Dieta Zdrowie

Śliwa tarnina – jak można wykorzystać jej owoce dla zdrowia? Proste przepisy z tarniną na zimę

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 września 2021
Tarnina - właściwości owoców i przepisy na zimę
Fot. iStock
 

Śliwa tarnina wydaje owoce, które znalazły zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. W zależności od potrzeb najczęściej wykorzystuje się odwary z suszonych śliwek, jak i nalewki, tzw. tarninówki. Ponadto śliwa tarnina doskonale nadaje się do wyrabiania konfitur, dżemów, soków i win, które cieszą smakiem i właściwościami pożądanymi dla zdrowia.

Śliwa tarnina

Śliwa tarnina (Prunus spinosa), inaczej tarka, to ciernisty krzew z rodziny różowatych. Naturalnie rośnie na obszarach klimatu umiarkowanego. Można ją spotkać m.in. na brzegach lasów, przy polach i zboczach, na których nie brakuje słońca. Krzewy pokryte kolcami  tworzą gęste zarośla.

Tarnina - właściwości owoców i przepisy na zimę

Fot. iStock/Tarnina

Tarnina wydaje kuliste owoce o niewielkiej średnicy 1-1,5 cm. Posiadają zielony miąższ powleczony granatowoczarną skórką z fioletowym nalotem. W smaku są cierpkie, nieco gorzkie i kwaśne. Ten posmak można zminimalizować, zbierając owoce po pierwszych przymrozkach, lub wkładając owoce na kilka dni do zamrażalnika. Najlepiej wybrać się na zbiór w październiku i listopadzie, gdy stają się dojrzałe, ale nadal są twarde. Owoce można zbierać do grudnia, ale zbierane już po przymrozkach stają się miękkie i po zebraniu wymagają szybkiego przerobienia na powidła, soki, nalewki i wina.

Tarnina — właściwości owoców

Owoce tarniny zawierają wiele wartościowych substancji, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tarnina jest źródłem witaminy C, witamin z grupy B, a także beta-karotenu. Zawiera składniki mineralne takie jak wapń, potas i magnez, oraz fitosterole,  cukry, kwasy organiczne, garbniki i pektyny. Nie brakuje w niej również flawonoidów, silnych przeciwutleniaczy, które działają ochronnie na komórki, zapobiegając ich uszkodzeniom. Obecne w owocach związki flawonowe (szczególnie antocyjany) obniżają zbyt wysokie ciśnienie krwi, regulują stężenie trójglicerydów i obniżają poziom”złego” cholesterolu LDL, jednocześnie wpływając na zwiększenie stężenie „dobrego” cholesterolu HDL. Związki flawonowe uszczelniają naczynia włosowate i hamują proces tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Z tego powodu owoce tarniny obniżają ryzyko rozwoju miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu czy zawału serca.

Tarnina - właściwości owoców i przepisy na zimę

Fot. iStock/Tarnina

Tarnina jest tradycyjnym środkiem polecanym w celu łagodzenia dolegliwości układu moczowego oraz żołądka, ze względu na działanie rozkurczowe. Stosuje się ją także jako lek hamujący biegunkę, ze względu na zawartość garbników. Działają one antybakteryjnie,  garbniki  przeciwzapalnie, uspakajają ruchy robaczkowe jelit, działają ściągająco na błony śluzowe. Ponieważ garbniki wiążą i unieszkodliwiają chorobotwórcze drobnoustroje w przewodzie pokarmowym, przyspieszają powrót układu pokarmowego do równowagi.

Tarnina — nalewka

Z owoców tarniny można samodzielnie przygotować smaczną nalewkę, którą można w rozsądnych ilościach popijać dla zdrowia.

