Go to content

Uderzenia gorąca, pogorszenie nastroju – jak zadbać o siebie podczas menopauzy?

Menopauza - jak zadbać o siebie w tym czasie?
fot. fizkes/iStock

Uderzenia gorąca, wahania nastroju, bezsenność, zwiększona potliwość i zmniejszone libido to najczęstsze objawy menopauzy. Wahania poziomu hormonów często są bardzo dokuczliwe i nieprzyjemne. Jak złagodzić objawy menopauzy i jak zadbać o siebie w tym wyjątkowym czasie?

Menopauza – czym jest?

Menopauza inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem jest fizjologicznym okresem w życiu kobiety. Ostateczne ustanie miesiączkowania najczęściej pojawia się między 45. a 55. rokiem życia. Wielu kobietom menopauza kojarzy się z końcem młodości i rozpoczęciem nowego etapu życia. Okres przekwitania można podzielić na dwie części – premenopauzę czyli okres przed wystąpieniem ostatniej miesiączki (może trwać od 2 do 8 lat) oraz okres pomenopauzalny, który trwa rok po wystąpieniu ostatniego krwawienia menstruacyjnego.

Zobacz również: Menopauza… Czy to już? Sprawdź, w której fazie klimakterium jesteś

Szereg objawów

Dla wielu kobiet menopauza jest wyjątkowo trudnym okresem, któremu towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów. Do najczęstszych symptomów klimakterium należą:

 • Uderzenia gorąca
 • Bezsenność, nerwowość, nocne poty
 • Częstsze infekcje dróg moczowych
 • Spadek napięcia wokół cewki moczowej (problem z trzymaniem moczu)
 • Zmiany w pochwie (pochwa staje się bardziej sucha, krótsza i węższa)
 • Wahania masy ciała
 • Utrata jędrności piersi

Zobacz również: 10 przyczyn uderzeń gorąca, które nie mają nic wspólnego z menopauzą

Jak zadbać o siebie podczas menopauzy?

Choć objawy menopauzy mogą budzić niepokój, to do zmian jakie zachodzą w organizmie warto podejść z odpowiednim nastawieniem. Jak zadbać o siebie podczas klimakterium? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Pij chłodną wodę

Na uderzenia gorąca i nocne poty skarży się większość kobiet podczas menopauzy. Jak temu zaradzić? Popijaj chłodną wodą, śpij w cienkiej, bawełnianej koszuli nocnej i postaraj się utrzymać niską temperaturę w sypialni.

 • Ruszaj się

U większości kobiet, podczas menopauzy spada poziom aktywności fizycznej. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o regularnym ruchu, który nie tylko poprawi sprawność organizmu, ale także pomoże zadbać o figurę. Podczas aktywności fizycznej zmniejszamy napięcie, lęk i poprawiamy układ krążenia. Rodzaj i intensywność ćwiczeń powinna być indywidualnie dopasowana do kondycji i stanu zdrowia każdej kobiety.

 • Odpręż się

Skuteczne w walce z bezsennością mogą okazać się metody wyciszenia przed snem. Posłuchaj spokojnej muzyki, zrelaksuj się, poćwicz jogę lub rozpocznij medytację. Niektórym kobietom pomaga picie naparów ziołowych.

 • Zadbaj o odpowiednią pielęgnację

Spadek estrogenu i progesteronu ma wpływ nie tylko na pogorszoną kondycję psychiczną, ale także na pogorszenie kondycji skóry. Przesuszonej skóry, bardziej widocznych zmarszczek czy nadmiernego wypadania włosów nie można bagatelizować. Odpowiednia pielęgnacja z użyciem odżywczych, nawilżających i wzmacniających kosmetyków powinna przynieść widoczną poprawę. Najbardziej pożądanymi składnikami kosmetyków jest kwas hialuronowy, retinol, witamina C, ceramidy i gliceryna. Do codziennej pielęgnacji stosuj kosmetyki zapewniające termoregulację skóry.

 • Patrz co jesz

W okresie menopauzalnym przemiana materii spada, dlatego kobiety z taką łatwością przybierają na wadze. Tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach brzucha, co prowadzi do powstania „oponki”. Stosuj zrównoważoną dietę bogatą w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Zadbaj, by w codziennym menu pojawiły się nienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy omega-3. Ogranicz spożywanie soli, cukru, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz kofeiny i alkoholu. Być może konieczna będzie suplementacja wapnia i witaminy D – w tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem.

 • Rzuć palenie

Jeśli paliłaś, koniecznie pożegnaj się z nałogiem. Palenie papierosów zwiększa ryzyko chorób serca i nowotworów. Dodatkowo może nasilać uderzenia gorąca. Palenie zastąp aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu.