Kariera Lifestyle Macierzyństwo Psychologia Zdrowie

Szukasz pracy? Analiza działań w 5 krokach

Patrycja Załuska
Patrycja Załuska
11 kwietnia 2016
 

 „Wsadź sobie w d… tę analizę”

Kiedy pierwszy raz zaproponowałam poniższą analizę jednej z osób, która szukała pracy usłyszałam „a w d… sobie to wsadź”. Dosłownie. Potem okazało się, że osoba ta dzięki krótkiemu zadaniu i refleksji po nim, zmieniła sposób w jaki działała na co dzień. Zmieniła sposób szukania pracy, planowania dnia i realizacji poszczególnych jego elementów. W efekcie poprawiła nie tylko swoją efektywność, ale przede wszystkim w krótkim czasie została zatrudniona. Oczywiście w tej sytuacji matek sukcesu było kilka, niemniej zdanie sobie sprawy ILA CZASU FAKTYCZNIE poświęcam na szukanie pracy i czy jest on EFEKTYWNIE PRZEZE MNIE ZAGOSPODAROWANY, jest bardzo istotnym elementem w okresie kiedy szukamy pracy lub chcemy ją zmienić.

Wiem bardzo dobrze co to znaczy szukać pracy. Od praktycznie ’98 roku poruszam się po rynku pracy. Byłam zatrudniona na umowę o pracę, umowę zlecenie, o dzieło … Podejmowałam różnego rodzaju współprace, wolontariaty. Aktualnie będąc „na swoim”, mam okazję do podejmowania rozmów z osobami, które chcą współpracować z naszą Fundacją. Choć przeszłam niejako „na drugą stronę” nadal wspieram osoby poszukujące swojego miejsca zawodowego i nierzadko spotykam się z osobami, które pozostają bez pracy przez 12 m-cy i dłużej, bez dalszej chęci i motywacji do działania, sfrustrowane, obwiniające wszystkich wokół za własną sytuację …

Stopklatka

Wpis ten nie ma na celu wzbudzenia poczucia winy. Absolutnie nie. Chciałbym Was zachęcić do zrobienia tzw. „stop klatki” własnej sytuacji. Jeżeli szukasz pracy już od dłuższego czasu, przyjrzyj się swoim działaniom podejmowanym w tym kierunku. Czy są one skuteczne. Ile czasu poświęcasz na rzeczywiste szukanie zatrudnienia a ile na rzeczy, które nie pomagają Twojej sytuacji. Jasne, każdy z nas ma codzienne obowiązki do wykonania i oczywiście muszą one być zawarte w naszym planie dnia. Niemniej przyjrzyjmy się przestrzeni czasowej jak jest nam dana oraz temu co z nią robimy.

Jeśli uczciwie przed samą sobą przyznasz, że tak naprawdę nie szukasz pracy choć ciągle o tym mówisz to jest to dobry pierwszy krok do tego aby coś zmienić. Jeśli tym pierwszym elementem będzie Twoja organizacja dnia, to zrób to gdyż być może TEN KROK URUCHOMI DALSZE DZIAŁANIA służące poprawie Twojego  życia zawodowego i jak się domyślam, osobistego również.

A teraz do dzieła!

2

Co Wy na to?


Kariera Lifestyle Macierzyństwo Psychologia Zdrowie

Szukasz pracy w Nowym Roku? Zaplanuj to!

Patrycja Załuska
Patrycja Załuska
27 grudnia 2016
 

Podczas tych kilku dni pomiędzy Świętami a Sylwestrem, nieśmiało w naszej głowie, pojawiają się myśli jaki był miniony rok i czego byśmy sobie życzyły na kolejny – nadchodzący. Jeśli choć jedna z nich dotyczy chęci zmiany pracy, warto przyjrzeć się jej i zweryfikować poprzez realne działanie.

hand-791230_1920

https://pixabay.com/pl/r%C4%99ka-pi%C5%9Bmie-napisa%C4%87-pisze-papieru-791230/

To czego potrzebujesz, aby zacząć szukać pracy przynoszącej Ci satysfakcję (!) to konkretny plan.

