Psychologia

Wybacz, ale nigdy nie zapomnij, że…

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
25 kwietnia 2017
Fot. iStock / FredFroese
 

W relacjach z drugim człowiekiem popełniamy wiele błędów… inni też je popełniają. Szczególnie te, które każą nam wierzyć zbyt mocno w nasze przekonania. Są rzeczy, które trzeba umieć wybaczyć, by lżej iść dalej przez życie, ale o których nie warto zapominać.

10 błędów, które musisz wybaczyć – sobie i innym –  ale nigdy nie możesz o nich zapomnieć

1. Czasami ludzie nie widzą problemu w tym, co robią

2. Niektórzy ludzie nigdy się nie zmienią

3. Traktowanie kogoś z szacunkiem nic nie kosztuje, ale niektórzy ludzie nadal nie mogą sobie na to pozwolić

4. Niektórzy ludzie będą cię ranić i zachowywać się tak, jakbyś to ty ich skrzywdziła. Nie potrafią wziąć na siebie winy

5. Niektórzy ludzie udają, że im nie zależy, ale robią to po to, by się chronić

6. Niektórzy ludzie zawsze będą szukali w tobie winy i błędów, są zbyt zaślepieni, żeby dostrzec je w sobie

7. Prawda jest zawsze lepsza niż kłamstwo, ale niektórzy nadal nie potrafią z tym żyć

8. Niektórzy ludzie nigdy nie wyrastają z dramatów i negatywnego podejścia, ale to ich sprawa, nie twoja

9. Niektórzy ludzie nie lubią cię, tylko dlatego, że się od nich różnisz

10. Musisz pamiętać, że nie każdy był wychowany tak, jak ty


Na podstawie filmu: powerofpositivy


Psychologia

Wredna i chytra? Nie. Po prostu piękna! Fotograf walczy ze sterotypami dotyczącymi rudych kobiet

Redakcja
Redakcja
25 kwietnia 2017
Fot. Screen Instagram/redheads
 

Co pierwsze przychodzi ci na myśl, kiedy słyszysz „ruda” bądź widzisz rudą osobę? Pewnie to, co większość ludzi – wredna. I na pewno mało atrakcyjna, bo jak można z takim kolorem włosów i z piegami wyglądać atrakcyjnie? A właśnie, że można! Pokazują to prace fotografa, który miał dość stereotypów i chciał pokazać, że rude kobiety są naprawdę piękne. Udało mu się?

Rudy kolor włosów jest najrzadszy na świecie i ma go ok. 1,5 proc. ludzi na całym świecie. Według szwedzkich naukowców taki kolor to wynik przystosowania się do panujących warunków klimatycznych. Im mniej słońca w danym miejscu i kraju, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się rudzielców. Niestety, naukowcy przewidują, że poprzez ocieplanie się klimatu, rudy kolor włosów może zaniknąć. Co, patrząc na te zdjęcia, byłoby wielką stratą.

 

Projekt „Redhead Beauty” to pomysł amerykańskiego fotografa, który przez 3 lata zwiedził ponad 20 krajów na całym świecie. Brian Dowling zrobił on ponad 130 portretów rudowłosych kobiet.


„Ten projekt został przeprowadzony bez pomocy specjalistów. Nie korzystałem z pomocy wizażystki, nie miałem profesjonalnego oświetlenia i nie przerabiałem zdjęć w Photoshopie. Chciałem, żeby zdjęcia były naturalne i pokazywały prawdziwe piękno fotografowanych kobiet. Moim celem jest walka ze stereotypami” – twierdzi autor.

 

Zdjęcia są naprawdę fantastyczne i zbierają dużo pozytywnych opinii, co nie powinno nikogo dziwić. Znajdują się na nich kobiety pewne siebie i akceptujące swoje naturalne piękno.

Resztę zdjęć możecie zobaczyć tutaj

Źródło: kickstarter.com, dzieci.pl


Psychologia

Dwa znaczenia „cichych dni”. Jak reagować na ignorowanie przez partnera?

Redakcja
Redakcja
25 kwietnia 2017
Fot. iStock / LittleBee80

Kłótnie i nieporozumienia w związku nie są czymś niezwykłym. Z reguły nawet po gwałtownej kłótni następuje oczyszczenie relacji i partnerzy wracają do zwykłej codzienności. Czasem jednak jeden z partnerów zamiast do porozumienia, dąży do totalnego ignorowania drugiej osoby. „Ciche dni” to klasyczna taktyka, mająca prowadzić do jednostronnego rozstrzygnięcia.

Podczas trwania „cichych dni” partner milczy, pomija bliską osobę w zwykłych czynnościach, traktując trochę jak powietrze. Niełatwo odgadnąć, o co tak naprawdę chodzi, bo przecież druga osoba ani myśli przedyskutować problemu. Czas milczenia może być potraktowany jako celowe działanie, wynikające z chęci zaprowadzenia celowej kary, zwykłego nadużycia, biernej agresji, manipulacji, emocjonalnego przeciążenia lub wyuczonej bezradności. To, co jest pewne, to fakt, że ciche dni nie wnoszą niczego dobrego do związku i są wyjątkowo frustrujące dla drugiej osoby.

Gdy chodzi o wygraną

Jeśli partner utrzymuje dystans i ochłodzenie relacji, być może robi to w imię własnej satysfakcji. Zamiast szukać kompromisu, chce abyś to ty wyciągnęła pierwsza rękę, upokorzyła się poniekąd. Milczący partner pragnie potwierdzenia własnej słuszności.

Co wtedy robić? Pozwól parterowi na milczenie, nie ogrywaj się, nie podejmuj gry i nie poddawaj się partnerowi. Idź własnym torem, partner dołączy do ciebie, kiedy będzie gotowy.

Gdy partner ucieka od związku

„Ciche dni” mogą mieć również wydźwięk wycofywania się, ucieczki z danego związku. Załamywanie się komunikacji między partnerami trwa do momentu, w którym jeden partner, zaczyna odczuwać pogardę do drugiej osoby i jego postawa zmienia się na gorsze. Defensywne „ciche dni” prowadzą do załamania i są sygnałem upadku związku, najczęściej wynikającą z rosnącej niechęci i nierozwiązanych wcześniej problemów.

Co wtedy robić?

Daj sobie i drugiej osobie przestrzeń, poczekaj aż sam wykaże aktywność. Kiedy wróci do rozmowy z tobą, słuchaj i nie przechodź w pozycję obronną ani nie atakuj. Rozmawiajcie, a jeśli macie problem z porozumieniem, skorzystajcie z pomocy z zewnątrz. Obiektywne spojrzenie na wasze sprawy ułatwi znalezienie najlepszego rozwiązania.


 

źródło: ministerstworelacji.pl


Zobacz także

Dlaczego czujesz się winna, choć nie zawiniłaś?

Cisza i echo w jej głowie… Schizofrenia

Pani Miesiączka: pierwszy okres to nie jest dobry moment, by dziesięciolatka słyszała od taty, że jest kobietą i może napić się szampana