobietom ciężarnym zdecydowanie odradza się chodzenie po górach. Co prawda, organizmy przyszłych mam, które przed ciążą były przyzwyczajone do regularnego wysiłku fizycznego lepiej zniosą go w ciąży, to jednak powinno się unikać aktywności wysiłkowych i potencjalnie urazowych.

Często powtarzam swoim podopiecznym, że ciąża jest naturalnym stanem dla kobiety i należy swobodnie i naturalnie do niej podchodzić. Wypoczynek letni jest dla ciężarnej bardzo ważny, ma ona szanse nabrać energii do dalszego funkcjonowania, ale przede wszystkim zrelaksować swój umysł.

Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal


Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo Zdrowie

Położna z powołania. Co to znaczy?

Połozna na medal
Połozna na medal
16 sierpnia 2016
Położna z powołania
Fot. iStock / MartinPrescott
 

Kiedyś praca położnej kojarzyła mi się tylko i wyłącznie z przyjmowaniem porodów. Dzisiaj wiem, że bycie położną to coś znacznie więcej. To przede wszystkim odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która na mnie spoczywa czasem powoduje we mnie obawy, ale znacznie częściej jest powodem trudnej do opisania satysfakcji. Martyna Mączka, położna i Ambasadorka kampanii „Położna na medal” opowiada, jaka jest rola położnej w życiu kobiety.

Położna to bezpieczeństwo

Ciąża to dla każdej przyszłej matki czas w którym pojawiaj się naturalne obawy związane z nową rolą i nowymi obowiązkami. To czas, w którym kobiety powinny czuć się pewnie i bezpiecznie. Niestety, dość powszechnym zjawiskiem które obserwuję w Polsce jest niewielki stopień świadomości dotyczącej praw i możliwości opieki okołoporodowej wśród ciężarnych. Dlatego uważam, że jednym z najważniejszych obowiązków nowoczesnych położnych jest głośne mówienie o tym, co przyszłym matkom przysługuje w zakresie opieki położniczej i w jaki sposób skutecznie można o swoje prawa zabiegać.

Fot. MAteriały prasowe / Heima Studio

Fot. MAteriały prasowe / Heima Studio

W Polsce nadal dominuje przekonanie, że kobieta ciężarna najbezpieczniejsza jest w szpitalu,
a to dlatego, że czuwa przy niej lekarz ginekolog. Nie jest to jednak pełen obraz sytuacji. Ze swojej codziennej praktyki wiem, że najczęściej najbliższą osobą dla przyszłej matki jest właśnie położna. To przed nią potrafi się otworzyć, to ona jest źródłem praktycznych porad. To dzięki profesjonalizmowi dzisiejszych położnych przyszłe mamy mają poczucie bezpieczeństwa.

Bliżej niż lekarz

Warto na każdym kroku podkreślać, że położne mają uprawnienia do prowadzenia ciąży
i mogłyby się w tym obszarze jeszcze lepiej rozwijać gdyby stworzono im ku temu lepsze możliwości. Argumentem, który przemawia za położnymi jest doskonałe zrozumienie
i zabezpieczenie kobiety w sferze psychicznej. Jest to możliwe ponieważ położna i ciężarna są w stanie nawiązać bliską relację, poznają się wzajemnie co skutecznie pomaga wyłapywać wszelkie obawy i nieprawidłowości związane z ciążą i porodem. Często powtarzam swoim podopiecznym, że kobieta ciężarna w ciąży fizjologicznej najbezpieczniejsza jest we własnym domu. W miejscu w którym z jednej strony czuje się swobodnie, a z drugiej opiekę nad nią sprawuje zaufana położna.

Fot. MAteriały prasowe / Heima Studio

Fot. MAteriały prasowe / Heima Studio

Z kolei w okresie ściśle okołoporodowym to wiedza położnej okazuje się najcenniejsza, przez to jak potrafi rodzącą przeprowadzić samodzielnie w porodzie, szanując przy tym naturalny proces narodzin. Intymność jaka łączy położną i rodzącą pozwala na dużą otwartość, która jest kluczem do prawidłowo przebiegającego połogu i dobrej opieki nad dzieckiem.

Standardy i rzeczywistość

To co ważne, to że położne pielęgnują w kobietach naturalne zdolności do bycia matkami, podkreślając ich mocne strony, dając wsparcie tam gdzie jest ono potrzebne. Wspaniale jest uczestniczyć w tym procesie. Jest to zwieńczenie ciężkiej pracy, która naprawdę wymaga pełnego zaangażowania.