Nalewka z tarniny — składniki: 

 • 1 kg owoców tarniny
 • 0,5 l spirytusu 96 proc.
 • 0,5 l wódki 40 proc.
 • 1 szklanka cukru

Przygotowanie:

 1. Owoce tarniny opłucz, osącz, zalej spirytusem i wódką. Zostaw na miesiąc w ciepłym, zaciemnionym miejscu, co 2–3 dni wstrząsając słojem.
 2. Alkohol zlej do dużego słoja i wstaw do lodówki. Pozostałe w słoju owoce zasyp cukrem, i zostaw w ciepłym miejscu czasu, aż utworzy się syrop. Syrop wlej do alkoholu i wymieszaj, odstaw na tydzień. Po tygodniu nalewkę przefiltruj przez gazę i rozlej do butelek. Odstaw do piwnicy na minimum 3 miesiące. Im dłużej będzie stała nalewka, tym lepsza będzie.
Tarnina - właściwości owoców i przepisy na zimę

Fot. iStock/Tarnina nalewka

Dżem z tarniny 

Składniki na dżem z tarniny:

 • 1 kg owoców tarniny
 • 50 dag cukru

Przygotowanie:

Owoce umyj i usuń pestki, zasyp cukrem w misce i odstaw na całą noc, aby puściły sok. Rano owoce z powstałym syropem zagotuj i przytrzymaj na minimalnym ogniu, aż uzyska pożądaną gęstość. Gdy dżem będzie gotowy, przełóż go do umytych i wyparzonych słoiczków. Słoiczki zapasteryzuj.

Suszone owoce tarniny

Owoce tarniny można z powodzeniem wysuszyć. W warunkach domowych można to zrobić przy pomocy lekko nagrzanego piekarnika, w którym temperatura jest podnoszona od niższej aż do 60 °C. Ususzona tarnina to dobry surowiec na odwar przy dolegliwościach jelitowo-żołądkowych oraz do płukania w stanach zapalnych gardła. Dawka stosowana doustnie wynosi 1/2 szklanki odwaru 2-3 razy dziennie dla osób dorosłych, a w przypadku dzieci – 1 łyżka od 2 do 5 razy dziennie.Dieta Zdrowie

Zamiast „nie teraz, nie przeszkadzaj”, powiedz: „zawsze mam czas na krótkie przytualnie”. #Oh!Szkoło – zadanie trzecie ❤

Redakcja
Redakcja
22 września 2021
fot. MStudioImages/iStock
 

Jak często nasze dzieci słyszą: „nie teraz, nie przeszkadzaj, skończę rozmowę to do ciebie podejdę”. Jak często irytujemy się gdy w czasie ważnej rozmowy telefonicznej dziecko  koniecznie chce nam pokazać swój zaczarowany obrazek, nową figurkę, lub po prostu się przytulić? Jak często towarzyszy nam poczucie winy, że zbyt mało uwagi poświęcamy dzieciom  wypełniając swój czas WAŻNYMI sprawami zawodowymi?

Zbyt często zapominamy, że dzieci potrzebują bliskości – po prostu – teraz, tu, w tym momencie. Potrzebują tego by czuć, że są ważne! A my uwięzieni pomiędzy światami pracując w domu: umysł mamy w pracy, w firmie, u klienta ciało w domu, nie doceniamy istotności tej potrzeby małego człowieka. Czy można temu jakoś zaradzić?

Nieważne jak bardzo jestem zajęty przy komputerze, w trakcie rozmowy telefonicznej, pisania artykułu, materiałów czy raportów – moje dzieci wiedzą, że mogą ZAWSZE, w każdej chwili podejść do mnie i się przytulić. Bezwarunkowo. Jest tylko jedna umowa, gdy rozmawiam przez telefon i nie mogę skończyć rozmowy (a zdarza się tak czasami), wtedy przytulamy się cicho w jej trakcie, kiedy kończę rozmawiać pierwsze kroki kieruję do dziecka, aby aktywnie poświęcić mu czas, te 5-10 minut, o którym wiemy wszyscy dobrze, że nie zawali naszych działań.

