Go to content

Sześć pacjentek onkologicznych z Polski i z Ukrainy zoperowanych w ciągu 12 godzin – pomogły roboty da Vinci!

Zespół ginekologów z krakowskiego Szpitala na Klinach wykonał w ciągu 12 godzin wykonał 6 zabiegów z zakresu ginekologii onkologicznej ze wsparciem dwóch robotów da Vinci. Bezpłatną pomoc otrzymały pacjentki z Polski i z Ukrainy chore na raka endometrium i raka szyjki macicy.  Wszystkie Panie czują się dobrze. Zabiegi zostały wykonane w ramach programu finansowego ze środków Unii Europejskiej. Wydarzenie było częścią programu konferencji naukowej  Robotyka w ginekologii onkologicznej.

Krakowski szpital jest prekursorem w chirurgii robotycznej w zakresie ginekologii onkologicznej w Polsce. Dotychczas z zabiegów z zakresu ginekologii w NEO Hospital skorzystało już blisko 100 Pań w  wieku od 25 – 85 lat. Zabiegi da Vinci w dziedzinie ginekologii nie mają w Polsce dedykowanego finansowania w ramach NFZ, dostępne są głównie prywatnie, a koszt zabiegu robotycznego często stanowi dla kobiet barierę dostępności do małoinwazyjnej operacji.

Jednak dzięki inicjatywie kobiecego zarządu szpitala i dotacji z Unii Europejskiej pacjentki chore na raka trzonu macicy i raka szyjki macicy  z całej Polski, jak również z zagranicy, w tym z Ukrainy mogą korzystać z tych nowoczesnych zabiegów  bezpłatnie. Wartość dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 7,3 mln złotych.

– W naszym szpitalu możemy w każdym miesiącu wykonać ok. 10 bezpłatnych operacji. Komercyjnie  taki zabieg kosztuje ok. 40 tys. złotych. Dlatego tym bardziej cieszymy się z tego, że grant, jaki otrzymaliśmy, starczy nam na operacje ginekologiczne, aż do połowy 2023 roku. Jestem niezwykle  dumna z naszego wspaniałego zespołu ginekologicznego, który dziś stanął do walki o zdrowie i jakość  życia sześciu 6 pacjentek z Polski i z Ukrainy, wykonując w ciągu 12 godzin złożone zabiegi leczenia raka endometrium i raka szyjki macicy, w tym zabieg trachelektomi przy wsparciu robotów da Vinci – mówi Joanna Szyman, prezeska Grupy Neo Hospital, do której należy krakowski Szpital na Klinach.

Rosnące zapotrzebowanie pacjentek onkologicznych na zabiegi małoinwazyjne rodzi również potrzebę zwiększenia dostępu do profesjonalnych szkoleń oraz wiedzy z zakresu chirurgii robotycznej. Dlatego w  szpitalu zorganizowano unikalne Case observation dla lekarzy i lekarek, którzy mogli uczestniczyć w  zabiegach operacyjnych z wykorzystaniem dwóch robotów da Vinci. W szpitalu odbył się także kurs z  chirurgii robotycznej dla pielęgniarek operacyjnych. Z programu skorzystało 6 Pań uzyskując certyfikaty  uprawniające do pracy z systemem da Vinci.

Wydarzenie miało na celu prezentację wiedzy z zakresu wykorzystania nowych technologii w przypadkach leczenia raka endometrium i raka szyjki macicy. – Zastosowanie technik robotycznych w XXI wieku stanowi standard postępowania na wszystkich światowych, europejskich a także polskich salach operacyjnych. Dlatego też Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (ESGO) rekomenduje wykorzystywanie tych technik m.in. w przypadku raka endometrium. Jest to rekomendacja  równoległa i tak samo istotna jak  wykorzystanie technik laparoskopowych, czy chirurgii otwartej.

Oczywiście cały czas trwają badania nad rozszerzeniem zakresu możliwości wykorzystania robota da  Vinci w ginekologii. Gratuluję zespołowi medycznemu i zarządowi NEO Hospital imponującego  rozwoju. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wykorzystanie robota da Vinci w zabiegach trachelektomii w przypadku pacjentek chorych na raka szyjki macicy. Takie zabiegi wykonywane są zaledwie w kilku szpitalach w Europie.

W Polsce NEO Hospital jest pierwszym takim ośrodkiem. Dla chorych z inwazyjnym rakiem szyjki  macicy o średnicy guza ≤2 cm, zabieg trachelektomii pozwala zachować płodność, a w konsekwencji  na urodzenie dziecka – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Knapp członek zarządu Europejskiego  Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO)


NEO Hospital

Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to  najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół  specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii  plastycznej. Działalność szpitala i wysoka jakość świadczonych usług zyskała potwierdzenie międzynarodowych organizacji takich jak International Bariatric Club – Oxford University, czy International Hospital Federation. Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl.