Lifestyle Macierzyństwo

Emocje są jak baloniki… co się stanie, jeśli nadmuchasz je za mocno?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
28 marca 2018
Fot. iStock / Warchi
 

Wyobraź sobie, że nadmuchujesz balonik. Dmuchasz, balon rośnie. Co stanie się, jeśli nie przestaniesz? Mogą wydarzyć się tylko dwie rzeczy: albo balon pęknie z hukiem albo wyślizgnie ci się z rąk i niezbyt eleganckim dźwiękiem zacznie szaleć po pokoju… Ten balon, to emocje. Codziennie go nadmuchujesz. Twoje dziecko – też.

Oczywiście nie wszystkie balony są takie same. Są takie, które nadmuchane unoszą cię wysoko nad ziemię, pozwalają marzyć, wierzyć w to, że możesz latać. I te, które wymykają się z rąk, zawiązując ci gardło i wyciskając łzy.

Wszystkie barwy emocji

„Widzisz świat takim, jakim go czujesz” – i możesz mieć 2, 5 czy 50 lat. Uczucia, których doświadczamy nie blakną z wiekiem, nie znikają, jedynie my, z pewnym bagażem na plecach potrafimy więcej.  Całe życie żmudnie uczymy się, jak te wszystkie uczucia oswoić, jak z nimi żyć, uczyć się je rozpoznawać, panować nad nimi. Jak niektóre z nich w sobie wyzwalać, a inne ograniczyć do minimum. Bywa, że mamy lat 20., 30., czy 40. i nadal z emocjami się zmagamy –  nieporadnie, zniewoleni ich niezrozumieniem. Prawda?

Jest jednak coś niesamowitego, co możesz zrobić dla swojego dziecka. Cenniejsze niż wszystkie kursy angielskiego, drogie obozy wakacyjne czy  buty za kilkaset złotych. Naucz je żyć z emocjami, jak z przyjaciółmi. Nazywać je, rozumieć i… przeżywać. Zacznij, gdy twoje dziecko będzie jeszcze małym szkrabem.

10 uczuć – 10 tematów do rozmowy z dzieckiem

Jak rozmawiać z małym dzieckiem o emocjach? O, koniecznie trzeba sobie w tym pomóc, przecież nawet jako dorośli i dojrzali ludzie miewamy z mówieniem o emocjach problem. My chwytamy za nasze ulubione narzędzie w rękach rodzica – książkę!

Nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa ukazała się właśnie genialna książka oswajająca cały wachlarz uczuć. Strona po stronie, lekko prowadzi nas przez kolejne przeżywane przez nas emocje. „Uczucia” autorstwa Libby Walden, to jedna z tych książek, które trudno jest przecenić, bo jak prosto, a jednak dokładnie, wytłumaczyć czterolatkowi , co teraz czuje?

Wszystkie emocje są nam potrzebne, nawet te, które z pozoru sprawiają nam przykrość. Bez nich nie bylibyśmy sobą – nie moglibyśmy czuć.

Pamiętaj, aby książka była twoim pomocnikiem,  to ty pomożesz dziecku przenieść przykłady na jego własne doświadczenie. Podpowiadamy, jakie tematy warto poruszyć.

Odwaga

Jest potrzebna do naszego rozwoju, ale może wpędzić nas  niebezpieczeństwo. Podaj dziecku dwa przykłady, opowiedz o brawurze.

Smutek

Wytłumacz dziecku, że smutek nie jest złym uczuciem, że bywa nam potrzebny. Pozwól mu się smucić, pokaż jak sobie z nim radzić.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Złość

Każdy ją odczuwa, ale nie każdy potrafi ją poskromić. Wypróbujcie kilka sposobów na upuszczenie z siebie pary. Kiedy odczuwamy złość, nie możemy krzywdzić innych – wytłumacz to dziecku.

Radość

Piękne uczucie, którego pragniemy. Pokaż dziecku, że można cieszyć się z wielu rzeczy.

Zazdrość

Porozmawiajcie o zazdrości w relacjach z rówieśnikami czy rodzeństwem. Wytłumacz, że najlepszym lekarstwem jest rozmowa. Wymyślcie, co możecie zrobić, gdy dziecko będzie odczuwało to uczucie.

Samotność

Kiedy czujemy się samotni, możemy zrobić tylko jedno – pożegnać tę samotność szukając towarzystwa bliskiej osoby. Naucz dziecko mówić o tym, co czuje.

Wstyd

Porozmawiaj o pewności siebie. Wytłumacz, że nie trzeba przejmować się opinią innych – nie da się wszystkich zadowolić, siebie też trzeba lubić.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Ekscytacja

Miłe i wyczekiwane uczucie, a jednak trudne. Bo odczuwamy ekscytację, cały świat przestaje istnieć. Porozmawiajcie o tym, że warto się tę ekscytacją „podzielić” z innymi.

Strach

Pokaż dziecku, że nie powinno się wstydzić swojego strachu. Wszyscy się czegoś boimy. Ważne by ten strach nie odbierał nam odwagi i radości. Naucz prosić o wsparcie i pomoc.