 1. Po pierwsze – częstotliwość przytulania i podejścia do mnie bywa zaskakująca różna, czasami są dni, że jest  raz czy dwa a czasami po kilka i więcej.
 2. Po drugie – w dużej mierze znikła komunikacja między rodzicami a dziećmi typu “nie mam czasu dla Ciebie teraz” oraz “poczekaj”.
 3. Po trzecie – mina naszej 4 letniej córki, błogiego uśmiechu, gdy podchodzi i przytula się do nogi, gdy stoję i rozmawiam prowadząc jakieś tam negocjacje, jest bezcenna.
 4. Po czwarte – emocje i kontakt oraz jego systematyczność – jest przykładem dobrej systemowej zmiany – po prostu jest regularny, naturalny, oparty na potrzebach i szanujący wzajemne granice
 5. Po piąte – uczy uwagi oraz empatii. Jako rodzica wyrywa to  z  “transu pracy”. Za to dziecko “szczególnie to kilkuletnie” uczy się z jednej strony bliskości oraz  rozumienia, że nie zawsze można mieć coś w momencie, gdy potrzebuje.

#Oh!Szkoło – Akcja z nagrodami! ❤

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – w każdy czwartek publikować będziemy artykuł, pod którym znajdziesz pewne zadanie do wykonania. Swoje odpowiedzi wpisujcie w komentarzach pod artykułem. Mamy dla was cud świetne nagrody!

Spośród wszystkich komentarzy, które zamieszczać będziecie pod artykułami, biorącymi udział w akcji, wybierzemy te, które nagrodzimy 🎁. Bądźcie z nami na stronie głównej Ohme.pl i na naszym Facebooku!

 

#Zadanie 3:

W komentarzu pod tym artykułem napisz, jak godzisz codzienne zabieganie z czasem tylko dla dzieci. Może masz jakieś triki, którymi możesz się z nami podzielić – chętnie się nauczymy czegoś nowego!

Piszcie w komentarzach – czekamy! 

Zadanie #1: #Oh!Szkoło: Pomóżmy dzieciom znów dobrze poczuć się w szkole. Akcja z nagrodami! ❤ 

Zadanie #2: Dziewięć cech dobrego i mądrego nauczyciela. #Oh!Szkoło: zadanie drugie ❤ 

REGULAMIN AKCJI KONKURSOWEJ „OH!SZKOŁO”


Nagrody:

 

10x Voucher o wartości 150 zł na zakupy we Frisco.pl. Uwaga! Realizacja vouchera możliwa wyłącznie przy zamówieniach o minimalnej wartości 250zł. 

Frisco.pl to działający od 14 lat największy supermarket internetowy w Polsce, będący nowoczesną i wygodną alternatywną dla dużych zakupów spożywczych w sklepach stacjonarnych. Oferuje szeroki asortyment produktów oraz ceny na poziomie hipermarketów. Dzięki temu zapewnia możliwość zaoszczędzenia czasu oraz zrobienia w jednym miejscu kompleksowych zakupów z dostawą, bez wychodzenia z domu.

Więcej na Facebooku, Instagramie, YouTube

Więcej na Facebooku, Instagramie, YouTube

Upominek od Mars Polska oraz zapas bezcukrowych gum do żucia obejmujący Orbit® Spearmint, Orbit® Peppermint oraz Orbit® for Kids, rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® od lat promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem od 2013 roku, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

Więcej na Facebooku i Instagramie Orbit.

1 x Drukarka wielofunkcyjna 3-w-1 Epson EcoTank L3151 

Świetna jakość druku dokumentów i zdjęć, koszt poniżej 1 gr za stronę mono i 2 gr za kolor, skanowanie, kopiowanie i pewność, że nie skończy Ci się atrament wtedy, gdy się tego najmniej spodziewasz! Takie rzeczy to tylko z Epson! A dokładnie z Epson L3151 – urządzeniem wielofunkcyjnym dla domu czy małej firmy. Oferuje ono najniższy koszt druku, a dzięki zastosowaniu technologii MicroPiezo (druk bez podgrzewania) oszczędza prąd i środowisko naturalne. Dodatkowo firma dorzuca do tego zapas atramentu na 3 lata i wydłużoną gwarancję na 36 miesięcy. Full wypas.

