Zdrowie

W Polsce przybywa ciąż z ciężkimi wadami wrodzonymi. Katarzyna Glinka ma ważny apel i informuje, gdzie rodzice dostaną pomoc

Redakcja
Redakcja
4 października 2022
 
„Jestem szczęściarą. Miałam dwie zdrowe ciąże”, napisała na swoim Instagramie aktorka Katarzyna Glinka. By przyciągnąć uwagę, zamieściła piękne ciążowe zdjęcie. Bo akcja jest szczytna! Glinka pisze dalej:  „Dziś zadzwonił do mnie mój lekarz ginekolog, który prowadził moją ciążę. Poprosił o nagłośnienie tej informacji”. Okazuje się, że w związku z obowiązującą ustawą, w Polsce przybywa ciąż z chorymi dziećmi. Często pacjentki nie wiedzą, gdzie mogą się zgłosić, aby uzyskać pomoc. W Instytucie Matki i Dziecka działa taka poradnia.  Tam mama uzyska kompleksową opiekę i diagnostykę.  „Chcemy rozpropagować ten program w mediach społecznościowych, aby jak najwięcej kobiet mogło otrzymać dla siebie i dziecka iskierkę nadziei”, twierdzą lekarze z IMiD.

„W ostatnich miesiącach przybywa nam coraz więcej przypadków ciężkich wad wrodzonych u płodów. Niestety nie wszystkim możemy pomóc, ze względu na nieprawidłowe wyniki badań genetycznych. W każdym innym przypadku staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy”,  czytamy na facebookowym profilu Instytutu Matki i Dziecka.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Katarzyna Glinka (@katarzynaglinka)

W Klinice Położnictwa i Ginekologii już od dawna zespół lekarzy wykonuje skomplikowane zabiegi wewnątrzmaciczne, takie jak zakładanie shuntów, transfuzje dopłodowe w konflikcie serologicznym oraz nieimmunologicznym obrzęku płodu, a także zabiegi laserowe w patologiach ciąż mnogich (TTTS, TAPS, sFGR, TRAP), laserowe leczenie sekwestracji płuca u płodu oraz wiele innych.

Serdecznie zapraszamy każdą pacjentkę! Nasz zespół zaopiekuje się każdą Mamą w profesjonalny i kompleksowy sposób, a co najważniejsze z indywidualnym podejściem.   Każdego dnia staramy się rozwijać, aby jak najlepiej i na jak najwyższym poziomie pomoc potrzebującym kobietom.
☎️ Kontakt z nasza Poradnią Wad i Terapii Płodu tel. 223277048

 


Zdrowie

Narcyz działa w cyklach. W każdym kolejnym z sześciu etapów łamie cię bardziej

Redakcja
Redakcja
4 października 2022
kobieta-trzyma-bukiet-kwiatów; narcyz
fot. Priscilla Du Preez / Unsplash
 

Ile razy słyszałaś słowo narcyz? Pewnie za każdym razem, gdy któraś z twoich koleżanek roztaje się z facetem i sama nie raz go użyłaś. Na pewno nie każdy z tych facetów był narcyzem. To poważny termin i poważna sprawa – kontakt z prawdziwym narcyzem może mieć trwałe, negatywne skutki.

Narcyzm to zaburzenie osobowości, w którym zaobserwować można rozdęte poczucie własnej wartości, głęboką potrzebę nadmiernej uwagi i podziwu przy jednoczesnym braku empatii. Narcyz wydaje się czarujący i kochający, co sprawia, że jego ofiara łatwo wpada w pułapkę. Narcyz pokazuje prawdziwą twarz dopiero gdy wie, że już ci na nim zależy. Wtedy wprowadza cię w sześć etapów cyklu, który powoduje coraz więcej szkód. Z każdym kolejnym cyklem więcej…

Etapy związku z narcyzem mogą naśladować jakiś rodzaj miłości, ale nią nie jest. Przynajmniej nie taka, na jaką zasługujesz. W każdym związku zawsze patrz na to, jak się czujesz i zadawaj sobie pytanie: czy osoba z którą jesteś sprawia, że kochasz siebie bardziej? Czy chcesz się z nią zestarzeć?

