Go to content

Superfarmer – polska gra, która podbiła świat!

Zofia i Karol Borsukowie

Grę wymyślił wybitny polski matematyk, profesor Karol Borsuk. W latach 1927-1939 profesor pracował na Uniwersytecie Warszawskim. Kiedy wybuchła II wojna światowa i Niemcy zamknęli Uniwersytet, profesor został bez pracy. Pomysłem na ratowanie rodzinnego budżetu było wymyślenie gry. Gra nosiła wtedy tytuł Hodowla Zwierzątek. Prawdopodobnie jest to pierwsza gra na świecie, w której po raz pierwszy użyto dwunastościennych kostek. 

Gra była wykonywana ręcznie przez profesora i jego żonę. Ilustracje przygotowała znajoma Państwa Borsuków – Janina Śliwicka. Gra opiera się na rachunku prawdopodobieństwa, jednakże jest też spore pole na manipulowanie rozgrywką poprzez indywidualne decyzje graczy. W rodzinie Borsuków, mimo tragedii wojny, nigdy nie brakowało dobrego humoru.

Często dzwonił telefon z pytaniem o grę planszową.

— Halo! Czy to hodowla zwierzątek?
— Tak – odpowiadał profesor, Borsuk przy telefonie.

Gra była sprzedawana najpierw wśród znajomych, a później w niewielkim sklepiku. Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, wydawało się, że wszystkie egzemplarze gry spłonęły wraz z Warszawą. Na szczęście okazało się, że jeden z egzemplarzy zachował się gdzieś na prowincji i wrócił po latach do rodziny Borsuków. W 1997 roku wdowa po profesorze Pani Zofia Borsukowa zwróciła się do Granny z propozycją wydania gry. Od tego czasu gra jest wydawana pod zmienionym tytułem Superfarmer.

Gra okazała się strzałem w dziesiątkę! Z roku na rok zdobywa nowe rzesze fanów. W 2002 powstała podróżna wersja gry. W 2007 roku gra zyskała duże pudełko ze znakomitymi ilustracjami Piotra Sochy. Do stada zwierząt dołączyły zabawne figurki psów. Z czasem do rodziny Superfarmera dołącza Rancho. Seria rozrasta się o nowe wersje graficzne z różnymi dodatkami. Z Borsukiem, Kozą, Bocianem.

Superfarmer to polski hit eksportowy w dziedzinie gier planszowych! Dziś Granna sprzedaje Superfamera do ponad 25 krajów na całym świecie w oryginalnych wersjach językowych. Czechy, Węgry, Niemcy, Belgia, Francja, Litwa, Łotwa, kraje skandynawskie, Hiszpania, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Australia, USA, Brazylia, Ukraina i wiele innych.

W tym roku, z okazji 25 lecia wydawania gry, Granna wprowadza edycję jubileuszową Superfarmer Big Box, ze wszystkimi dodatkami w jednym pudełku. Do superfarmerowej rodziny dołączają też dwie gry podróżne: Memo Wszystkie Zwierzęta Superfarmera z obrazkami, które pochodzą z wcześniejszych wydań gry oraz Trzy po trzy Zwierzęta Superfarmera w nowej szacie graficznej. Wielbiciele układania puzzli też coś znajdą dla siebie: puzzle 200 i 500 elementowe z ilustracjami Piotra Sochy. Na Rancho przybywa kocur. Postrach wszystkich psów! Nowe wydanie gry RANCHO zyskało dodatkową regułę – unikalny dodatek „KOT”.

Superfarmer jeszcze nie powiedział ostatniego słowa…