Lifestyle Psychologia

Sprawdź na jakim etapie swojego życia się znajdujesz [QUIZ]

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 marca 2016
Sprawdź, na jakim etapie swojego życia się znajdujesz [QUIZ]
Fot. iStock / Eva Katalin Kondoros
 

Nasze życie zmienia się jak pory roku, przechodzi fazy, etapy, które przynoszą coś nowego, nieznanego. Zdarza się, że zmiany te pochodzą z zewnątrz: decydują okoliczności, na które nie mamy wpływu. Innym razem, sami podejmujemy decyzje, które mają zaprowadzić nas w określone miejsce.

Każda zmiana to jakaś wypadkowa tych wewnętrznych i zewnętrznych sił, która ostatecznie służy temu, by pomóc nam się rozwijać, poznawać siebie, swoje możliwości i ograniczenia. Gdzie jesteś dziś? Rozwiąż test i przeanalizuj swoje odpowiedzi. Warto się na chwilę zatrzymać!

Rozwiąż inne nasze quizy 🙂


Lifestyle Psychologia

Dlaczego mężczyźni zawsze myślą o seksie, a kobiety nie…

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
18 marca 2016
Dlaczego mężczyźni zawsze myślą o seksie, a kobiety nie...
Fot. Pexels / stokpic.com / CC0 Public Domain
 

Nie, drodzy panowie, to nie stereotyp a nauka. 

Czy to prawda, że  mężczyźni błędnie interpretują sygnały wysyłane przez kobiety i dlaczego tak się dzieje, postanowił zbadać Mons Bendixen z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) wraz z zespołem badaczy z w Trondheim. Eksperyment, który został przeprowadzony na grupie heteroseksualnych studentów miał ocenić czy kobiety i mężczyźni potrafią prawidłowo interpretować intencje płci przeciwnej. Przykro mi panowie – polegliście na tym zadaniu.

W badaniu wzięło udział 308 studentów o orientacji heteroseksualnej (181 kobiet i 127 mężczyzn) do 30 roku życia. Zadano im poniższe pytania:

seks pytanie

 

 

Okazało się, że przeciętna kobieta w ciągu minionego roku doświadczyła przykrej pomyłki (gdy jej intencje były odbierane jako seksualne, podczas gdy naprawdę były przyjacielskie) średnio 3,5 razy. W przypadku panów zdarzało się to rzadko.

Co ważne, w interpretacji prawdziwego seksualnego zainteresowania kobiet ich osobą – panowie byli niemal bezbłędni.

Badanie było dość istotne, ponieważ potwierdziło wyniki innego eksperymentu z 2003 roku. Naukowcy tłumaczą seksualną zachłanność mężczyzn jako zjawisko ewolucyjne. Panowie są zdeterminowani na zapłodnienie (czyli przekazanie swoich genów) jak największej liczbie partnerek. Kobiety natomiast zachodząc w ciąże muszą zapewnić opiekę i bezpieczeństwo potomstwu, stają się czasowo nieatrakcyjne seksualnie – więc ich sposób myślenia jest zupełnie odmienny. Szukają partnera – bezpieczeństwa, dlatego nie interpretuje wszystkim męskich zachowań i zainteresowania, jako typowo seksualnych komunikatów.

quote rozowy ohme2

Mons Bendixen
„Fakt, że wyjaśnienie w kategoriach ewolucyjnych jest wspierane nawet, gdy dane zebraliśmy w społeczeństwie o silnej równości płciowej, osłabia alternatywne twierdzenia, że role społeczne mężczyzn i kobiet w różnych kulturach determinują podejmowane decyzje” *

Czy mężczyźni zawsze myślą o seksie?

Tak. Nawet gdy nie robią tego świadomie. Morał z tego taki, że prawdopodobnie czego by kobiety nie uczyniły, w większości przypadków, większość mężczyzn uzna to za zaproszenie do łóżka. Gratulujemy panom tak wysokiej samooceny, a złośliwy kobiecy komentarz na temat tego, jak przeciętny mężczyzna potrafi ocenić rzeczywistość – zostawiamy dla siebie ;).


*Źródło:  Evidence of Systematic Bias in Sexual Over- and Underperception of Naturally Occurring Events: A Direct Replication of Haselton (2003) in a More Gender-Equal Culturebadania.net


Lifestyle Psychologia

Pielęgnacja i oczyszczanie dziecięcego noska – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 marca 2016
Aspirator, czyli delikatny i skuteczny aparat do odciągania wydzieliny z noska, który nadaje się już dla maluszków od pierwszego miesiąca życia.
Fot. Pixabay / Greyerbaby / CC0 Public Domain

Katar nawet dla dorosłego człowieka jest przykrą dolegliwością, ponieważ zatkany bądź cieknący bez ustanku nos, nie pozwala na spokojny sen, smakowanie posiłków. Szczególnie uciążliwy jest katar dotykający niemowlęta. Najmłodszym pociechom nie podamy tak jak dorosłym, pierwszych lepszych kropli do noska, sami też nie pozbędą się zalegającej wydzieliny. W dodatku zwykły katar, może przeistoczyć się w poważną infekcję, gdy bakterie zaczną namnażać się w zalegającej wydzielinie.