Etap 1: Bombardowanie miłością

Narcyz dokładnie wie, co chcesz usłyszeć. Sprawi, że poczujesz się wyjątkowo i że stracisz czujność. Sprawi, że chemia będzie intensywna, a Ty głęboko się zaangażujesz. Chce, abyś czuła, że powinnaś się go trzymać, ponieważ możesz już nigdy nie doświadczyć czegoś tak „wspaniałego”. Obsypie cię miłością i uczuciem. Obieca, że zawsze będzie z tobą. Manipuluje tobą, żebyś się  zakochała.

Etap 2: Wykorzystanie luki w „zabezpieczeniach”

fot. Vera Arsic/ Pexels

Narcyz sprawi, że będzie ci się wydawało, że ufa ci na tyle, aby podzielić się z tobą swoimi najgłębszymi, najmroczniejszymi sekretami. Robi to z trzech powodów. Po pierwsze, chce, abyś czuła się wyjątkowo, żebyś była jedyną, przed którą może się otworzyć. Po drugie, chce podzielić się łzawymi historią, abyś mu współczuła i usprawiedliwiała jego nadchodzące toksyczne zachowania. Chce, abyś przyjęła rolę opiekunki. Wreszcie, chce stworzyć warunki, abyś zaczęła dzielić się z nim swoimi najmroczniejszymi i najgłębszymi sekretami. To jest jego amunicja, której użyje przeciwko tobie, gdy sprawy nie pójdą po jego myśli.

Etap 3: Pokazywanie prawdziwej twarzy

Ten, któremu zaczęłaś ufać i zakochiwać się w nim, niespodziewanie, dosłownie znikąd zafunduje ci niezły dramat. Być może myślałaś, że wszystko idzie dobrze, ale on po prostu jest w stanie bardzo długo ciągnąć wstępne fazy tego toksycznego związku. I pewnego dnia eksploduje. Powody do jego agresji będą prozaiczne. Na przykład będzie się na ciebie złościć za to, że nie odpisujesz na SMS-y. Sprawi, że poczujesz się winna. Ukarze cię obojętnością i będzie dawkować krytykę. Im bardziej będziesz się opierać, tym bardziej on będzie cię gaslightningował Tak długo, aż się nie poddasz.

Etap 4: Odrzucanie

W końcu będzie się tobą nudzić. Jego potrzeba zewnętrznej walidacji będzie większa niż ta, którą możesz mu zapewnić, więc będzie sprawdzać, czy może gdzieś indziej trawa jest bardziej zielona. Nagle wszystkie obietnice kochania cię na zawsze i bycia jedyną wydadzą się puste. Poczujesz się załamana i zdezorientowana, zastanawiając się, kiedy i jak dokładnie wszystko poszło nie tak.

Etap 5: Powrót

Czasami, gdy narcyz po raz pierwszy cię odrzuca, robi to tylko po to, aby dać ci nauczkę. Chce, abyś wiedziała, jak łatwo może się ciebie pozbyć. A to oczywiście sprawia, że twoje poczucie własnej wartości szoruje po dnie. Prawie za każdym razem wraca. Wraca i opiera się na twoim nędznym już poczuciu własnej wartości i przywiązaniu do niego.  Chce, żebyś znała jego wielkoduszność, usłyszysz, że „wybacza ci”… A ty zaczynasz się bać, że cię porzuci, jeśli nie zrobisz tego, co on sobie życzy. Obiecuje zmianę i ucieka do etapu 1.

Etap końcowy: Rozpoczęcie od nowa

Kiedy w końcu zaprzesz się i odmówisz powrotu, przejdzie do następnej ofiary. Będzie próbował odzyskać cię na jakiś czas, nawet jeśli znalazł już kogoś nowego, po prostu dlatego, że jego ego nie może znieść odrzucenia. Narcyzów się nie porzuca. To oni decydują o tym kto, kogo i kiedy opuszcza. Ty nie decydujesz o niczym. Poczucie wartości buduje na gnębieniu innych, dlatego nie może być sam. Związek narcyza to zawsze współzależność. Kiedy zostaje sam, rusza na polowanie, bombarduje ofiarę miłością… i cykl zaczyna się od nowa.