Więcej informacji o produktach EPSON: YouTube, Facebook, Instagram

2x Wyprawka szkolna od MSI

Zestaw zawiera:

 • Plecak MSI Air
 • Mysz MSI M92
 • Zestaw Fan Day Pack
 • Długopis MSI
 • Jajko MSI

 

Kiedy trzeba uwolnić swoją kreatywność albo zdobyć wiedzę na nadchodzącą klasówkę, wtedy laptop okazuje się najlepszym przyjacielem. MSI oferuje laptopy, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników:

 • Seria Modern łączy w sobie elegancki design z najnowocześniejszymi podzespołami. Wydajne procesory zapewniają wysoką produktywność, a niewielka waga pozwala zabrać laptop wszędzie tam, gdzie będziemy go potrzebować.
 • Seria Prestige zamyka w ultra smukłej i lekkiej obudowie najwyższą wydajność oferowaną przez procesory Intel. Laptopy z serii Prestige zostały stworzone po to, aby podkreślić styl i wyjątkowość właściciela, a zarazem zapewnić mu potrzebną do pracy i rozrywki moc i mobilność.

Więcej na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

 

Informacje o produktach:

 • Materac Atena – lateksowy prozdrowotny materac dla dzieci i młodzieży. Lateks świetnie dopasowuje się do ciała, jest produktem o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Budowa lateksu sprzyja też zachowaniu wysokiej higieny snu i odpowiedniej temperatury – poprzez swobodny przepływ powietrza wewnątrz wkładu. Materac jest produktem rehabilitacyjnym – bezpiecznym w użytkowaniu przez młode osoby, wspierającym kształtowanie zdrowej postawy kręgosłupa. Materac Atena znajduje się w pokrowcu do prania ze specjalną antybakteryjną powłoką Sanitized®. Wysokość materaca z pokrowcem: 14 cm. Cena od 973 PLN.
 • Poduszka Smart Latex profilowana – poduszka, która łączy zalety pianki termoelastycznej i lateksu. Stabilnie podpiera głowę i szyję, pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy kręgosłupa. Odpręża mięśnie w okolicy kręgosłupa szyjnego, niweluje bóle głowy i karku. Doskonała po całym dniu spędzonym przed komputerem lub przy biurku. Jest bezpieczna dla alergików. Poduszka znajduje się w delikatnym pokrowcu do prania. Rozmiary poduszki: 64x42x8/10 cm. Cena od 227 PLN.

Dieta Zdrowie

Migrena miesiączkowa – co może wywoływać dokuczliwe objawy i jak z nimi walczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 września 2021
migrena miesiączkowa
Fot. iStock

Migrena miesiączkowa to dokuczliwe dolegliwości bólowe, na które skarżą się kobiety przed miesiączką lub w jej trakcie. Napadowemu bólowi głowy towarzyszą inne objawy. Z czego wynika migrena miesiączkowa, jakie objawy jej towarzyszą i w jaki sposób można łagodzić przykre dolegliwości?

Migrena to przypadłość, która dotyka aż 1 miliard ludzi na całym świecie. Cierpią z jej powodu przede wszystkim kobiety. Statystyki pokazują, że aż 75% wszystkich dotkniętych nią osób, to właśnie panie. Najczęściej migrenowym bólom głowy towarzyszą inne objawy, które poważnie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wyszczególniono kilka jej rodzajów — migreny z aurą i bez aury, w tym migrena miesiączkowa.

Powód pojawiania się migren nie został jednoznacznie określony. Za jedną z przyczyn uważa się nadmierną produkcję serotoniny. Zbyt duża ilość tego neuroprzekaźnika może wywoływać gwałtowny skurczu i rozkurcz naczyń krwionośnych w mózgu, a co za tym idzie — napadowy ból głowy. Do innych przyczyn zalicza się przyjmowanie pewnych leków oraz pokarmów, narażenie na nadmiar stresu, niedobór lub nadmiar snu. Ryzyko wystąpienia migreny mogą podnosić: wahania ciśnienia atmosferycznego, hałas, światło, czy silne zapachy. Inną przyczyną, na którą szczególną uwagę zwrócili badacze, może być także niedobór witaminy D, koenzymu Q 10, kwasu foliowego i ryboflawiny.

migrena miesiączkowa

Fot. iStock/migrena miesiączkowa

Migrena miesiączkowa — przyczyny

Do przyczyn pojawiania się migreny miesiączkowej zaliczamy spadek stężenia estrogenów, który naturalnie pojawia się przed wystąpieniem miesiączki. Estrogeny (estron, estriol i estradiol), to hormony wytwarzane w jajnikach, nadnerczach i w tkance tłuszczowej. Wywierają one wpływ na rozwój cech płciowych kobiety, a później regulują poziom libido oraz seksualne reakcje. To prawdopodobnie nagły spadek stężenia estrogenów, który wpływają również na aktywność neuronów, może prowadzić do migreny menstruacyjnej.