 1. Określ CEL zawodowy tj. docelowy kierunek Twoich poszukiwań. Na początku zastanów się:
 • W jakiej branży chcesz/możesz pracować
 • Na jakim stanowisku chcesz/możesz pracować
 • Jakie posiadasz kompetencje i mocne strony (które z Twoich umiejętności chciałabyś wykorzystywać w nowym miejscu pracy, które rozwijać a z którymi nie chcesz mieć więcej do czynienia)
 • Jakiej wielkości firmy bierzesz pod uwagę (korporacje czy może małe lokalne firmy)
 • Jakie lokalizacje są dla Ciebie możliwe (czy jesteś gotowa na wielokilometrowe dojazdy, czy bierzesz pod uwagę wyjazdy służbowe)
 1. MOTYWACJA czyli po co mi to?
 • Co ma się zmienić dzięki zmianie pracy (zawodowo i prywatnie)?
 • Co Ci umożliwi zmiana pracy?
 • Czego zabraknie jak już zmienisz pracę?
 • Jeśli nie zmienisz pracy, co wtedy się wydarzy?
 • Jak zmiana pracy wpłynie na ciebie a jak na innych z Twojego otoczenia?
 1. Określ TERMIN zmiany pracy tj. kiedy najwcześniej/najpóźniej chcesz rozpocząć pracę w nowym miejscu?
 1. ZASOBY czyli kto lub co pomoże Ci w zmianie pracy?

Wypisz czego potrzebujesz np. CV, list motywacyjny, profil na LinkedIn/GoldenLine, określenia kompetencji i mocnych stron, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, research rynku, zbudowanie sieci kontaktów etc.

 1. PLAN działania:
 • Przyjrzyj się swoim codziennym obowiązkom i zdecyduj które z nich są konieczne a które możesz odpuścić tak aby zastąpić je działaniami związanymi z szukaniem pracy
 • Wypisz wszystkie działania, które umożliwią Ci znalezienie pracy, której szukasz
 • Nadaj działaniom priorytety
 • Wyznacz konkretne daty dla każdego kroku
 • Zastanów się czego potrzebujesz aby dane działanie wykonać (czas, narzędzia, ludzie?)
 • Zrób plan „na papierze” (najlepiej rozpisz go na dużym arkuszu który możesz zawiesić w widocznym miejscu w domu)
 • Poszczególne działania wpisz również w kalendarz którego używasz na co dzień
 • Wyznacz pierwszy krok (nawet najmniejszy), który możesz wykonać jeszcze tego dnia, w którym zaplanowałaś proces szukania pracy
 1. POWIEDZ INNYM co robisz (poinformuj wszystkich tych, którzy mogą wesprzeć Cię w tym czasie, doradzić, kibicować…)
 1. DO DZIEŁA! Zacznij realizować wcześniej wyznaczony plan.

 

Życzę Wam nadziei, wytrwałości a przede wszystkim znalezienia tego czego szukacie. Powodzenia!

 


Kariera Lifestyle Macierzyństwo Psychologia Zdrowie

Luke. I am your Partner. O współpracy słów kilka :-)

Patrycja Załuska
Patrycja Załuska
27 listopada 2015

Według Wikipedii jeśli dwie osoby będą chciały przesunąć ciężką szafę działając razem mogą dokonać zmiany na przestrzeni nawet 10 m. Działając osobno przesuną mebel o max. 3 metry. Tym właśnie jest SYNERGIA.

Kiedy zaczynasz realizować swoje pomysły biznesowe, nierzadko początki są takie, że robisz wszystko sama. Od stworzenia strony www, profili w mediach społecznościowych, poprzez pozyskiwanie nowych klientów, szukanie nowych przestrzeni rynkowych gdzie mogłabyś sprzedawać swoje produkty i usługi, kończąc na realizacji „tego wszystkiego” co chcesz przekazać światu.