Drożny nosek, to podstawa dobrego samopoczucia niemowlęcia

Nosek u noworodka i niemowlęcia pełni ważną rolę. Dzięki niemu malec nie tylko oddycha, ale również broni się przez drobnoustrojami. Błona śluzowa stale produkuje śluz, którego obecność ma za zadanie oczyszczanie powietrza z wirusów i bakterii zawartych w kurzu czy powietrzu. Ważne by nosek niemowlęcia był zawsze drożny, ponieważ maluchy do pierwszego roku życia oddychają przez nos, a nie przez usta. Zatkany nosek utrudnia oddychanie utrudniając jedzenie przy karmieniu piersią jak i butelką, a dziecko może być niespokojne, drażliwe oraz płaczliwe.  Na co dzień niemowlęta nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji noska. Aby nawilżać śluzówkę warto do każdej jamy nosowej warto psiknąć wodę morską lub wpuść 1-2 krople soli fizjologicznej. Po ułożeniu dziecka na brzuchu lub boku wydzielina powinna sama spłynąć, co wystarczy jedynie wytrzeć chusteczką. Inaczej sprawa wygląda, gdy małego człowieka dopada katar.

Jak ulżyć zatkanemu noskowi?

Warto zadbać by dziecko które męczy katar, spało z główką powyżej klatki piersiowej. Można podłożyć pod materac dodatkowy kocyk, lub pod nóżki łóżeczka przy główce dziecka coś twardego np. książki, by dziecko bez nadmiernego przyciskania główki do klatki piersiowej, miało główkę i korpus  wyżej niż resztę ciała. W ciągu dnia kładź młodsze dziecko na brzuchu, tak aby wydzielina spływała z noska siłą grawitacji.

Dbaj by nawilżać powietrze w sypialni oraz obowiązkowo wietrz przed każdą drzemką. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza zawieś na kaloryferze kamionkowe naczynie z wodą lub zmoczony ręcznik, dobrze wypłukany z detergentów. Przykręć kaloryfery tak, by  temperatura była niższa ale nadal komfortowa, to pomoże obkurczyć śluzówkę w nosku i ułatwi oddychanie.

Wypróbuj inhalacje parą wodną, które skutecznie nawilżą błonę śluzową w nosku, zmniejszając obrzęk. Wydzielina będzie łatwiej odpływała, a dziecko odczuje ulgę. Najbezpieczniej i najskuteczniej inhalacje wykonywać przy pomocy nebulizatora, który wyrzuca parę z soli fizjologicznej. Można również starym sposobem inhalować dziecko nad naczyniem z gorącą wodą, jednak istnieje ryzyko oparzenia malucha.  Stosujcie także wodę morską w sprayu lub sól fizjologiczną w kroplach by rozrzedzić i łatwiej usunąć wydzielinę.

Najważniejsze jest oczyszczanie noska z zalegającej wydzieliny

Powyższe sposoby są sposobami które ułatwią dziecku oddychanie, ale nie skrócą czasu trwania kataru. Najważniejsze jest usuwanie wydzieliny z noska malucha, które pomaga przywrócić swobodne oddychanie i dobre samopoczucie. Dzięki dbałości o tę czynność, dziecko ma szansę ominąć kłopoty jakie pojawiają się przy nieleczonym katarze – zapalenie gardła, ucha środkowego, zatok przynosowych, zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli a nawet płuc!

Zapomnij o starych sposobach 

Nasze mamy i babcie nie miały wielkiego wyboru odnośnie metod czyszczenia noska dziecka. W powszechnym użyciu były gruszki, które i dziś można kupić w sklepach z dziecięcymi akcesoriami. Jednak to proste w działaniu urządzenie, które zasysa wydzielinę może przyczynić się do kłopotów. Wynika to z faktu, że wkładając końcówkę do delikatnego noska niemowlęcia, można uszkodzić śluzówkę, lub sprawić ból wpychając ją za daleko. Sama gruszka nie usuwa dokładnie wydzieliny a dodatkowo niedokładnie czyszczona może stać się siedliskiem bakterii. Jeszcze bardziej inwazyjnym i mniej bezpiecznym pomysłem jest usuwanie wydzieliny przy pomocy pałeczek kosmetycznych. Niestety, wkładając do noska tak nieprecyzyjny przedmiot można przy najmniejszym ruchu dziecka zrobić mu krzywdę. O tej metodzie najlepiej zapomnieć.

Sięgnij po bezpieczny i skuteczny sposób – aspirator

Aspirator, czyli delikatny i skuteczny aparat do odciągania wydzieliny z noska, który nadaje się już dla maluszków od pierwszego miesiąca życia. Jest to pomysł prosty i niezawodny. Aspirator Nosko odsysa zalegającą wydzielinę dzięki odpowiednio zmodyfikowanej sile ssącej domowego odkurzacza.  Jedną końcówkę podłączamy pod rurę odkurzacza, a drugą – węższą – wkładamy maluszkowi do noska. Jednostajna siła ssąca wytwarzana przez odkurzacz, po odpowiednim zmniejszeniu w komorze redukcyjnej odciągacza, gwarantuje skuteczność zabiegu. Aspirator jest bezpieczny dla dziecka, dodatkowo szybko oczyszcza nos i zatoki. Przeźroczysta budowa pozwala w łatwy sposób ocenić charakter i ilość wydzieliny. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W zestawie dostępne są dwie końcówki dla dzieci w różnym wieku oraz szczoteczka, dzięki której łatwiej jest zachować czystość i higienę aspiratora.

Takie rozwiązanie pomaga szybciej i efektywniej oczyszczać dziecięcy nosek, oraz umożliwia aplikacje leków do noska, przez jego udrożnienie. Warto mieć pod ręką aspirator, który nie tylko pomoże w leczeniu, ale ułatwi oddychanie i ulży w kiepskim samopoczuciu malucha.


Wpis powstał we współpracy z firmą Salveo


Zobacz także

Powtarzaj sobie, że zasługujesz na coś lepszego. 12 kroków, by „wypuścić” kogoś, kto cię skrzywdził

Ratunku, mam nalot azjatyckich biedronek! Ty też?

Związek z żonatym mężczyzną – jak sobie wybaczyć i przezwyciężyć depresję i niepewność?