Go to content

Twarz cukrowa czy alkoholowa? Sprawdź, co można wyczytać z twojej

twarz

Kiedy ostatnio kosmetyczka spojrzała na moją cerę w ostrym świetle gabinetu, zakomunikowała stanowczo: „Musisz zrezygnować z cukru”. Skąd wiedziała, że ​​właśnie zjadłam batonik? Czy mogła to wyczytać z moich porów? Okazuje się, że mogła. Wiedziałyście że są takie określenia twarzy jak cukrowa, nabiałowa, glutenowa i alkoholowa? 

Twarze na zdjęciu powyżej nieco mnie przerażają, chyba jednak rozważę rezygnację z owsianki na mleku, czerwonego wina i czekolady (tu będzie najtrudniej…). Postawię też na nawilżanie i ochronę przeciwsłoneczną.

Twarz cukrowa

Objawy to linie i zmarszczki na czole, obwisła skóra pod oczami, wychudzona twarz i bolesne krostki. Możesz również dostrzec, jak skóra zaczyna się przerzedzać i staje się szara i ziemista. Cukier uruchamia proces zwany glikacją, który polega na tym, że nadmiar cząsteczek glukozy przyczepia się do kolagenu, sprawiając, że normalnie sprężyste, elastyczne włókna stają się sztywne i nieelastyczne. Zasadniczo powoduje to przedwcześnie obwisłą, pomarszczoną skórę.

Twarz nabiałowa

Objawy obejmują obrzęk powiek, worki i cienie pod oczami oraz małe białe plamki i guzki na brodzie. Laktoza zawarta w mleku jest jedną z najczęstszych przyczyn nietolerancji pokarmowych. Jeśli twoje ciało ma problemy z trawieniem laktozy, może to wywołać reakcję podobną do procesu zapalnego, który powoduje zaczerwienienie, obrzęk i ciepło wokół skręconej kostki. Nabiał może również wpływać na równowagę hormonalną, co jest ogromną zmianą dla skóry.

Twarz glutenowa

Objawy to opuchnięte, czerwone policzki oraz ciemne plamy wokół podbródka. Gluten, białko występujące w produktach takich jak pszenica nasila reakcje zapalne. Może to spowodować, że twarz będzie wyglądać na wzdętą, zaognioną lub opuchniętą. Komórki odpowiedzialne za produkcję pigmentu mogą zostać dotknięte, prowadząc do przebarwień wokół podbródka.

Twarz alkoholowa

Objawy obejmują zmarszczki lub zaczerwienienia na policzkach, zaczerwieniony nos i głębokie fałdy nosowo-wargowe. „Te cechy są charakterystyczne dla kobiet, które lubią kieliszek lub dwie przez większość nocy w tygodniu, ale prawda jest taka, że ​​te cechy starzenia mogą być wywołane przez każdy rodzaj alkoholu” – pisze Talib. Alkohol działa odwadniająco, co sprawia, że ​​linie i zmarszczki wyglądają na bardziej wyraźne, a także zawiera dużo cukru (patrz wyżej).