Go to content

Szukasz pracy? Analiza działań w 5 krokach

 „Wsadź sobie w d… tę analizę”

Kiedy pierwszy raz zaproponowałam poniższą analizę jednej z osób, która szukała pracy usłyszałam „a w d… sobie to wsadź”. Dosłownie. Potem okazało się, że osoba ta dzięki krótkiemu zadaniu i refleksji po nim, zmieniła sposób w jaki działała na co dzień. Zmieniła sposób szukania pracy, planowania dnia i realizacji poszczególnych jego elementów. W efekcie poprawiła nie tylko swoją efektywność, ale przede wszystkim w krótkim czasie została zatrudniona. Oczywiście w tej sytuacji matek sukcesu było kilka, niemniej zdanie sobie sprawy ILA CZASU FAKTYCZNIE poświęcam na szukanie pracy i czy jest on EFEKTYWNIE PRZEZE MNIE ZAGOSPODAROWANY, jest bardzo istotnym elementem w okresie kiedy szukamy pracy lub chcemy ją zmienić.

Wiem bardzo dobrze co to znaczy szukać pracy. Od praktycznie ’98 roku poruszam się po rynku pracy. Byłam zatrudniona na umowę o pracę, umowę zlecenie, o dzieło … Podejmowałam różnego rodzaju współprace, wolontariaty. Aktualnie będąc „na swoim”, mam okazję do podejmowania rozmów z osobami, które chcą współpracować z naszą Fundacją. Choć przeszłam niejako „na drugą stronę” nadal wspieram osoby poszukujące swojego miejsca zawodowego i nierzadko spotykam się z osobami, które pozostają bez pracy przez 12 m-cy i dłużej, bez dalszej chęci i motywacji do działania, sfrustrowane, obwiniające wszystkich wokół za własną sytuację …

Stopklatka

Wpis ten nie ma na celu wzbudzenia poczucia winy. Absolutnie nie. Chciałbym Was zachęcić do zrobienia tzw. „stop klatki” własnej sytuacji. Jeżeli szukasz pracy już od dłuższego czasu, przyjrzyj się swoim działaniom podejmowanym w tym kierunku. Czy są one skuteczne. Ile czasu poświęcasz na rzeczywiste szukanie zatrudnienia a ile na rzeczy, które nie pomagają Twojej sytuacji. Jasne, każdy z nas ma codzienne obowiązki do wykonania i oczywiście muszą one być zawarte w naszym planie dnia. Niemniej przyjrzyjmy się przestrzeni czasowej jak jest nam dana oraz temu co z nią robimy.

Jeśli uczciwie przed samą sobą przyznasz, że tak naprawdę nie szukasz pracy choć ciągle o tym mówisz to jest to dobry pierwszy krok do tego aby coś zmienić. Jeśli tym pierwszym elementem będzie Twoja organizacja dnia, to zrób to gdyż być może TEN KROK URUCHOMI DALSZE DZIAŁANIA służące poprawie Twojego  życia zawodowego i jak się domyślam, osobistego również.

A teraz do dzieła!

2

Co Wy na to?