Dobrze wiedzieć, że dla znakomitej większości położnych najtrudniejsze w pracy bywają nie same porody czy też rodzące, a okoliczności porodowe. Jest to często trudny zespół lekarski, system opieki uwikłany w nieaktualnych standardach. Bywa, że w takiej rzeczywistości funkcjonowanie położnej jest bardzo trudne, szczególnie, jeżeli chce się zapewnić najwyższy poziom opieki dla swojej podopiecznej. Zakres obowiązków i ról jest bardzo szeroki i stawia wiele wyzwań każdej położnej, nie zważając na długość stażu pracy i doświadczenie.

Praca położnej to nie tyle praca, co sposób na życie i sposób obcowania z ludźmi. To dla nas położnych sposób w jaki się uśmiechamy, w jaki dobieramy słowa i jakie wykonujemy gesty. Położnictwo to cierpliwość, intuicja, ciepło jakie dajemy i wielka mądrość. To jak ważna jest rola położnej w ciąży, porodzie i połogu jest definicją zawodowej satysfakcji i stanowi filar zasadności wykonywania tej profesji.

Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal


Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo Zdrowie

Co i jak jeść w ciąży. Dieta przyszłych mam

Połozna na medal
Połozna na medal
23 lipca 2016
Fot. iStock / DrGrounds

Dieta kobiet w ciąży to temat o którym prawdopodobnie powiedziano i napisano już wszystko. W dżungli porad i sugestii warto pamiętać o tym, co najważniejsze – każda kobieta jest inna i każda ma inne potrzeby. Tak jak we wszystkim, tak i w diecie należy zachować przede wszystkim umiar i zdrowy rozsądek. Zbilansowana dieta kobiety ciężarnej nie różni się znacząco od każdej innej diety, która opiera się na tzw. dobrych nawykach żywieniowych. O tym jak prawidłowo odżywiać się w czasie ciąży radzi położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Co i jak jeść w ciąży?

W trakcie ciąży nieznacznie zmienia się zapotrzebowanie kaloryczne względem okresu poprzedzającego ciążę. Pierwszy trymestr pozostaje bez zmian pod względem zapotrzebowania kalorycznego, natomiast w drugim trymestrze wzrasta ono średnio ok. 300 kcal. Ostatnie 3 miesiące ciąży to wzrost zapotrzebowania kalorycznego o 450 kcal. W praktyce organizm kobiety ciężarnej działa jak bardzo mądry i uregulowany mechanizm – chcąc uzupełnić niedobory wyraźnie sygnalizuje czego mu najbardziej brakuje. Stąd często spotykane tzw. smaki ciężarnej czy też zachcianki. Najczęściej przyszłe mamy jedzą wtedy pokarmy, na które normalnie nie miałyby ochoty. O ile nie są to niezdrowe przekąski i pokarmy mocno przetworzone to można spożywać je z przyjemnością.

Co i jak jeść w ciąży. Dieta przyszłych mam

Fot. Materiały prasowe

W zbilansowanym odżywaniu nie należy martwić się o dodatkową suplementacje. Warto jednak zwracać uwagę na stopień różnicowania i obecność pełnowartościowych produktów w codziennym menu. Dla profilaktyki zaleca się uzupełnianie diety o kwas foliowy – suplementacja już przed ciążą – jod i kwasy DHA. Warto skonsultować konieczność takiej suplementacji i jednocześnie unikać preparatów złożonych tzw. kompleksów witamin.

Prawidłowy jadłospis musi zawierać produkty wszystkich grup, a więc produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), warzywa i owoce, produkty mleczne, mięso (chude, gdyż unikamy tłuszczu zwierzęcego), ryby, jaja i tłuszcze roślinne. To, co najlepiej omijać to fast foody, słodycze, przekąski i żywność mocno przetworzona, zawierają niezdrowe tłuszcze, zbędny cukier oraz sól.

Istotne w zdrowej diecie jest picie wody przy jednoczesnym unikaniu napojów gazowanych.

W zależności od tego jaką mamy porę roku warto oprzeć swoje menu żywienie na produktach sezonowych. Wiosna i lato są doskonałym czasem na przyrządzanie koktajli owocowych i warzywnych. Można je połączyć z nasionami, orzechami czy też płatkami lub kefirem. Wtedy będą stanowić pełnowartościowy posiłek. Bazą dla soków może być jarmuż lub seler naciowy, które doskonale wypływają na organizm. Uzupełnić możemy go płatkami owsianymi, orkiszowymi, nasionami chia lub innymi, które przypadną nam do smaku. Najlepiej używać produktów krajowych, gdyż do nich przystosowany jest nasz organizm.

Co i jak jeść w ciąży

Fot. Materiały prasowe

Często powtarzam swoim pacjentkom i podopiecznym, że nasz brak dyscypliny żywieniowej odczuwa także nienarodzone maleństwo. Nawyki żywieniowe z okresu ciąży przekładają się bezpośrednio na nawyki żywieniowe naszego dziecka. Warto swoim odżywianiem wpłynąć na prawidłowy rozwój naszego maleństwa oraz zapewnić mu energiczny start.

Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal


Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.