Zdrowie

Jak obniżyć cholesterol? Produkty, które skutecznie ci w tym pomogą

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
4 października 2022
Fot. Materiały prasowe

Utrzymujący się przez dłuższy czas wysoki poziom cholesterolu jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Często niewielkie zmiany w sposobie odżywiania i stylu życia pomogą osiągnąć oczekiwane efekty. Co jeść, by obniżyć cholesterol?

Cholesterol – czym jest?

Cholesterol to organiczny związek chemiczny z grupy lipidów, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowi składnik błon komórkowych, ma wpływ na syntezę hormonów płciowych, bierze udział w powstawaniu witaminy D3 i innych kluczowych dla organizmu substancji. Cholesterol produkowany jest przez organizm, a także dostarczany wraz z pożywieniem. Niestety, jego nadmiar ma niekorzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego np. zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, miażdżycy, czy choroby niedokrwiennej serca.

Zobacz również: Czy cholesterol może powodować problemy z koncentracją?

Jak obniżyć cholesterol? Lista produktów

Ryby morskie

Tłuste ryby morskie są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które obniżają poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów. Do menu warto włączyć zwłaszcza makrelę, sardynki, łososia, śledzia i węgorza. Warto jednak mieć na uwadze, że tłuste ryby morskie są bardzo kaloryczne.

Oliwa z oliwek

Świeża, tłoczona na zimno i nierafinowana oliwa posiada najwięcej cennych właściwości. W jej składzie znajdziemy bogactwo składników odżywczych np. kwasów omega-3, omega-6, witaminę E i K. Związki z grupy polifenoli posiadają działanie przeciwzapalne i zwiększają wchłanianie magnezu i żelaza. Oliwa z oliwek, dzięki dużej zawartości antyutleniaczy i kwasu oleinowego, posiada właściwości obniżające poziom złego cholesterolu, dlatego na stałe powinna zagościć w naszej diecie.

Awokado

Regularne spożywanie awokado pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Dodatkowo zapobiega miażdżycy. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w awokado podwyższają poziom dobrego cholesterolu HDL, a obniżają poziom złego LDL.

Błonnik

Błonnik obniża stężenie cholesterolu – wiąże go w jelitach, a tym samym sprawia, że jest wydalany wraz z kałem. Błonnik, w odpowiedniej ilości, stosunkowo łatwo jest wprowadzić do codziennego menu. Znajdziemy go głównie w płatkach owsianych i jęczmiennych, jabłkach ze skórką, suszonych śliwkach, produktach wieloziarnistych (gruba kasza, ryż nieoczyszczony, razowy makaron), oraz w roślinach strączkowych (groch, fasola, soja, soczewica).

Karczoch

Karczoch, choć nie jest jeszcze zbyt popularny, zasługuje na szczególną uwagę. Korzystnie wpływa na profil lipidowy krwi, posiada substancje o działaniu antyoksydacyjnym, a jego codzienne spożywanie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego i cholesterolu złego LDL.

Białko sojowe

Produkty sojowe są bogatym źródłem antyoksydantów, które hamują proces utleniania w organizmie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo zawierają błonnik rozpuszczalny i fitosterole, które hamują wchłanianie cholesterolu w jelicie. Warto jednak pamiętać, że produkty sojowe są źródłem fitoestrogenów mających podobną budowę do estrogenów w organizmie człowieka,  co może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną.

Orzechy i migdały

Migdały i orzechy, a w szczególności brazylijskie, włoskie, ziemne i laskowe, zawierają wielonasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom złego cholesterolu. Jednak ze względu na dużą kaloryczność, nie powinno spożywać się ich zbyt wiele. Migdały najlepiej jeść ze skórką, która chroni kwasy tłuszczowe przed utlenianiem.

Cytrusy

Codzienne menu powinno obfitować w cytrusy, a w szczególności w grejpfruta, który bogaty jest w witaminę C i kwas galakturonowy, który rozpuszcza złogi cholesterolu w tętnicach i jednocześnie zapobiega ich powstawaniu.

 


Zobacz także

6 rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem zajęć z jogi

Julia Wróblewska

Julia Wróblewska: Mam mieszane zaburzenia osobowości. Nie osądzaj! Zobacz we mnie człowieka

Jak policzyć BMI (Body Mass Index)

Oblicz, ile powinnaś ważyć. To banalnie proste