Spokój

Wykonaj z dzieckiem proste ćwiczenie relaksacyjne, np. oddychanie.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

„Uczucia”

9788380737105Autor: Libby Walden
Ilustrator: Richard Jones

Choć łatwo jest przeoczyć je, gdy dobrze się ukryją,
To – wierz lub nie – na serca dnie, uczucia we mnie żyją.
Czasami wpadam w groźny ton lub włosy rwę z rozpaczy,
A innym razem śmieję się – jak więc to wytłumaczyć?
Gdy spojrzysz z zewnątrz, zdaje się, że całkiem nic nie czuję,
Lecz wewnątrz mnie coś kłębi się, bulgocze i buzuje.

Wyjątkowa książka z pięknymi, całostronicowymi ilustracjami, dzięki której dziecko odkryje niezwykły świat uczuć. Przepiękny i poetycki tekst sprawi, że łatwiej mu będzie zrozumieć emocje, których doświadcza.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Dzięki krótkim, rymowanym tekstom dziecko nie tylko pozna poszczególne emocje, które towarzyszą nam na co dzień, ale też zobaczy, że w sercu jest miejsce na wiele różnych ich odcieni.

W podróży po zakamarkach duszy i serca towarzyszy dziecku mały chłopiec, który pojawia się na każdej stronie książki.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa


Lifestyle Macierzyństwo

Co lubiłyście robić, a do czego dawno nie wracałyście? Akcja #MiesiącKobiet

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
28 marca 2018
Fot. iStock/Kosamtu
 

Co lubiłyście kiedyś robić? Kiedy nie było jeszcze dzieci albo gdy byłyście dziećmi? Może malować? Robić na szydełku? Drutach? Śpiewać? Tańczyć? Grać w badmintona? W klasy? W gumę? Krzyczeć, kiedy przejeżdża pociąg?

Późnej doroślejmy i zapominamy o rzeczach, które naprawdę sprawiały nam frajdę, poprawiały nastrój i sprawiały, że życie stawało się radośniejsze i jakieś takie czasami pełniejsze. Ja w grumy ani w klasy nie grałam. Za to zawsze lubiłam tańczyć, dlatego często tańczę w domu słuchając muzyki. I śpiewam. Na cały głos, jak nikt nie słyszy. A czasami biorę psa i idę do lasu na spacer, w absolutnej ciszy mogę tak chodzić przez długi czas smakując spokój, jaki tam spotykam.

Co wy takiego lubiłyście robić, a o czym zapomniałyście albo do czego od wielu lat nie wróciłyście? Niech dzisiaj będzie ten dzień, kiedy sobie przypomnicie i spróbujecie? Co wy na to? U mnie już muzyka leci, potańczyłam podczas robienia obiadu i pośpiewałam z synami. A wy? Co dzisiaj zrobicie, czego dawno nie robiłyście?

Akcja #MiesiącKobiet 

Codziennie będziemy zachęcać was do przyglądania się sobie. Swoim emocjom, radościom, ale też pewnie strachom. Chciałybyśmy, abyście wraz z wiosną budziły się do życia, by móc czerpać z niego jeszcze więcej. By wiedzieć: czego chcę, o czym marzę, co chciałabym zmienić. I nie bać się powiedzieć tego głośno.

To jak? Jesteście chętne? Każdego dnia (do końca marca) umieszczać będziemy codziennie jeden wpis – wyzwanie, które sprawi, że skupicie się na sobie, choćby na chwilę. Ale przecież wszystko zaczyna się od małych kroków i krótkich chwil. Bądźcie z nami, wpisujcie swoje komentarze. Jak zawsze mamy dla was fantastyczne nagrody.

Zadanie na dziś: przypomnij sobie, co lubiłaś robić, a do czego dawno nie wracałaś. Dzisiaj jest ten dzień, żeby sobie przypomnieć i do tego wrócić. Napiszcie, proszę, co to takiego będzie i jak się z tym czułyście?

Nagrody:

5 x zestaw kosmetyków KOBO, w skład zestawu wchodzą:

KOBO PROFESSIONAL PRIMER APRICOT (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL CUSHION FOUNDATION  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 01 GOLDEN SAND HIGHLIGHTER PALETTE  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 3 MY FAVORITE COLORS 9X EYESHADOW PALETTE (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL BRILLANT LIPSTICK  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL MATTE TINT  (1 szt.)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x bon o wartości 300 zł na zakupy w vippidesign.com oraz designerski kubek, notes i kostka biurowa

vippi

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x zestaw kosmetyków profesjonalnych Kiwicha Face Care Set 

Kiwicha Face Care Set mit Day Cream 50ml & Line Smoother Serum 30ml KIWICHA


Kiwicha Face Care Set 

Day Cream – przyjemny i łatwy do nałożenia krem rekonstruuje bariery ochronne skóry odwodnionej, suchej i dojrzałej. Redukuje wysuszenie, zmarszczki, utratę elastyczności i konturu. Nadaje skórze świeżości, gładkości oraz poprawia jej wygląd i gęstość. Łatwo się wchłania, zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami środowiska, sprawia, że skóra staje się miękka i delikatna, a dzięki efektowi anti-aging nadaje jej młody wygląd. Idealny jako baza pod makijaż.