Problem, jakim jest migrena miesiączkowa, może dotyczyć także kobiet, które mają akurat przerwę w przyjmowaniu hormonów płciowych z powodu antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej.

Wiadomo, że migrena miesiączkowa ma wiele wspólnego z klasyczną migreną, jednak mówimy o niej dopiero wtedy, gdy występują przy niej dodatkowe objawy.

Migrena  miesiączkowa — objawy 

Migrena miesiączkowa, zaliczana do migren bez aury, występuje przed lub w trakcie czasu trwania miesiączki. Zazwyczaj wywołuje silny i nawracający ból głowy, obejmujący zazwyczaj jedną stronę głowy. Ból głowy może trwać od 4 do nawet 72 godzin. Migrena miesiączkowa  może przebiegać również z nudnościami lub/i wymiotami oraz nadwrażliwością na światło i/lub dźwięki. Może być ona równie dokuczliwa, co klasyczna migrena i skutecznie wykluczać cierpiącą z jej powodu kobietę z codziennego funkcjonowania. O migrenie menstruacyjnej mówi się także, gdy objawy pojawiają się przez co najmniej 2 z 3 kolejnych cykli, nie wcześniej niż 2 dni przed krwawieniem, lub do 3 dnia miesiączki.

Migrena menstruacyjna — czy można ją leczyć?

Migrena menstruacyjna jest schorzeniem, któremu można przeciwdziałać dzięki odpowiednim lekom.

 • Jeśli bóle migrenowe w czasie menstruacji pojawiają się sporadycznie i cechują się umiarkowanym natężeniem, najczęściej stosuje się tryptany w połączeniu z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Takie zestawienie leków może przerwać atak bólu głowy.
 • Z kolei regularnie pojawiająca się migrena miesiączkowa, która cechuje się ciężkim przebiegiem, wymaga innego traktowania. Może wymagać przyjmowania leków już na 48 godzin przed menstruacją aż do 3 dnia krwawienia. W tym przypadku zazwyczaj stosowane są tryptany, niesteroidowe leki przeciwzapalne, magnez, dihydroergotamina.
 • Inną formą zapobiegania migrenom miesiączkowym jest podawanie estradiolu (aktywnego biologicznie estrogenu) przed i w czasie miesiączki.
 • Kobiety stosujące tradycyjną antykoncepcję hormonalną dwuskładnikową, mogą zdecydować się na przyjmowanie tabletek bez comiesięcznej przerwy. To prowadzi do zupełnego zaniku krwawień, a co za tym idzie — dolegliwości. Można również zdecydować się na leki zawierające wyłącznie progesteron lub np. wkładkę wewnątrzmaciczną.

Aby złagodzić problem, jakim jest migrena miesiączkowa, można próbować także domowych sposobów. Warunkiem powodzenia jest łagodzenie dopiero rozpoczynających się dolegliwości. Szczególnie polecane są masaże przy użyciu olejku miętowego w okolicy czoła i skroni. Pomocny może się okazać kojący masaż karku i ramion, lub też moczenie stóp w gorącej wodzie,  lub ogrzanie ich termoforem.

 


źródło:  instytutleczeniabolu.pl, www.poradnikzdrowie.pl 

Zobacz także

Insulinooporność - przyczyny, skutki, objawy, dieta

Jesteś ciągle zmęczona, nie możesz schudnąć mimo diety? Insulinooporność może być twoim problemem

Płaski brzuch przed Sylwestrem

Płaski brzuch przed Sylwestrem? Możesz taki mieć, dzięki kilku sztuczkom

Żółta herbata

Jak leczyć przeziębienie? Naturalnie!