Jak zaczynałam prowadzić Fundację, wszystko spoczywało na moich barkach. Rozmiar działań nie należał jeszcze do spektakularnych (ciągle nie należy, ale już niedługo ;-)), potrzeba rozsądnego inwestowania była istotna i co najważniejsze, poczucie misji – przeogromne a satysfakcja z jej realizacji wypełniała bilansowe pola przychodu i dochodu.

Po pewnym czasie działania, które wykonujesz zaczynają się intensyfikować, jeśli robisz coś dobrze, zaczynają cię polecać, przybywa Ci klientów, angażujesz się w nowe projekty itd. To taki etap gdzie już się sporo dzieje, być może już nie dokładasz a zerujesz ponoszone koszty (hurra!) i okazuje się, że potrzebujesz przysłowiowych „rąk do pracy”. Oczywistym jest, że możesz po prostu kogoś zatrudnić, ale zastanów się czy nie warto pozyskać do Twojego przedsięwzięcia, partnera biznesowego. Partnerem biznesowym może zostać inna firma, organizacja, osoba, która będzie wspierała Cię długoterminowo lub na wybranym etapie projektu.

Namierzenie potencjalnego partnera to nie sztuka. Przekonanie do swojej wizji i misji również nie jest kłopotliwe. Wyzwaniem jest ustalenie zasad współpracy, tak aby była ona faktycznie partnerska. Określenie zasad jest o tyle istotne, iż w sytuacjach, które będą dla obu stron, nazwijmy to delikatnie, wyzwaniem będziesz mogła się odwołać do konkretnych ustaleń poczynionych na początku waszej współpracy. Oczywiście zasady raz ustalone mogą ulegać modyfikacjom. Tu wszystko leży w obustronnej woli współpracy, spójnym rozumieniu łączących Was spraw, podobnych wartościach i dialogu, dialogu, dialogu…

A co jeśli nie wiemy jak „technicznie” stworzyć zasady współpracy z kimś kogo już namierzyliśmy? Warto zastanowić się co jest dla nas ważne w relacji z drugą osobą. Co jest ważne w biznesie, który prowadzimy. Po co to robimy. Z jakiego powodu, zapraszamy drugą stronę do współpracy i z jakiego powodu ona może być tym zainteresowana. Jeśli mamy już pierwsze doświadczenia współpracy z innymi to możemy je wykorzystać do tego aby zastanowić się nad IDEALNYM PARTNEREM.

Zrób sobie tabelę z 3 kolumnami. W pierwszej z lewej wypisz osoby, firmy z którymi współpracowałaś do tej pory z sukcesem. Obie strony były zadowolone. Po tej stronie wypisz wszystko to co sprawiło, że Waszą relację i współpracę chciałabyś kontynuować. Po prawej stronie tabeli wypisz te osoby i firmy, z którymi NIGDY WIĘCEJ. Z jakich powodów Wasza współpraca nie przyniosła owocu, oczekiwanego efektu. Co stanęło na drodze. Nieterminowość? Niesłowność? Brak zrozumienia idei tego co robisz? Następnie środkową kolumną zatytułuj IDEALNY PARTNER BIZNESOWY i czerpiąc z obu kolumn stwórz sylwetkę Twojego idealnego partnera, z którym chciałabyś współpracować na poziomie biznesu. Przesuwać szafy nie o 3 metry, nawet nie o 10 ale o 15 metrów czy nawet 20 🙂

Gratuluję! Właśnie stworzyłaś podwaliny do zasad partnerskiej współpracy. Pamiętaj, jak w każdej relacji ważne jest aby zadbać o : Ja – OK, Ty – OK.

A Wy jak ustalacie zasady współpracy i czy w ogóle to robicie?