Line Smoother Serum – bogate i intensywne serum, przeznaczone dla skóry wymagającej odżywienia, odwodnionej i dojrzałej. Wygładza zmarszczki i poprawia rysy twarzy. Chroni przed działaniem wolnych rodników, stymuluje wzrost komórek, regeneruje DNA, spowalnia proces starzenia się skóry oraz chroni kolagen przed degradacją.

1 x  depilacja laserowa 1 sesja – 4 dowolne partie ciała 

1 x depilacja laserowa 1 sesja – pachy + bikini + łydki

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x laserowy peeling węglowy twarz + szyja + dekolt

1 x infuzja tlenowa twarz + szyja + dekolt 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2 x Obrotowa loko-suszarka z jonizacją AS200E

Stylizuj i susz jednym ruchem. Poznaj loko-suszarkę AS200E od Babyliss Paris, która umożliwia jednoczesne suszenie i modelowanie Twoich włosów. Od dziś ułożenie idealnej fryzury zajmie Ci dosłownie kilka minut. Sprawdź jakie to proste!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris

Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris to opatentowana technologia, która sprawi, że w kilka minut uzyskasz piękne i delikatne fale.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x Zestaw Prezentowy Baton Warszawski, każdy składający  się z:

– pięciu energetycznych Batonów Warszawskich,

– eleganckiego Kremu Warszawskiego,

– przepysznych prażonych na ksylitolu migdałów z cynamonem lub chilli (100g).

Całość pięknie zapakowana w warkocz z celofanu i wstążkę.Wszystkie produkty są bez glutenu i bez cukru, zdrowe słodycze bez wyrzutów sumienia 🙂

BW-7 BW-4
baton_warszawski_truskawka-2 baton_warszawski_figa z goi-2
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Odwiedź naszych partnerów na Facebooku i Instagramie

NATURA logo

FB/drogerienaturapl

instagram.com/drogerienatura

FB/VippiDesignPolska

instagram.com/vippidesign

klapp-cosmetics.pl

 FB/KLAPPCosmeticsPolska

 instagram.com/klapppolska

klinikamlodosci.com

 FB/klinika.mlodosci

 instagram.com/klinikamlodosci

 babyliss-totallook.pl/

FB/BabylissPolska

  instagram.com/babylisspolska

 logo

 FB/batonwarszawski

instagram.com/baton_warszawski

Czas trwania akcji: 05.03.2018 – 31.03.2018.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Lifestyle Macierzyństwo

Ile kilogramów powinnaś stracić, by twoja twarz była atrakcyjniejsza? Przeprowadzono badania

Redakcja
Redakcja
28 marca 2018
Fot. iStock/knape

Kiedy jesteśmy na diecie, nie możemy się doczekać efektów, które przede wszystkim widoczne będą dla innych. Nie ma co ukrywać, że najszybciej utratę zbędnych kilogramów widać po naszej twarzy. Ale czy wiecie, ile kilogramów należałoby zgubić, żeby nasza buzia wyglądała atrakcyjnie? 

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto ujawnili, że aby każdy z nas wyglądał atrakcyjniej, ważne jest, by schudnąć na twarzy. Ciekawe prawda? Nawet jeśli nasze sylwetki są szczupłe, to jednak największe znaczenie w pierwszym odbiorze i określeniu atrakcyjności ma twarz. Podczas badania pokazywano zdjęcia osób bez makijażu i ozdób, które przy pomocy obróbki komputerowej zostały odchudzone lub pogrubione. Co się okazało. Kobiety, aby wyglądać atrakcyjniej powinny zgubić około 6,3 kilograma, natomiast mężczyźni 8,2 kilograma.

Utratę wagi na naszej twarzy znajomi i bliscy zauważą dopiero, gdy podczas diety zgubimy około czterech kilogramów.

 

Dlaczego tak bardzo z twarzą związane jest postrzeganie naszej atrakcyjności? Otóż okazuje się, że otyłość widoczna na twarzy świadczy o kondycji naszego organizmu, mówi o jego witalności, zdrowiu, co bezpośrednio przekłada się na to pierwsze wrażenie, jakie robimy na drugiej osobie. Im szczuplejsza twarz, tym bardziej pociągająca.

Plus badań? Okazuje się, że u kobiet utrata masy ciała jest zdecydowanie szybciej widoczna niż u mężczyzn, co znaczy, że my nie musimy chudnąć aż tak dużo.

Swoją drogą ciekawe badania. Czy faktycznie szczupłe twarze szybciej przykuwają wasze zainteresowanie?


 

źródło: Daily Mail

 


Zobacz także

Co masz zrobić dziś, zrób dziś. Jak wcielić decyzję w życie

Royal baby po raz trzeci. Wiadomość prosto z Kensington Palace: Kate i William spodziewają się trzeciego dziecka

Jak dbać o suche włosy?