Go to content

Wredna i chytra? Nie. Po prostu piękna! Fotograf walczy ze sterotypami dotyczącymi rudych kobiet

Fot. Screen Instagram/redheads

Co pierwsze przychodzi ci na myśl, kiedy słyszysz „ruda” bądź widzisz rudą osobę? Pewnie to, co większość ludzi – wredna. I na pewno mało atrakcyjna, bo jak można z takim kolorem włosów i z piegami wyglądać atrakcyjnie? A właśnie, że można! Pokazują to prace fotografa, który miał dość stereotypów i chciał pokazać, że rude kobiety są naprawdę piękne. Udało mu się?

Rudy kolor włosów jest najrzadszy na świecie i ma go ok. 1,5 proc. ludzi na całym świecie. Według szwedzkich naukowców taki kolor to wynik przystosowania się do panujących warunków klimatycznych. Im mniej słońca w danym miejscu i kraju, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się rudzielców. Niestety, naukowcy przewidują, że poprzez ocieplanie się klimatu, rudy kolor włosów może zaniknąć. Co, patrząc na te zdjęcia, byłoby wielką stratą.

 

Projekt „Redhead Beauty” to pomysł amerykańskiego fotografa, który przez 3 lata zwiedził ponad 20 krajów na całym świecie. Brian Dowling zrobił on ponad 130 portretów rudowłosych kobiet.


„Ten projekt został przeprowadzony bez pomocy specjalistów. Nie korzystałem z pomocy wizażystki, nie miałem profesjonalnego oświetlenia i nie przerabiałem zdjęć w Photoshopie. Chciałem, żeby zdjęcia były naturalne i pokazywały prawdziwe piękno fotografowanych kobiet. Moim celem jest walka ze stereotypami” – twierdzi autor.

 

Zdjęcia są naprawdę fantastyczne i zbierają dużo pozytywnych opinii, co nie powinno nikogo dziwić. Znajdują się na nich kobiety pewne siebie i akceptujące swoje naturalne piękno.

Resztę zdjęć możecie zobaczyć tutaj

Źródło: kickstarter.com, dzieci.pl